Добитници на лотарија за САД

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.725
Поени од реакции
9.837
Америка е супер, најтешкото е да ја добиеш ј1 визата после се ќе се среди. Не е точно дека до толку нема работа. Јас на три врати сум тропнал во една ми понудија работа. Ваму на 30 тропа и секаде велат не примаме во овој период.
А кај тропаше брат , на која врата ? У влада, судска палата, на факултетски врати ? Кај сакаше да те примат. Мислам многу се нервирам вака, кога некои со црнила сакаат сите да не утепаат
се извинувам за оф-топик
 
Член од
6 ноември 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Америка е супер, најтешкото е да ја добиеш ј1 визата после се ќе се среди. Не е точно дека до толку нема работа. Јас на три врати сум тропнал во една ми понудија работа. Ваму на 30 тропа и секаде велат не примаме во овој период.
Јас мислам дека најлесно е да добиеш Ј-1 виза.Лани бев јас во УСА и немав проблем при добивање на Ј-1 виза....оваа година ја пропустив али затоа планирам летово 2012 пак да аплицирам и се надевам дека повторно ке добијам виза.....него ме интересира ако отидам повеке од 2 пати со Ј-1 дали би било лесно да добијам виза за повеке години,нешто слично како зелена карта ?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ух батка тука колку си во грешка, ни самиот не знаеш. Кај што викаш полесно таму пеколот е.
Aj, aj не се жали. Те чекаме во македонското чистилиште, ич да не се секираш... Гарант имаш забораено да живејш преку барта, ама македонштината никогаш не умира :), ти само дојди навајка. Ем ќе те прочистиме од срањата амерички, ем ќе те вратиме во форма.

п.с. почнуваме од чистењето на кешот :)
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
А бе каде отидовте со темава- ептен оф-топик заминавте :mad:. Јас добив на лотарија, чекам интервју во амбасада... вие ме дотепавте со рајот и пеколот :confused:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
А бе каде отидовте со темава- ептен оф-топик заминавте :mad:. Јас добив на лотарија, чекам интервју во амбасада... вие ме дотепавте со рајот и пеколот :confused:
Кога доби?

Прво треба да најдеш кај кого ќе одиш таму, значи мора некој да те пречека на аеродром. Со себе ќе понесиш некои илјада долари, при тоа треба да имаш смештај и храна за првиот месец. Штом ќе стасаш ќе извадиш социјален број, тој што ќе те пречека знае кај се вади. Ќе извадиш картичка американ експрес од Алфа банка за трансфер на пари, ако нешто не ја биде работата првиот месец за да може твоите да пратат.
Таму ќе си најдеш работа како келнер и ќе почниш да живееш нов живот. Има премногу Македонци, Срби и Босанци ќе се снајдеш не гледај трагично на тоа.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Ако си добила тоа било уште од мај месец. До сега чекаше да се информираш што како ? :)
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Кога доби?

Прво треба да најдеш кај кого ќе одиш таму, значи мора некој да те пречека на аеродром. Со себе ќе понесиш некои илјада долари, при тоа треба да имаш смештај и храна за првиот месец. Штом ќе стасаш ќе извадиш социјален број, тој што ќе те пречека знае кај се вади. Ќе извадиш картичка американ експрес од Алфа банка за трансфер на пари, ако нешто не ја биде работата првиот месец за да може твоите да пратат.
Таму ќе си најдеш работа како келнер и ќе почниш да живееш нов живот. Има премногу Македонци, Срби и Босанци ќе се снајдеш не гледај трагично на тоа.
Имаме кај кого да одиме, обезбедено ни е и за сместување и за пречек и за се. Ова за американ експрес ми е ново - корисна информација. Благодарам! Планираме да одиме со најмалку 10 000 долари, а не илјада.
--- надополнето: Nov 6, 2011 7:57 PM ---
Добивме сега, за 2012. После нова година имаме интервју. ме загрижува делот за некакво спонзорство... или доказ дека имаш имот и пари. не сме без ништо, ама сме ептен просечни. две нормални плати, стара кола и стара куќа :(
--- надополнето: Nov 6, 2011 7:59 PM ---
Ако си добила тоа било уште од мај месец. До сега чекаше да се информираш што како ? :)
Не сум неинформирана. Прашувам само за делот за гаранција (спонзор). Годинава резултатите ги објавија во јули. Ние добивме од втор пат. Процедурата со конзуларниот центар во Кентаки ја завршивме, веќе ни дадоа и датум за интервју во Америчкава амбасада во Скопје.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Имаме кај кого да одиме, обезбедено ни е и за сместување и за пречек и за се. Ова за американ експрес ми е ново - корисна информација. Благодарам! Планираме да одиме со најмалку 10 000 долари, а не илјада.
--- надополнето: Nov 6, 2011 7:57 PM ---
Добивме сега, за 2012. После нова година имаме интервју. ме загрижува делот за некакво спонзорство... или доказ дека имаш имот и пари. не сме без ништо, ама сме ептен просечни. две нормални плати, стара кола и стара куќа :(
--- надополнето: Nov 6, 2011 7:59 PM ---

Не сум неинформирана. Прашувам само за делот за гаранција (спонзор). Годинава резултатите ги објавија во јули. Ние добивме од втор пат. Процедурата со конзуларниот центар во Кентаки ја завршивме, веќе ни дадоа и датум за интервју во Америчкава амбасада во Скопје.
ок, се извинувам ако е така, со срека нека ви е па се надевам дека ќе ме извлечат и мене до година хахаха
од постот навистина добив впечаток како да пред “5 минути“ сте дознале дека сте добитници :)
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Точно тоа. Гледам како поминуваат македонците кои останале да се борат во Америка, ти зборам од искуство не од сонвање.
Никаде не е лесно, познавам многу кои се разочарани од Америка само од причина што имале големи очекувања си мислеле ќе отидат и со куропецање ќе имаат све и дека ќе им биде убаво, е тоа го има само во амерички филмови, а можда и таму го нема. Факт е дека ако отидеш во Америка да живееш првите 10 години ќе ти бидат тешки.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
А кај тропаше брат , на која врата ? У влада, судска палата, на факултетски врати ? Кај сакаше да те примат. Мислам многу се нервирам вака, кога некои со црнила сакаат сите да не утепаат
се извинувам за оф-топик
Епа за у влада и судска палата треба државјанство. Јас тропнав на просечна врата, каде можеш да работиш просечни работи со плата од 1800 до 4000 долари во зависност од часовите и цената по која ќе се договориш да работиш. Зборам за на црно. Инаку со работна виза или државјанство ќе работев во болница или слично.

Тука во Мк. кај и да тропнеш велат не и кај да пратиш СВ не добиваш одговор освен за оние плати од 8050 денари кои патем се повисоки од минималецот на ДЕСЕТ ЧЛЕНКИ НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА. со истиот труд од овде, во САД барем ќе те платат поштено а не разни тајкуни да прават ќар од грбот на обичниот граѓанин!!! Многу се нервирам кога некој сака да ми ја представи економската ситуација во државава розова, слично на сител!

Јас мислам дека најлесно е да добиеш Ј-1 виза.Лани бев јас во УСА и немав проблем при добивање на Ј-1 виза....оваа година ја пропустив али затоа планирам летово 2012 пак да аплицирам и се надевам дека повторно ке добијам виза.....него ме интересира ако отидам повеке од 2 пати со Ј-1 дали би било лесно да добијам виза за повеке години,нешто слично како зелена карта ?
Ако си бил преку размена на студенти е полесно да ја добиеш. Инаку тешко се добива преку аплицирање со нестудентски статус.
Треба непрекинато да имаш продолжување на ј1 виза и престој од три години во САД, потоа можеш да аплицираш за перманентна ј1 односно зелена карта па државјанство.
Ова можеш да го оствариш само преку работодавец од Америка кој ќе докаже во биро дека нема таков кадар во САД за да може да те земе тебе.

Или најлесно ако си среќник со лотарија да ја добиеш зелената карта.
--- надополнето: Nov 6, 2011 10:41 PM ---
А бе каде отидовте со темава- ептен оф-топик заминавте :mad:. Јас добив на лотарија, чекам интервју во амбасада... вие ме дотепавте со рајот и пеколот :confused:
Честитки, многу среќа! Верувај нема да зажалите.

Во која држава ќе одите? Јас бев во Мичиген на 6 месеци и си поминав топ.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Имаме кај кого да одиме, обезбедено ни е и за сместување и за пречек и за се. Ова за американ експрес ми е ново - корисна информација. Благодарам! Планираме да одиме со најмалку 10 000 долари, а не илјада.
Не смееш да изнесиш од државава во кеш повеќе од две илјади евра, се надевам дека не мислевте во кеш да ги носите, од кај е законски неможно и ризично е да ве фатат или да ви ги украдат. Многу ви се 10 000, со гаранција. 2000-3000 за двајца се доволно, за почеток. Ако ви требаат плус недај боже ќе ви пратат од тука.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Не смееш да изнесиш од државава во кеш повеќе од две илјади евра, се надевам дека не мислевте во кеш да ги носите, од кај е законски неможно и ризично е да ве фатат или да ви ги украдат. Многу ви се 10 000, со гаранција. 2000-3000 за двајца се доволно, за почеток. Ако ви требаат плус недај боже ќе ви пратат од тука.
Не смее да се изнесат во кеш повеќе од 10.000евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom