Добитници на лотарија за САД

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од noname7, 9 мај 2011.

 1. noname7

  noname7

  Член од:
  3 јануари 2011
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  0
  Би сакала да ме упатите повеќе во оваа област од туризмот, од каде и како да добиеш виза од лотарија и каде треба да аплицирам ? благодарам однапред :pipi:
   
 2. Филозофка

  Филозофка Amelie Poulain

  Член од:
  21 јануари 2009
  Мислења:
  1.662
  Допаѓања:
  506
  Сигурно мислиш на лотарија за зелена карта
   
 3. Dee_Jay

  Dee_Jay

  Член од:
  5 август 2007
  Мислења:
  3.296
  Допаѓања:
  1.469
  Стварно бе и мене ме интересира ова лотаријава за зелена карта. Дај ако има некој поупатен нека кажи како оди. Оти знам дека има милиони страни на нет, што се скам...
   
 4. Песимист

  Песимист Добро информиран оптимист

  Член од:
  11 ноември 2008
  Мислења:
  1.676
  Допаѓања:
  178
  Полани од Штип зема еден лик шо го знам....и не е уопште лошо....(зелена карта,кука,работа) обезбеден си со се уште од првио саат не се е врнал од како ојде не ни планира...Инаку за инфо за како шо немам само сакаше да споделам дека е вери најс(шо веке го знаете).Ако не тркни до амбасадата ваљда знаат да те упатат.
   
 5. Blackcomb

  Blackcomb

  Член од:
  28 јуни 2009
  Мислења:
  157
  Допаѓања:
  109
  Laga e.
   
 6. noname7

  noname7

  Член од:
  3 јануари 2011
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  0
  Bi mozel li sledniot pat koga ke imas prilika da go prasas poveke za apliciranjeto?:)

  --- надополнето ---

  Da za toa mislev?
   
 7. neno_skopje

  neno_skopje

  Член од:
  21 мај 2008
  Мислења:
  545
  Допаѓања:
  108
  Samo vo celava rabota malce luge znaat deka ako apliciras za ova lotarija za zelena karta mnogu malce ili skoro nikakvi sansi nemas vo idnina da dobies regularna visa za USA....pod regularna visa mislam turisticka,work and travel itn......koga ke ides na razgovor vo ambasada za da dobies turisticka visa ili druga nekoja ke vidat deka si apliciral za zelena karta preku lotarijava i ke mislat deka imas namera da ostanuvas vo USA i nema da ti dadat nikakva visa....
   
 8. D_NazGUL

  D_NazGUL Гостин

  Токму така, не за друго - проверена работа!
   
 9. Nemanjici

  Nemanjici

  Член од:
  17 јули 2008
  Мислења:
  1.561
  Допаѓања:
  1.014
  како прво лотаријата за грин карта нема врска со амбасадата и амбасадата не се занимава со тие податоци , второ таа лотарија не е измислена како рестриктивно средство туку како афирмативно !!! првата идеја за лотарија е да се воведе начин да се легализираат дел од емигрантите веке одомакени во сад без решен статус , успат уште неколку десетици илјади однадвор добиваат можност да си ја пробаат среката во америка !!! проверено знам дека многу луге кои аплицирале за грин карта имаат добиено без проблем и друг вид на визи ( work and travel , туристичка и транзит ) , така да не го обесхрабрувај noname , нека си ја проба среќата !!!!
   
  На Fiksen, Freedom2say, Sagan и уште 3 други им се допаѓа ова.
 10. Ambasadorka.G

  Ambasadorka.G Poliglota

  Член од:
  20 јуни 2009
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  13
  Najdobro ti e da si prochitash sam na oficijalnata strana.da ima milioni sajtovi no samo edna OFICIJALNA. http://www.dvlottery.state.gov/

  besplatno e apliciranjeto. sekade kade shto pishuva deka se plaka e laga.
  apliciranjeto za ovaa godina e zavrsheno taka da narednata mozesh da si aplicirash.
  uslov e da imash nad 18 , zavrsheno sredno ILI 2 godini rabotno iskustvo vo odredena oblast.
   
  На Van der Heights и MakeLOVEnoTwar им се допаѓа ова.
 11. noname7

  noname7

  Член од:
  3 јануари 2011
  Мислења:
  36
  Допаѓања:
  0
  A znaci ima opredeleno od koga do koga moze da se aplicira?
   
 12. Macedonian85

  Macedonian85

  Член од:
  20 февруари 2011
  Мислења:
  146
  Допаѓања:
  60
  Тотално си во право, тоа дека ти зависи другиот тип на виза е глупост. Имам другарка која доби зелена карта а во исто време доби и Work and Travel, така да сега си ужива на Флорида. Инаку аплицирањето е од почеток на Октомври па до почеток на Ноември, така нешто.
  Годинава имаше резултати на 1 ви Мај, не ме извлекоа, па после 2 недели ми стигна маил дека целото извлекување се поништува и дека кој добил или не добил не важи, туку ќе има ново извлекување, резултатите ке ги објават околу 15 Јули. Better luck next time :)
   
 13. Дивјак

  Дивјак

  Член од:
  11 јуни 2011
  Мислења:
  243
  Допаѓања:
  150
  H2B виза? Дали знај некој кој посредува за такви визи или нешто повеќе во врска со нив
   
 14. Ambasadorka.G

  Ambasadorka.G Poliglota

  Член од:
  20 јуни 2009
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  13
  Prijavuvanjeto e od 5 oktomvri do 3 noemvri.
   
 15. dabu1806

  dabu1806

  Член од:
  21 јули 2011
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  konecno, komentar koj stvarno gi pojasnuva rabotite na neinformiranite...mnogu lesno se shirat shpekulacii (od tipot : ama nema da mozesh...). Inace za apliciranje za green card = oficijalnata USA lotarija barajte na DV Lottery...
   
  На Рики Мартин му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: