Добитници на лотарија за САД

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Да лотаријата е супер имам доста другари што земале и живеат во Америка ама да бидам искрен и не се толку задоволни имаат многу работа ,а платите им се околу минимум 200усд ,

Тоа е ок за живот ама ако си под кирија не правиш ништо така да ОК е да имаш карта .

Имаат аплицирано 3 - 4 пати за да добијат.

Боље да работиш во Кина или шо знам во Авганистан се заработува таму пара.Во УСА нема веќе толку пари.
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
32
Поени од реакции
2
Сакам да прашам
ако извлечат некој за зелена карта дали се плаќа екаков надомест за неа
или е бесплатна.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Сакам да прашам
ако извлечат некој за зелена карта дали се плаќа екаков надомест за неа
или е бесплатна.
Не се плаќа никаков надомест за нејзе се е на трошок на Америчка амбасада но мораш да отидеш на Интервју според догворениот термин во секој случај за да те прашаат шо ќе правиш таму и дали имаш роднини или како да најдеш легално работа.

Тоа е тоа во кратки црти ако си женет и имаш деца тогаш и тие добиваат исто работна дозвола .

И едно да знаеш дека ако работиш таму нема да имаш слободни денови ова она туку се ти е буквално пресметано од здравствен осигурување па се до Слободен одмор ,гориво,храна останати трошоци......

Со плата од 2000усд во месецот тешко се живее таму со 2 работи ќе заштедиш нешто.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Не се плаќа никаков надомест за нејзе се е на трошок на Америчка амбасада но мораш да отидеш на Интервју според догворениот термин во секој случај за да те прашаат шо ќе правиш таму и дали имаш роднини или како да најдеш легално работа.

Тоа е тоа во кратки црти ако си женет и имаш деца тогаш и тие добиваат исто работна дозвола .

И едно да знаеш дека ако работиш таму нема да имаш слободни денови ова она туку се ти е буквално пресметано од здравствен осигурување па се до Слободен одмор ,гориво,храна останати трошоци......

Со плата од 2000усд во месецот тешко се живее таму со 2 работи ќе заштедиш нешто.
ти зборуваш за студентска виза што е сосема различно колку што знам. со оваа лотарија ти сам си бараш работа и си го определуваш работното време...е сега во секој град има македонски цркви,здруженија и такви работи и ако се обратиш кај нив ќе ти најдат сместување а можда и работа. нормално како што кажа од прво платата ќе биде околу 2000$ но ако живееш сам (без фамилија таму) за почеток е супер.
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
32
Поени од реакции
2
Не се плаќа никаков надомест за нејзе се е на трошок на Америчка амбасада но мораш да отидеш на Интервју според догворениот термин во секој случај за да те прашаат шо ќе правиш таму и дали имаш роднини или како да најдеш легално работа.

Тоа е тоа во кратки црти ако си женет и имаш деца тогаш и тие добиваат исто работна дозвола .

И едно да знаеш дека ако работиш таму нема да имаш слободни денови ова она туку се ти е буквално пресметано од здравствен осигурување па се до Слободен одмор ,гориво,храна останати трошоци......

Со плата од 2000усд во месецот тешко се живее таму со 2 работи ќе заштедиш нешто.
Еве зошто ме интересираше,оваа година прв пат се пријавив за зелена карта на официјалната страна ,каде што апликацијата е бесплатна и пријавувањето е 1 месец од 5 октомври до 3 ноември.
и пред некој ден добив порака на маил дека сум извлечен за зелена карата и да извршам уплата од 819 усд на некој агент од Британија,и начин на плаќање да е Вестерн Унион,и одма ми падна сумља дека е превара,само м беше чудно адресата на агентот се поклопува со адресата на Американската абасада во Британија.
еве слики од маилот што го добив,ги проверив сите домеини и немат никав врска со зелена карта освен што службено изгледа смао емаилот


--- надополнето: Jul 29, 2011 1:06 PM ---
лично и да ме извлечат,немам намера да одам во америка,бидејќи ако некој сака заработка во европа пдобро се заработува.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Eee види вака бидејќи не знам како оди процедурата ама како што ми кажа еден другар е дека тие ќе ти пратат по мејл дека си извлечен и ќе мораш да одиш во амбасада дали ќе те бараат по телефон или друго тоа не знам.

ти зборуваш за студентска виза
За да ти спремат документи за зелена карта

Овој сајт шо ти го пуштиле е факе или PHISHING site превара значи нема никакви пари и такви глупости.И можеш да го ставиш во СПАМ.

ова е единствениот валиден сајт

travel.state.gov

Се надеваме дека во наредните неколку години ќе може да се патува во Америка и Канада барем 3 месеци со пасош.WISA WAIVER програма.

Ако кога си таму лесно можеш да најдеш адвокат со рупа у закон и за 1 година да извадиш зелена карта .

На крај ако платите се мали нема да има голем прилив на емигранти уште еден начин да те предомислат да живееш во Ветената земја Америте си ебалеее мамааата.
 

YuZe

Amor Vincit Omnia
Член од
22 септември 2005
Мислења
652
Поени од реакции
110
Има бајѓи и кои лажираат за лотаријата така да очите отворени. Ако бидете извлечени ќе добиете само престој во САД, никаква работа никаков смештај не е загарантирано, не си играјте бајрам со паметот.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Лажирање ? Не верувам , како ? А и САД не се банана држава па да пројде нешто матно како лажирање на државна лотарија ! Еве оваа година , нешто не беше во ред првото извлекување и веднаш го поништија . А тоа дека добиваш само престој е точно , сите трошоци , за медицински прегледи , вадење уверенија , карта и почетен капитал се на терет на тој што добил грин карта . Истотака наоѓање работа и престој се на свој трошок. Едноставно добиваш шанса да влезеш во САД и си ја пробаш среќата , ништо повеќе . Искрено за многумина и тоа е доволно.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Samo vo celava rabota malce luge znaat deka ako apliciras za ova lotarija za zelena karta mnogu malce ili skoro nikakvi sansi nemas vo idnina da dobies regularna visa za USA....pod regularna visa mislam turisticka,work and travel itn......koga ke ides na razgovor vo ambasada za da dobies turisticka visa ili druga nekoja ke vidat deka si apliciral za zelena karta preku lotarijava i ke mislat deka imas namera da ostanuvas vo USA i nema da ti dadat nikakva visa....
немојте бе да давате вакви паушални заклучоци истресени од ракав... од каде ти знаеш дека е така? ти шепна некој, или можда у поверење амбасадорот ти кажа? а можда да не ти пратија официјален меил со известување? немој така не е убаво...

еве јас сум аплицирал и сеуште редовно аплицирам за зелена карта, а во меѓувреме на мене и сопругата ни тече веке 4-та та година од нашата 10 годишна туристичка виза која и веке ја употребивме двапати... а нејзе ја добивме после 3-то то аплицирање за грин кард, а четвртиот пат аплицирав од таму, конкретно во мичиген седев и аплицирав за грин карта, така да не ти држи вода муабетов... со доказ...
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Не се плаќа никаков надомест за нејзе се е на трошок на Америчка амбасада но мораш да отидеш на Интервју според догворениот термин во секој случај за да те прашаат шо ќе правиш таму и дали имаш роднини или како да најдеш легално работа.

Тоа е тоа во кратки црти ако си женет и имаш деца тогаш и тие добиваат исто работна дозвола .

И едно да знаеш дека ако работиш таму нема да имаш слободни денови ова она туку се ти е буквално пресметано од здравствен осигурување па се до Слободен одмор ,гориво,храна останати трошоци......

Со плата од 2000усд во месецот тешко се живее таму со 2 работи ќе заштедиш нешто.
Грешка си не добиваат ништо, тек одкако ќе добиеш државјанство по 5 години престој таму смееш да повлечеш брачен партнер.

Green card holders married to non-U.S. citizens are able to legally bring their spouses and minor children to join them in the USA, but only after an extensive multi-year delay, during which time the family is separated. The foreign spouse of a green card holder must wait for approval of an 'immigrant visa' from the State Department before entering the United States. Due to numerical limitation on the number of these visas, the current wait time for approval is four to five years for all non-retrogressed countries (including Western Europe), and many more for the retrogressed countries. In the interim, the spouse cannot be legally present in the United States (let alone work), unless he/she secures a visa for himself/herself using some other means. However, securing another (i.e. non-immigrant) visa for himself/herself is usually difficult (and nearly-impossible at US embassies in some countries). This is because the spouse has to overcome presumed immigrant intent in order to qualify for a non-immigrant (or tourist) visa, a position at odds with her or his marriage to a US permanent resident. Due to the long wait and the immigration intent issues, many green card holders opt to wait to become US citizens (usually 5 years), and only then sponsor their spouses and children (the process is much faster for US Citizens). This, however, imposes a family separation of several years, unique in the immigration laws of industrialized nations.

Izvor

 
S

Sagan

Гостин
Грешка си не добиваат ништо, тек одкако ќе добиеш државјанство по 5 години престој таму смееш да повлечеш брачен партнер.
Izvor
Мој комшија со грин кард замина заедно со жена му... Не знам што е работава.
Сакав да прашам, задолжително е да си женет за да аплицираш?
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Мој комшија со грин кард замина заедно со жена му... Не знам што е работава.
Сакав да прашам, задолжително е да си женет за да аплицираш?
Не бре па ти, сигурно ти е ова за комшијата? епа зашто тогаш тука пишува поинаку википедиа е ова би требало точни инфо да имаат, епа ако зела туристичка виза или друг тип на виза можно е ама тука пишува оти е потешко да добие таква виза кога веќе се знае со каква намера ја бара.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.236
Поени од реакции
17.006
Грешка си не добиваат ништо, тек одкако ќе добиеш државјанство по 5 години престој таму смееш да повлечеш брачен партнер.

Green card holders married to non-U.S. citizens are able to legally bring their spouses and minor children to join them in the USA, but only after an extensive multi-year delay, during which time the family is separated. The foreign spouse of a green card holder must wait for approval of an 'immigrant visa' from the State Department before entering the United States. Due to numerical limitation on the number of these visas, the current wait time for approval is four to five years for all non-retrogressed countries (including Western Europe), and many more for the retrogressed countries. In the interim, the spouse cannot be legally present in the United States (let alone work), unless he/she secures a visa for himself/herself using some other means. However, securing another (i.e. non-immigrant) visa for himself/herself is usually difficult (and nearly-impossible at US embassies in some countries). This is because the spouse has to overcome presumed immigrant intent in order to qualify for a non-immigrant (or tourist) visa, a position at odds with her or his marriage to a US permanent resident. Due to the long wait and the immigration intent issues, many green card holders opt to wait to become US citizens (usually 5 years), and only then sponsor their spouses and children (the process is much faster for US Citizens). This, however, imposes a family separation of several years, unique in the immigration laws of industrialized nations.

Izvor
Збориме за лотарија. Ако на лотаријата аплицирате со брачниот партнер тогаш идете заедно, значи треба да сте во брак за да може да добиете заедничка зелена карта. Ова ти што го постираше е во случај permanent resident, значи тој со green card не со државјанство, не citizen, да сака да се земе со партнер странец. Тогаш се чека пет години за да се добие државјанство па дури после може да се земат и другиот партнер да добие green card.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Збориме за лотарија. Ако на лотаријата аплицирате со брачниот партнер тогаш идете заедно, значи треба да сте во брак за да може да добиете заедничка зелена карта. Ова ти што го постираше е во случај permanent resident, значи тој со green card не со државјанство, не citizen, да сака да се земе со партнер странец. Тогаш се чека пет години за да се добие државјанство па дури после може да се земат и другиот партнер да добие green card.
Ај прочитај го уште еднаш,
Green card holders married to non-U.S. citizens are able to legally bring their spouses and minor children to join them in the USA, but only after an extensive multi-year delay, during which time the family is separated.

ЗНачи веќе се земени, веќе се во брак, ама неможат да ги донесат веднаш брачните партнери туку треба да чекаат 5 години за кое што врееме фамилијата е разделена.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.236
Поени од реакции
17.006
Да грешка, во случај да се земени не можат да ги повлечат
 

Kajgana Shop

На врв Bottom