Дискусија околу Полицијата

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Преку викенд кога има тепачки на сред град, ни патрола ни ништо. Кога се јачаат моторите по булевари ништо. И милијарда други работи
Ili na pr. dozvolena brzina 50 km/h ti vozis 40-50 km/h pred tebe nekoj manijak preletuva so 150 km/h a soobrakajnata patrola tebe te stopira i te gnjavi bez nikakva realna potreba ... i posle zasto policijata bila tolku omrazena od obicniot narod, institucijata koja treba da se grizi za redot, poredokot i bezbednosta vo drzavata e voedno numero 1 najomrazenata institucija, taka bese prethodnava decenija vo vremeto na Goca Brkot i nacalnikot Mijalce, a bogami ne mi izgleda na arno i sega rabotava so novava vlast so Oliverco, pak isti ku*ac ke bide se, kako sto ubavo rece i opisa eden clen prethodno basibozuk neviden i apla selektivnost vo rabotenjeto sto bi se reklo po narodski ku* mi e dvor mi e !
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Македонската полиција знае се за секого, веројатно феномен што кажува повеќе за нас како народ, како колектив. Во тој поглед се многу спремни.

Инаку, имав сретнато информација дека македонската полиција има еден од подобрите резултати, на европско ниво, во однос на бројот на решени случаи.

Остајте ги џандарите, тие се гола вода. Инспекторите, со нив е лоша среќа да си има човек работа.
Дефинитивно имаме и добри единици како што се Тигрите, ЕБР, Волците и сл. Ама треба да се средат и основните. Срамота е да нема полицаец низ град..
https://www.youtube.com/user/MVRMacedonia1231
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Дефинитивно имаме и добри единици како што се Тигрите, ЕБР, Волците и сл. Ама треба да се средат и основните. Срамота е да нема полицаец низ град..
https://www.youtube.com/user/MVRMacedonia1231
ЕБР беа тие што тепаа девојки во Браќа Миладиновци пред некоја година? Стварно се добри, ептен јако им влегоа.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.549
Поени од реакции
21.347
Имам еден познаник од населба, типот е деген прва класа кој 24/7 гнете буреци арно ама тате е функционер у партија и дегенот го вработија пред скоро време во полиција.

Има друг тип кој беше број еден багра во населбава со богато CV како : криминал, дрога, кражби, тепачки итн кој сеа работи во полиција.

Имам уште примери али ај, знам дека не сум единствен.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ako ima policija i zakon vo drzavava daj neka prezeme nekoj nesto okolu ova proslavive svadbi i sl. preku sekoj vikend, ako zakonot veli deka posle 22h ne smee da se pusta glasna muzika od restoranite/kafanite togas toa i treba da se pocituva, ako nekoj kurnaz pravi svadba ne znaci deka treba do sabajle da go remeti celo maalo so zurli i tapani kako i so turbo-folkeraj ... a baska i se puka od ogneno oruzje plus ... ili nekoi batki smeat toa da go pravat, a drugi ne izgleda ... :tapp:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Ма која полиција какви бакрачи. Тоа ти е приватна агенција за обезбедување во служба на власта. Ги користат за изнудување на рекет и заплашување на политички неистомисленици.
Па кога ќе ми текне какви бенефиции имаат, над 25.000 плата, бенифициран стаж, најголемиот дел од нив со навршени 50 години одат во пензија и продолжуваат со кафанскиот живот. Се движат од кладилница во кафана и обратно, тоа му е најчестата рута. Омилена реченица му е: "Ај брат да пишиме некој па да идеме да јадеме".
Кога ќе те запре главна цел му е да те казни, се ќе провери дури не најде и некоја најбанална причина за да ти пиши казна. Омилени коли за запирање и пишување казни се дотраени возила од пред 2000 година оти кај нив најголеми шансите се да бидат неисправни и возачите да немаат врски.
Кога ќе видат некоја јака женска во кола или на мотор обавезно ја запираат за да ја манијачат и изиграваат мачо а веќе истата вечер ја имаат аднато на фејсбук и одма ја бара за на кафе.
Фејсбук профилот обично им се состои од слики со колеги тагнати по кафани и на пејачка. Слики од бесни коли и лавови и орли, зависно од етничката припадност. Обавезно имаат слика од пиштолот и куршумите наредени во форма на нивните иницијали.
Секогаш прашуваат каде работиш, тоа во случај да не те пиши па да му се најдиш за нешто во блиска иднина.

Секако постојат и исклучоци, но праксата говори дека тие се премногу малку за да направат некаква разлика и да ја променат целокупната слика за нашата полиција.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ako ima policija i zakon vo drzavava daj neka prezeme nekoj nesto okolu ova proslavive svadbi i sl. preku sekoj vikend, ako zakonot veli deka posle 22h ne smee da se pusta glasna muzika od restoranite/kafanite togas toa i treba da se pocituva, ako nekoj kurnaz pravi svadba ne znaci deka treba do sabajle da go remeti celo maalo so zurli i tapani kako i so turbo-folkeraj ... a baska i se puka od ogneno oruzje plus ... ili nekoi batki smeat toa da go pravat, a drugi ne izgleda ... :tapp:
Мене повеќе ми сметаат оџите у 5 сабајле што урлаат.[DOUBLEPOST=1505745056][/DOUBLEPOST]
Македонската полиција знае се за секого, веројатно феномен што кажува повеќе за нас како народ, како колектив. Во тој поглед се многу спремни.

Инаку, имав сретнато информација дека македонската полиција има еден од подобрите резултати, на европско ниво, во однос на бројот на решени случаи.

Остајте ги џандарите, тие се гола вода. Инспекторите, со нив е лоша среќа да си има човек работа.
Инспекторите се бетер џандарите, и ќоро и сакато бидна инспектор.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Инспекторите се бетер џандарите, и ќоро и сакато бидна инспектор.
се согласувам, еден мој врсник е инспектор (26 години а е од 24 :icon_lol: ), му се тресат рацете кога го држи пиштолот, чисто сумњам да го има некогаш испалено а ако го направи тоа, големи се шансите од несмасност да се самозастрела.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
се согласувам, еден мој врсник е инспектор (26 години а е од 24 :icon_lol: ), му се тресат рацете кога го држи пиштолот, чисто сумњам да го има некогаш испалено а ако го направи тоа, големи се шансите од несмасност да се самозастрела.
Ти текува на тој што се степа со полицајци на стадион кога сакал да влезе без карта? Тој да ти бил вработен во агенцијата за разузнавање, а има 23-24 години.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Незнам дојди провери слободно не се лутам јас брат ;)
Како си џандар? Замараше малолетници низ парк викендов? Врза некој шамар на тоа копиљаната?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ти текува на тој што се степа со полицајци на стадион кога сакал да влезе без карта? Тој да ти бил вработен во агенцијата за разузнавање, а има 23-24 години.
Не морам да ти кажам дека еднаш кога дојде на кафе на кеј, му ја снема ташната со пиштолот, пребледе, испадна под стол дека му е :D не знам ама ако ме прашуваш мене одговорност е тоа, сто пати имам кажано дека за идна професија убаво се мисли кога се бира, истово го зборам и за доктори. Медицината не е само професија туку и начин на живот, исто како и оваа.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.234
Поени од реакции
108.118
Ili na pr. dozvolena brzina 50 km/h ti vozis 40-50 km/h pred tebe nekoj manijak preletuva so 150 km/h a soobrakajnata patrola tebe te stopira i te gnjavi bez nikakva realna potreba ...
И што е проблемот во твоето запирање ако си целосно исправен? Си слушнал за рутински контроли? Пола од возачите не се исправни, што со дозволи, што со почитување на правилата. Не гледам никаков проблем во тоа да се сопре, без разлика дали некој пред тебе возел милијарда на час или правел некој прекршок.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.653
Поени од реакции
62.971
И што е проблемот во твоето запирање ако си целосно исправен? Си слушнал за рутински контроли? Пола од возачите не се исправни, што со дозволи, што со почитување на правилата. Не гледам никаков проблем во тоа да се сопре, без разлика дали некој пред тебе возел милијарда на час или правел некој прекршок.
Проблемот е што законот не важи за сите поеднакво. На Партизанска возат 200, и во зависност од тоа чие синче е, се врти главата на страна. Додека обичниот човек е подложен на барање влакно на јајцето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom