Дискусија околу Полицијата

Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Мислам дека до сега немало ваква дискусија, и не сум сигурен дали ја поставувам во соодветниот борд, доколку не се моли администраторот да ја премести во коректната секција.

Знаеме дека широката јавност во Македонија има негативни и лоши предрасуди кон Полицијата, а и да бидиме реални располагаат со застарена опрема, структура и им треба една добра обнова ..

Мислење окулу ова? https://www.youtube.com/watch?v=qguf-jYM2UY . Или е само дел од оние "ветени работи" кои 'некогаш' ќе бидат остварени.

Исто пролистав малце и наидов на ова ... http://www.mvr.gov.mk/Upload/Editor_Upload/publikacii pdf/Стратегија за развој на полицијата 2016-2020 (1).pdf.

Би ме интересирале и коментари од внатрешниот круг на МВР, доколку има такви членови овде...
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
А каква работа си имал ти со „џандарите“ доискажисе?
Се јави новопечениот џандар. Вака, ко за пример, прашај ги пола и повеќе од фамилиите во Кисела Вода што имаат џандарите превземено во врска групите што хараат и пљачкаат наоколу без реперкусии. Или за дилерите што пијат кафе со џандари во сопствениот дом. За кур не ве бива, идете тепајте тинејџери после утакмици на Вардар.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Се јави новопечениот џандар. Вака, ко за пример, прашај ги пола и повеќе од фамилиите во Кисела Вода што имаат џандарите превземено во врска групите што хараат и пљачкаат наоколу без реперкусии. Или за дилерите што пијат кафе со џандари во сопствениот дом. За кур не ве бива, идете тепајте тинејџери после утакмици на Вардар.
Ко прво ти не ни знаеш како функционира и што се и какви единици си има у полицијата а ти се јави пошто си ку*е што се пали на после утакмици да пцуе пошто си толу изживеан и тоа тие цела смисла у животот и си ист криминалец ко тие погоре што ги напомена ;)
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Се јави новопечениот џандар. Вака, ко за пример, прашај ги пола и повеќе од фамилиите во Кисела Вода што имаат џандарите превземено во врска групите што хараат и пљачкаат наоколу без реперкусии. Или за дилерите што пијат кафе со џандари во сопствениот дом. За кур не ве бива, идете тепајте тинејџери после утакмици на Вардар.
:bravobe:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.777
Поени од реакции
63.325
Порано 90% од оние што не биле умствено способни да учат, ги запишувале во средно сообраќајно. И денес не е нешто поразлично. Затоа и имаш неписмени и покондирени сообраќајци кои и да сакаат, не умеат да бидат културни.

Младиве, има некоја надеж, сеуште не ги покурчила униформата доволно.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.486
Порано 90% од оние што не биле умствено способни да учат, ги запишувале во средно сообраќајно. И денес не е нешто поразлично. Затоа и имаш неписмени и покондирени сообраќајци кои и да сакаат, не умеат да бидат културни.

Младиве, има некоја надеж, сеуште не ги покурчила униформата доволно.
Младинците уште не оформиле свој став, па се водат по тоа како ќе им кажат. Инаку сепак, секаде има исклучоци и стварно нормални луѓе, какви што е ретко да видиш општо од сите професии, а не па од Полиција :)
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.777
Поени од реакции
63.325
Апсолутно се слагам, имам 2 полицајци во фамилија, едниот е на доста висока позиција, има нормални луѓе, али генерално, постариве...
 
Последно уредено:

zarkojames

Predator233
Член од
15 јули 2017
Мислења
70
Поени од реакции
20
Мислам дека до сега немало ваква дискусија, и не сум сигурен дали ја поставувам во соодветниот борд, доколку не се моли администраторот да ја премести во коректната секција.

Знаеме дека широката јавност во Македонија има негативни и лоши предрасуди кон Полицијата, а и да бидиме реални располагаат со застарена опрема, структура и им треба една добра обнова ..

Мислење окулу ова? https://www.youtube.com/watch?v=qguf-jYM2UY . Или е само дел од оние "ветени работи" кои 'некогаш' ќе бидат остварени.

Исто пролистав малце и наидов на ова ... http://www.mvr.gov.mk/Upload/Editor_Upload/publikacii pdf/Стратегија за развој на полицијата 2016-2020 (1).pdf.

Би ме интересирале и коментари од внатрешниот круг на МВР, доколку има такви членови овде...
Точно дека е дека им треба обнова и нови обуки со искусни тренери и им треба многу работа, ама сепак не се до толку лоши, и самите знаете колку често нашите чувари на државата ги ловат криумчарите независно со што, како и криминалците само им треба мотивација и многу работа.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ко прво ти не ни знаеш како функционира и што се и какви единици си има у полицијата а ти се јави пошто си ку*е што се пали на после утакмици да пцуе пошто си толу изживеан и тоа тие цела смисла у животот и си ист криминалец ко тие погоре што ги напомена ;)
Не бе сељак. Не идам ја на утакмици. Јас сум од тие што сто пати имаат пријавено миљарда срања во полиција, што бил ограбуван и живее на улица која буквално во секоја куќа е провалено во последниве година дена. Знаеш шо има напраено полицијата? Ништо. Пак ќе речам, за кур не ве бива, освен за јачање на мали деца. Пошто сте корумпирани и неспособни говеда вработени со партиска книшка и врски.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.845
Поени од реакции
35.612
Не бе сељак. Не идам ја на утакмици. Јас сум од тие што сто пати имаат пријавено миљарда срања во полиција, што бил ограбуван и живее на улица која буквално во секоја куќа е провалено во последниве година дена. Знаеш шо има напраено полицијата? Ништо. Пак ќе речам, за кур не ве бива, освен за јачање на мали деца. Пошто сте корумпирани и неспособни говеда вработени со партиска книшка и врски.
Абе нив да им го кренат јетито нема да си го најдат, ти бараш да ти најдат кој крадел кај тебе :tapp:
Па огромен процент од тие што се џандари беа главни багабонти и деликвенти, како сакаш такви аљабаци да го штитат јавниот ред и мир? Не дека не ги знаат тие што крадат, само ваљда делат или пак им краде братчето за кое немале 5000 евра од дома да го направат џандар.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Абе нив да им го кренат јетито нема да си го најдат, ти бараш да ти најдат кој крадел кај тебе :tapp:
Па огромен процент од тие што се џандари беа главни багабонти и деликвенти, како сакаш такви аљабаци да го штитат јавниот ред и мир? Не дека не ги знаат тие што крадат, само ваљда делат или пак им краде братчето за кое немале 5000 евра од дома да го направат џандар.
Специјалните единици се тоа, алфи ентеше ова она. :icon_mrgr: Ќе пуши копиљот марихуана, врзи му два шамари и ајт у станица. Нема везе двоглави орел шо шверца тони хероин низ и во Македонија. Они со нив пиво си пијат у Чаирчанка.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.813
Поени од реакции
80.302
Ко прво ти не ни знаеш како функционира и што се и какви единици си има у полицијата а ти се јави пошто си ку*е што се пали на после утакмици да пцуе пошто си толу изживеан и тоа тие цела смисла у животот и си ист криминалец ко тие погоре што ги напомена ;)
Уапси го!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom