Дискусија околу Полицијата

Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Да гледаме подетално не се криви полицајците сами по себе, има луѓе кои се ставени на 'позиција' да ги средат овие работи а наместо тоа го трошат буџетот на Полицијата за ирационални работи и да си го нахранат своето ненахранливо лакомство. Мислам дека сето ова можи да се среди, само треба да застани некој поасолен на соодветната позиција, иако веќе се е отерано УПМ, корумпција и рекет се врши од највисок ранг до најнизок .. Многу е жално што органот кој ни е најнеопходен е во тотална дисфункција .. А да не збораме и за законите, какви пропусти има и затоа и неможиме да профункционираме.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Дека не се криви сами по себе и дека се само песови по наредба на власта во моментот тоа е точно. Но тоа не е оправдување да се однесуваат како џекови и како шерифи во диви запад. Дивеење без ротациони, сите кладилници и бурекџилници посетени уште посабајлечки, кога те застанува ни добровечер, одма дај документи и чудно ама сите ама баш сите кога ќе те застанат ги интересира кај работиш. Во ЈСП плаќање нема шанси тоа, доаѓаат на клиника и му вика на докторот јас сум полицаец, демек да не чекам ред, каков мој термин. Некој учел факултет 15 години, доаѓа цајканов му вика јас сум полицаец :cuc:
Во глобала ова се работите кои пречат кај нив а не зависат од наредбите на тие погоре.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ја не го капирам моментот со "ние не реагираме до толку и толку штета". Кој кур е фората? Немаат доволно луѓе? За кој кур цело време запослуваат конкурси ова она? Ебате дебилната држава. Фаќаш некој као ти го обива подрумот, ти краде алати, точаци, викаш полиција, џандар доаѓа и вика нареден пат не викај полиција, истепај го.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.941
Ја не го капирам моментот со "ние не реагираме до толку и толку штета". Кој кур е фората? Немаат доволно луѓе? За кој кур цело време запослуваат конкурси ова она? Ебате дебилната држава. Фаќаш некој као ти го обива подрумот, ти краде алати, точаци, викаш полиција, џандар доаѓа и вика нареден пат не викај полиција, истепај го.
Тоа што не го капираш, пишано е во Законот. Пронајди, прочитај. Какви и да се полицајците, немаат моќ ниту желба да заташкаат сторено кривично дело од некое наркоманче. Се согласувам со некои забелешки, изнесени овде, посебно за однесувањето на полицајците.
Туку, зошто пријавените криминалци тешко одат во затвор? Зошто некој ги остава да продолжат да крадат со по три условни осуди?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Тоа што не го капираш, пишано е во Законот. Пронајди, прочитај. Какви и да се полицајците, немаат моќ ниту желба да заташкаат сторено кривично дело од некое наркоманче. Се согласувам со некои забелешки, изнесени овде, посебно за однесувањето на полицајците.
Туку, зошто пријавените криминалци тешко одат во затвор? Зошто некој ги остава да продолжат да крадат со по три условни осуди?
За полицијата збориме, не за индивидуални полицајци. Зашо полицијата не си ја врши работа? Да читам закон нема, пошто у законот не пишува зашо преку десет години се обиваат куќи низ Кисела Вода без никаква реперкусија. Ако веќе треба да водиме дискусија треба да се изнесат тие аргументи а не да ми речеш хехе иди прочитај што сакам да ти кажам.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.941
За полицијата збориме, не за индивидуални полицајци. Зашо полицијата не си ја врши работа? Да читам закон нема, пошто у законот не пишува зашо преку десет години се обиваат куќи низ Кисела Вода без никаква реперкусија. Ако веќе треба да водиме дискусија треба да се изнесат тие аргументи а не да ми речеш хехе иди прочитај што сакам да ти кажам.
Се потрудив да ти одговорам на претходното прашање. А, ти ја разбирам огорченоста
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.664
Најтрагично е што легендите дури и кога не се на должност се шетаат со униформа :tapp:
Сите тие барабите што ги напикаа да носат униформи се за по кратка постапка :uzi:
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Во Македонија нема полиција,она што вие го нарекувате полиција е некоја форма на модерен башибозук,збир на разбојници кои као работат за државата али често и не,зависно дали се добро настегани бурек со месо на гаге денеска...
Штета што кај нас нема насилен криминал,да поработеше малку природната селекција...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
90 проценти од луѓето ќе кажат дека немаат доверба во полицијата како институција и дека генерално не се задоволни од нивната селективна работа ок и јас како граѓанин го делам тоа мислење ... но од друга страна на приказната ајде да ги проанализираме цајканите кои сепак се живи луѓе и имаат свои добри и лоши страни ... немале култура цајканите многу се дигале пошто нели во униформа биле демек они се некој фактор курац и пол, епа да бил некој којзнае каков интелектуалец ќе станел нели доктор, професор, судија, адвокат, инженер, архитект и.т.н. но пошто не му идело многу ни во основно ниту пак во средно, а богами бегал и од чекан, мотика, лопата и метла па решил да облече униформа полициска или армиска вотева и цел живот да брка бараби по улици или по граници и да биде магнет за куршуми !
Да, не се сите цајкани исти од 10 цајкани 2-3 се фини а другото е се летнато во облаци (кој сум јас/кои сме ние) и тоа оние постари цајкани се далеку по безобразни отколку помладите генерации припадници на оваа професија ![DOUBLEPOST=1505594045][/DOUBLEPOST]
Во Македонија нема полиција,она што вие го нарекувате полиција е некоја форма на модерен башибозук,збир на разбојници кои као работат за државата али често и не,зависно дали се добро настегани бурек со месо на гаге денеска...
Штета што кај нас нема насилен криминал,да поработеше малку природната селекција...
Абе нема што Македонската полиција е најјака во свет, цела станица цајкани во фул опрема апсат еден човек од 60-70 години и тоа ненаоружан и кој не пружа никаков отпор и притоа велат дека акцијата била нели мошне успешна, а од друга страна не можат да се справат со неколкумина добро обучени бандити/терористи (случајот во Куманово на пр.) !
А тек па замисли да имаме до заби наоружани фанатици како оние во фавелите во Рио де Жанеиро или пак оние бандите во Мексико, тогаш никој нема да сака да оди да работи во полиција оти ќе ги наполни гаќите !
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
општо позната работа, не 30, па и пред 40-50години..
само се сменија ситуациите на народот, сега има моторизација, пред 50години народ возеше само точаци..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.866
Поени од реакции
35.664
Еве ви на муабетот колку е јака полицијата, зошто кога пукаат по свадби не им го собира оружјето?
Во Струга пред мои очи двајца пукаа со узи и калаш, еве ги Ченто, Тетово, Гостивар.....
Како смее да им се дозволи да поседуваат толкави количини на оружје на населението и тоа ќе нагласам најчесто е само кај населението со Албанска националност, има и кај останатите, али овие делат брате уште од 2001ва цели магацини има во секоја куќа. Буквално секојдневна појава е ова со пукањето, да им ебам мамето, наендерталците ваљда имале поголемо ниво на свест од ова племето тука.
http://expres.mk/?p=17771
http://www.press24.mk/pukanje-na-makedonska-svadba-edno-lice-raneto
https://kajgana.com/pet-lica-raneti-vo-pukanje-na-svadba-vo-struga
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.175
Поени од реакции
16.445
Македонската полиција знае се за секого, веројатно феномен што кажува повеќе за нас како народ, како колектив. Во тој поглед се многу спремни.

Инаку, имав сретнато информација дека македонската полиција има еден од подобрите резултати, на европско ниво, во однос на бројот на решени случаи.

Остајте ги џандарите, тие се гола вода. Инспекторите, со нив е лоша среќа да си има човек работа.
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Kaj nas sekoj vtor cajkan ti e korumpiran be.
Zatoa nemame jaka policija kaj nas dzandarite poprvo ke se prodadat za pari nego li da pomognat na nekoj
 

Kajgana Shop

На врв Bottom