Дискусија околу Полицијата

Член од
23 август 2010
Мислења
38.154
Поени од реакции
107.579
Проблемот е што законот не важи за сите поеднакво. На Партизанска возат 200, и во зависност од тоа чие синче е, се врти главата на страна. Додека обичниот човек е подложен на барање влакно на јајцето.
Знам, ама го прашав што толку е проблем ако те запрат при рутинска проверка доколску си целосно исправен... Јасно ми е дека има доста пропусти, повеќе намерни отколку ненамерни.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Еднаш татко ми кога не застанаја на автопат по грешка мојата возачка му ја даде и овај му вика се е во ред терај :pos:
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Ај да се задржиме on topic ... Баш ме интересира како е во внатрешниот круг на Полицијата? @dark warrior™
И ако можи да не го претвораме личното искуство со Полицијата (било да е лошо или добро) во омраза и упатени навреди.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Ај да се задржиме on topic ... Баш ме интересира како е во внатрешниот круг на Полицијата? @dark warrior™
И ако можи да не го претвораме личното искуство со Полицијата (било да е лошо или добро) во омраза и упатени навреди.
Секој што има прашање нека ми прати ПП што го интересира што законски што процедурално ќе му излезам во пресрет не е проблем што се однесува до мене ;)
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
До некаде сте и во право со лошата репутација која ја има Полицијата, ама има и поединци кои стварно си ја вршат работата и не е фер да навредуваме на глобално ниво. Иначе споредувајте искуства, мислења ..

Сега барем кога имаме промени во МВР (назначени нови функционери) можи да се фати работата со ред, ама некој треба да ја превземи одговорноста ..
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И што е проблемот во твоето запирање ако си целосно исправен? Си слушнал за рутински контроли? Пола од возачите не се исправни, што со дозволи, што со почитување на правилата. Не гледам никаков проблем во тоа да се сопре, без разлика дали некој пред тебе возел милијарда на час или правел некој прекршок.
Ne e problem vo toa sto me soprel, sum mu dal licna karta, vozacka, soobrakajna, registrirano vozilo i me pusta za 2-3 minuti ... si vozam normalno kolku sto e dozvoleno i.t.n. i.t.n. problemot e vo principot na rabotite be drugar do koga nie obicnite i slabi lugje bez nekoi grbovi i vrski ke se treseme i ke pazime na se i sesto, a nekoi sekogas ke bidat nad zakonot ... znaes prethodnata vlada padna bidejki rabotese selektivno, za ovaa sega neznam ke vidime !
Ajde da receme jas kako poedinec ne gi sakam policajcite i nemam doverba vo institucijata narecena policija (MVR), toa si e moe pravo na licno mislenje, no ne sum samo jas problemot tuku 90% od populacijata go deli moeto mislenje be brat, zarem 90% od populacijata se budali !
P.S. Vikas ok bilo vo slucajot koga policijata me soprela mene sto sum vozel 40-50 km/h a toj pred mene sto preleta so 100 i kusur km/h bil pokurnaz i popameten od mene i imal poveke sreka, a tokmu takvite sto vozat na obicna gradska ulica preku 100 km/h ubivaat lugje, mladi deca ginat zaradi takvite budali, no neli bitno e nekoj da se sopre i gnjavi sto e bitno koj, bitno e da se ispolni dnevnata norma i da se zaraboti platata neli... bog da cuva :facepalm:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И што е проблемот во твоето запирање ако си целосно исправен? Си слушнал за рутински контроли? Пола од возачите не се исправни, што со дозволи, што со почитување на правилата. Не гледам никаков проблем во тоа да се сопре, без разлика дали некој пред тебе возел милијарда на час или правел некој прекршок.
Ne e problem vo toa sto me soprel, sum mu dal licna karta, vozacka, soobrakajna, registrirano vozilo i me pusta za 2-3 minuti ... si vozam normalno kolku sto e dozvoleno i.t.n. i.t.n. problemot e vo principot na rabotite be drugar do koga nie obicnite i slabi lugje bez nekoi grbovi i vrski ke se treseme i ke pazime na se i sesto, a nekoi sekogas ke bidat nad zakonot ... znaes prethodnata vlada padna bidejki rabotese selektivno, za ovaa sega neznam ke vidime !
Ajde da receme jas kako poedinec ne gi sakam policajcite i nemam doverba vo institucijata narecena policija (MVR), toa si e moe pravo na licno mislenje, no ne sum samo jas problemot tuku 90% od populacijata go deli moeto mislenje be brat, zarem 90% od populacijata se budali !
P.S. Vikas ok bilo vo slucajot koga policijata me soprela mene sto sum vozel 40-50 km/h a toj pred mene sto preleta so 100 i kusur km/h bil pokurnaz i popameten od mene i imal poveke sreka, a tokmu takvite sto vozat na obicna gradska ulica preku 100 km/h ubivaat lugje, mladi deca ginat zaradi takvite budali, no neli bitno e nekoj da se sopre i gnjavi sto e bitno koj, onaka rutinski neli, bitno e da se ispolni dnevnata norma i da se zaraboti platata neli ... bog da cuva :facepalm:
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Глумите јаки и си земате сила само во униформа, без униформа сте како мали девојчиња. Најмногу малтретирате клинци од 13-18 год. На овие појакиве фраери несмеете во очи да ги погледните. Законот е за сите ист, така ? За жал не е !
Лапате по 500 евра а најголем дел од работното време се шетате по кафани и кладилници - срамота!

Инспекториве се пак уште полоша прича, можам книга да напишам. Тие се тешки комплексаши, воглавно кримоси со значки. Научени работата да ја вршат само со физичка сила и закани.
Недај боже да те фатат на око, цел живот ќе си малтретиран. Посебно за во помаливе градови низ мкд, пошо сите се знајме :)
Непотребни претреси, малтретирања, држење во станица по 4-5 сати за отпушок од џоинт алооо( пронајден на 10 метри од нас) и уште многу многу работи. Катастрофа
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Дваесет-и-две-години-од-атентатот-врз-претседателот-Киро-Глигоров&id=c44ef22c-170c-4690-9d9e-1480f448f2ad

ај што не открија, ами 1995 во ноември/декември имаше во МВР поплава од парното греење :cool: во којаа се поплави ПЦ-то и сите докази од форензичарите од Уса и Германија отидоа јабана ... најинтересно е што за ова се молчи, само еднаш имаше во нова македонија и се замолча ... едно од праашањата кое не заслужува одговор
смешен ми беше брат Љубе кога по зборите 2002
( дпмне изгуби) во едно интервју тврдеше дека само што сакал да ја финишира истрагата за атентаатот ама изборите го прекинале :icon_mrgr:
Му кажува новинаркаата, па можете да ја финиширате, се уште сте министер, уште едно месец дена .. :confused:
Е, ама не иде тоа така....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Знам, ама го прашав што толку е проблем ако те запрат при рутинска проверка доколску си целосно исправен... Јасно ми е дека има доста пропусти, повеќе намерни отколку ненамерни.
нема полицајци ни за лек, криминал на сите страни, а тие ќе се занимаваат со рутинска контрола ?? Па нека застане на семафор, на секое црвено по 3-4 коли најмалку поминуваат, за жолто збор не праам...
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Stvarno bi mi bilo od pomos dokolku nekoj znae da mi kaze koi se kriteriumite za da se stane policiski inspector. Dali mora da ima zavrsen fakultet? I slicno
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728

На семафорот пред ЕУ инфо центар, полициско возило, на пешачки премин, удри во велосипедист. Полициското возило свртело десно заобиколувајќи го триаголникот и го удрил велосипедот додека поминувал на велосипедски премин на зелено. Најважно од се - велосипедистот е во ред.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Stvarno bi mi bilo od pomos dokolku nekoj znae da mi kaze koi se kriteriumite za da se stane policiski inspector. Dali mora da ima zavrsen fakultet? I slicno
диплома се купува, врски да имаш и пари и стануваш инспектор за кратко време.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93

На семафорот пред ЕУ инфо центар, полициско возило, на пешачки премин, удри во велосипедист. Полициското возило свртело десно заобиколувајќи го триаголникот и го удрил велосипедот додека поминувал на велосипедски премин на зелено. Најважно од се - велосипедистот е во ред.
Срамота и резил е полицијава. Собиралиште на сељаци е одамна
 

Kajgana Shop

На врв Bottom