Дискусија околу Полицијата

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Луѓе што сакаат мир и тишина ? Некој може треба и во 5 сабајле да стане па не може да трпи идиоти што им текнало во 1 по полноќ да играат серва
Немале обврска ваљда бебе да заспијат да видат што напор е и таман си го заспал, галама и ќе се расплаче. Башка дечки двајцата бевте во Германија на работа, знаете дека е морбидна тишина после 20:00.

Дека полицијава е селективна, селективна е.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.799
Епа проблемот е во селективната правда.Ако на некој му смета тоа да не може да заспие дете или има болен во семејството со само еден збор од тараса би се тргнале одма.Овде работава е во тоа што пензионерите не сакаат некој да им дреме пред зграда онака оти им смета се.Еве на пример моите старци(бог да ги прости) иако ги минеа осудесетите години никогаш не се пожалиле на на галамата од младите а живееме до училиште каде што летно време се собираат преку 30 млади луѓе.
Но главниот проблем кој иритира е тоа што полиција стартува веднаш кога се во прашање вакви банални работи.
Еве на пример пред некоја недела беше ограбена куќа на добри пријатели на моите кои не живеат во градот.Некој од соседите видел кој провалил и кога стигнале џандариве кажална што овие му одговориле "стар си ти многу од кај да знам дека не лажеш"

Мислам дека националноста на крадецот не треба да се именува.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Не оправдувам де нарушување на ред и мир, во ред е. Сакав само за полицијата да спомнам, дека ќе дојдат у фул состав за да те спречат од тропање пред зграда, а да земат да убијат некој, ќе ги чекаме да им запали шкодата, или па ќе прашуваат за инструкции како да дојдат.

И кај мене имало галама пред зграда, па не сум фрлал легени вода, нит сум викнал полиција, ни некој од моите. Или кога комшиите имаат прослава и музика ечи до даска, а ја утрото полагам или моите сакаат да спијат пошо се на работа.

Курчењето од типот "Мали знаеш кој сум ја","Чив си ти?", "Aј мрш кај тебе пред зграда на татко ти да му тропаш", носи контраефект.

Сега збориме во Македонија како е. Остај у Германија и добар ден ти викаат рандом минувачи, тука добиваш погледи ко да си им згрешил нешто. Далеку сме ние од Германија.

Треба да се има малце осет и за другите, тоа е точно. Што да прават луѓето кога нема услови за правење галама ( т.е се се дешава пред згради или куќи, нема места за праење шо сакаш у градов).
Иначе ако на се се вика полиција или се прави галама, треба да го прегорам телефонот од ѕвонење на итни служби, ако треба да мислам дека живеам во Германија. Ама знам дека сме во вукојебина и не се бунам, тие се условите.


Ако се поставиш фино према тие што прават проблеми, ќе се тргнат. Ако не се тргнат и покрај молбата, полиција викни и тоа е тоа. А не на секое, полиција. Има многу поголеми проблеми во оваа држава од тоа нарушување јавен ред и мир. Ама најлесно е да се покаже сила кај што не треба.


Луѓе што сакаат мир и тишина ? Некој може треба и во 5 сабајле да стане па не може да трпи идиоти што им текнало во 1 по полноќ да играат серва
Тачно, ама затоа на пример можам да убијам некого, па нема да ми викнат полиција. Стварно кој ми е крив што играм серва, дај ќе наоѓам жртви. Галамата не е нешто ново, ја имало и пред 100 години, ќе има и сега и уште понатаму. Ќе се тргнам, ама нема потреба од полиции на секоја ситница. Ко божем само они треба да станат у 5, и ко божем само они треба да чуваат 13 деца на возраст од 7 недели до 2 месеца? Јас да имам мало дете, сигурно нема да им истурам леген со жешка/ладна вода од тераса за да ги избркам. Ќе се симнам ќе направам муабет, ако не си одат, ќе викнам полиција. Ќе видиме, не знам, мада сигурно не е крај на свет ако направил галама малце повеќе. Не мора да е од серва, може и да е прослава, може и да е кавга, може и да е нешо друго. Муабетот ми беше за селективноста на полицијата, а не за тоа кој каков идиот е.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Многу сте свилени бе луѓе, ваљда живеете во некоја куќа со огромен двор, со дебели ѕидови и уживате во оазата на мирот па секој шум ве вади од колосек... Не знам дали сте имале прилика да живеете во некоја од новиве згради низ Кисела Вода а веројатно и многу други населби каде што ѕидот е гибс картон па да видите како се слуша како комшијата садови мие и се будите коа ќе стане во 3 да моча. Јас живеам на Партизанска, над мене има бебе што цело време плаче а особено во 4 сабајле, братчињата негови возат точак и играат баскет дома, под мене се комшии што цело време се караат со сочни пцовки и женсково вришти по 5 минути коа ќе и се собере нервоза, така си изразува незадоволство. Во нитуеден момент не ми текнало да викнам полиција, ниту ми било проблем, сум се будел од сон, не сум можел да заспијам, ама јбг ништо во животот не е мед и млеко, и мотори брмчат и автобусите стари коа поминуваат во мртва тишина ме будат, и косалицата на трева што брмчи под прозор ме буди, зарем се треба да пријавувам? Кое е времето што ќе ми остане за мене, ако јас со се ова се замарам и објаснувам? Толеранција е зборот луѓе, немаше да ни биде средена државата ако ја имавме, ама ќе ни беше олеснато живеењето ако луѓето беа потолерантни. Секоја зграда имаше клупи и летниковци, сите клупи беа искршени или полеани со мазут (бар мислев дека е тоа, ама членот погоре пишал нешто др, па може и не е мазут) од еден будала на приземје, за да не им се собирале млади што галамеле, какво решение на проблемот... Само сакам тие што се жалат, што пријавуваат да имаат дете што ќе галами и ќе седи пред нечии клупи, и ќе му доаѓаат џандари за тоа, па казни и станици, дека нели кармата интересна работа е. И Германија ли сакате да ни личи државава, после 8 да нема ништо надвор, како гробишта, една ако не и единствена работа што ја има тука а не во Германија и западот, е токму таа топлина, детски џагор, смеа и дружба...

П.с. Офтопик ама кога веќе спомнав Германија ми текна една случка. Другарче беше во Германија на летна работа ама шеташе повеќе, не беше за пари толку, и прошета сите поголеми градови, доаѓа тука, го прашувам и каде беше најубаво, ми вика Вроклав во Полска. :)Трауми имаат луѓето и никогаш више несакаат да појдат во Германија, па еве истите Америка одат или Малта ако не средат со виза, токму поради таа мртвост, формалност и немање топлина кај луѓето.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.379
Поени од реакции
20.005
Еј полиција доаѓа за нарушување ред и мир? Да видам да не верувам. Пред зграда секој втор ден има група на џаболебари и наркомани, се собираат во паркче и од сабајле до полноќ ечи музика од кола, се дерат ко ненормални и пијат се што пишува алкохол и што ти не. Од полиција ни трага ни глас секако. А за булевариве што ни се Ф1 стази секоја ноќ тоа е веќе како општо прифатена работа.

Инаку за Германија... кои резили. Бев со повеќе цимери и цимерки заедно во двоспратна куќа, секоја вечер дерење урлање мислат во Северна се. Газдата повеќе пати им викаше да се смират бидејќи се жалат комшиите ама џабе. Сето тоа траеше додека не ги построи сите граџани по име и презиме и им рече нареден пат полиција ќе им викне и одма си се научија на ред и дисциплина.
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
П.с. Офтопик ама кога веќе спомнав Германија ми текна една случка. Другарче беше во Германија на летна работа ама шеташе повеќе, не беше за пари толку, и прошета сите поголеми градови, доаѓа тука, го прашувам и каде беше најубаво, ми вика Вроклав во Полска. :)Трауми имаат луѓето и никогаш више несакаат да појдат во Германија, па еве истите Америка одат или Малта ако не средат со виза, токму поради таа мртвост, формалност и немање топлина кај луѓето.
Сигурно биле во некоја вукојебина во Германија. Трауми имале... Зошто јас немав такво непријатно искуство? Ако не знаат да се вклопат во околината е нивен проблем. Дури можам да кажам дека на запад се попријателски настроени со некој што не го знаат отколку тука. Немале топлина. Како бе јас со 80% од луѓето што ги запознав беа супер? Полска да, можеби пошто се словенски народ и имаме повеќе заеднички работи, ама во Македонија, западњаците се претставени како бесчувствителни роботи, кои гледаат само пари пари и работа. Што дефинитивно е стереотип.
Извинете за оффтопик :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Па на полноќ да се игра сервис не е баш забавно за станарите. Ниту е законски дозволено. Некои трпат, некои викаат полиција. Кај нас двапати на повик доаѓале за бучава во зграда и едно 5-6 пати за тепачки. Серт се тука луѓето, математика сметаат во боксови :D Едино за наркомани (шприцеви, урлања...) и кражби во станови доаѓаат ама ништо посебно не преземаат.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Па на полноќ да се игра сервис не е баш забавно за станарите. Ниту е законски дозволено. Некои трпат, некои викаат полиција. Кај нас двапати на повик доаѓале за бучава во зграда и едно 5-6 пати за тепачки. Серт се тука луѓето, математика сметаат во боксови :D Едино за наркомани (шприцеви, урлања...) и кражби во станови доаѓаат ама ништо посебно не преземаат.
Значи у реду е, може да правиме галама ако сме поголемо друштво, па да ни викнат полиција. Сите се фативте за тоа која била причината, што иако и јас бев дел од неа, не ја оправдувам. Тука спомнав за реакцијата на полицијата. Дека доаѓаат како ФБИ за да ја разбијат бандата која игра сервис, а да имаше криминал на истото место, ќе се правеа наудрени и немаше ни да дојдат за толку брзо време.


МУАБЕТОТ НЕ БЕШЕ ДАЛИ Е ДОБРО ИЛИ НЕ ДА СЕ ИГРА СЕРВИС НА ПОЛНОЌ!!!!!!!!!!!!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Значи у реду е, може да правиме галама ако сме поголемо друштво, па да ни викнат полиција. Сите се фативте за тоа која била причината, што иако и јас бев дел од неа, не ја оправдувам. Тука спомнав за реакцијата на полицијата. Дека доаѓаат како ФБИ за да ја разбијат бандата која игра сервис, а да имаше криминал на истото место, ќе се правеа наудрени и немаше ни да дојдат за толку брзо време.


МУАБЕТОТ НЕ БЕШЕ ДАЛИ Е ДОБРО ИЛИ НЕ ДА СЕ ИГРА СЕРВИС НА ПОЛНОЌ!!!!!!!!!!!!
Те сфатив другар, реакција за различни полесни и потешки (ова вашиот пример секако е полесно) дела и повици. Ама не знам, може само да нагаѓам. Дали биле во близина, дали им е полесно на млади нормални да им се топорат...што знам. Еве читам за една цигара малтретирале, а кога беа викани за шприцеви, дијазепами и метадони, кршење сандачиња, крвави памуци, дувло на наркомани и обивања можни од истите, многу потешко реагираа. Те сфаќам, јбг, и ја би сакал да е малку поинаку како што велиш.
Хаха, не е смешно ама ми дојде слика...добро не ве легнале специјалци со лисици ко Ел Чапо :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Vaka sega,da razjasnime i da vi bide jasno so eden primer.
Neka proba eden zemjodelec od Gorno Lisice(pred zemjotresot selo Lisice) so tovarena konska kola so zemjodelski proizvodi da trgne niz gradov do Zelen pazar(kako sto i odea do 1975 g. koga i nemaa avtomobili site,pogotovo ne postarite od tamu) i da vidime sto ke go snajde ako ili koga ke go vidi policija.Sigurno veke go znaete i rezultatot od nivniata sredba i kaznata za zemjodelecov(Makedonec).
E ama istiot den pred istata patrola na policijata ke pominat nekolku pati konjski koli vodeni od ROM-ROMI,ponekogas i samo deca od 6-10 g. I....? I sto...?
I nisto,ke si pomine kolata konska so ROMCINJATA kako nisto,nasata policija nema da gi vidi,iako go isposraa cel grad,posebno od Lisice do Aerodrom site ulici se so lajna od konjite koj nie gi gazime i nosime doma. Na misla sum da si kupam magare a ne trotinet na baterii.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Vaka sega,da razjasnime i da vi bide jasno so eden primer.
Neka proba eden zemjodelec od Gorno Lisice(pred zemjotresot selo Lisice) so tovarena konska kola so zemjodelski proizvodi da trgne niz gradov do Zelen pazar(kako sto i odea do 1975 g. koga i nemaa avtomobili site,pogotovo ne postarite od tamu) i da vidime sto ke go snajde ako ili koga ke go vidi policija.Sigurno veke go znaete i rezultatot od nivniata sredba i kaznata za zemjodelecov(Makedonec).
E ama istiot den pred istata patrola na policijata ke pominat nekolku pati konjski koli vodeni od ROM-ROMI,ponekogas i samo deca od 6-10 g. I....? I sto...?
I nisto,ke si pomine kolata konska so ROMCINJATA kako nisto,nasata policija nema da gi vidi,iako go isposraa cel grad,posebno od Lisice do Aerodrom site ulici se so lajna od konjite koj nie gi gazime i nosime doma. Na misla sum da si kupam magare a ne trotinet na baterii.
Па не им се исплати да се замараат со Циганите, и самите цајкани се свесни за тоа. Што ако го застане, да не ќе му го одземе коњот?! Ќе му рече да се тргне или нешто слично, овој ќе му рече дада добро и нареден ден пак истото. Казна да му пише ?! На кое име, адреса, матичен број..? 90% од циганите немаат лична карта/пасош, а останатите 10% немаат потреба да просат и да товарат коњи.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.799
Па не им се исплати да се замараат со Циганите, и самите цајкани се свесни за тоа. Што ако го застане, да не ќе му го одземе коњот?! Ќе му рече да се тргне или нешто слично, овој ќе му рече дада добро и нареден ден пак истото. Казна да му пише ?! На кое име, адреса, матичен број..? 90% од циганите немаат лична карта/пасош, а останатите 10% немаат потреба да просат и да товарат коњи.
Така ли ќе се тешиме сега?

Нека не запираат никој тогаш.
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Така ли ќе се тешиме сега?

Нека не запираат никој тогаш.
Не да се тешиме, и јас како и сите други сакам да се реши таа работа. Ама далеку од тоа дека циганите ни се најголем проблем во државава.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.970
Поени од реакции
17.799
Не да се тешиме, и јас како и сите други сакам да се реши таа работа. Ама далеку од тоа дека циганите ни се најголем проблем во државава.
Ама еден од најголемиот проблем ни е тоа за "мир во куќа".Џабе сакаме да реши таа работа кога никој ништо не превзема.Еве ти самиот напиша дека немало начин да се реши тој проблем.Нека ми дадат 24 часа веднаш ќе го решам ама проблемот е што кога ќе дојде време на избори ќе нема кој да ме гласа.Нема влада што ќе дојде и да направи непопуларни мерки со кои ќе се стабилизира државата и ќе стави некој норми.
Најголемата греша ја правиме ние кој гласаме за глупости(како на пример последните избори кога го излажаа простото македонче дека ќе имале подобар стандарт :tapp: ако го смениме името)
Настрана тоа што полицијата работи заедно со истите тие Роми и имаат одврзани раци во крадењето.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Најново во врска со темата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom