Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
3.227
Ако е затој и цела Библија е пуна сс игра на зборови.
А куде тој ти прочита или слушна какф речник користи господ?
И од што да гу спаси просту душу?
Парва нели бе неси религиозан..или не ти држи гузица да се уздржиш а да не се убациш..чеша те нешто над кое немаш контролу..
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
парва,

е ми нели тражеше доказ?

Гледаја ли си га видео што ти га пратиф или намерно си га прескокнаја, оти не ти се бендисаФ?

И уште ли га тражиш тај дојаз а ти сам не знаеш какој треба да „изгледаФ„ тај доказ?...
Гледа га, готово, убеди ме. Еве киду да запалу сфеќу до најблиску цркфу, а успут и ке си купу нешто посно за у среду.

Глупости живи. Стфарно мислиш дека чуваф крф од Исуса? А и да чуваф, такој л'сно ке гу дадеф на лабараториску анализу. Муда ми настрану.

Парва нели бе неси религиозан..или не ти држи гузица да се уздржиш а да не се убациш..чеша те нешто над кое немаш контролу..
Тема е дискусија и за атеисти.
Иам ја контролу над сфе што ме чеша.
Негооо не ми одговори на прашање.
Устфари заеби. Или нешто глупости ке треснеш или некоју мини литургију ке проповедаш.

Ск ако не се врати Исус(нели како што обеќа), никад нема да се врати.
Куде е ск да си га брани сфој дом, како што га одбрани од старите фарисеи кд се пребаци од Назарет до Ерусалим за по карту.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
Приказна, мит, легенда, како сакаш кажи гу. Мора да се измислуеф такфи работе, за да обична маса веруе у чуда.
Ваквите приказни имаат цврста основа врз која се изградени.
Сигурно претходните цивилизации кај кои самиот кажуваш дека постои истата прикаска не биле и тие толку лековерни, тоталитарни и што ти ја знам.
Ти нели исто беше по астрологија, па ако направиш паралела на движењата на небесните тела со прикаските од религиите ќе видиш дека совршено се поклопуваат.

Но и претходните цивилизации кои според комплексноста на градбите може да се каже дека биле на повисоко ниво на развиеност, го признаваат постоењето на духовниот свет.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
Ваквите приказни имаат цврста основа врз која се изградени.
Сигурно претходните цивилизации кај кои самиот кажуваш дека постои истата прикаска не биле и тие толку лековерни, тоталитарни и што ти ја знам.
Ти нели исто беше по астрологија, па ако направиш паралела на движењата на небесните тела со прикаските од религиите ќе видиш дека совршено се поклопуваат.

Но и претходните цивилизации кои според комплексноста на градбите може да се каже дека биле на повисоко ниво на развиеност, го признаваат постоењето на духовниот свет.
Цфрста основа хм....
Не би кажаја. Спиритуално и духовно од увек постои.Најстари цивилизацие што први почнале да практикуев погребување или палење на мртфи тела,тој га правиле сс религиозни обреди и почасти. Први цивилизирани људи увек су покажувале накуде ѕвезде за да га објасниф сфое потекло. Па после почиња тотем, политеизми, аватари и слични стфари.

А дали некој е дошја од тија ѕвезде за да ги напраи апдејт и за да ги докаже дека они потекнуеф од њима?
Ancient Aliens?

Анасази племе(а највише њино подплеме Хохопи) имаф петроглифи и цртежи сс спирале и чудни богови кои имале ма главу како антене.
Приказне фрштиф, ама дали е истина.

Не астрологију, астрономију знам Бафра ептен : D

И не само тој бафра, ја знам много работе, ама не се фалу и мудро си ќуту(хахајаја само што се пофали)

На Маи најбитна ги била Венера, на Египќани Сириус, на наше Кокино, Месечина хаха. Бија ли си у Кокино или на Цоцеф Камен? Ако не си, трк.
Или ако сакаш да идемо заедно тмн ке ти одржу лекцију по астрономију и древни ритуали и обреди.


Упрао си.
Стати цивилизацие и те како биле паметни, прецизни и вешти.
Али тој е друга тема. Или сакаш и за тој да ти објасну хаха шалу се.


А чекај чекај, да не алудираш на Витлеемску комету и Маги кои гу следиле и дошле на мекице куде Јосиф и Марију?
И затој иам логично објаснување :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
На Маи најбитна ги била Венера, на Египќани Сириус, на наше Кокино, Месечина хаха. Бија ли си у Кокино или на Цоцеф Камен? Ако не си, трк.
Или ако сакаш да идемо заедно тмн ке ти одржу лекцију по астрономију и древни ритуали и обреди.
Сум бил, ама некако слабо организирано и слабо информации, посликовити.

Упрао си.
Стати цивилизацие и те како биле паметни, прецизни и вешти.
Епа штом биле многу попаметни од нас, зар ќе си го лажеле (злоупотребиле знаењето) народот со духвиниот свет....

дали некој е дошја од тија ѕвезде за да ги напраи апдејт и за да ги докаже дека они потекнуеф од њима?
Ancient Aliens?

Анасази племе(а највише њино подплеме Хохопи) имаф петроглифи и цртежи сс спирале и чудни богови кои имале ма главу како антене.
Приказне фрштиф, ама дали е истина.
Епа лесно се проверува дали во некоја прикаска има вистина.
Племето Догон со векови наназад имаат прикаска за Сириус и Сириус Б, па откако напреднала технологијата, потврдено е нивното постоење и движење.

не само тој бафра, ја знам много работе, ама не се фалу и мудро си ќуту(хахајаја само што се пофали)
Знаеме, ама не знам дали е мудро да ќутиш :toe:. Може некој ќе ти даде контрааргументи, факти, па ќе смениш некое мислење.

дали некој е дошја од тија ѕвезде за да ги напраи апдејт и за да ги докаже дека они потекнуеф од њима?
Ancient Aliens?
Како физичко патување, сметам дека е невозможно. Како духовно, со помош на реинкарнација или манифестирање, трансформација на енергијата согласно условите на планетата, би требало да е можно.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
Гледа га, готово, убеди ме. Еве киду да запалу сфеќу до најблиску цркфу, а успут и ке си купу нешто посно за у среду.

Глупости живи. Стфарно мислиш дека чуваф крф од Исуса? А и да чуваф, такој л'сно ке гу дадеф на лабараториску анализу. Муда ми настрану.
парва, разбираш,

па ти ни сам не знајеш што да тражиш, оти да си знаја, до ск би го бараја и би го најдеја...

Е ми такој се доваѓа до Христа Бога, со тражење, со сретнување и со покајање, а не ка тебе, седнаја на форум и чекаФ да ти понудиФ доказ дека Бог Е воскреснаја...:lolzz:
 
Последно уредено:

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
3.227
Тема е дискусија и за атеисти.
Иам ја контролу над сфе што ме чеша.
Негооо не ми одговори на прашање.
Устфари заеби. Или нешто глупости ке треснеш или некоју мини литургију ке проповедаш.

Ск ако не се врати Исус(нели како што обеќа), никад нема да се врати.
Куде е ск да си га брани сфој дом, како што га одбрани од старите фарисеи кд се пребаци од Назарет до Ерусалим за по карту.
Немаш Парва само такој се декларираш..его не ти дава да признаеш..демони у тебе рејв журке правив а ти стоиш на врата и цепаш карте а некои пушташ и преко ред..
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
Немаш Парва само такој се декларираш..его не ти дава да признаеш..демони у тебе рејв журке правив а ти стоиш на врата и цепаш карте а некои пушташ и преко ред..
Hahahahhahahah
Ја сам рејф човек, што ме познааф и пуштаф преко ред. Демони не постоиф.
Заплет расплет фабула у мозак не е демон, само судир на имплуси.

Его не постои, ти и тфоја централ сфест(трето око) постои.
Не е битно ја како се декларирам.
Битно е што е највероварно могуќе и логично у нас и сфе около нас.

И да постои некој тамо семоќан, веруј ми, ја ке пројду преко ред, пред вас, квази добри људи(верници) у рај(ако постои) зшто од увек сам бија ЧОВЕК колко и да не сам почитуваја заостанати правила.
Иначе не генерализирам. Лоши и добри људи фрштиф на сфи стране. Не викам ја дека си ти лош, ама џабе практикуеш некои работе. Далеко од тој.
Лаик, ти си океј, ама некои работе су ти непотребни за да мислиш дека ке бидеш поокеј,у рај(?) пред судниот час.
Едноставно диши, живи,еди, пи, еби, праи што сакаш у границу на дозволено(сфесно у тфоју главу) ама тфое сфесно дозволено, а не некое си там битие недокажано да ти каже што ти е дозволено.
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
3.227
Hahahahhahahah
Ја сам рејф човек, што ме познааф и пуштаф преко ред. Демони не постоиф.
Заплет расплет фабула у мозак не е демон, само судир на имплуси.

Его не постои, ти и тфоја централ сфест(трето око) постои.
Не е битно ја како се декларирам.
Битно е што е највероварно могуќе и логично у нас и сфе около нас.

И да постои некој тамо семоќан, веруј ми, ја ке пројду преко ред, пред вас, квази добри људи(верници) у рај(ако постои) зшто од увек сам бија ЧОВЕК колко и да не сам почитуваја заостанати правила.
Иначе не генерализирам. Лоши и добри људи фрштиф на сфи стране. Не викам ја дека си ти лош, ама џабе практикуеш некои работе. Далеко од тој.
Лаик, ти си океј, ама некои работе су ти непотребни за да мислиш дека ке бидеш поокеј,у рај(?) пред судниот час.
Едноставно диши, живи,еди, пи, еби, праи што сакаш у границу на дозволено(сфесно у тфоју главу) ама тфое сфесно дозволено, а не некое си там битие недокажано да ти каже што ти е дозволено.
Дај Боже Парва да пројдеш преко ред ама кој знае..цело време богохулиш а не знам дали знаеш дека постои и духован свет около нас кој ми не можемо да га видимо сас човечко око(добри и лоши духови/демони) над кои немамо контролу..

Ја едн убав дн падна на колена и му призна на Бога дека сам немоќан над све што е у мене и около мене и га замоли он да ми биде водич а ја као грешан ќе пробам све што е у моју моќ да испоштују по пут по кој ќе ме води..и до сга никад не ме оставија на цедило..
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
Ем немоќен, ем моќен.
Е како бе после најде моќ, а претходно немоќен:
Лаик Јованка Орлеанка.
Сигурно е и невин како њума :D


Уреду е @Лаик праи што сакаш, мисли што сакаш.
Ама ја тој што не сам поттчинет пред нешто недокажано, не ме праи лош ловек и не прау богохулие.
Какф збор, богохулие, ерес хаха.

Па има ли безгрешан човек на овуј планету?

И ја падна едн пут од точак, па си стана и продужу сс живот, без да признавам на некога дека сам немоќам.
Ја сум моќен, ја сум Химен!
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
3.227
Ем немоќен, ем моќен.
Е како бе после најде моќ, а претходно немоќен:
Забораив да го ставам во наводници..а и не мора ако под ,,моја моќ” чувствувам некоја моја ограниченост над работите..:coffee:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
@Bafra
Како физичко патување, сметам дека е невозможно. Како духовно, со помош на реинкарнација или манифестирање, трансформација на енергијата согласно условите на планетата, би требало да е можно.
[/QUOTE]




Амару Мару? Портал ту анадар дименшн или само олтар?
d33a0746434e1f83a70712ea3e561f86db92709b.jpg

Овој е блиско до езеро Титикака.Најголемо езеро у Јужну Америку а највисоко пловно езеро у сфет. Легенда вика дека испод езеро има вортекс преко кој се телепортирале елиенофци(богови на Инки), а врхован бог се вика Вирикоча.
Порта на сонцето(Вирикоча е бог на слнце, наравно) блиско до Тиванаку и најсфето место Каласасаја(има ѕд сс фаце на људи од цел сфет а има и една елиен фаца)
Куељо у књигу Хипи га посети тој место(афтобиографска му е тај, прочитај гу ако не си)
Блиско туј е и Пума Пунку, најчудно место на сфет. Знам дека знаеш, само алудирам дека можно е да су ги посетиле "goods from the stars".
А зшто не би било можно интерстеларно путовање? Можда може.

Пост ми е повише за нло тему, ама нема везе. Можда су тој наши богови:Енки, Енли, Тешуб, Кукулкан,Јахве, Шива...
Елиенофци?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481

За разлика од христијаните, евреите и муслиманите засукуваат ракавите и јуриш. Добро евреите многу повеќе го користат мозокот, не само со глао ѕид.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
И у мајанску књигу Чилам Балам, за ритуали и јукатански богови, пишуе дека божестфо Балом Јокте ке се врати како Исуса и ке биде крај на сфет.
Ама еве Loading...

И богови дигнале руке од нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom