Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
3.227
И у мајанску књигу Чилам Балам, за ритуали и јукатански богови, пишуе дека божестфо Балом Јокте ке се врати како Исуса и ке биде крај на сфет.
Ама еве Loading...

И богови дигнале руке од нас.
Парва кои богови?У мој свет постои само едн Бог само има пуно имиња ДајБог,Саваот и тн..
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
3.227
Со кој апарат и на кој начин умот може да го види духот и смислата?
Глупо е вака да потпрашувам, ама ме интересира.
Премногу рано прашуваш..седи прво ,,загреј го столчето” околу мислата на вл.Николај (а знам дека и нестрпливоста си го прави своето) и само ќе ти се каже..;)
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.938
Поени од реакции
9.195
Премногу рано прашуваш..седи прво ,,загреј го столчето” околу мислата на вл.Николај (а знам дека и нестрпливоста си го прави своето) и само ќе ти се каже..;)
Грешка е Николај околу умот, уствари цела источна школа се обидува да не ослободи од погрешното перцепирање на реалноста од умот. Сите тие методи на медитација се уствари со цел да се ослободи набљудувачот од прангите на умот и вербалното резонирање.
If you use your mind to study reality, you won’t understand either your mind or reality. If you study reality without using your mind, you’ll understand both. Those who don’t understand, don’t understand understanding. And those who understand, understand not understanding. People capable of true vision know that the mind is empty. They transcend both understanding and not understanding. The absence of both understanding and not understanding is true understanding.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
Парва кои богови?У мој свет постои само едн Бог само има пуно имиња ДајБог,Саваот и тн..
Во целиот универзум постои само еден центар, не само во твојот свет.

Кај некого поради икс причини, постојат и самовили :D

@парва, не дигнал раце од нас, туку не креирал, ни дал, сетила, ни дал моќ да размислуваме и најбитното слободна волја. Тоа со идење, воскреснување и доаѓање е врзано со циклуси во универзумот.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.938
Поени од реакции
9.195
Во целиот универзум постои само еден центар, не само во твојот свет.

Кај некого поради икс причини, постојат и самовили :D

@парва, не дигнал раце од нас, туку не креирал, ни дал, сетила, ни дал моќ да размислуваме и најбитното слободна волја. Тоа со идење, воскреснување и доаѓање е врзано со циклуси во универзумот.
Не може ништо да му даде слободна волја на нешто што е креирано. Слободната волја мора да постои од почетокот на времето у нештата и не може да се додаде. Божјата искра у нас ја дава слободната волја која пак не е слободна како што ја замислуваме. Нашата природа е аналогна на огледало а огледалото не ништо друго него Бог...Brahman кажи го како сакаш.
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
3.227
Не ми се многу дискутира на оваа тема зошто ,,ќе ме добиете и побиете” со прашања со кои на крај Ја ќе испаднам глуп(не дека сум нешто посебно интелигентен) и вие ќе ја однесете победата(а ја као губитник)и со насмевка на лицето ќе легнете среќни и задоволни а ја сиромав ќе одам на работа со наведната глава целиот во очај со мислата-каде погрешив и што не е во ред со мене..
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.938
Поени од реакции
9.195
Не ми се многу дискутира на оваа тема зошто ,,ќе ме добиете и побиете” со прашања со кои на крај Ја ќе испаднам глуп(не дека сум нешто посебно интелигентен) и вие ќе ја однесете победата(а ја као губитник)и со насмевка на лицето ќе легнете среќни и задоволни а ја сиромав ќе одам на работа со наведната глава целиот во очај со мислата-каде погрешив и што не е во ред со мене..
Егото е илузија победникот и лузерот се едно те исто.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
Дали е видлив?
Да, видлив Е.

Се симна од Небесата пред цца 2000 г., се роди меѓу Евреите како еден од нив, како Бог/Син Божји, облечен во човечка природа. Ама Неговите го распнаа.

Ти текнува?...

А сега ќе се чудиш зашто не ти кажале...неееее...ќе продолжиш да поставуваш и други прашања....еееее...ама ниту еден одговор нема да ти „пасуе„.
Автоматски споено мислење:

Не може ништо да му даде слободна волја на нешто што е креирано. Слободната волја мора да постои од почетокот на времето у нештата и не може да се додаде. Божјата искра у нас ја дава слободната волја која пак не е слободна како што ја замислуваме. Нашата природа е аналогна на огледало а огледалото не ништо друго него Бог...Brahman кажи го како сакаш.
Слободната волја е Божји „отисок„ со човековата душа. Таа волја ги прави слични човекот и Бог...ама само „слични„, ни оддалеку „исти„.

Према томе, слободната волја му е подарена на човекот уште во неговото зачнување, така што родителите му даваат тело, а Духот Свет му дава душа на новозачнаниот, а преку душата, новостворениот човек ја стекнува и слободноволноста.
Автоматски споено мислење:

Со кој апарат и на кој начин умот може да го види духот и смислата?
Глупо е вака да потпрашувам, ама ме интересира.
Со отворање на духовните очи, ради вербата во живиот Бог, односно со стекувањето на способноста за увид во својата огревовеност и почеток на своето покајание (метаноја).
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
Парва кои богови?У мој свет постои само едн Бог само има пуно имиња ДајБог,Саваот и тн..
Мислиш на Дажбог и Сварог.
Словенска митологија.

У Хундуизам има 330 миљона божестфа, полубожестфа, аватари, манфестацие(кажи ги како сакаш)
И ск сакаш да каеш едн е бог, ама игра си флипери сс нас, за да му биде поинтерно и на њега и на нас.

И зшто е бог мушки род увек?
Ако е некое битие, центар, ондак тој не е нешто што има пол.
Библија вика дека бог га стфорија човека како он што изгледа.
Дали библиски бог е човек ист како нас, само супериоран да стфара планету за 7 д'на. И од што не направија?
Од кал? Како у Попол Вух, па се распаднале калљиви људи од потоп, па па од ново праени од пченку. Фтора шанса.Успешна.

Лаик, ти си добро дете, само мислу дека ТИ треа да га згрееш столче и да научиш повише и за други цивилизацие, религие, креацие, а не Ингвар.
Ако пиеш само кока колу цел живот, никад нема да знаеш дали е убаф спрајт, фанта, шфепс.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Оние што ги знаат добро светите книги во светот велат дека има само еден извор, еден центар, една волја, една божественост. Не постојат многу богови ниту кај старите Египјани, ниту пак кај Индијците... и нема име, нема симбол што го означува Тоа.

"Adonai spake unto V.V.V.V.V., saying: There must ever be division in the word.
For the colours are many, but the light is one.
"
- Liber LXV

1697137412235.png

"Who is Ishvara? Janmâdyasya yatah — "From whom is the birth, continuation, and dissolution of the universe," — He is Ishvara — "the Eternal, the Pure, the Ever-Free, the Almighty, the All-Knowing, the All-Merciful, the Teacher of all teachers"; and above all, Sa Ishvarah anirvachaniya-premasvarupah — "He the Lord is, of His own nature, inexpressible Love."
These certainly are the definitions of a Personal God. Are there then two Gods — the "Not this, not this," the Sat-chit-ânanda, the Existence-Knowledge-Bliss of the philosopher, and this God of Love of the Bhakta?
No, it is the same Sat-chit-ananda who is also the God of Love, the impersonal and personal in one. It has always to be understood that the Personal God worshipped by the Bhakta is not separate or different from the Brahman. All is Brahman, the One without a second; only the Brahman, as unity or absolute, is too much of an abstraction to be loved and worshipped; so the Bhakta chooses the relative aspect of Brahman, that is, Ishvara, the Supreme Ruler."
- Bhakti yoga, Vivekananda
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
Ехххх...претешко прашање чак и за неговата ерудиција.

Но дури и во тој случај, не очекувам да одговори нешто повеќе или поинаку од ова кое е дадено во видео-записов или кое е веќе “научно докажано„...а од доказите нема ниту трага, ниту глас, освен вер(б)а во постоењето на “ќоравиот часовничар“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom