Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.342
Јасно ми е, јас порано бев милитантен атеист, но кога ќе погледнам какви се мнозинството луѓе, подобро е религиите да постојат. Религиозните институции ќе си наплаќаат данок на глупост, а стадото ќе верува дека ако украде нешто ќе го казни ГоспоТ.

Со една реченица, се затркалало тенџерчето, си го нашло капачето.
Исто.. сега идам и чекор понатаму... а видам сумљив у фаца, појава у комшилукот - го убедувам у бога... се надевам ќе го реактивирам стравот од госпо од детство шо му го набиле неговите.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Исто.. сега идам и чекор понатаму... а видам сумљив у фаца, појава у комшилукот - го убедувам у бога... се надевам ќе го реактивирам стравот од госпо од детство шо му го набиле неговите.
Плус има уште еден интересен момент. Во културолошката војна што се води во светот, покрај woke и cancel креатурите, религиозните почнаа да звучат скоро разумно, па често ги гледам како сојузници. Дотаму е дојдена работата.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.342
Плус има уште еден интересен момент. Во културолошката војна што се води во светот, покрај woke и cancel креатурите, религиозните почнаа да звучат скоро разумно, па често ги гледам како сојузници. Дотаму е дојдена работата.
Вистина, мене пак ми е супер се ова шо се дешава, да испукаме максимално владеење на само женски принцип и ги увидиме последиците од недостатокот на машкиот... па полека кон балансот.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Вистина, мене пак ми е супер се ова шо се дешава, да испукаме максимално владеење на само женски принцип и ги увидиме последиците од недостатокот на машкиот... па полека кон балансот.
Ако остане нешто после да се врати кон балансот. Страшни работи се случуваат, кои се толку контра здравиот разум што очигледно не се случајни.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.342
Ако остане нешто после да се врати кон балансот. Страшни работи се случуваат, кои се толку контра здравиот разум што очигледно не се случајни.
Скроз е по дизајн, таа популација е зависна од кертејкер, државата ги штити за да ги користи за критична маса у обликување на јавно мислење без чиј што амин нема да може да фрлаат миљарди на оружје пример.
Ја па сум оптимист, сметам дека вака растеме со идење у екстреми и согледување на последиците после... а ако сум грешка бар фино ќе си чилам додека не стапи апокалипсата...
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.384
Поени од реакции
4.745
...дијамантот не настанал со полирање во свилени марамчиња
...така и човекот,треба и мора да ги надживее своите стравови за да му се отворат новите хоризонти
...и тогаш,нема да бара докази за постоење на Бог,нема да бара одговори за сопствените незадоволства и фрустрации со практицирање на себичност и пакосност :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.821
Поени од реакции
10.053
Тебе ти е потребен Бог да ти каже да не убиваш и да не крадеш?
Не ја разбираш грешката што ја пиша Бафра.
Прочитај ги убаво 10 те божји заповеди па размисли дали атеист може да ги применува сите или само помалку од седум.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
Не ја разбираш грешката што ја пиша Бафра.
Прочитај ги убаво 10 те божји заповеди па размисли дали атеист може да ги применува сите или само помалку од седум.
А ти ко верник ни 5 не почитуваш, па ташак.
Не прават идоли од никого, додека вие најголем дел од верниците правите идоли од дпне лидерите. :tapp:
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.821
Поени од реакции
10.053
А ти ко верник ни 5 не почитуваш, па ташак.
Не прават идоли од никого, додека вие најголем дел од верниците правите идоли од дпне лидерите. :tapp:
Јас ке горам у пеколот.
Кај ти текна за дпне :tapp:....нема благе везе.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
Јас ке горам у пеколот.
Кај ти текна за дпне :tapp:....нема благе везе.
Да де, пекол, рај дрн дрн јариња, а овде додека сме на земјата небитно е.
Па сдс повеќето се атеисти, тие Тито го сметаа за бог, па ај некако оправдано им е што се такви шупци, бар си признаваат не се верници.
Туку овие од дпне повеќето се декларираат како верници, ама идоли прават од лидерите. Тоа е полошо.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.053
ја ги гледам малце подалеку работите и ти кажувам твоите атеистички глупости према што водат. Религијата е тоа што му дава насока на човекот. Кога немаш религија, ти си подложен на секташење, подложен на пропаганда од трети религии итн. И тука имаш поделби у општеството.

Све тоа што се дешава на западот е ради недостатокот на религијата. И све се дешава по градовите каде што народот се декларира како атеисти. Иако народот мисли дека е атеист, они имаат култови веќе створено. Они веруваат у најразлични глупости и тоа е закон за нив. Точната информација не допира повеќе до нив.

Сеа дали е боље да имаш религија и да веруваш во брак на маж и жена и фамилија, или пак да веруваш у тоа дека мажите можат да бидат жени, луѓето можат да бидат животињи и слично.
Подалеко гледа од мене, ми вика дечко што се избоцка поише него стар хорсер, дечко кој сигурно сам у собу носи маску и још е у карантин зшто треа да се напишеф 50 мислења дневно на форум, да се изброиф срушени хеликоптери у Украину...
Рон, не ми паламуди не ми мешај бракови, секте и глупости. Едноставно те прашују дали има логика у тој што га веруеш. Дали воскресна Исус и доказ за тој. Ако знаеш ок, а не да ми кажуеш какфи су атеисти. Човек не те праи верба, добра мисла и дела те праиф човек.

Дај бе не се трескај, ограничен си ко балкун.
Ограничен ко балкУн?
Ја ограничен, а ти си тј што еде гра само у петак.
Ако дискутираш на тему ок, ако не гитла.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.969
Поени од реакции
11.023
Ограничен ко балкУн?
Ја ограничен, а ти си тј што еде гра само у петак.
Ако дискутираш на тему ок, ако не гитла.
Ајде заќути сега и трк на баци рака кај менторот.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.053
Ајде заќути сега и трк на баци рака кај менторот.
Хахахах ја и Хепта неамо ништо.

Баци рака знае се кој праи. Ти на попа.
Исти тј поп што вози џип од 80 k, еде сфак дн бифтек и пие сортно вино.
Познаам едну жену што работи у Два Елена кафану. Вика сфак дн врие од попови и едеф на сметку на архепископију. Сметке над 20-30 k...
Али битно проповедаф скромну религију и стрижеф офце како тебе.

Знаеш нешто около религију или си само исфрустриран лик што си лечи фрустрацие на форум?
Запознаен ли си нешто или си само копи паст верник, празници, постење, сфеќе...?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom