Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
Од Кант и неговиот категорички императив наваму имаме совршен морален систем изграден врз премиси на умот, не е потребен Бог да ја регулира моралноста.
А што правеа човеците пред да се појави Кант? Немаа морални системи па се однесуваа како ѕверови во отворен природен простор?...

А Кант, од кај се „сетил„ на императивот? Колку пати Кант се откажал од Бога а кога паѓал во болест пак Го барал (Бога)?...
Автоматски споено мислење:

Не е баш точно, бидејќи знам атеисти, кои свесно или несвесно ги практикуваат 10те заповеди и се супер луѓе, високо интелигентни и доста ценети во општеството.
Кај поединците кои не веруваат во живиот Бог и не ја познале Неговата волја, постои т.н. закон на совеста, преку која и од чие влијание, дури и атеистите се склони кон праведно живеење.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.384
Поени од реакции
4.745
А што правеа човеците пред да се појави Кант? Немаа морални системи па се однесуваа како ѕверови во отворен природен простор?...

А Кант, од кај се „сетил„ на императивот? Колку пати Кант се откажал од Бога а кога паѓал во болест пак Го барал (Бога)?...
Автоматски споено мислење:



Кај поединците кои не веруваат во живиот Бог и не ја познале Неговата волја, постои т.н. закон на совеста, преку која и од чие влијание, дури и атеистите се склони кон праведно живеење.
... значи,правдата и совеста се Божји дар и за верниците и за неверниците?
...или за верниците бонус је картата за во Рајот?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.938
Поени од реакции
9.195
Кај поединците кои не веруваат во живиот Бог и не ја познале Неговата волја, постои т.н. закон на совеста, преку која и од чие влијание, дури и атеистите се склони кон праведно живеење.
Совеста не е закон туку е програма...патерн на однесување кој што е набубан. Дали доброволно или наметнат е небитен факт тука. Свеста е друга работа и сочуството(compassion) кое произлегува од битието односно свеста односно самиот живот у најтесна смисла е genuine у нашава приказна.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
Совеста не е закон туку е програма...патерн на однесување кој што е набубан. Дали доброволно или наметнат е небитен факт тука. Свеста е друга работа и сочуството(compassion) кое произлегува од битието односно свеста односно самиот живот у најтесна смисла е genuine у нашава приказна.
Совеста е „внатрешниот глас„, особина која му е вродена (само) на човекот (како род), преку која Бог не‘ опоменува кога ќе решиме да застраниме кон гревовно однесување. Затапувањето на совеста е честа појава кај луѓето, со која сакаат да ги оправдаат своите злодејанија.

Ајде, посочи го начинот на кој совеста е „програма„ која се учи...
Автоматски споено мислење:

... значи,правдата и совеста се Божји дар и за верниците и за неверниците?
...или за верниците бонус је картата за во Рајот?
- Да. Совеста му е вродена/вградена на сиот човечки род.
- Не. За верните, место во Рајот се заработува преку живеењето по начелата Божји и Црковни. За човечките заедници, до кои нема да стигне Евангелието Христово, останува само совеста како единствено „сретство„ со кое и тие (ќе) можат да влезат во Рајот, но ќе останат без благодатта Божја.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.938
Поени од реакции
9.195
Совеста е „внатрешниот глас„, особина која му е вродена (само) на човекот (како род), преку која Бог не‘ опоменува кога ќе решиме да застраниме кон гревовно однесување. Затапувањето на совеста е честа појава кај луѓето, со која сакаат да ги оправдаат своите злодејанија.

Ајде, посочи го начинот на кој совеста е „програма„ која се учи...
1696836674873.png
Public opinion е уствари внатрешниот глас...супер-егото, а тоа self e свеста.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
Прегледај го приврзокот 393616
Public opinion е уствари внатрешниот глас...супер-егото, а тоа self e свеста.
Јунг и Фројд не се авторитети во и за Црквата.

Обиди се одново, со поубедливи објаснувања, оти се изнаслушавме од социо-психолошки објаснувања за потеклото од „ова и од она„ (кога е во прашање човековата психологија и битисување...), а сето тоа е погрешно, небитно што е „запакувано„ во научен привид, засновано на лагата позната како „еволуција„.

Еве го Црковниот став за совеста и што во суштина е таа:

 
Последно уредено:

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
3.227
Прегледај го приврзокот 393616
Public opinion е уствари внатрешниот глас...супер-егото, а тоа self e свеста.
Да ти цитирам работи од св.Јован Лествичник е многу поефикасно и поделотворно неголи овие Јунг и Фројд пошто тој пишува/говори со народен речник и не го тупи научно и замрсено као овие двајца од кои на крај си во тотална конфузија..
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.938
Поени од реакции
9.195
Јунг и Фројд не се авторитети во и за Црквата.

Обиди се одново, со поубедливи објаснувања, оти се изнаслушавме од социо-психолошки објаснувања за потеклото од „ова и од она„ (кога е во прашање човековата психологија и битисување...), а сето тоа е погрешно, небитно што е „запакувано„ во научен привид, засновано на лагата позната како „еволуција„.

Еве го Црковниот став за совеста и што во суштина е таа:

Нече карта поштеног човека а поштен човек не се карта. Не е овој муабет за разбирање...јас знам дека нема ефект, иако пак сум пробал едноставно да објаснам.
Автоматски споено мислење:

Да ти цитирам работи од св.Јован Лествичник е многу поефикасно и поделотворно неголи овие Јунг и Фројд пошто тој пишува/говори со народен речник и не го тупи научно и замрсено као овие двајца од кои на крај си во тотална конфузија..
Се у свое време...не би можел ова да го разбереш суштински никогаш ако би имал потреба од разбирање. Тие кои можат да разберат суштински не им треба.
The tao that can be told
is not the eternal Tao
The name that can be named
is not the eternal Name.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
Прашање до христијаните, без разлику на коју подрелигију спадаф, православни, методисти, евангелисти, лутеранци, католици... како вискресна Исус(процес, наука, доказ, магија?) и дали има едн доказ затој? И зшто не веруете у воскреснување на Митру или Озирис, а веруете дека незачнато дете, праило чуда и воскреснало? Стфарно мислите дека Лазар оживеаја, или Лонгин прогледаја?
Доказ некој нешто?
А ти како ја објаснуваш таа иста прикаска за воскреснување кај различни религии од различни историски периоди?


As Sri Aurobindo and The Mother forwarned, if humanity doesn't truly wake up and make the sincere effort to purify and spiritualize themselves (via inner work) and surrender to the Divine (NOT a religious God for religions are part of the control system) and learn our lessons, we will experience another Dark Night of Civilization and "the necessity to repeat the cycle."
The Time of Transition: Is Humanity Awakening or Disintegrating?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
„Тебе кој што сеуште талкаш во Дворот на Профаните не можеме сеуште да ти откриеме се; но многу лесно ќе разбереш дека религиите на светот се само симболи и превези на Апсолутната Вистина. Исто како и философиите.
За адептот, гледајќи го ова одозгора, не постои потреба да избира помеѓу Буда и Мухамед, помеѓу Атеизам и Теизам.

Мноштвото се менува и поминува; едното останува.

- LIBER PORTA LUCIS SUB FIGURÂ X, Свети книги на Телема

Секогаш некој бара поделба, избор ова или она... нема избор! Изборот е мамка, замка и ропство!
Пробајте да ја надминете оваа maya што би рекле на истокот, да пресметувате математички да сте постојано во добивка (каква и да е таа) и дека има „правилен избор“ посебно кога се работи за омраза на база на религија и нација. Тоа се глупости, варварско однесување.

Убаво вели човеков од видеото: Love. Само така се надминува, и вистина. Ако најдеш вистина која ти ги руши идеите за совршенство, не ја отфрлај - менувај и надминувај.

Намерното антагонизирање меѓу нациите е најбудалест криминал. Кај нациите што војуваа Печатот ги разгоре страстите на неуките и ја вовлече Европа во војна. Ако беа луѓето едуцирани и шетани тие немаше да ги слушаат тие харписки пискотници. Неделото сега е направено и останува на нас да го поправиме најдобро што можеме.“
- Човештвото пред се, А. Кроули

Е сега бидејќи ова е Телема и доаѓа од Кроули, многу умови тука, ова веднаш ќе го отфрлаат, или бидејќи имаат расправија на форумов со мене, го отфрлаат и сметаат дека ова е зло... а тоа е лошо и ограничувачки :)

П.С. Видете го наративот во однос на Газа и Израел! Не помагаат едни на други бидејќи луѓето страдаат, туку бидејќи се муслимани или се поблиску до друга религиозна група! 21 век и нема љубов и нема разбирање - се е насилство и идеја сеуште да исчезне се што не е како моето!
Каде така? Во војна, нормално! И страдање!
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
А ти како ја објаснуваш таа иста прикаска за воскреснување кај различни религии од различни историски периоди?




The Time of Transition: Is Humanity Awakening or Disintegrating?
Приказна, мит, легенда, како сакаш кажи гу. Мора да се измислуеф такфи работе, за да обична маса веруе у чуда.

А ти што мислиш, Исус воскресна или тело му беше украдено?
Или па преко Александрију на чамац, избегаја у најголему еврејску област у Европу у тој време, у Марсеј.
У јужну Францију има едн манастир у пештере, викаф дека тамо е погребана Марија Магдален.

А дали си чуја за Рен Ле Шато и Беренже Сониер?
 

Лаик

Фираун
Член од
4 август 2018
Мислења
1.491
Поени од реакции
3.227
Се у свое време...не би можел ова да го разбереш суштински никогаш ако би имал потреба од разбирање. Тие кои можат да разберат суштински не им треба.
The tao that can be told
is not the eternal Tao
The name that can be named
is not the eternal Name.
Премногу замрсено..игра со зборови..Господ Бог кој сака секоја проста душа да се спаси не користи оваков неразбирлив тип на речник..
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
Премногу замрсено..игра со зборови..Господ Бог кој сака секоја проста душа да се спаси не користи оваков неразбирлив тип на речник..
Ако е затој и цела Библија е пуна сс игра на зборови.
А куде тој ти прочита или слушна какф речник користи господ?
И од што да гу спаси просту душу?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.938
Поени од реакции
9.195
Премногу замрсено..игра со зборови..Господ Бог кој сака секоја проста душа да се спаси не користи оваков неразбирлив тип на речник..
Не дај Боже некоја супериорна сила да посака да не спасува од самите себе. Ако сака некој да спаси некого тогаш тоа би било физичко спасување, на сите непотребни невини жртви...на палестински и израелски деца на пример у моментов. Арно ама универзумов не функционира така.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
Приказна, мит, легенда, како сакаш кажи гу. Мора да се измислуеф такфи работе, за да обична маса веруе у чуда.

А ти што мислиш, Исус воскресна или тело му беше украдено?
Или па преко Александрију на чамац, избегаја у најголему еврејску област у Европу у тој време, у Марсеј.
У јужну Францију има едн манастир у пештере, викаф дека тамо е погребана Марија Магдален.

А дали си чуја за Рен Ле Шато и Беренже Сониер?
парва,

е ми нели тражеше доказ?

Гледаја ли си га видео што ти га пратиф или намерно си га прескокнаја, оти не ти се бендисаФ?

И уште ли га тражиш тај дојаз а ти сам не знаеш какој треба да „изгледаФ„ тај доказ?...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom