Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Ова е исто така проблематично тврдење. Ако јас и ти не можеме да ја сфатиме волјата на Бог, ниту пак неговите намери, како ти знаеш дека Бог знае све, има добри намери и дека има дел кој може да биде достапен преку Христос?
Е за тоа ќе треба да имаш верба во светите списи, дали христијански, дали кабалистички.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Креацијата на Господ добива слободна воља од него, затоа што ја љуби.
Да бидеш како Бог, не значи воедно - да бидеш Бог.
Затоа и не си совршен, како него, ниту си алфа и омега, како него.
Во такви услови, слободната воља може да произведе доста зло.
Divine grace...или благослов е фактички слободната волја што ја дели Господ...така?
Ме интересира друга работа, ако бидеш доволно добар да кажеш.....светиот дух што е?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Divine grace...или благослов е фактички слободната волја што ја дели Господ...така?
Ме интересира друга работа, ако бидеш доволно добар да кажеш.....светиот дух што е?
Па ваљда, концепт за Бог или дел од Бог, во христијанството.
Али можеш и да прогуглаш.
Автоматски споено мислење:

Ај ако сакаш објасни на кој начин ти га виде/сфати тј дел преко Исуса?
Така учи Христијанството. А и кабалата.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Ќе си видам не се секирај, и онака сум гркофил :)
А што е работата сакаш ти жена да ти заповеда и да ти биде авторитет (за поучување си има друг збор)?
Жените и онака претпочитат да се покорни, макар и потсвесно ако не можат свесно. 50 Shades of Grey, anyone?
А за маките на жените, тоа е резултат од нивната преференција за интелигентни мажи а за тоа си треба поголема глава, и можеби преголема за нивната биологија. Сакам да кажам имале високи стандарди уште кога биле животни
:)
Ако шефот или газдата ми е жена секако ќе ми заповеда и ќе ми биде авторитет, песни да ми пее нема.

Каква врска има мазохизмот со тоа јас што ти го зборам? Ако некоја жена сака да биде доминирана во сексот не значи дека и во општеството.

Јас зборувам за маките како во стихот што го постирав, а не за интелигентни мажи и за кој каква големина на глава има.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Креацијата на Господ добива слободна воља од него, затоа што ја љуби.
Да бидеш како Бог, не значи воедно - да бидеш Бог.
Затоа и не си совршен, како него, ниту си алфа и омега, како него.
Во такви услови, слободната воља може да произведе доста зло.
Ако слободната волја може да произведе зло зошто не нашол подобра варијанта? Друго решение што нема да произведе зло? Нели се работи за сезнајно и семоќно битие? Како може да е сезнаен а да не предвиди каков исход ќе донесе одредена особина што ја создал или допуштил?
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.423
Поени од реакции
19.541
Овј погоре цитиран, Спирос ли е? :icon_mrgr:

@Beric Dondarrion
Ако такој учи христијанстфо,а и кабала(прва еврејска секта ако не се л'жу) немора да значи дека е тачно.Ти мислиш дека е тачно зшто си се родија христијанин,продужија си да веруеш од тфои,прочитаја си што проповеда стар/ноф завет,океј правила и кодекс на понашање,приказна за почетак(што е доста бајковита) пут до просфетление,што е добро а што не.
Ти си разуман човек Берик,дали уопште ти треба више тј кодекс,тај верба спрема нешто необјасниво и нелогично,тија ритуали на причесту и слично? Ја мислу не.
За да бидеш пред сфе човек,треба тј кодекс да ти се развие у разум,за да праиш добро и да мислиш добро,верба у нешто непостоечко е залудна,искрено.

Еве и у Попол Вух например има магична приказна за креацију на сфет,на човека,добро и зло.И тамо се спомнуе потоп,у Гилгамеш се спомнуе потоп.Значи тј степен на размислување сфе тој си га објаснуе како нешто божанстфено. И у Чилам Балам књигу се спомнуе дека ке се врати бог на земњу(у тј случај Балом Јокте) како и у Библију.Што само по себе немора да значи дека ваш сфети дух стфарно постои,декс Исус воскреснаја,а и дека Кукулкан е бог креатор,како и Хуракан сс сфои синови помага у креацију.
Сфака цивилизација сс сфоју приказну.

Зшто си толко сигуран дека бш овај цивилизација,да не кажу Аврамска, е веродостојна и тачна?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Овј погоре цитиран, Спирос ли е? :icon_mrgr:

@Beric Dondarrion
Ако такој учи христијанстфо,а и кабала(прва еврејска секта ако не се л'жу) немора да значи дека е тачно.Ти мислиш дека е тачно зшто си се родија христијанин,продужија си да веруеш од тфои,прочитаја си што проповеда стар/ноф завет,океј правила и кодекс на понашање,приказна за почетак(што е доста бајковита) пут до просфетление,што е добро а што не.
Ти си разуман човек Берик,дали уопште ти треба више тј кодекс,тај верба спрема нешто необјасниво и нелогично,тија ритуали на причесту и слично? Ја мислу не.
За да бидеш пред сфе човек,треба тј кодекс да ти се развие у разум,за да праиш добро и да мислиш добро,верба у нешто непостоечко е залудна,искрено.

Еве и у Попол Вух например има магична приказна за креацију на сфет,на човека,добро и зло.И тамо се спомнуе потоп,у Гилгамеш се спомнуе потоп.Значи тј степен на размислување сфе тој си га објаснуе како нешто божанстфено. И у Чилам Балам књигу се спомнуе дека ке се врати бог на земњу(у тј случај Балом Јокте) како и у Библију.Што само по себе немора да значи дека ваш сфети дух стфарно постои,декс Исус воскреснаја,а и дека Кукулкан е бог креатор,како и Хуракан сс сфои синови помага у креацију.
Сфака цивилизација сс сфоју приказну.

Зшто си толко сигуран дека бш овај цивилизација,да не кажу Аврамска, е веродостојна и тачна?
ја мислам дека така стојат работите
тоа е вистината
дали верувам во тоа ја лично, или ти, тоа не влијае никако на природата на реалноста
можеме ние да веруваме или не веруваме до Марс и назад
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
ја мислам дека така стојат работите
тоа е вистината

дали верувам во тоа ја лично, или ти, тоа не влијае никако на природата на реалноста
можеме ние да веруваме или не веруваме до Марс и назад
Претходно му сржа на @Ipsissimus за тоа дека некои работи не може да се апсурдни само затоа што тој така мисли...
LOl, апсурдно е, затоа што ти викаш така.
Испаѓа дека е небитно како ти мислиш дека стојат работите или во што веруваш...
твоето верување (и разбирање) за тоа какви се нештата воопшто не значи дека се реалност и за други или кога се работи за тебе и твојата религија и твоето верување - битно е како ти мислиш... :)
Бидејќи догмата вели... многу ствари, апсурдни кои мора да бидат прифатени or else...

Двојни аршини ми маваш ти тука...

 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
А што да користам ако не логика? Музика? Треба да прифатам апсурд само затоа што според тебе не е во човечка моќ да се знае што е добро а што зло?! Ти не знаеше што е добро а што зло пред библијата да ти каже? Се мислеше дали убивање луѓе на пример е нешто ок? Од библијата дозна дека не е?
Самиот немаш разбирање а на други делиш ум.
Да, по можност Чајковски, Шеста симфонија.
Кога барем ќе се потрудиш да ме прочиташ? Реков дека Е во човечка моќ да знае што е добро и зло, не ми треба Библијата тоа да ми го каже. Не е задолжителна она, туку е корисна за поучување и исправање во праведност. А ти продолжи да си дебатираш сам со себе.
Автоматски споено мислење:

Не е најдоминантна бидејќи е расцепкано сето учење од внатре на десетици илјади цркви... ти си црква, оној е црква, хиерархија нема, сите се повикуваат директно на божественото, а не ни стапнале на патот кон него... ве зароби догмата и ве убедија дека „доволно е да верувате“. НЕ, НЕ Е ДОВОЛНО! :)

И најдоминантно е она учење кое не брои глави и по тоа да се мери какво е - туку по тоа како го менува светот ;)
Затоа ја протераа црквата и се прекина црквата да расправа за земски ствари, затоа избравме секуларни држави далеку од догми на религијата - освен во земји како нашиве... а ние знаеме кај сме... за жал.
Уште имаме будали кои сонуваат за феудализам, а уште побудали кои веруваат на такви злонамерни јазици кои не сакаат слобода за поединецот ;)

Кога и последната жена ќе ја фрли шамијата на земја и бурката ќе ја запали, а да нема кој да ја осуди - тогаш ќе го осудуваме новиот еон и ќе бараме нов...

До тогаш, ќе мора да се бориме со стариот и догмите кои насилно се обидуваат да го убедат човека дека е беден, дека мора да се моли, дека бедните добиваат царства и го калемат за да влезе во еден ист калап и да му се закануваат како „ќе биде казнет или мачен“ бидејќи ете не знае како да се собере во тој калап на исламот или христијанството... кои шират омраза едни кон други и кон се што не е под нивна капа бидејќи такво е учењето: не ги разбираме другите, тоа се демони, дојдете кај нас ние сме вистинските!
Ужас.

Не може да го убедите човека да живее по старо-еонската догма повеќе преку самото учење, затоа мора да се мешаат политика, националност, да се мешаат земски ствари и слично за да се замати умот на човека... се е тоа глумење, не е компатибилно поеќе со човештвото...

На хартија имате 1 милијарда бидејќи ги влечкаат бебињата во храмови... но реално, нема ни 20% од сето тоа...
Како бе не е, па Христијанството, особено после реформацијата го промени светот за 360. Изедначување и зголемување на вредноста на секој човек, аболиција на робство, медицина и помагање на болните по инспирација од Исус, хигиена, грижа за сиромасите и хендикепираните, спортови во кои не се истураат цревата на учесниците, секуларизација, писменост, универзитети, наука, полова еднаквост, слобода на изразување, музика, уметност, архитектура... уште ли да набројувам?
Еонот е оставен ние да го исполниме, затоа е молитвата да дојде Царството Божјо на земјата како што е на небото и еве на пример и на кралицата на Англија како добра христијанка и над неа стои Исус Христос (да истиот оној Исус Христос кој го исмеваа со круна од трње).
А ти нешто имаш против бедните или? :) Ми се допаѓа стилот со кој се изразуваш, смешен ми е.
Нема никаков калап, се бара единствено да бидеш човек и да бидеш компатибилен со човештвото и со Бог :)
Хартијата нема вредност, по делата се познават...
Автоматски споено мислење:

Ако шефот или газдата ми е жена секако ќе ми заповеда и ќе ми биде авторитет, песни да ми пее нема.

Каква врска има мазохизмот со тоа јас што ти го зборам? Ако некоја жена сака да биде доминирана во сексот не значи дека и во општеството.

Јас зборувам за маките како во стихот што го постирав, а не за интелигентни мажи и за кој каква големина на глава има.
Ме цитираш во RGB, а што ако бев color blind што тогаш а? :)
Па нормално други правила има таму. Она што најверојатно сака да каже авторот е дека не треба никој да заповеда или да е авторитет во духовни работи за мажите освен Христос.
Со ова се согласувам, well impulsivity killed the cat. Можеби во брак или во кревет или слично, но да точно е дека не треба да биде доминирана во општеството.
Па тие маки се резултат од енцефализацијата кај хомо сапиенсот и тоа главата бебешка ствара најмногу породилни болки, мислам.
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Да, по можност Чајковски, Шеста симфонија.
Кога барем ќе се потрудиш да ме прочиташ? Реков дека Е во човечка моќ да знае што е добро и зло, не ми треба Библијата тоа да ми го каже. Не е задолжителна она, туку е корисна за поучување и исправање во праведност. А ти продолжи да си дебатираш сам со себе.
Епа одговори ми за да не дебатирам сам со себе, еве уште еднаш ќе те прашам; Ако се е создадено и допуштено од господ, од кого ќе биде тоа што тој ќе го прогласи за зло, непотребно, погрешно? Не збориме за човечка перцепција за тоа што е зло а што добро, поентава е дали е апсурдно или не господ да суди, да прогласува било што за зло.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Ме цитираш во RGB, а што ако бев color blind што тогаш а? :)
Па нормално други правила има таму. Она што најверојатно сака да каже авторот е дека не треба никој да заповеда или да е авторитет во духовни работи за мажите освен Христос.
Со ова се согласувам, well impulsivity killed the cat. Можеби во брак или во кревет или слично, но да точно е дека не треба да биде доминирана во општеството.
Па тие маки се резултат од енцефализацијата кај хомо сапиенсот и тоа главата бебешка ствара најмногу породилни болки, мислам.
Мажите нешто посебни се во духовноста па да не смее жена да им заповедува за духовни работи?

Зошто и во брак? Зошто некој да биде над неа и во бракот? И бракот е дел од општеството.

Пак он со главата. Зборувам за маките кои, според учењето на вашата света книга, богот им ги дава на жените како казна за престапот на Ева. Што има сите жени да страдаат поради една жена? Зошто мајка ми да трпи болки дур ме раѓа поради пиздаријата на Ева? Ова исто како со ,,Рекет". Боки 13 направил криминал, а народот и се пушти на ФБ со коментари полни омраза на цела ЛГБТ заедница. Како Боки да е одговорен за сите ЛГБТ лица во светот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.666
Како христијанин-протестант, се исполни вашето и помина... толку беше, да се доцепка христијанската догма на уште поситни делови и да исчезне нејзината моќ во однос на човекот... и тоа е дел од големиот план за човештвото :)

Имам против „бедните“ кога за да добијат ветена магла глумат “бедни по дух“, иако не се... веруваат на пастори и свештеници што им глаголат и не сакаат да поминат преку тоа... се навлекуваат на национализам и патриотизам и градат кули од песок повикувајќи се на некаква „вера на дедовците“ и градат омраза кон се друго за кое веруваат дека е насочено против нив, иако малку разбираат и знаат...
Не може да разберат луѓето дека не може да се повикуваат на религија, вера, цркви и нација во една реченица! Тоа време заврши!
Тоа беше времето кога попот беше најписменото нешто во селото/градот! Толку е.

Имам против тоа што способни мажи и жени глумат бедност и лажна понизност кога и самите тие, а и ние знаеме каков оган гори во нивните срца! Ве читам тука и ништо не сте од она што проповедате и расправате од вашите свети книги - НИШТО!
И тоа ми е ок - I'm proud of you

И иако сум противм, не може јас да променам некој, мора сами да се менуваат луѓето... и да надминуваат сами исто така, но морам да глаголам јас дека е можно да се надминуваат догми и религии кои не одат понатаму од она што е сега, освен ако ептен ви недостасува надеж во животот за да го преживеете денот...
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
992
Поени од реакции
2.765
Ништо јас не испревртувам, ако тврдиш дека господ е безгрешен а човекот е негова креација, тогаш апсурдно е да тврдиш дека човекот е грешен. И не само за човекот, истото важи за се останато. Од перспектива на господ, апсурдно е да постојат грешни, зли, непотребни нешта, бидејќи истите се создадени или допуштени од него. Што и да прогласи за зло, погрешно, непотребно, со тоа самиот ќе си пресуди дека не е безгрешен и совршен а со тоа и дека не е господ. Толку е едноставно, се друго е ментална гимнастика која ја користите за да си ги оправдате апсурдите.
Испревртуваш и толкуваш само како што на тебе ти одговара!
 
Член од
26 април 2020
Мислења
53
Поени од реакции
73
Naseto besceneto nasledstvo,Pravoslavnata vera,za koja sto ginele i davale zivoti nasite predci se so cel da ja socuvaat i da ni ja prenesat na nas sto denes ziveme vo ovoj mracen svet za da mozeme i nie da se spasime,
za zal nie ne ja svakjame seriozno,duri na mnogumina ne im e ni bitno,poveke luge ima vo eden market nego sto ima vo Crkva na litrgija vo Nedela nautro ili pak za nekoj Praznik,za zal ima i golem broj sto mudruvaat i si teraat po svoe nadvor od Izvornoto Pravoslavie sto e apsurd i igranje majtap,a edinstveno sto treba da napravime e da se prepustime na Gospoda so celo srce i razum,i da gi pocituvame Crkovnite pravila sto ne se voopsto teski nitu zahtevni,samo treba volja i silna vera.
I da ne zaboravame deka Gospod odrzuva sve vo zivot so svojata semoknja desnica,i nema nesto sto Bog ne go znae,nemoze da projde nisto bez Negovo odobruvanje,nitu vlakno od kosata nemoze da ni padne bez Bozjo dopustanje,zatoa da mu blagodarime na Semokniot za sekoj moment od nasiot zivot,za sve sto imame i nemame,bidejki neznaeme sto ne ceka utre
Gospod e Mnogumilostiv i ni dava vreme da se pokaeme i promenime,no pokajanie kaj poveketo luge nazalost nema,zatoa sto ke si poseeme toa i kje si zneeme,Bog e praveden,i ke sudi sekomu spored delata
Slava na Gospoda
 

Kajgana Shop

На врв Bottom