Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.500
Поени од реакции
5.167
Naseto besceneto nasledstvo,Pravoslavnata vera,za koja sto ginele i davale zivoti nasite predci se so cel da ja socuvaat i da ni ja prenesat na nas sto denes ziveme vo ovoj mracen svet za da mozeme i nie da se spasime,
Ова (гинење и давање животи) го правеле заради турското ропство и исламот кој бил наметнат (не дека христијанството не дошло овде со меч и оган и правни земски закони), а не за попот и религијата ... во тие историски времиња, кога не се знаело за нации, простиот човек неук се идентификувал преку црквата, дури и во историските документи дури до крајот на XIX век во турските китапи се попишувале луѓето као христијани или муслимани - не како Македонци, Срби итн итн...

Не се бореле за христијанството, се бореле против ропството... бесценето ни имаат оставено само револуционерниот дух кој што се помалку го има... а не православната ти бесценета религија... кочи малку...

Убаво што ја проповедаш твојата религија, но да го креваш свесно своето верување во однос на божественото како апсолутна вистина и за мене, и за муслиманите - не бидува!
Истото и тие го прават - Алах и никој друг!
Ти, Христос и никој друг...

Што да направиме со овие два бога за кои луѓето се распарчуваат и мразат и напаѓаат постојано низ вековите? Да бираме? Да ве оставиме да исчезнете во една голема војна? Тоа нема да ни помогне многу, заради човештвото, не заради друго ...

И твојот, на оној онаму другиот, и на муслиманите и хиндусите - сите богови се „многумилостиви“ освен - грчките! Може ако се налутат да те направат партали.
Исто и оние од северот... словенските, не сум многу запознаен со нив, но и тие не се нешто цвеќе за мирисање!
 
Член од
21 август 2017
Мислења
833
Поени од реакции
924
Naseto besceneto nasledstvo,Pravoslavnata vera,za koja sto ginele i davale zivoti nasite predci se so cel da ja socuvaat i da ni ja prenesat na nas sto denes ziveme vo ovoj mracen svet za da mozeme i nie da se spasime,
za zal nie ne ja svakjame seriozno,duri na mnogumina ne im e ni bitno,poveke luge ima vo eden market nego sto ima vo Crkva na litrgija vo Nedela nautro ili pak za nekoj Praznik,za zal ima i golem broj sto mudruvaat i si teraat po svoe nadvor od Izvornoto Pravoslavie sto e apsurd i igranje majtap,a edinstveno sto treba da napravime e da se prepustime na Gospoda so celo srce i razum,i da gi pocituvame Crkovnite pravila sto ne se voopsto teski nitu zahtevni,samo treba volja i silna vera.
I da ne zaboravame deka Gospod odrzuva sve vo zivot so svojata semoknja desnica,i nema nesto sto Bog ne go znae,nemoze da projde nisto bez Negovo odobruvanje,nitu vlakno od kosata nemoze da ni padne bez Bozjo dopustanje,zatoa da mu blagodarime na Semokniot za sekoj moment od nasiot zivot,za sve sto imame i nemame,bidejki neznaeme sto ne ceka utre
Gospod e Mnogumilostiv i ni dava vreme da se pokaeme i promenime,no pokajanie kaj poveketo luge nazalost nema,zatoa sto ke si poseeme toa i kje si zneeme,Bog e praveden,i ke sudi sekomu spored delata
Slava na Gospoda
Нашето, како што го викаш, наследство е и Македон, Зевс, Големата Мајка, Ксантија, култот кон сонцето итн итн. Христијанскиот бог дојде од Блискиот Исток, не од Македонија. Зошто не веруваш во некој од овие богови и не одиш во нивните храмови (кои денес од т.н. Македонци се наречени "незнабожечки храмови", но важно истите ќе врескаат наоколу ,,Никогаш Северна...") штом толку сакаш да почитуваш наследство.

Во маркети луѓе одат за да набават храна и останати производи потребни за домот. Ти ако немаш потреба да јадеш/пиеш други имаат. Во маркети не одат само христијани, одат и муслимани, сатанисти, телемити, митраисти и останати религии затоа има повеќе луѓе него во црква.
Друга работа, што се замараш ти со тоа? Нека се замара богот штом е семоќен. Оставете ги боговите со нивната војна. Они не страдаат вие страдате.

Кон болдот:
Ако на Бог не може ништо да му се протне низ раце, ако ништо не може да пројде без негово одобрување тогаш зошто прогласува одредени нешта за погрешни кога тој/таа допуштил да се случат?
 
Член од
26 април 2020
Мислења
25
Поени од реакции
38
Нашето, како што го викаш, наследство е и Македон, Зевс, Големата Мајка, Ксантија, култот кон сонцето итн итн. Христијанскиот бог дојде од Блискиот Исток, не од Македонија. Зошто не веруваш во некој од овие богови и не одиш во нивните храмови (кои денес од т.н. Македонци се наречени "незнабожечки храмови", но важно истите ќе врескаат наоколу ,,Никогаш Северна...") штом толку сакаш да почитуваш наследство.

Во маркети луѓе одат за да набават храна и останати производи потребни за домот. Ти ако немаш потреба да јадеш/пиеш други имаат. Во маркети не одат само христијани, одат и муслимани, сатанисти, телемити, митраисти и останати религии затоа има повеќе луѓе него во црква.
Друга работа, што се замараш ти со тоа? Нека се замара богот штом е семоќен. Оставете ги боговите со нивната војна. Они не страдаат вие страдате.

Кон болдот:
Ако на Бог не може ништо да му се протне низ раце, ако ништо не може да пројде без негово одобрување тогаш зошто прогласува одредени нешта за погрешни кога тој/таа допуштил да се случат?
Neznam zosto stalno se mesas vo moite postovi.Neznam ni jas sto pisuvam tuka,zalosno sto vo golem broj tuka mudruvaat i se pravat pobozni i poznavaci na Svetoto Pismo a nitu go poznavaat Boga,nitu se del od Bozljoto vetuvanje.Pisuvam za da im gi otvoram ocite barem na nekoj sto vo srceto go nosat Boga,a ti i tie kako tebe sto mislat samo za telesnoto i stomakot,da se guraat vo marketi za da mu ugoduvaat na stomakot a za dusata voopsto nemarat,ne si ja hranat dusata,neodat na liturgija.ne gi pocituvaat Bozljite i Crkovni zapovedi i pravila, nemam sto da kazam osnev neka vi e so srekja
I ednas zasekogas.NE postojat poveke Bogovi.Postoi samo Eden,Bespoceten,Semoken i Seprisuten,Ednosusten obedinet vo Sveta Trojca,Bog Otecot,Sinot Gospod Isus Hristos i Svetiot Duh Bozlji......koj veruva veruva,koj ne, neka mu e so sreka na Sudniot den
Автоматски споено мислење:

Ова (гинење и давање животи) го правеле заради турското ропство и исламот кој бил наметнат (не дека христијанството не дошло овде со меч и оган и правни земски закони), а не за попот и религијата ... во тие историски времиња, кога не се знаело за нации, простиот човек неук се идентификувал преку црквата, дури и во историските документи дури до крајот на XIX век во турските китапи се попишувале луѓето као христијани или муслимани - не како Македонци, Срби итн итн...

Не се бореле за христијанството, се бореле против ропството... бесценето ни имаат оставено само револуционерниот дух кој што се помалку го има... а не православната ти бесценета религија... кочи малку...

Убаво што ја проповедаш твојата религија, но да го креваш свесно своето верување во однос на божественото како апсолутна вистина и за мене, и за муслиманите - не бидува!
Истото и тие го прават - Алах и никој друг!
Ти, Христос и никој друг...

Што да направиме со овие два бога за кои луѓето се распарчуваат и мразат и напаѓаат постојано низ вековите? Да бираме? Да ве оставиме да исчезнете во една голема војна? Тоа нема да ни помогне многу, заради човештвото, не заради друго ...

И твојот, на оној онаму другиот, и на муслиманите и хиндусите - сите богови се „многумилостиви“ освен - грчките! Може ако се налутат да те направат партали.
Исто и оние од северот... словенските, не сум многу запознаен со нив, но и тие не се нешто цвеќе за мирисање!
Mnogu si zastranil od patot prijatele,Pokaj se na vreme pred Gospoda i Krsti se dur se uste Bog ti dava vreme i dur te trpi vakov kakov sto si.Veruvam deka neznaes ni samiot kakva steta si nanseuvas,a zapoznaen si so Vistinata,taka sto nema da imas opravdanie deka ne si znael za Gospod Isus Hrisot ili ne si cul,na sudniot den,osven ako ne si na stranata na Boljiot vecen neprijatel ne daj Boze
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.500
Поени од реакции
5.167
Пак го правиш истото: твоето верување го креваш на висина на апсолутна вистина, а убаво ти реков тука имаме уште илјадници цркви освен православната со кои се јадете околу боговите, па исламот, па источните философии и религии... со сите сте на непријателска нога заради ова ваше „кревање до облаците на Вашата Вистина и Вистински Бог“ да важи за сите... не бидува така, затоа те поправив и на претходниот пост.

Со овој муабет што го копираш од свештениците, не одиш многу далеку... „застранет пат“, „покајување“, „Бог“ со голема буква, “Вистина“ со голема буква... а темелот е што? Верување кое вие го нарекувате „вера“ за да се скрие незнаењето и немањето искуство кое го прогласија уште во светите книги дека не е многу пожелно, повеќе ќе си блажен ако немаш искуство ама ете така на простум си поверуваш!
НЕ! Тоа не оди поеќе...

Да не почнуваме со Христоси и богови... тоа е сепак твоја ствар, не е моја. Гледај си интимниот однос со боговите и не туку кревај врева кој кај е и зошто е... ниту си повикан да судиш ниту имаш моќ и разум да расправаш за туѓоста која ти е апсолутно непозната.

Не можам ниту сакам да те убедувам во однос на Христос и писанијата и историјата итн итн.. тоа сам му ја мисли...

На форумов ако си дојден „да сведочиш за твојата вера“, намали со кревање прст кон другите со тајни пораки во позадина како „христијанството“ е апсолутната вистина во однос на божественото... бидејќи НЕ Е!

Ни на сон не треба да ти дојде да зборуваш за нечиј пат дека е „настран“, или дека е зло итн итн бидејќи ти така мислиш заради своите верувања дека нештата се такви какви што ти веруваш дека се... диши малку и научи се дека не си единствен со своите верувања, има уште многу други! И сите се вистина, бидејќи се минато :)

Доста беше христијаните и муслимнаните да сатанизираат сешто и да негираат се останато само за да нивната религија има малку светлина во нејзе! А ако сакаш да си измислуваш непријатели, повели слободно, ни прв ни последен ;)
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
58
Мажите нешто посебни се во духовноста па да не смее жена да им заповедува за духовни работи?

Зошто и во брак? Зошто некој да биде над неа и во бракот? И бракот е дел од општеството.

Пак он со главата. Зборувам за маките кои, според учењето на вашата света книга, богот им ги дава на жените како казна за престапот на Ева. Што има сите жени да страдаат поради една жена? Зошто мајка ми да трпи болки дур ме раѓа поради пиздаријата на Ева? Ова исто како со ,,Рекет". Боки 13 направил криминал, а народот и се пушти на ФБ со коментари полни омраза на цела ЛГБТ заедница. Како Боки да е одговорен за сите ЛГБТ лица во светот.
Ти очигледно премногу ја сфаќаш Библијата како Библија :)
Да, машкото егото е нешто посебно и нема да дозволи жена да му заповедува и да му е авторитет во вакви работи, е сега дали ќе советува, поучува, коментира, критикува, се надевам конструктивно, тоа си е друга работа :)
Ок да се појаснам со она за Педесет Нијанси на Сиво. Поентата ми беше дека е малку чудно дека најпродаваната книжевна и филмска „романтична“ трилогија во последната и најфеминистичката деценија е онаа во која се развива женската фантазија да биде доминирана... успех на феминизмот?
Како и да е заповедта за мажот не е да ја покори и доминира својата жена туку да си ја сака.
Ева, или Мајката на сите живи, не ќе да е една жена, она е поскоро женка и како што веќе реков а како што ти не ме разбра е дека ова е последицата од преференцијата на женките од нашиот вид кон мажјаци со поинтелигентно однесување (меѓудругото) а за тоа е потребен поголем мозок и следователно поголема глава која ствара болки при пораѓај и ги прави жените многу ранливи и со потреба од маж покрај нив и исто така резултира во спознание на добро и зло и смртност и голотија и ранливост, меѓудругото. Еволуција, ELI5 style.


Како христијанин-протестант, се исполни вашето и помина... толку беше, да се доцепка христијанската догма на уште поситни делови и да исчезне нејзината моќ во однос на човекот... и тоа е дел од големиот план за човештвото :)

Имам против „бедните“ кога за да добијат ветена магла глумат “бедни по дух“, иако не се... веруваат на пастори и свештеници што им глаголат и не сакаат да поминат преку тоа... се навлекуваат на национализам и патриотизам и градат кули од песок повикувајќи се на некаква „вера на дедовците“ и градат омраза кон се друго за кое веруваат дека е насочено против нив, иако малку разбираат и знаат...
Не може да разберат луѓето дека не може да се повикуваат на религија, вера, цркви и нација во една реченица! Тоа време заврши!
Тоа беше времето кога попот беше најписменото нешто во селото/градот! Толку е.

Имам против тоа што способни мажи и жени глумат бедност и лажна понизност кога и самите тие, а и ние знаеме каков оган гори во нивните срца! Ве читам тука и ништо не сте од она што проповедате и расправате од вашите свети книги - НИШТО!
И тоа ми е ок - I'm proud of you

И иако сум противм, не може јас да променам некој, мора сами да се менуваат луѓето... и да надминуваат сами исто така, но морам да глаголам јас дека е можно да се надминуваат догми и религии кои не одат понатаму од она што е сега, освен ако ептен ви недостасува надеж во животот за да го преживеете денот...
Христијанин-протестант хмм... ок сепак е напредок од она „мирјанин“. I'm proud of you too :D
А догмата нека биде доцепкана, после тоа нема да има криење зад деноминации и колективистички секти... можеби и тоа е дел од големиот план за човештвото :)
Мислам дека не си го разбрал добро она за бедните по дух, кое не означува тоа е добро, туку дека тоа ќе те натера да се преиспиташ и да посегнеш кон збогатување на духот. Амин за останатато што си го напишал. Прав верник не глуми ништо, тој знае дека Бог гледа во срцето...
 
Последно уредено:
Член од
21 август 2017
Мислења
833
Поени од реакции
924
Ти очигледно премногу ја сфаќаш Библијата како Библија :)
Да, машкото егото е нешто посебно и нема да дозволи жена да му заповедува и да му е авторитет во вакви работи, е сега дали ќе советува, поучува, коментира, критикува, се надевам конструктивно, тоа си е друга работа :)
Ок да се појаснам со она за Педесет Нијанси на Сиво. Поентата ми беше дека е малку чудно дека најпродаваната книжевна и филмска „романтична“ трилогија во последната и најфеминистичката деценија е онаа во која се развива женската фантазија да биде доминирана... успех на феминизмот?
Како и да е заповедта за мажот не е да ја покори и доминира својата жена туку да си ја сака.
Ева, или Мајката на сите живи, не ќе да е една жена, она е поскоро женка и како што веќе реков а како што ти не ме разбра е дека ова е последицата од преференцијата на женките од нашиот вид кон мажјаци со поинтелигентно однесување (меѓудругото) а за тоа е потребен поголем мозок и следователно поголема глава која ствара болки при пораѓај и ги прави жените многу ранливи и со потреба од маж покрај нив и исто така резултира во спознание на добро и зло и смртност и голотија и ранливост, меѓудругото. Еволуција, ELI5 style.
А како дс ја сфаќам Библијата, просветли ме те молам ?

Јас го немам тоа машко его и немам проблем ни жена, ни андрогин, ни друг маж (ок, тука правам исклучоци) да ми заповеда ако во нешто е подобра таа особа од мене. Има жени во светов што повеќе од мене го разбираат фудбалот (за кој јас имам кец колку мене голем ). И што треба, јас да се правам попаметен од нив на таа тема зошто сум машко ?

Во врска со ,,50 shades of Grey" ти кажав и претходно, ако некоја жена сака да биде доминирана сексуално, не значи дека сака некој да и го контролира и личниот животот. И мене ми се допаѓа да ме плесне некоја со камшик во кревет. Но нека проба истата да ми продава **** за бубрези и ќе види како ќе си добие Чао.

Ај уште еднаш да те потсетам за што зборам и дека ова ти што го велиш нема никаква врска со ова моево.
QUOTE="dARK_ElementaL, post: 8954697, member: 91991"]
Зборувам за маките кои, според учењето на вашата света книга, богот им ги дава на жените како казна за престапот на Ева.
[/QUOTE]

Neznam zosto stalno se mesas vo moite postovi.Neznam ni jas sto pisuvam tuka,zalosno sto vo golem broj tuka mudruvaat i se pravat pobozni i poznavaci na Svetoto Pismo a nitu go poznavaat Boga,nitu se del od Bozljoto vetuvanje.Pisuvam za da im gi otvoram ocite barem na nekoj sto vo srceto go nosat Boga,a ti i tie kako tebe sto mislat samo za telesnoto i stomakot,da se guraat vo marketi za da mu ugoduvaat na stomakot a za dusata voopsto nemarat,ne si ja hranat dusata,neodat na liturgija.ne gi pocituvaat Bozljite i Crkovni zapovedi i pravila, nemam sto da kazam osnev neka vi e so srekja
I ednas zasekogas.NE postojat poveke Bogovi.Postoi samo Eden,Bespoceten,Semoken i Seprisuten,Ednosusten obedinet vo Sveta Trojca,Bog Otecot,Sinot Gospod Isus Hristos i Svetiot Duh Bozlji......koj veruva veruva,koj ne, neka mu e so sreka na Sudniot den
Пишуваш пост на тема чиј прв збор е Дискусија... Како очекуваш некој да не те цитира ? Сам се местиш, го претставуваш твоето верување како апсолутна востина и мислиш дека нема да бидеш барем малку искритикуван. Чекај малку бе дечки, не сте само христијани во светов.
Да, мислам на мојот стомак кога огладнувам (сигурно не сум се родил да цркам од глад и жед) како секое битие на планетава и на останати телесни потреби, спиење, спорт, секс итн. Тоа не значи дека не мислам на својата душа. Како ми го плесна тоа со душата, за глава да се фати чоек. Или ако некој не верува баш во твојот бог автоматски е со гладна душа. Гледај ти замарајќи се со мојата душа твојата да не остане гладна.

Јас можеби верувам во 999 бога. Ти со тоа што го рече сега, не ли имаш чувство дека ме навреди?
Муслиманите не веруваат дека има тројство. Не веруваат дека Исус е божји син. Како ќе ги убедиш нив дека си во право?

Ако е беспочетен и сеприсутен тогаш како може да прогласи нешто за погрешно ?
 
На врв Bottom