Диети и слабеење

Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
оф
дали може да ја постирам мојата диета т.е. режим на исхрана кој многу помага на латиница зошто така ми е пишувано а кога ке ја направам на кирилица па ништо не се разбира а е 35 дена и се е пишувано што сум конзумирала и е многу за да пишувам одпоново? Ако ја применувате ке видите големи резултати а + вежбање ке има одлични резултати. Вклучува само здрава храна многу овошје и зеленчук манџи и месо. Исклучени се оризот, тестенини и компир. Денес ми е 36ти ден и од утре ке почнам да внесувам интегрален ориз, интегрални макарони и компир.
Иако лично не ми смета латиница, некому можеби смета, што знам. Ако немаш конвертор од латиница во кирилица (а ворд треба повеќе објаснување, заради што ќе го избришат мислењето) еве ти линк. Ископирај го текстот во левиот панел и притисни "направи кирилица" и постирај го текстот од десниот панел овде
http://www.idividi.com.mk/extras/konvertor/index.asp
или постирај во темата софтверски проблеми макар што првиот начин ти е побрз
http://forum.kajgana.com/threads/Помош-софтверски-проблеми-и-совети.8601/page-885#post-6225293
 
Член од
12 мај 2013
Мислења
28
Поени од реакции
12
1 ден. банана, нес кафе, 1 јајце варено, праски, грозје, 4 бразилски ореви, лесници, супа со кнедли + гјумбир, марула со пецурки свези и маслиново, зелен цај со цимет, ице цоффе, соја грицки
2 ден. банана, нес кафе, сонцоглед, праски, грозје, 4 бразилски ореви, супа од брокули + гјумбир, лосос со схопска, ице цоффе, зелен цај со цимет, грозје, индиски ореви
3 ден. банана, нес кафе, праски, грозје, брусница цај + цимет, 5 бразилски ореви, сливи свези, грозје, сонцоглед, соја грицки, грасок со марула и краставица, грозје, ице цоффе, индиски ореви, грозје, соја гицки, јогурт
4 ден. банана, нес кафе, 5 бразилски ореви, праски, грозје, сонцоглед, зелен цај + цимет, ориз и пола карабатак со пиперки црвени, грозје, мандарини, соја грицки, какао со млеко, банана, цај хибискус + мед, јогурт
5 ден. банана, нес кафе, 3 блазилски ореви, сонцоглед, праски, грозје, зелен цај + цимет, ориз со боранија и месо + сопска салата, мандарини, ице цоффе, пуканки, банана, цај од хибискус + мед
6 ден. банана, нес кафе, индиски ореви, праски, грозје, сонцоглед, зелен цај + цимет, зелка со мелено и цвекло и 2 парцинја каскавал, сонцоглед, грозје, јогурт, индиски ореви
7 ден. банана, нес кафе, праски, сонцоглед, грозје, 3-4 парцинја каскавал, зелен цај + цимет, супа со блитва + гјумбир, сонцоглед, стек со марула и краставица, ице цоффе, грозје, цај од хибискус + мед, индиски ореви
8 ден. банана, ице цоффе. мандарини, грозје, сок од калинка, 4 бразилски ореви, сонцоглед, зелен цај со цимет, лекја со схопска, сонцоглед, сливи, хибискус цај + мед, банана, јогурт, индиски ореви
9 ден. банана, ице цоффе, сливи, грозје, индиски ореви, 3 бразилски ореви, сиренје, брокули, јаболки, сок од портокал, марула со јајце, јогурт, банана, каскавал, цај од хибискус + мед, индиски ореви, јаболка
10 ден. банана, ице цоффе, мандарини, грозје, зелен цај + цимет, црвено месо со схопска салата, јаболки две, цитрон црвен, индиски ореви, цај хибискус + мед
11 ден. банана, ице цоффе, праски, грозје, сок од калинка, сливи, зелен цај + цимет, лосос со марула и краставица, грозје, индиски ореви, јогурт, сливи, цај од хибискус + мед, мед со ореви
12 ден. банана, ице цоффе, праски, грозје, цај од хибискус + мед, грав со пиперки, јогурт, мед со ореви, индиски ореви, сливи, семки
13 ден. банана, ице цоффе, праски, зелен цај + цимет, брокули, сливи, марула со јајце, бадеми од вода, мед со ореви, сок од портокал, цај од хибискус + мед, јаболка, сок од алое вера, семки, маја со млеко, грозје
14 ден. банана, ице цоффе, грозје, киви, мандарини, сливи, зелен цај + цимет, малку моцарела сиренје, туна со марула, круса и пол, мед со ореви и + цел ден сассѕ вода (пола сисе)
15 ден. банана, ице цоффе, киви, пола крусха, грозје, моцарела сиренје, зелен цај + цимет, мед со ореви, грасок со пиперки салата, семки, грејпфрут црвен, хибискус цај со мед, јаболка и + цел ден сассѕ вода
15 ден. банана, ице цоффе, киви, грозје, марула со краставица и јајце, соја грицки, алое сок, бадеми од вода, сливи, цитрон, мед со ореви, цај од хибискус + мед, јогурт + сассѕ вода цел ден
16 ден. банана, ице цоффе, мандарини, бадеми од вода, киви, јаболки, увијац пилески-1 кебап-половина пилески карабатак со сопска без сиренје, мед со ореви, зелен цај со цимет, цитрон, слива, маја со млеко + цел ден сассѕ вода
17 ден. банана, ице цоффе, киви, мандарини, алое вера сок, бадеми од вода, цитрон, јаболка, марула со краставица, брокули со лимон, сок од спанјак-лимон-јаболка-морков, маја со млеко + сассѕ вода цел ден
18 ден. банана, ице цоффе, мандарини, киви, јаболка, цитрон, бадеми од вода, марула со јајце, лосос со краставица и праз со маслинки, сок од портокал, мед со ореви, зелен цај + цимет, сассѕ вода цел ден
19 ден. банана, капуцино од апарат, ице цоффе, киви, мандарини, цај од хибискус и овосен црвен со мед, јаболки, кисели зелени пиперки со кацамак со доматело и праз со маслинки, мед со ореви, костени, сонцоглед, јогурт + сассѕ вода цел ден
20 ден. банана, капуцино од апарат, ице цоффе, киви, мандарини, малку моцарела сиренје, бадеми, грозје, марула со краставица, сонцоглед, моцарела сиренје, цај од хибискус со мед, јогурт, сассѕ вода цел ден
21 ден. банана, ице цоффе, грозје, киви, мандарини, моцарела сиренје, праски, соја грицки, црвено месо со марула и брокули, цитрон црвен, мед со ореви, јогурт + сассѕ вода цел ден
22 ден. банана, ице цоффе, киви, мандарини, грозје, моцарела сиренје, бадеми, слива, сонцоглед, лекја со схопска без сиренје и кисели зелени пиперки и 3-4 маслинки зелени со пиперка, калинка, цитрон црвен, мед со ореви + цел ден сассѕ вода
23 ден. банана, ице цоффе, бразилски орев, киви, мандарини, моцарела сиренје, марула со павлака и маслиново, мед со ореви, каскавал, пуканки, јогурт + сассѕ вода цел ден
24 ден. банана, ице цоффе, киви, мандарини, јаболки, цитрон, малку каскавал и урда, бадеми, маја со млеко, сок од портокал, лосос со марула и кисели пиперки,цај од хибискус со мед, мед со ореви, мандарина, соја топцинја, сассѕ вода цел ден
25 ден. банана, ице цоффе, киви, бадеми, мандарини, јаболки, урда, грав со кисели пиперки и зелени со пиперце маслинки, цитрон, сок од калинка, сонцоглед, мандарина, маја со млеко + сассѕ вода цел ден
26 ден. банана, капуцхино од кафемат, ице цоффе, киви, мандарини, бадеми, сонцоглед, цитрон црвен, јаболки, урда, марула со краставица, цај од хибискус, мандарини, сок од портокал, маја со млеко + сассѕ вода цел ден
27 ден. банана, јаболка, ице цоффе, сонцоглед, киви, мандарини, бадеми, црвен цитрон, сонцоглед, мисирка месо со брокула и патлидзан и праз со маслинки и кисели зелени пиперки, мед со ореви + сассѕ вода цел ден
28 ден. банана, нес кафе, бадеми, киви, мандарини, црвен цитрон, јаболка, урда, боранија со сопска без сиренје и пиперки кисели зелени, мед со ореви, мандарини, 6 бразилски ореви, 2 лесници + сассѕ вода цел ден
29 ден. банана, воден ден - капуцхино од банкомат, ице цоффе, сок цеден од целер јаболко и портокал, вода од супа со коска од срз и срз со гјумбир, сок цеден од целер јаболка краставица цимет, калциум сок схумецхи, сок од портокал, јогурт + сассѕ вода цел ден
30 ден. банана, ице цоффе, сливи, киви, јаболка, мандарини, бадеми од вода, цитрон, бразилски ореви 5, зелен цај со цимет, калциум схумецха, црвено месо со марула и краставица, мед со ореви, сонцоглед + цел ден сассѕ вода
31 ден. банана, ице цоффе, мандарини, сливи, киви, јаболка, мед со ореви, бадеми, лекја со пиперки зелени кисели и модар кисел, урда и каскавал, мандарини, пуканки, цај од хибискус со мед + сассѕ вода цел ден
32 ден. банана, ице цоффе, киви, бадеми од вода, сливи, портокал, јаболка, цитрон,сок од калинка, зелен цај со цимет, модар патлидзан кисел, калциум сумеца, мандарини, краставица со јогурт, сассѕ вода цел ден
33 ден. банана, ице цоффе, киви, бадеми од вода, јаболки, мандарини, сливи, лосос со брокула и марула со краставица, мандарина, цај од хибискус со мед + сассѕ вода цел ден
34 ден. банана, ице цоффе, киви, бадеми од вода, сливи, сонцоглед, цитрон црвен, јаболки, боранија со схопска без сиренје и маслинки зелени со пиперка, соја грицки, сонцоглед + сассѕ вода цел ден
35 ден. банана, капуцхино од кафемат, ице цоффе, бадеми од вода, киви, сливи, мандарини, схумецха сок, јаболки, марула со павлака, ице цоффе, сливи, мандарина + сассѕ вода цел ден

Ова е пишувано на латиница како што напоменав горе па преведено е на кирилица што не разбирате пишете ми ке ви кажам зошто неможам се да пишувам одново многу е.
Тоа сассѕ вода е саси вода и се подготвува од вода литар и пол и се става ѓумбир свеж рендан 1 лажица и 1 лимон се остава да стои 8 часа најмалку и се пие преку целиот ден.
ице цоффе е ајс кафе
Во овој режим е буквално се пишувано што сум конзумирала овие 35 дена и со физичка активност ке ослабете многу и ке си го покачите имунитетот и здравјето ке ви се подобри.
Овој режим е правен според мојот начин на живот односно кога станувам кога легнувам и.т.н.
Станувам во 7 јадам банана па повторно легнувам па повторно станувам во 10-11-12 зависи па одам на вежби сега ке почнам со базен се враќам најкасно во 2 часот и до 6-7 часот јадам овошје па од 6-7 јадам ручекот со салата кој е напишан за секој ден и после ручекот се што е напишано го јадам до 2-3 саати пред да си легнам а до пред да си легнам пијам од саси водата. Сега моментално ми е ваков планот бидејќи имам некои проблеми па седам дома. Сепак вие ке треба да си искомбинарите според вашиот начин на живот моментално и плус физичка активност морате да правите доколку можете доколку ви дозволува здравјето доволни се и 20 минути. Доколку ви е потребна помош слободно пишете ми во приватна порака можам да ви најдам и вежби и доколку сте ограничени со вежбање и доколку не сте. Имам милион програми кои многу помагаат. Се занимавам со оваа здрава храна од моите 14 години бидејќи си имав мака и веќе станав експерт за овие работи и за здравјето и за слабеење. Не за џабе викаат питај паталец а не гаталец :).
 
Член од
24 април 2011
Мислења
300
Поени од реакции
162
лејјјј....диетава.........500 евра.......абе јас за 20 евра диета ќе држам...... преку еден ден ќе јадам
 
Член од
12 мај 2013
Мислења
28
Поени од реакции
12
какви 500 евра? не купувај леб, не купувај чипс, не купувај кока кола, не купувај салами, маргарин да видиш како не е 500 евра. Таа нездрава храна што ја напоменав погоре е многу поскапа од ова што јас го напишав. Сите мислите коа ке се спомне здрава храна или овошје "еј скапо е". Врска нема, купувајте ги овие здрави производи само да видите како не е скапо. Ти нема да јадеш по кило мандарини, кило јаболки по еден плод не ни мораш да правиш како јас што сум правела смени си јас само го постирав мојов начин кој е најуспешен до сега од се што сум пробалаа не е воопшто скап.
--- надополнето: 7 ноември 2013 во 15:13 ---
И целта не е да се ослабе само и после на инфузии да бидеш. Целта е да се слабее и да се биде здрав и да имаш имунитет а не да си го ослабуваш и здравјето со тие диети прв ден едно јајце, втор ден две јајца, трет ден три јајца и.т.н. тоа храна ли е? Јас од тие глупави диети се разболев, изгледа кај нас луѓето е факт дека треба прво да осетиме нешто на себе за да научиме. Не за џабе се вика "Сакаш на болен начин да ја дознаеш вистината".
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Сум прочитал по разни портали и списанија дека требало таква-онаква диета, Мислам дека треба да се научиме да јадеме онолку колку што ние потребно.
Често пати имаме поголем апетит од колку што реално ние е потредно да ни биде апетитот еве нешто за тие како мене со голем апетит, како да го намалиме апетитот.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.655
Поени од реакции
13.137
Е ова ако не е строга диета... Исфрли еден оброк, исфрли сендвичи, исфрли благо, исфрли пржена храна... Построго од ова амин. Немој да ме разбереш построго, сите знаеме дека слабеењето не е лесно, ама ме насмеа ова што пиша не е строга.
Веруј дека во одредени моменти кога здравјето баш и ти виси на конец, кога ќе имаш аритмија, тахикардија, прескок на срце и ќе ти воостановат дека крвта ти има огромен процент на маснотии, но органите ти се горе доле во топ состојба, ваквава диета би ти била единствен спас, а со тек на време и уживање.

Факт е следново - дека здравата исхрана влијае и на концентрацијата. Под здрава, мислам да ги внесуваш сите потребни состојки а не само едни.
Факт број два е дека имаш супституција на одредени горенаведени јадења. Прженото посекако можеш лесно да го исфрлиш со динстано, печено во фолија, варено, барено. И со тек на консумација, самата ќе видиш не е страшно.
За благо има супституција ското во секое овошје. Нормално понекогаш душата ни` бара и нешто друго, но не мора секојдневно. Да речеме една до две коцки црно чоколадо е доволно на ден. Овошјето другото си го прави само. Еднаш до два пати во неделата не е страшно да си земеш парче торта, но да не е препорачано да биде ден за ден, туку што поразединето.
Е сеа за сендвичите и таквите мити ствари. Прво најголема грешка што се прави е консумацијата и комбинацијата на леб со некој друг шеќер (скроб) и протеини. Оттука доаѓа оноа, се дебелееш од леб. Лебот иако е важна состојка во исхраната, не мора апсолутно секогаш да се консумира. Посебно белиот леб. Препорачуваат да се зима повеќе интегрален бидејќи заситува многу повеќе. Ако е работа до вкусови, тие може да се сменат во рок од еден месец на здрава исхрана. Откако ќе го истераш тој месец дена, после откако ќе пробаш бел леб некако ќе ти изгледа чудно и некомпактно.
Протеини имаш во бело месо и печурки и како што реков погоре начинот на приготвување ти е посекако на твој избор.

Не е страшно некогаш еднаш во 2 месеци да си се почастиш еден хамбургер. Страшно е ако цело време тоа го правиш.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Веруј дека во одредени моменти кога здравјето баш и ти виси на конец, кога ќе имаш аритмија, тахикардија, прескок на срце и ќе ти воостановат дека крвта ти има огромен процент на маснотии, но органите ти се горе доле во топ состојба, ваквава диета би ти била единствен спас, а со тек на време и уживање.

За благо има супституција ското во секое овошје. Нормално понекогаш душата ни` бара и нешто друго, но не мора секојдневно. Да речеме една до две коцки црно чоколадо е доволно на ден. Овошјето другото си го прави само.
.
За тоа со болестите - нормално дека си во право. А за ова со овошјево, па јас цел живот буквално секој ден не можам да го замислам без овошје. Банана секој ден и во зависност од периодот уште нешто, обавезно. Епа сега за време на диета кога ќе прочитам заменете го чоколадото со јаболко. Јас сркако го јадам тоа јаболко. Аххх first world problems, сакам да ослабам а да се рушам одѓјадење.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
какви 500 евра? не купувај леб, не купувај чипс, не купувај кока кола, не купувај салами, маргарин да видиш како не е 500 евра. Таа нездрава храна што ја напоменав погоре е многу поскапа од ова што јас го напишав. Сите мислите коа ке се спомне здрава храна или овошје "еј скапо е". Врска нема, купувајте ги овие здрави производи само да видите како не е скапо

Здрави производи? :pos: не постои веќе такво нешто, има нездрави, и тотално нездрави.

Луѓето уште се тешат дека јадат здрава храна, интересно.
 
Член од
18 јануари 2013
Мислења
24
Поени од реакции
13
какви 500 евра? не купувај леб, не купувај чипс, не купувај кока кола, не купувај салами, маргарин да видиш како не е 500 евра. Таа нездрава храна што ја напоменав погоре е многу поскапа од ова што јас го напишав. Сите мислите коа ке се спомне здрава храна или овошје "еј скапо е". Врска нема, купувајте ги овие здрави производи само да видите како не е скапо. Ти нема да јадеш по кило мандарини, кило јаболки по еден плод не ни мораш да правиш како јас што сум правела смени си јас само го постирав мојов начин кој е најуспешен до сега од се што сум пробалаа не е воопшто скап.
Се ок ама мислам дека треба да намалиш со бразилските ореви на 1 до 2 посебно во деновите кога јадеш и индиски ореви дека многу селен а он колку е добар толку е и лош ако го внесуваш многу :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Бел леб и црн леб имаат исто калории.
Црниот леб има само повеќе диетални влакна,која не е есенцијална за живот,но е полезна за здравјето на човекот.
Имате голема мисконцепција за слабеењето,искрено премногу комплицирате и не го правите просто.
Во денот гледајте да бидете активни 30 -60 минути било каква активност,сега е хит вежбите со висок интензитет кој се кратки и ефективни за слабеење,но ако си почетник се препорачува да се држиш за основата.
Иако можеш да ослабнеш без вежбање,вежбањето го потикнува лачењето на кателоамините(адреналин и норедралин),исто и тестостерон и хормон за раст со кој се зачувува мускулната маса и може да се добие.
Фокусот секогаш треба да биде на намалување на мастите(адипозното ткиво) а не на тежината.
Затоа кога вежбаш може и да си потежок и да изгледаш супер,пример јас имам 97 кг но изгледам како да сум 86-87.Така да секогаш мој фокус е намалување телесни масти особено околу стомакот кој е ризик фактор за кардиоваскуларни болести и дијабетис.
И секако можеш да ослабнеш со било каква храна битна е количината и активноста.
И последно е стресот и спиењето.
Оди во село копај орај и јади бел леб и ако не се вратиш со помалку килограми,јас се откажувам од совети давање.
Се можее да дебелее,а вашата мрза највеќе.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Водата нема калории, не знам кој ти го испрал мозокот, но освен ако не е водата засладена тогаш нема што да се грижиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom