Диети и слабеење

• Tαммι •

Гостин
Мојве нешто зеле дома точак за вежбање па да си прашам колку е ефикасен точакот, колку време да се вежба и тако даље :D
Орбитрекот го имав неколку години дома.....првите денови беше интересно ама после тоа служеше само како скапа закачалка најискрено. :) Здосадува да вртиш во исто место цело време и ништо да не се движи..а тие па минутите што цело време одбројуваат те јадат психички. Ако не си најдеш занимација додека вртиш (да гледаш филм или нешто слично)не е многу корисен.Подобро излези истрчај на стаза неколку километри одколку на Орбитрекот. :) А и не е најгенијален за луѓе кои си имаат проблеми со зглобови,колена...кичма :)
Ако си решен да вртиш.... започни со не знам 20-30 минути....негде попладне и секој ден зголемувај ги минутите :)
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Орбитрекот го имав неколку години дома.....првите денови беше интересно ама после тоа служеше само како скапа закачалка најискрено. :) Здосадува да вртиш во исто место цело време и ништо да не се движи..а тие па минутите што цело време одбројуваат те јадат психички. Ако не си најдеш занимација додека вртиш (да гледаш филм или нешто слично)не е многу корисен.Подобро излези истрчај на стаза неколку километри одколку на Орбитрекот. :) А и не е најгенијален за луѓе кои си имаат проблеми со зглобови,колена...кичма :)
Ако си решен да вртиш.... започни со не знам 20-30 минути....негде попладне и секој ден зголемувај ги минутите :)
Точно дека е досадно вртењето во место, далеку подобро е кога трчаш или нешто друго кога спортуваш.Но кога неможеш тоа да правиш, а си ја одбрал оваа опција со орбитрек ќе си најдеш начин да ти биде забавно, барем јас така правам. Како прво минути воопшто не ми одбројуваат, го исклучувам уствари воопшто не ставам батерии за да ми кажува колку минути, колку калории, километри .... минале, не се замарам со тоа. Значи ако се спремаш да вежбаш, вежбаш колку можеш не е тоа работата кога јас постојано ќе гледам колку минути имале. Најчесто си пуштам музика, ќе ми изврти некој омилен албум и така ем си се наслушам убава музика, ем убаво се испотам и секако има резултати, слабееш и плус ја исфрлиш сета негативна енергија.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Зарем не ви е поинтересно да излезете на ролерки или со точак наместо да седите дома и да правите нешто досадно :)?
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Зарем не ви е поинтересно да излезете на ролерки или со точак наместо да седите дома и да правите нешто досадно :)?
Да, далеку поинтересно е, но зборот ми беше кога некој веќе ќе ја одбере таа опција тоа е затоа што сака а не оти така мора. Инаку сега летниот период најдобра опција е точакот, така да се одбере некоја релација,па плус и ако е со друштво, мерак.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Тоа е предност на точак или ролерки, земаш добро друштво и шибаш :).
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Ја свакако секој ден играм баскет по 3 саати , само реков да прашам дали има некој ефект точаков зошто кога ми е досадно седим на него и го вртим 30 мин :D
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Зарем не ви е поинтересно да излезете на ролерки или со точак наместо да седите дома и да правите нешто досадно :)?
обично никој неќе да се помачи.. Сака да седи и да слабее :)
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.863
Поени од реакции
7.091
Луѓее ми треба помош сакам да го симнам ова салоо од мешето :D но некако тешко ми оди .
Значи вака имам 73.5кила а височина 1.80(тука некаде) и сеа не сум дебел многу но ептен не ми се допаѓа салово на стомавот ,речиси секој ден сум физички активен фудбал/трчање на ф.терен/склекови 20/30(Нередовно) но едноставно не бива и не бива никако да успеам,совет ве молам ахх . . . ?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
обично никој неќе да се помачи.. Сака да седи и да слабее :)
Ама тоа се активности кои прават ќеиф и онака за себе, не ни мора со сила да ги правиш а освен тоа викаш другарки или дечко и ќе заборавиш дека вежбаш :).

За добар изглед секако вреди да се помачиш :).
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Луѓее ми треба помош сакам да го симнам ова салоо од мешето :D но некако тешко ми оди .
Значи вака имам 73.5кила а височина 1.80(тука некаде) и сеа не сум дебел многу но ептен не ми се допаѓа салово на стомавот ,речиси секој ден сум физички активен фудбал/трчање на ф.терен/склекови 20/30(Нередовно) но едноставно не бива и не бива никако да успеам,совет ве молам ахх . . . ?
зошто не почнеш со теретана?
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.863
Поени од реакции
7.091
хмм теретана не .
Не ми се допаѓа да се раширам толку . .
Како и да е би требало летово да ослабеам малку доста сум физички активен па ке видеме .
 
Член од
26 јуни 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Luge mn sum debela imam 64 kg a sum visoka 176 cm a imam samo 14 god
pa ve molam kazete mi ili nekoja lesna dieta ili nekoj vezbi ... VE MOLAM
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Luge mn sum debela imam 64 kg a sum visoka 176 cm a imam samo 14 god
pa ve molam kazete mi ili nekoja lesna dieta ili nekoj vezbi ... VE MOLAM
Сигурно си висока 176? За 14 години ми е чудно (шо не е невозможно, само е ретка појава).
Иначе, не си воопшто дебела, слободно можеш и некое килце да приклајш :)
Јас сум 168/9 висока, а имам 62 кила и мислам дека сум сосема океј, со тоа што сакам да намалам 2-3 кила најмногу.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.437
Поени од реакции
7.895
колку калории има една шопска салата, и зелка саалата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom