Дигитален архив: Македонија и Maкедонците на мапи

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Extremes, 10 март 2008.

 1. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.731
  Допаѓања:
  4.467
 2. Коловрт

  Коловрт Озимандија

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  3.950
  Допаѓања:
  8.792
  Јазична мапа на централна и југоисточна Европа од 1916 г.

  LcaNf9r.jpg
   
 3. stiv_milanezot

  stiv_milanezot

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  596
  Допаѓања:
  465
 4. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  9.640
  Допаѓања:
  4.179
 5. Коловрт

  Коловрт Озимандија

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  3.950
  Допаѓања:
  8.792
  Карта на Европа објавена во американскиот весник Sunday News на 5.5.1946.
  Македонија е прикажана како една од најспорните области.

  линк

  датотека:
  OOuzdhs.jpg
   
  На Корто Малтезе, miki80 и LordDragonII им се допаѓа ова.
 6. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  9.731
  Допаѓања:
  4.467
  upload_2018-3-1_10-46-23.png
  upload_2018-3-1_10-47-35.png
  upload_2018-3-1_10-48-35.png
  upload_2018-3-1_10-49-25.png
  upload_2018-3-1_10-50-4.png
  upload_2018-3-1_10-50-49.png
  upload_2018-3-1_10-52-57.png

  Детален опис; Зеќир Рамчиловиќ: Македонија во делата на арапските и на персиските географи од средновековниот период, Гласник на ИНИ, год. 61, бр.1, Скопје, 2017
   
  Последно уредено: 1 март 2018
  На Коловрт и Кариес им се допаѓа ова.
 7. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  9.640
  Допаѓања:
  4.179
 8. viktora

  viktora

  Член од:
  20 август 2010
  Мислења:
  3.880
  Допаѓања:
  2.730
  Ethnographic map of Macedonia, 1914
  file-20180418-134691-1u4m8j0.jpg
   

Сподели преку: