Дигитален архив: Македонија и Maкедонците на мапи

Член од
3 септември 2010
Мислења
5.973
Поени од реакции
8.510
Вардарска Бановина траела од 1929 до 1941 (само 12 години) и покрај Македонија, го опфаќала речиси цело Косово и пола Јужна Србија.

Туку, види го ова:

1703876072873.png

1703876124384.png

1703876166434.png


Само Дуло кланот од Туркобугарите ја владееле Бугарија повеќе од еден век, додека во 803 година, не биле сменети од Крум династијата, која се смета дека била огранок на Дуло.

Но ти тоа не го гледаш, ја гледаш само Вардарска Бановина.:icon_lol:
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Вардарска Бановина траела од 1929 до 1941 (само 12 години) и покрај Македонија, го опфаќала речиси цело Косово и пола Јужна Србија.

Туку, види го ова:

Прегледај го приврзокот 402384

Прегледај го приврзокот 402385

Прегледај го приврзокот 402386


Само Дуло кланот од Туркобугарите ја владееле Бугарија повеќе од еден век, додека во 803 година, не биле сменети од Крум династијата, која се смета дека била огранок на Дуло.

Но ти тоа не го гледаш, ја гледаш само Вардарска Бановина.:icon_lol:
Тако је. Вардарску Бановину је у срцом сваком добром бановинцу.

Абре зашто на овие мапи овие македонски словени се некако појужно сместени?
Овие од Скопље, Куманово, Прилеп све прави Срби ебаго.

Александровски Македонски прави Србин ебаго.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Уфф колку немаш врска.
Ама за разлика од вас бановинците Словенците си беа Словенци и беа рамноправен народ во држава која го носеше и нивното име - Кралство на Срби, Хрвати и Словенци или СХС.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.679
Поени од реакции
21.642
Аха значи Црногорците ги негирате?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.973
Поени од реакции
8.510
Тако је. Вардарску Бановину је у срцом сваком добром бановинцу.

Абре зашто на овие мапи овие македонски словени се некако појужно сместени?
Овие од Скопље, Куманово, Прилеп све прави Срби ебаго.

Александровски Македонски прави Србин ебаго.
А Турските Бугари и нивниот јарем и нивното кумство се во срцето на секој благонадежен денешен „Б'лгарин“, нели?

1703882779384.png

Бугарите, кои биле турско племе кое дошло од југот на Централна Азија на север од Кавказ, веројатно при преселба на племиња или Сарматски бран во 2 век п.н.е., живееле во планинските делови на Кавказ долго време по неуспехот на нивните напори за проширување во раните периоди, и по распадот на западната Хунска држава, тие на Атила повторно се појавија на сцената на историјата како маса на која се потпира неговиот помлад син Ирнек. Со текот на времето, Бугарите ја презедоа контролата врз Кавказ и рамнините северно од Црното Море. Тие основале голема држава која опфаќала широк простор во VII век.

Оваа држава, идентификувана со името на нивниот голем хан Кубрат, не траеше долго и пропадна како резултат на неуспехот на неговите синови да го одржат единството и нивниот пораз против новопојавените Хазари. Оние кои не сакаа да потпаднат под Хазарска власт побегнаа на разни места. Еден од нив бил третиот син Аспарух и се населиле во Долен Дунав и ја основале државата позната како Дунавска Бугарија. Ова трето место стои во основата на бугарското име и држава што опстанало до денес.


Тебе кои ти се поблиски? Овие?

1703882981476.png

Или овие?

1703883091009.png
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.973
Поени од реакции
8.510
Тако је. Вардарску Бановину је у срцом сваком добром бановинцу.

Абре зашто на овие мапи овие македонски словени се некако појужно сместени?
Овие од Скопље, Куманово, Прилеп све прави Срби ебаго.

Не ги забележа твоите Славо-Монголи? :vozbud:
Види во долниот лев агол на мапава:

1703890054110.png

Погледни и во која група се наоѓаат Macedonian Slavs.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Нормално дека Крум ми е поблизок. Ова татарско име опстанало со векови па затоа ги имавме/имаме Круме Кепески, Круме Спасовски итн. Од друга страна не познавам никој кој се вика Дрван, Прибислав, Ратимир итн.
Нормално дека поблизок ми е Борис кој дал заповед да се изградат првите словенски универзитети во Преслав и Охрид каде Св.Климент и останатите ја создале кирилицата.
Нормално дека поблизок ми е Самуил.

Добро сеа, не можеме сите да сме бановинци и поблизок да ни е Надрван.

Само нз во која група спаѓа Александар Македонски, во овие првите или овие вторите? :rolleyes:
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 402417

Погледни и во која група се наоѓаат Macedonian Slavs.
Се наоѓаат во групата на Словени што значи немаат никаква врска со античките Македонци.
Само не ми одговори, што врска имаат овие македонски Словени со тебе и две третини од бановината кога жителите на Скопље, Куманово, Прилеп и др. ти се класифицирани како Срби а не како македонски Словени?
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.973
Поени од реакции
8.510
Нормално дека Крум ми е поблизок. Ова татарско име опстанало со векови па затоа ги имавме/имаме Круме Кепески, Круме Спасовски итн. Од друга страна не познавам никој кој се вика Дрван, Прибислав, Ратимир итн.
Нормално дека поблизок ми е Борис кој дал заповед да се изградат првите словенски универзитети во Преслав и Охрид каде Св.Климент и останатите ја создале кирилицата.
Нормално дека поблизок ми е Самуил.

Добро сеа, не можеме сите да сме бановинци и поблизок да ни е Надрван.

Само нз во која група спаѓа Александар Македонски, во овие првите или овие вторите? :rolleyes:
Зошто се срамиш од своите родоначелници од кланот Дуло и од преостанатите Славо-Монголи???
Нема никаква потреба од cherry-picking.
Сосема природно е да ти бидат поблиски туркискиве кланови, доколку си Турчин, Татарин, Гагауз, Гаџал, Бугарин, Помак, Санџаклија, јаничар, нео-османлија или припадник на некој од преостанатите турски племиња или туркофили.

1703934667671.png

Помеѓу 12 и 14 Август, во Бугач, Унгарија, се одржа по седми пат Курултај - традиционалниот настан на народите од централноазиско потекло

Секоја година претставници на народите од хунско и турско потекло се собираат и го слават нивното заедничко потекло со „заедничко сеќавање на древните традиции“

На настанот учествуваа и Бугари. Бугарското знаме се вееше заедно со знамето на Турција и другите земји

1703934787100.png


Навистина нема потреба да се срамиш. Кажи јасно и гласно дека си Турчин и крај.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.898
Нормално дека Крум ми е поблизок. Ова татарско име опстанало со векови па затоа ги имавме/имаме Круме Кепески, Круме Спасовски итн. Од друга страна не познавам никој кој се вика Дрван, Прибислав, Ратимир итн.
Нормално дека поблизок ми е Борис кој дал заповед да се изградат првите словенски универзитети во Преслав и Охрид каде Св.Климент и останатите ја создале кирилицата.
Нормално дека поблизок ми е Самуил.

Добро сеа, не можеме сите да сме бановинци и поблизок да ни е Надрван.

Само нз во која група спаѓа Александар Македонски, во овие првите или овие вторите? :rolleyes:
Автоматски споено мислење:Се наоѓаат во групата на Словени што значи немаат никаква врска со античките Македонци.
Само не ми одговори, што врска имаат овие македонски Словени со тебе и две третини од бановината кога жителите на Скопље, Куманово, Прилеп и др. ти се класифицирани како Срби а не како македонски Словени?
dzabe se trudis da zvucis pameten.

za nas sekogas ke bides obicno gomno cija majka se ebela za 2 chereveni pred 30tina godini i cija sestra sega se dupi za 50ce u amsterdam.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568

Kajgana Shop

На врв Bottom