Дигитален архив: Македонија и Maкедонците на мапи

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.058
можеби не е тука местото , но ми се виде интересно што Кинезите се единствените во свет покрај гејците кои ја нарекуваат гејлада "Елада" со две идеограмми 希臘, кои се читаат како Ши и Ла.

и картата http://tw.18dao.net/images/8/83/世界地圖-希臘.jpg
 
Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
239
Интересно, Југословенски земји во римско време.

Нели е малку идеолошки?

И дали во 2. век навистина посочените територии биле именувани баш така?

Јјас мислам дека пред 14 век, никој не слишнал за тие области.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.423
Хробатија... Алба Хробатија.. Алба Серблиа... занимљиво..и ондак Булгриа во Молдавија. Прекрасна мапа.
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.528
Поени од реакции
1.553
Salitos, која е картата што си постирал и од каде е превземена?

Ајде уште еднаш да ве замолам да давате извори при постирање на карти и воопшто на историски документи.

Според картава подолу од 1927 година, Македонците се издвоени како посебен народ, но картата не е многу прецизна за тоа каде не има. На пример, северните делови на Мкаедонија с епретставени како српско-албански.

Национальности Восточној Европы. Карта 1927 года.https://scontent-b.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/1385566_439626219481920_182147992_n.jpg

http://www.karty.by/2011/02/09/eastern-europe/
.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.522
Поени од реакции
2.511
Преземени од Дигиталната библиотека при НУБ “Св. Климент Оxридски“ - Скопје
http://www.dlib.mk
Наслов: Walachia, Servia, Bulgaria, Romania
Автори: Mercator, Gerhard
Датум на издавање: 1589
Прегледај го приврзокот 56912
Делот со Македонија (Macedonia, Epirus et Achaia) од оваа карта на Меркатор - 1589.

e-464.jpg
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.528
Поени од реакции
1.553
Картата на светот од 1290 година во катедралата Херфорд (Hereford Cathedral) во Англија.

Авторот ја поделил на три делови: Европа, Азија и Африка.

Во објаснувањето oд современиот автор Richard de Bello, читаме:

" Greece has its Mt. Olympus and such cities as Athens and Corinth; the Delphic oracle, misnameed Delos, is represented by a hideous head. Macedonia, Thrace and Bulgaria are also shown in this area. "
.
Делот од мапата на кој што е претставена Македонија:


http://www.herefordcathedral.org/

.
 
На врв Bottom