Дигитален архив: Македонија и Maкедонците на мапи

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Extremes, 10 март 2008.

 1. Extremes

  Extremes

  Член од:
  3 март 2008
  Мислења:
  831
  Допаѓања:
  31
  http://i198.photobucket.com/albums/aa260/Piperkata/EthnographicalMapofCentralandSouthE.jpg
  This map is called "Ethnographical Map of Central and South Eastern Europe" and made by the War Office in 1916, London. Original size 48x70 cm, scale 1:4000000.

  http://i198.photobucket.com/albums/aa260/Piperkata/HellenismintheNearEast-1918-50.jpg
  This map is called "Hellenism in the Near East" and made by G. Soteriadis in 1918, London. Original size 47x60 cm, scale 1:2155000.

  http://i198.photobucket.com/albums/aa260/Piperkata/RacesofEasternEurope-1918-50.jpg
  This map is called "Races of Eastern Europe" and made by A. Gross in 1918, London. Original size ???? cm, scale ????.

  http://i198.photobucket.com/albums/aa260/Piperkata/CarteethnographiquedelaPninsuledesB.jpg
  This map is called "Carte ethnographique de la Péninsule des Balkans" and made by J. Cvijic in 1918, Paris. Original size 48x42 cm, scale 1:3000000.

  http://i198.photobucket.com/albums/aa260/Piperkata/CarteethnographiquedelEuropecentral.jpg
  This map is called "Carte ethnographique de l'Europe centrale et des états Balkaniques" and made by La Science et la Vie in 1918, Paris. Original size 53x41 cm, scale 1:3500000.

  http://i198.photobucket.com/albums/aa260/Piperkata/Vlker-undSprachenkartederBalkan-Hal.jpg
  This map is called "Völker- und Sprachenkarte der Balkan-Halbinsel" and made by ???? in 1924, Leipzig. Original size 22x27,5 cm, scale 1:5000000.
   
  На Nikolaben2 @ YT му/ѝ се допаѓа ова.
 2. FilipMacedon

  FilipMacedon Гостин

  Samo razjasnete mi koga vo Prilep i Kicevo imalo Srbi?

  Na kartite so etnickiot sostav se gleda deka se cist falsifikat.
   
 3. ShRiNk

  ShRiNk

  Член од:
  25 јуни 2007
  Мислења:
  2.289
  Допаѓања:
  1.111
  Se gleda deka delumno se gresni vo nekoi delovi no mozebi koga se praveni vo toa vreme politickite odnosi bile takvi. No sepak se dobar dokaz za site maloumni koi mislat deka Makedoncite kako narod so poseben identitet se sozdadeni po 1945. Ubavo se gleda na kartite deka Makedoncite se pretstaveni kako poseben narod.
   
 4. bufo

  bufo

  Член од:
  4 јануари 2008
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  abe ova se karti slozvani po sferite na propagandite, inace nikogas nemalo Srbi ni do Kumanovo, a ne pa Prilep ili Kicevo...
   
 5. theMac3donian

  theMac3donian Мак3донецот

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  3.690
  Допаѓања:
  258
  Не е важно колку се точни... важно е дека има МАКЕДОНЦИ. А другото? Другото е само пропаганда.
   
  На The Wild Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Extremes

  Extremes

  Член од:
  3 март 2008
  Мислења:
  831
  Допаѓања:
  31
  Kartive se dokaz deka Makedoncite sekogas bile narekuvani Makedonci.

  So ovie karti koi seuste gi ima vo nacionalnite arhivi i biblioteki vo EU, Makedonija treba da sedne na masa so Grcite,i so Amerikancite kako posrednici, pa da vidime togas kako ke gi opravdaat Grcite svoite stavovi...
   
 7. Misirkov

  Misirkov Модератор

  Член од:
  17 март 2005
  Мислења:
  11.516
  Допаѓања:
  1.519
  Не само што има/ло Македонци, туку по поделбата во 1913 год., главницата од сегашното грчко население во егејска Македонија се состои од христијани од Мала Азија и регионот околу Црното Море. Значи се работи за дојденци после 1913 год. кои немаат врска со Македонија. Домородното македонско население е етнички исчистено од Македонија преку атинската тнр. “ доброволна размена на населението’’ - која била насилно искоренување на Македонците од нивните вековни огништа, а остатокот претежно е насилно асимилиран.

  Погледнете една карта од Лигата на народите од 1926 година за населување на арапо-грците во Македонија.

  [​IMG]

  Greek Refugee Settlement, League of Nations, Economic and Financial. 1926. II. 32. (Geneva: 1926)


  .
   
  На PIRATIC му/ѝ се допаѓа ова.
 8. theMac3donian

  theMac3donian Мак3донецот

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  3.690
  Допаѓања:
  258
  На првата карта Македонците не се напишани како Словени.

  На четвртата карта ако се гледа на легендата, 4ти по ред се Албарисес или нешто така... Кој се тие?
   
 9. Borg_Drone

  Borg_Drone Гостин


  Da ne mislis na Zinzaren od. Auromunen??
  Aromanians....Власи....
   
 10. TpH_Bo_OkO

  TpH_Bo_OkO Трноризец

  Член од:
  18 мај 2005
  Мислења:
  11.531
  Допаѓања:
  807
  Македонија на мапи

  Ајде сите да се вклучите во темава, и да направиме еден онлајн архив од антички, средновековни и понови мапи од Македонија!

  [​IMG]

  [​IMG][/IMG]

  [​IMG]

  И оваа, многу чудна мапа од 1570 година...

  [​IMG]

  Имам уште, ама со тек на време и развој на темава...
   
  На PIRATIC и тапа фраер им се допаѓа ова.
 11. Zoki Lou

  Zoki Lou

  Член од:
  28 мај 2005
  Мислења:
  6.663
  Допаѓања:
  175
 12. anaveno

  anaveno Гостин

  Прикачени податотеки:

 13. Lavec

  Lavec

  Член од:
  24 октомври 2008
  Мислења:
  215
  Допаѓања:
  10
  Интересна е мапата што ја објавува Симе Пандовски во неговата мала книга “Македонија-зачетоци на првата нација во Европа“ од 1993, на стр. 144 насловена како Светска карта од 1290, па доколку некој ја најде вреди да се прикаже. Инаку и самата книга е многу интересна, се чита во еден здив и е обврзна за секој македонист и ја препорачувам, иако одредени (но мал број) наводи можеби се надминати, во меѓувреме беа издадени и други слични наслови, но како целина и порака е сеуште актуелна.

  Еве една друга:

  [​IMG]
   
  На тапа фраер му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ajax

  ajax

  Член од:
  26 март 2005
  Мислења:
  235
  Допаѓања:
  88
 15. alex macedonian

  alex macedonian

  Член од:
  8 август 2008
  Мислења:
  73
  Допаѓања:
  1

Сподели преку: