Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Веќе ти постиравме. Имаш 3-4 цитати од разни посланија на Павле, имаш и цитат од самиот Исус во Евангелието по Матеј. Ги имаш потребните материјали за проучување. Седни си, прочитај, размисли. Ако сакаш нели, ако не и немораш. Ај одам јас.
Ти оди, слободно. Едно само не заборавај. Се' што е постирано овде е од Библијата.

Дури и да постои цитат кој жената ја нарекува РАМНОПРАВНА на мажот (а не постои) тоа твојтата Книга ќе ја направи котрадикторна.

Сеа ти види.
--- надополнето: Jun 30, 2011 2:59 PM ---
...исто како што никаде не пишува дека мажот треба да кажува „мрсни „ вицеви на литургија.

А кога жената, т.е. жените пеат пофални песни на богослужбите, како членки на црковните хорови, дали и тогаш „...жената треба да молчи...„ во храмот?
Што си се сам пак заебувал, бре, Мики...

Треба или не треба да молчи жената во храмот?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што си се сам пак заебувал, бре, Мики...

Треба или не треба да молчи жената во храмот?
Пак си ласкаш, демек, си ме зафркнал, упатувајќи ми библиски цитат, кој ѓоамити е противен на мојата забелешка дека жените во црковните хорови пеат а „као„ би требало да молчат, така? Е ми, ако вака продолжиш да вадиш цитати и да ги толкуваш рационално-протестантски, во стилот „...така е, оти така пишува во Библијата!...„ , шо не им се придружиш на протестантиве? Сигурно ќе бидат радосни шо ќе имаат „уште еден повеќе„ меѓу нив.

А ја пак ќе речам: ако жените во храмот пеат пофални и богослужбени песни, дали тоа значи дека треба да молчат, само затоа што „....така пишува во Библијата....„?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Иначе по темата сметам дека детето е најбитно одма после тие 40 дена да се крсти.
Зарем не е тоа мешање во неговиот/нејзиниот личен избор? Зарем може родителот да одлучи за верскиот избор на детето? Што ако детето кога ќе порасне сака да биде муслиман, атеист, будист и сл?
Јас разбирам да го воспитуваш во христијанската вера, ама да му ја наметнеш верата - е тоа сметам дека не е прифатливо.

А дури и да го крстиш тоа нема да биде вистинско библиско крштевање, туку само едно обично вонредно бањање на бебето. И Хитлер и Сталин биле крстени, па сепак не биле христијани нели? :) И така која е улогата и значењето на таквото „крштевање“?

Библискиот редослед за крштевањето е кристално јасен. Човек прво мора да се покае за гревивите, да поверува во Исус, па потоа да се крсти. За што да се покае бебето? Во што да поверува бебето кога не знае ни колку букви има во името Исус?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.352
Зарем не е тоа мешање во неговиот/нејзиниот личен избор? Зарем може родителот да одлучи за верскиот избор на детето? Што ако детето кога ќе порасне сака да биде муслиман, атеист, будист и сл?
Јас разбирам да го воспитуваш во христијанската вера, ама да му ја наметнеш верата - е тоа сметам дека не е прифатливо.

А дури и да го крстиш тоа нема да биде вистинско библиско крштевање, туку само едно обично вонредно бањање на бебето. И Хитлер и Сталин биле крстени, па сепак не биле христијани нели? :) И така која е улогата и значењето на таквото „крштевање“?

Библискиот редослед за крштевањето е кристално јасен. Човек прво мора да се покае за гревивите, да поверува во Исус, па потоа да се крсти. За што да се покае бебето? Во што да поверува бебето кога не знае ни колку букви има во името Исус?
Кумот ги презема на себе обврските поврзани со здраворазумско размислување.
За детето е најдобро да биде крстено одма после 40-те дена.
Ко ќе порасне што сака нека праи, негова воља. Ако сака нека се одрече од Христос, оно самото (тогаш веќе возрсен човек) ќе си ги сноси последиците.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Кумот ги презема на себе обврските поврзани со здраворазумско размислување.
За детето е најдобро да биде крстено одма после 40-те дена.
Ко ќе порасне што сака нека праи, негова воља. Ако сака нека се одрече од Христос, оно самото (тогаш веќе возрсен човек) ќе си ги сноси последиците.
Од каде му ингиренции на кумот да ги земе на себе обврските на бебето поврзани со здраво-разумското размислување? Како може кумот да одлучи во името на бебето пред Бог? Зар не е секој лично одговорен пред Бог? Кумот не може да биде посредник, затоа што Исус е единствениот посредник меѓу Бог и човекот.

Кога етиопјанецот разговарајќи со апостол Филип наишол на вода, го прашал, цитирам:

"Етиопјанецот рече: Еве вода! Што ме спречува да се крстам? А Филип рече: Ако вервуаш од се срце, можеш." (Дела 8:36-37, Библијата)

Кој предуслов го забележувате тука? Апостол Филип е многу јасен и недвосмислен тука, вели: „Ако веруваш од се срце, можеш?“
Ова е условна реченица која го кажува условот, дали некој се квалификува да биде крстен или не. Негацијата на овој услов би била: „Ако не веруваш од се срце, не можеш."

Замисли Филип да му го кажал ова некое бебе: „Бебенце мило, ако веруваш од се срце, можеш да се крстиш“
Што би му одговорило бебето (под услов да може да збори)? Би рекло: Абе како можам да верувам кога поима немам кој е тој Исус? Јас само верувам во мама, тато, млеко, солзи и сл. и не знам ништо за Исус!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.352
Многу е боље детето да се крсти, да не седи некрстено до полнолетство (или штотијазнам до кога). Па после коа ќе стекне некакви лични убедувања, нека се откажуе, ако толку запнал....
 
T

Tetro

Гостин
Многу е боље детето да се крсти, да не седи некрстено до полнолетство (или штотијазнам до кога). Па после коа ќе стекне некакви лични убедувања, нека се откажуе, ако толку запнал....
Не. Најдобро е кога ќе може да размислува и одлучува трезвено, тогаш да се реши самото ал сака ал не сака да биде крштевано. Јас нема да му стојам на патот по неговата одлука. ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.824
Поени од реакции
80.352
Не. Најдобро е кога ќе може да размислува и одлучува трезвено, тогаш да се реши самото ал сака ал не сака да биде крштевано. Јас нема да му стојам на патот по неговата одлука. ;)
А до тогаш некрстен/а да живее?
Не.
 
T

Tetro

Гостин
А до тогаш некрстен/а да живее?
Не.
Поарно некрстен отколку да го крштеваат без да го прашаат. Додека е мало ај да го венчаме, како што прават муџахедините, па цел живот да му е врзан без негова согласност.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Релативно лесно би било да се воспитува дете према некоја религија.
На секое прашање, дилема или проблем одоворот би бил...“Бог така сакал“...
А ако детето не верува, соодветен цитат од Писмото би бил од помош...
“Тато ме истепаа на чколија“...Бога така сакал синко...
“Тато немам пари за чоколадо“...Така било пишано синко...
“Тато наставничката е ретардидарн бот кој ме хејта ради тоа шо чорапов има повеќе знаење од неа“...Така требало да биди синко...
“Тато ми се свиѓа една од класот, ама и се пуштаат популарниве дечки а јас не сум...шо да прааам“....Јупорн синко...упс......грешка, ќе чекаш до брак синко бидејќи така е напишано...
“Тато дај бе кажувај излегувам со една ама мислам дека ме вара“......“Ќе си собериш синко пријатели, братучеди и други побожни луѓе, ќе соберите еден куп камења, ќе ја врзите блудницата на сред село ќе ја каменувате, исто како шо ти покажав кога го гаѓавме песот со камења, не е тешко“...
А ако сте направиле блудствие...тогаш синко Бог нека ти е напомош...

Ете и краток прирачник за воспитание...



И така портите од рајот ќе останат отворени бидејќи младиот човек треба да мисли шо го чека на оној свет...а и времето е блиску...
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
На ова прашање сум дискутирала доста. Дали родителите треба да ги наметнуваат своите не/религиозни вредности врз децата и да ги израснат на тој начин или не?

Мој личен став е дека сакам моите деца да бидат запознаени со сите религии, вери и филозофии што постојат. Нормално дека преферирам да го следат мојот пример - кој и да е тој - но, ни јас не сум ги следела не/верувањата на моите родители.

Мислења?
кога веќе го воспитуваш со сите вери,воспитувај го со сите можни сексуални ориентации,па самото дете нека си одбере...

иначе затоа ништо не треба да се воспиутува , се во свое време ќе си дојде , и самото ќе си одлучи.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542

Kajgana Shop

На врв Bottom