Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Каков дух, бре, зелен!?
До сеа, неам видено зелен дух. :rolleyes:
--- надополнето: Jun 30, 2011 1:20 PM ---
Цитат. Од Библијата.
А што е тоа „Библија„? :D
--- надополнето: Jun 30, 2011 1:20 PM ---
Кој дел не ти е јасен?
1. Контекстот.
2. Духот.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Коринтјаните 14:

34 Жените да молчат во црквите; зашто ним не им е дозволено да зборуваат, туку да се покоруваат, како што вели Законот.

35 Ако сакаат да научат нешто, нека ги прашаат своите мажи дома, зашто е срамно жената да зборува во црква.

Ефесјани 5:
22 Жените да им се покоруваат на своите мажи, како на Господа,
23 зашто мажот е глава на жената, како што е и Христос Глава на Црквата, и Тој е Спасител на Телото!

24 И како што Црквата Му се покорува на Христа, така да им бидат и жените покорни во сè на своите мажи.

Де, дај ми го контекстот погоре!
Еве:

21 покорувајте му се еден на друг со страв Божји.
22 вие, жените, покорувајте им се на мажите свои, како на Господа,
23 зашто мажот е глава на жената, како што е и Христос глава на Црквата, и Он е Спасител на телото.
24 Но, како што Црквата Му се покорува на Христа, така и жените да им се покоруваат да своите мажи во се.
25 Вие, мажите, сакајте ги жените свои, како и Христос ја засака Црквата и се предаде Себеси за неа,
26 за да ја освети, очистувајќи ја со водна бања преку словото;
27 та да ја претстави пред Себе како славна Црква, која нема оскрвение, или порок, или нешто слично, туку да биде света и непорочна.
28 И така, мажите се должни да ги сакаат жените свои како ги сакаат своите тела; оти, кој ја сака жената своја, тој се сака и самиот себеси.
29 Зашто никој никогаш не го намразил телото свое, туку го храни и го стоплува, како и Господ Црквата,
30 бидејќи ние сме членови на Неговата плот и коските Негови.
31 “Поради тоа човекот ќе го остави татка си и мајката своја, и ќе се придружи кон женат своја, та обајцатаќе бидат една плот.”
32 Оваа тајна е голема. Но јас ви зборувам за Христа и за Црквата.
33 И така, секој од вас да си ја сака жената своја, како што се сака самиот себеси, а жената да се бои од мажот свој.

За молчењето по Црквите - Па жените се познати по нивното зборување, а во Црквата ако почнат сите да разговараат нит ќе може некој да си се помоли на раат, нит ќе можеме да ги чуеме Свештениците што зборат, што пеат, нит хорот ќе го чуеме.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ти така деспотски да се однесуваш со твојата жена (девојка, ако не си женет) ќе те напушти за 24 часа
What ever, ама пак не ми одговараш: значи, ако жената треба да му се покорува на мажот, на кого треба да му се покорува мажот?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
What ever, ама пак не ми одговараш: значи, ако жената треба да му се покорува на мажот, на кого треба да му се покорува мажот?
То ти ќе ми кажеш, јас ниту имам намера, ниту сакам жената да ми се покорува.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
What ever, ама пак не ми одговараш: значи, ако жената треба да му се покорува на мажот, на кого треба да му се покорува мажот?
Според одредени верници со кои имам разговарано на оваа тема, на Бога.

Него,дали сте забележале дека стиховите од Библијата каде се зборува за односот на мажот и жената секој си ги толкува како сака, во зависност од ситуацијата во која се наоѓа.Еве, Мики барем се труди да докаже дека жената не е претставена како покорна, ама во друга ситуација, некој верник ќе се обиде да ги прикаже тие стихови баш како доказ дека жената е инфериорна и дека треба да му се покорува на мажот, некои сподоби одат до таму што дури во тие стихови наоѓаат оправдување за психофизичкото малтретирање на своите девојки и жени.Е сега мене ме интересира имаат ли верниците некој унифициран став по ова прашање, инфериорни ли се жените, или па рамноправни се, нека се одлучат, а не вака секој си толкува како ќе му прдне.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Еве:

21 покорувајте му се еден на друг со страв Божји.
22 вие, жените, покорувајте им се на мажите свои, како на Господа,
23 зашто мажот е глава на жената, како што е и Христос глава на Црквата, и Он е Спасител на телото.
24 Но, како што Црквата Му се покорува на Христа, така и жените да им се покоруваат да своите мажи во се.
25 Вие, мажите, сакајте ги жените свои, како и Христос ја засака Црквата и се предаде Себеси за неа,
26 за да ја освети, очистувајќи ја со водна бања преку словото;
27 та да ја претстави пред Себе како славна Црква, која нема оскрвение, или порок, или нешто слично, туку да биде света и непорочна.
28 И така, мажите се должни да ги сакаат жените свои како ги сакаат своите тела; оти, кој ја сака жената своја, тој се сака и самиот себеси.
29 Зашто никој никогаш не го намразил телото свое, туку го храни и го стоплува, како и Господ Црквата,
30 бидејќи ние сме членови на Неговата плот и коските Негови.
31 “Поради тоа човекот ќе го остави татка си и мајката своја, и ќе се придружи кон женат своја, та обајцатаќе бидат една плот.”
32 Оваа тајна е голема. Но јас ви зборувам за Христа и за Црквата.
33 И така, секој од вас да си ја сака жената своја, како што се сака самиот себеси, а жената да се бои од мажот свој.

За молчењето по Црквите - Па жените се познати по нивното зборување, а во Црквата ако почнат сите да разговараат нит ќе може некој да си се помоли на раат, нит ќе можеме да ги чуеме Свештениците што зборат, што пеат, нит хорот ќе го чуеме.
Шовинисти на сите страни. Не ме изненадува. Воопшто.

КАДЕ ПИШУВА „МАЖОТ ДА И' СЕ ПОКОРИ НА ЖЕНАТА?!?

Штом ти горниот цитат го сметаш за прокламација на рамноправноста помеѓу мажот и жената, ја немам више што муабет со тебе да правам. Поготово после последниов дел со молчењето на жените по црквите... Ти си шовинист, како и Мики, како и Чорбаџија, впрочем, како и секој навистина посветен христијанин.

Можеш ли да најдеш цитат од Библијата каде се вели дека мажот и жената се РАМНОПРАВНИ?

Зошто никаде не пишува мажот да молчи во црква?
--- надополнето: Jun 30, 2011 1:34 PM ---
What ever, ама пак не ми одговараш: значи, ако жената треба да му се покорува на мажот, на кого треба да му се покорува мажот?
Абе, шовинист, ти мислиш дека си поарен од жена ти? Мислиш дека си поважен? Поумен? Помалку грешен?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто никаде не пишува мажот да молчи во црква?
...исто како што никаде не пишува дека мажот треба да кажува „мрсни „ вицеви на литургија.

А кога жената, т.е. жените пеат пофални песни на богослужбите, како членки на црковните хорови, дали и тогаш „...жената треба да молчи...„ во храмот?
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Можеш ли да најдеш цитат од Библијата каде се вели дека мажот и жената се РАМНОПРАВНИ?
Веќе ти постиравме. Имаш 3-4 цитати од разни посланија на Павле, имаш и цитат од самиот Исус во Евангелието по Матеј. Ги имаш потребните материјали за проучување. Седни си, прочитај, размисли. Ако сакаш нели, ако не и немораш. Ај одам јас.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Абе, шовинист, ти мислиш дека си поарен од жена ти? Мислиш дека си поважен? Поумен? Помалку грешен?
Воа не е одговор-воа е прашање.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Веќе ти постиравме. Имаш 3-4 цитати од разни посланија на Павле, имаш и цитат од самиот Исус во Евангелието по Матеј. Ги имаш потребните материјали за проучување. Седни си, прочитај, размисли. Ако сакаш нели, ако не и немораш. Ај одам јас.
Она што постиравте само докажувате дека не се рамноправни. Седни, убаво прочитај, ама не го скокај зборот покорност.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.825
Поени од реакции
80.358
Абе факрс, овоа е за децата како да се васпитаат, а не кој на кого му е потчинет.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.848
Поени од реакции
29.663
a koj komu toa tamu treba da mu se pokoruva., ., spored mene vodete ljubov a ne rat., da ne se razbereme pogreshno., ., aj malku bee calm., najdete se nekade na polovina pat ., premnogu se plukate .,megjusebe., shto ne e nitu materijalistichka nitu duhovna vrednost
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.825
Поени од реакции
80.358
Иначе по темата сметам дека детето е најбитно одма после тие 40 дена да се крсти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom