Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
На ова прашање сум дискутирала доста. Дали родителите треба да ги наметнуваат своите не/религиозни вредности врз децата и да ги израснат на тој начин или не?

Мој личен став е дека сакам моите деца да бидат запознаени со сите религии, вери и филозофии што постојат. Нормално дека преферирам да го следат мојот пример - кој и да е тој - но, ни јас не сум ги следела не/верувањата на моите родители.

Мислења?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.032
Поени од реакции
9.188
Секако дека секој треба да се запознае со различностите на религиите и животните филозофии, но моите деца ке ги воспитувам како јас сакам.

Едноставно, ако јас не ги воспитам им оставам на други (кој? школи, институции, свештеници, секташи и слично) да им сипаат разни глупости во глава врз кои јас немам контрола, на пример Скиентологија.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ime

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Навистина се сака оној што го сакаш поради тоа што е, а не поради тоа што сакаш да биде. Кога станува збор за верувања, религии и воопшто ставови во врска со тоа, според мене вистински родител е оној кој ќе ги сака своите деца без разлика во што ќе веруваат или неверуваат.
Најбитно од се е да знаат дека моралот, културата и нормите на општеството не се нешто неменливо и апсолутно, туку се културолошка креација - последица од општо прифатените правила на заедницата. Со тоа сознание, ќе бидат далеку потолерантни кон различните од нив, знаејќи дека моралот различен од тој што тие го имаат не е "погрешен" туку само поинаков.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Гласав за ДА. Како атеист, многу нормално дека и на децата ќе им пренесам дека математиката, науката и филозофијата е покорисна отколку молењето за помош од господ.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.794
Поени од реакции
6.208
....иако сеуште немам деца ....мојот став по ова прашање е дека не треба своите животни промашувања, своите ставови и животни погледи да им ги наметнуваме на своите деца.....
....роден сум во семејство на православни христијани и по традиција сум крстен....но не по моја желба ии убедување, туку по туѓе желба....денес не се декларирам никако...ниту како верник ниту како атеист иако ги почитувам и едните и другите....но сепак носам белег кој вели дека сум православен христијанин....
...сметам дека на децата треба да им ги покажеме нашите погледи на свет но не да им ги наметнеме....кога ќе созреат сами нека одлучат дали ке се обележат и како ќе се декларираат.....

П.С.
На почетокот на христијанството...чинот на крштевање бил доброволен чин....и спред ритуалот оној кој сакал да биде крстен морал сам да се одрече од ѓаволот и да ја прими Христовата вера.....подоцна обидите насилно да се покрстат "дивјаците" резултира со воведување на КУМ чија цел е да го направи откажувањето од ѓаволот и примање на верата Христова во име на оној кој го воведува во верата....денес тоа се прави на мали деца кои ниту самите можат да одлучат... ниту пак знаат што се случува при самиот чин на крштевање...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
За да се воспита дете не е потребни вера, ниту пак не вера... Какви се овие прашања кои го вртат човек во круг?
И дете само со еден родител не може да биде воспитано како што треба?
Мора семејство како што го гледаат монотеистичките религии?
Глупости!

Најдобро воспитување на дете е да му се дозволи да има искуства по патот и родителот да е способен да му покаже на младиот човек дали е тој(младиот човек) способен или не да се справи со искуствата моментални со кои се среќава и да му понуди извори како да се надградува за да може сам да создава решенија за искуствата по патот.
Слободната волја на детето мора да биде следена од родителот, и во почетните години додека се развива, ќе зависи од родителот како да го научи детето да ја негува и работи според неа.
Наметнување на свои ставови во воспитниот процес може да го загуши слободниот дух за истражување на детето. Се зависи од способноста на родителот да подучува, но да не се меша во одлуките на детето.
Ако јас сум телемит, не мора и моето дете да е тоа. Мора да ја следи тоа својата волја, а јас ќе ја имам задачата да му овозможам да ја осознае и негува.
Толку е просто и толку сложено во исто време. Затоа и да се биде родител е толку возвишена работа!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.956
Поени од реакции
11.967
Така ќе го научиш да бега од многу работи... можеби ќе бендиса синот/ќерката некој што е религиозен и заради твоето „учење“ ќе ја напушти можеби љубовта на својот живот... Ќе те тепа на стари години потоа бидејќи си го научил погрешно! :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Децата треба да имаат слобода на избор и информации за се` она што ги интересира. Се разбира во склад со возраста. Ќе прокоментирам од аспект на православното христијанство затоа што го познавам. За православните родители крштевањето на децата е од љубов и грижа. Меѓутоа, во православието идеално е човек да пристапи кон црквата од сопствена волја. Џабе е да се крстат децата ако родителот не им покаже љубов, толеранција, почит кон нив и кон другите, простување, итн. Се` она што сакаме децата да бидат треба да го практикуваме како родители во односот со нив и со другите. Значи, ако сакаме децата да бидат толерантни, ние треба да бидеме толерантни, ако сакаме да бидат искрени и чесни, ние не треба да лажеме и да измамуваме. Многу бамборење и држење лекции е бесполезно. Нашето сопствено однесување, трпение и почит кон нивната слобода е многу поефективно од она што им зборуваме или како се декларираме. И за крај, ако навистина ги сакаме, ќе го почитуваме нивниот избор на религија, партнер, кариера. Безусловно.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Јас на моите деца(кога ќе ги имам) не планирам да им наметнувам ништо.Кога ќе пораснат сами нека си одлучат во што ќе веруваат.И најмалку би ми било битно дали ќе станат православци, будисти,протестанти или атеисти,битно е да се среќни со својот избор.А факт е дека многу луѓе се верници само затоа што така им било наметнато од родителите, а всушност не знаат ништо за својата , а уште помалку за другите религии.И да, ги сожалувам оние што маваат во гради дека би се откажале од своето дете ако евентуално најде партнер од друга религија.Па уште и се фалат со тоа.Таквите немаат поим што значи родителска љубов.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Така ќе го научиш да бега од многу работи... можеби ќе бендиса синот/ќерката некој што е религиозен и заради твоето „учење“ ќе ја напушти можеби љубовта на својот живот... Ќе те тепа на стари години потоа бидејќи си го научил погрешно! :)
Па нормално...да бега од дожд,град,снег,да гледа лево десно кога преминува улица,да не чепка со прсти по штекери,да не става раце на рингла,да бега од религии...:D
А ако бендисаат религиозни особи...well...нека си читаат од Писмото навечер, зошто да не...:D
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
184
Поени од реакции
13
Доволно ке му биде културата да ја научи од дома и почитта кон другите.Да ги научи вредностите на 21 век и оние добрите кои останаа во минатиот и да стекне добри навики за во животот.Религијата нема да му биде потребна воопшто зошто ке го збуни и ке му створа непотребни прашања во главата за кои никогаш нема да најде одговор.Ке му смета и тоа што религијата ке му противречи на се што гледа и слуша околу себе и ке му дава илузии за некој друг свет и семоќен бог кој за кого не важи ништо што важи за другите.Не фер поглед кон светот и кон луѓето и несакам ни да чуе за такви работи.Еден ден ке слушне кога ке порасне но тогаш ке ги гледа таквите работи како христијаните што гледаат на секташите...Моето дете ке биде нормална личност...
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.281
Поени од реакции
2.001
Гласав со не, нема потреба да се воспитуваат не/религиски.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Па нормално...да бега од дожд,град,снег,да гледа лево десно кога преминува улица,да не чепка со прсти по штекери,да не става раце на рингла,да бега од религии...:D
А ако бендисаат религиозни особи...well...нека си читаат од Писмото навечер, зошто да не...:D
А замисли да бендиса некој како Мики или Чорбаџија :D Тогаш ќе знаеме дека Бог постои и дека на тој начин ти враќа за твоето богохулење :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom