Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

Децата да се воспитуваат во семејната не/вера?

  • да

    Гласови: 36 39,6%
  • не

    Гласови: 47 51,6%
  • не знам

    Гласови: 8 8,8%

  • Вкупно гласачи
    91

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Еми кога цитираш цитирај се:

18 Вие, жените, покорувајте им се на мажите свои, како што прилега во името на Господа!

22 вие, жените, покорувајте им се на мажите свои, како на Господа,
Со сила слеп се правиш, или?
знаеш што значи покорување????
јао...............сам себе убијал.........:ROFLMAO:
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Со сила слеп се правиш, или?
знаеш што значи покорување????
јао...............сам себе убијал.........:ROFLMAO:
Аааааа, види види. Еми оти и ти ги извади работите од контекст, ај читни малку поназад тоа мојов пост, па види што пишува одма после овие редови за мажот. И уште нешто, пишува дека мажот ќе ги остави таткото и мајката и ќе се придружи кон својата жена та обајцата да бидат едно тело. Хм мајката, што вели овде? Кој човек ќе се оддели од своите за да живее заедно со роб? Кој човек може да го сака робот како самиот себе? А ете таму има напишано дека мажот треба да си ја сака својата жена како самиот себе. Дека мажите не треба да им грешат на жените, да не ги огорчуваат, него да ги сакаат, почитуваат и угодуваат.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Аааааа, види види. Еми оти и ти ги извади работите од контекст, ај читни малку поназад тоа мојов пост, па види што пишува одма после овие редови за мажот. И уште нешто, пишува дека мажот ќе ги остави таткото и мајката и ќе се придружи кон својата жена та обајцата да бидат едно тело. Хм мајката, што вели овде? Кој човек ќе се оддели од своите за да живее заедно со роб? Кој човек може да го сака робот како самиот себе? А ете таму има напишано дека мажот треба да си ја сака својата жена како самиот себе. Дека мажите не треба да им грешат на жените, да не ги огорчуваат, него да ги сакаат, почитуваат и угодуваат.
Кажи ми кај пишува дека мажот ќе се покорува на жената? Ај да го видам тој цитат?
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Кажи ми кај пишува дека мажот ќе се покорува на жената? Ај да го видам тој цитат?
А јас реков дека има таков цитат? What's the point атеист? Вадите зборови надвор од контекст, ни вметнувате зборови во уста кои никогаш не сме кажале, се што е напишано во Библијата буквално го сфаќате, читате како мали деца....

Делот каде што се зборува за односот на мажот кон жената и обратно ти е постиран. Прочитај си го па види си.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А јас реков дека има таков цитат? What's the point атеист? Вадите зборови надвор од контекст, ни вметнувате зборови во уста кои никогаш не сме кажале, се што е напишано во Библијата буквално го сфаќате, читате како мали деца....

Делот каде што се зборува за односот на мажот кон жената и обратно ти е постиран. Прочитај си го па види си.
Поенатата е таа што не ја разбираш. Жената треба да е потчинета на мажот според библијата. Тука нема еднаквост ни рамноправност штом едниот е потчинет на другиот
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.942
Поени од реакции
80.691
Родителите се должни да сторат се што е добро за детето, кое на 40 дена старост баш и не може да одлучува за тоа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
и јас тоа прашувам, шо де.
Никаде не пишува дека мажот треба да се покорува на жената.
Е ми, ако жената треба да му се покорува на можтот, е ми мажот, на Кого треба да Му се покорува? :confused:
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Поенатата е таа што не ја разбираш. Жената треба да е потчинета на мажот според библијата. Тука нема еднаквост ни рамноправност штом едниот е потчинет на другиот
Читајте бре луѓе. Освен тоа јас што го постирав, а не си го прочитал (можеби од мене не сакаш да читаш) ете Мики кој цитат ви го даде,

3 Мажот ја има спрема жената својата должна љубов, а исто така и жената - спрема мажот.
4 Жената не е господарка на телото свое, туку мажот; исто така и мажот не е господар на телото свое, туку жената.

4 А Тој одговори и рече: „Зар не сте читале дека Оној, Кој ги создаде во почеток, ги создаде машко и женско,
5 и рече: ‘Затоа мажот ќе ги остави таткото и мајката и ќе се прилепи до својата жена, и обата ќе бидат едно тело?’
6 Така што не се веќе двајца, туку едно тело. И така што Бог соединил, човекот да не разделува!”

Пак ќе ми кажеш дека не се рамноправни?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Читајте бре луѓе. Освен тоа јас што го постирав, а не си го прочитал (можеби од мене не сакаш да читаш) ете Мики кој цитат ви го даде,

3 Мажот ја има спрема жената својата должна љубов, а исто така и жената - спрема мажот.
4 Жената не е господарка на телото свое, туку мажот; исто така и мажот не е господар на телото свое, туку жената.

4 А Тој одговори и рече: „Зар не сте читале дека Оној, Кој ги создаде во почеток, ги создаде машко и женско,
5 и рече: ‘Затоа мажот ќе ги остави таткото и мајката и ќе се прилепи до својата жена, и обата ќе бидат едно тело?’
6 Така што не се веќе двајца, туку едно тело. И така што Бог соединил, човекот да не разделува!”

Пак ќе ми кажеш дека не се рамноправни?
Остави ти тие срања, едно тело, сакање, љубење
Стриктно е наведено жената треба да е потчинета на мажот
--- надополнето: Jun 30, 2011 1:08 PM ---
Е ми, ако жената треба да му се покорува на можтот, е ми мажот, на Кого треба да Му се покорува? :confused:
Ти така деспотски да се однесуваш со твојата жена (девојка, ако не си женет) ќе те напушти за 24 часа
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Остави ти тие срања, едно тело, сакање, љубење
Стриктно е наведено жената треба да е потчинета на мажот
Later dude.... Што да ти правам кога не ти се чита, и кога не сакаш да разбереш. Јасно ми е дека ти твојот атеизам можеш да си го одржиш само со слепо напаѓање на Христијанството, а и на другите религии (ама нешто Христијанството најмногу го мразиш изгледа). Оти се плашиш ако прифатиш нешто од некој Христијанин или воопшто ако прифатиш нешто од Библијата, да не ти се разниша атеизмот.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
1. Сакам контекст!
2. Сакам дух во напишаното!
Каков дух, бре, зелен!? Тоа се букви сложени во епски стихови. Не е тоа лирика или еротика, па да се мислиш!

Цитат. Од Библијата. Кој кур?

..и престани да се прпелкаш во глупостите свои. Ти пишува убаво. Кој дел не ти е јасен?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Later dude.... Што да ти правам кога не ти се чита, и кога не сакаш да разбереш. Јасно ми е дека ти твојот атеизам можеш да си го одржиш само со слепо напаѓање на Христијанството, а и на другите религии (ама нешто Христијанството најмногу го мразиш изгледа). Оти се плашиш ако прифатиш нешто од некој Христијанин или воопшто ако прифатиш нешто од Библијата, да не ти се разниша атеизмот.
Дуд, ти твојата религија не си ја разбираш. Убаво стои покорност не измислувај топла вода.
За твоја жал робовладетелството одамна заврши, а вие најдете си жени кои ќе се сложат робинки покорни да ви бидат.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Не дибек, цитираш работи извадени од контекст, најверојатно извадени од некој антихристијански сајт. Читни претходно ти ги склопив твоите цитати како се во контекстот па ќе си видиш. Та да не ти го перат мозокот некои сајтови.
Коринтјаните 14:

34 Жените да молчат во црквите; зашто ним не им е дозволено да зборуваат, туку да се покоруваат, како што вели Законот.

35 Ако сакаат да научат нешто, нека ги прашаат своите мажи дома, зашто е срамно жената да зборува во црква.



Ефесјани 5:
22 Жените да им се покоруваат на своите мажи, како на Господа,
23 зашто мажот е глава на жената, како што е и Христос Глава на Црквата, и Тој е Спасител на Телото!

24 И како што Црквата Му се покорува на Христа, така да им бидат и жените покорни во сè на своите мажи.


Де, дај ми го контекстот погоре!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom