Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
се земаат конвенционално перорално (преку уста, со голтање)

Дражеи се прават за полесно голтање и да бидат со продолжено или одложено делување, на пример да се ослободи API не во желудник туку во црева!
А розеви се за да бидат попривлечни за жени! :) :)

Иначе и таблети може да се топат во уста, не само дражеи.
ето пример Нитроглицерин се топи сублинквално а таблета е
имаш Ибопруфен за џвакање
имаш аналгетици за топење во уста за да се покажи локален ефект
а конкретно за мерц, гледам тоа ти се витамини/минерали што пенетрираат во гастричната слузокожа не во усната шуплина


Па сега ти како сакаш... исто како сите останати што на своја волја си ги кршат таблетките, или си ги отвараат капсулите со продолжено делување и ги истураат во лажичка, па послем се жалат не им делувале :) нормално е квадратот да не ја разбира коцката, му фали една димензија.. :) :)
it's your choice...
Еве две до сеа ги чував у уста, за 10 мин. се растопија. Најпрво се меки, и на крај се кисели (ваљда дошол на ред витамин Ц ) :) фала ти многу.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
За она од пред некој ден значи ми препорачаа + теретана/пливање и кошарка обавезно/ и сакам да прашам кои вежби во теретана. Можда не е за тука носепак да прашам :))
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
За она од пред некој ден значи ми препорачаа + теретана/пливање и кошарка обавезно/ и сакам да прашам кои вежби во теретана. Можда не е за тука носепак да прашам :))
Оди во некоја подобра теретана кај што има обучени тренери кои точно можат да ти кажат кои вежби и колку треба да вежбаш.
 
Член од
22 март 2011
Мислења
8
Поени од реакции
2
Имам проблеми со косата, поточно косопас (alopecia areata). Од моето испитување издвоив двајца наши врвни дерматолози Д-р Анчевски и Д-р Пешиќ, дали некој би можел да ми посочи кај кој од нив да се обратам? Дали некој имал искуство или информација за лекување на alopecia areata кај некој од наведениве стручњаци. Благодарам, однапред
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Имам проблеми со косата, поточно косопас (alopecia areata). Од моето испитување издвоив двајца наши врвни дерматолози Д-р Анчевски и Д-р Пешиќ, дали некој би можел да ми посочи кај кој од нив да се обратам? Дали некој имал искуство или информација за лекување на alopecia areata кај некој од наведениве стручњаци. Благодарам, однапред
Обрати се кај Д-р Весна Матевска на Клиниката за Дерматологија, многу подобра од нив е.
Анчевски и Пешиќ се познати затоа што имаат добри реклами на приватните ординации, и нивниот "квалитет" застанува тука, далеку, далеку, ДАЛЕКУ се од врвни дерматолози.
 
Член од
22 март 2011
Мислења
8
Поени од реакции
2
Обрати се кај Д-р Весна Матевска на Клиниката за Дерматологија, многу подобра од нив е.
Анчевски и Пешиќ се познати затоа што имаат добри реклами на приватните ординации, и нивниот "квалитет" застанува тука, далеку, далеку, ДАЛЕКУ се од врвни дерматолози.
Благодарам за брзиот одговор. Сепак ќе размислам, бидејќи одењето по државните клиники за мене е хорор :) мслам декa од нервози по ходниците дополнително ќе си ја изгубам косата :P Во секој случај, уште еднаш благодарност до Вас, AlternativeF
:cuc:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Благодарам за брзиот одговор. Сепак ќе размислам, бидејќи одењето по државните клиники за мене е хорор :) мслам декa од нервози по ходниците дополнително ќе си ја изгубам косата :P Во секој случај, уште еднаш благодарност до Вас, AlternativeF
:cuc:
Можеш да си закажеш и да одиш без чекање и буткање. Кај приватниве џабе ќе си ги фрлиш парите, па ќе си ги изгубиш и парите, а и косата бидејќи тешко да ти помогнат :smir:
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Луѓе пив валериан чај некаков за смирување... боже 13 годишен сум
шо ќе мибиде :III
 
T

Tetro

Гостин
Луѓе пив валериан чај некаков за смирување... боже 13 годишен сум
шо ќе мибиде :III
Колку испи?
Само не се возбудувај едно 5-6 саати и памет за другпат да не експериментираш со нешто непознато.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Колку испи?
Само не се возбудувај едно 5-6 саати и памет за другпат да не експериментираш со нешто непознато.
Вака... за 2 големи чаши ( онакви керамички i think ) стаив нели за 2те вода и две кесички од тоа... и сеа моментално ќе идам да спијам ;xx...
А што предизвикува тоа?
 
T

Tetro

Гостин
Вака... за 2 големи чаши ( онакви керамички i think ) стаив нели за 2те вода и две кесички од тоа... и сеа моментално ќе идам да спијам ;xx...
А што предизвикува тоа?
Смирување на нервите и полесно ќе заспиеш.
Добра ноќ
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Смирување на нервите и полесно ќе заспиеш.
Добра ноќ
А јас пак и ан сестрами /15 год./ и дадов исто да пие ахаха...
Ех ајде нишо фала добра ноќ и тебе али недај боже да се успијам 1 час во 7 и 20 сабајле правам тест математика :D
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Еднаш се обратив за овој проблем, но колку што се сеќавам не добив совет, а проблемот сеуште го имам:

Во пределот на градите т.е. десната страна имам некоја проблематична жила кој многу често ми прави проблеми. При мали покрети или свртувања понекогаш чувстувам многу силна болка. Болката знае веднаш да ја снема, но може да потрае и по 2-3 дена.

Има ли некоја идеја како да го решам проблемов или каде да се обратам?
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Еднаш се обратив за овој проблем, но колку што се сеќавам не добив совет, а проблемот сеуште го имам:

Во пределот на градите т.е. десната страна имам некоја проблематична жила кој многу често ми прави проблеми. При мали покрети или свртувања понекогаш чувстувам многу силна болка. Болката знае веднаш да ја снема, но може да потрае и по 2-3 дена.

Има ли некоја идеја како да го решам проблемов или каде да се обратам?
Кој ви кажа дека е жила? Каде ја чувствувате точно површински или длабоко, и дали е остра
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Кој ви кажа дека е жила? Каде ја чувствувате точно површински или длабоко, и дали е остра
Јас мислам дека е жила, затоа што она што ми помага само е масажа.

Иначе болката ми се јавува при нагли покрети и истата е остра.

Еве сега во моментов кога ќе го допрам местото сеуште чувстувам болка.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom