Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
A

Auditore

Гостин
Нема ние што да мислиме од проста причина што колку и да мислиме нема да ти помине од туку - така седење.
Оди си негде да ти ја наместат раката за да не дојде до доизместување (превиткување) на жилата па да не се направат поголеми проблеми.
Секако, додека да отидеш, за да ги намалиш болките ако ги имаш, би ти препоралач Bengay крема (или спреј) да користиш. Многу помага во вакви случаи, но доколку болката е интензивна, веднаш на лекар.
Фала многу за кремата, ќе послужи, мора да посетам некој лекар многу почна да ме боли, неможам тројка на тренинг да отфрлам како што треба ради болка..
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
МИ препишаа Депрозел..како делува?некој од искуство да пиши
Депрозел (пароксетин) е антидепресив кој се користи во лекување на разни видови депресија, панични нарушувања, социјални фобии, анксиозни нарушувања и сл. Депресијата е состојба која се јавува како последица на намалена концентрација на серотонин во мозочните структури. Серотонинот e невротрансмитер познат како хормон на среќата кој прави да се чувствуваме добро. Намаленото ниво на серотонин предизвикува депресија, анксиозност и промена на расположението. Пароксетинот влијае на повторното преземање на серотонинот од серотонинските рецептори во мозокот. За да почнат да делуваат овие лекови најчесто е потребно да помине извесно време две до три недели.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
Дали кај нас постои леб без глутен (протеин)? Го има во житата ( и други продукти, но ме интересира за лебот) од кои се прави вообичаено лебот-пченица, јачмен, рж па ме интересира дали се наоѓа леб/пециво без глутен. Во овесот нема, но леб само од овес не знам дали постои кај нас.
Ме интересира ради можни алергични реакции на глутенот.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Дали кај нас постои леб без глутен (протеин)? Го има во житата ( и други продукти, но ме интересира за лебот) од кои се прави вообичаено лебот-пченица, јачмен, рж па ме интересира дали се наоѓа леб/пециво без глутен. Во овесот нема, но леб само од овес не знам дали постои кај нас.
Ме интересира ради можни алергични реакции на глутенот.
Сум видел, беше помал од обичиот, ама не обрнав нешто внимание. Знам увозен беше.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
Сум видел, беше помал од обичиот, ама не обрнав нешто внимание. Знам увозен беше.
Штом има, ќе побарам низ поголемите маркети. Најверојатно се работи на осетливост на глутенот (според елиминација на одредени групи производи) па додека да се испита и изврши (ако може да се врши на глутен) десензибилизација, да го избегнуваме барем колку можеме. Фала
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Штом има, ќе побарам низ поголемите маркети. Најверојатно се работи на осетливост на глутенот (според елиминација на одредени групи производи) па додека да се испита и изврши (ако може да се врши на глутен) десензибилизација, да го избегнуваме барем колку можеме. Фала
НП. Имало и специјализирана продавница за производи без глутен ЛИНК
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
Dali chymoral forte idese bez recept?
Ако нешто ти значи 3 дена задоцнет одговор, но патот не ме водеше покрај аптеки
-преѓеска прашав у аптека кај зелен пазар- не оди на рецепт, се продава само како химорал форте (химорал немаат), а чини 215 денари.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Ако нешто ти значи 3 дена задоцнет одговор, но патот не ме водеше покрај аптеки
-преѓеска прашав у аптека кај зелен пазар- не оди на рецепт, се продава само како химорал форте (химорал немаат), а чини 215 денари.
fala ti lurtz i ja projdov dokaj doktorov moj za sinusite ali koa vidov 10 dusi nadvor pred ordinacija se otkazav :)
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
Здраво,
денеска бевме вакцинирани против тетанус и ни беше кажано дека во наредните 2 дена не смееме да конзумираме алкохол и протеини од животинско потекло.

Дали некој може да ми објасни што всушност значи „протеини од животинско потекло“ и каква храна не смеам да јадам?

Друго што слушнав е дека местото каде што сме вакцинирани не смеело да дојде во контакт со вода барем 48 часа по вакцината, колку е точно тоа?

Благодарам однапред
 
O

Orion.

Гостин
Здраво,
денеска бевме вакцинирани против тетанус и ни беше кажано дека во наредните 2 дена не смееме да конзумираме алкохол и протеини од животинско потекло.

Дали некој може да ми објасни што всушност значи „протеини од животинско потекло“ и каква храна не смеам да јадам?

Друго што слушнав е дека местото каде што сме вакцинирани не смеело да дојде во контакт со вода барем 48 часа по вакцината, колку е точно тоа?

Благодарам однапред
Не смееш да јадеш било какво месо, јајца, млеко и млечни производи, риба, а за другиот дел од прашањето не сум компетентен
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
Здраво,
денеска бевме вакцинирани против тетанус и ни беше кажано дека во наредните 2 дена не смееме да конзумираме алкохол и протеини од животинско потекло.

Дали некој може да ми објасни што всушност значи „протеини од животинско потекло“ и каква храна не смеам да јадам?

Друго што слушнав е дека местото каде што сме вакцинирани не смеело да дојде во контакт со вода барем 48 часа по вакцината, колку е точно тоа?

Благодарам однапред
Нешто отровот од таа бактерија беше поврзан со протеините, синтеза или разлагање, не знам точно ама...слушај ги докторите во врска со јадењето и вакцината против тетанус, не е баш наивна ни вакцината ни серумот. И татко ми додека работеше као доктор, доста внимаваше на серумите и нивното давање. За друго и јас не знам ама мислам дека како нестручњаци, сосем е доволно да ги слушаме стручните лица...ќе издржиш 2 дена :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Здраво,
денеска бевме вакцинирани против тетанус и ни беше кажано дека во наредните 2 дена не смееме да конзумираме алкохол и протеини од животинско потекло.

Дали некој може да ми објасни што всушност значи „протеини од животинско потекло“ и каква храна не смеам да јадам?

Друго што слушнав е дека местото каде што сме вакцинирани не смеело да дојде во контакт со вода барем 48 часа по вакцината, колку е точно тоа?

Благодарам однапред
Се мисли на есенцијалните амино протеини кои се наоѓаат во месото а се неопходни за развојот на организмот, но во ваква ситуација и на 2 дена комотно може да преживееш и без нив, во продолжение имаш сајт со најзастапените хранива од животинско потекло во кои има протеини
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
значи два дена треба да изигравам веган :) полош термин здравје...

фала многу!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.728
Поени од реакции
12.161
Уеллл, не е крај на светот. Убавината и успесите на оваа актерка е доказ дека и на веганите не им е лошо



Emily Deschanel, who plays Dr. Temperance Brennan in the long-running and successful FOX television series Bones, stopped eating meat as a teenage girl.

А се работи за само 2 дена, не е лошо да се исчисти организмот малку со растителна исхрана :)

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom