Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 јули 2009
Мислења
46
Поени од реакции
2
Zdravo
Tri dena imav temperatuka od 38 do 39, bes kaslica i nos tie raboti, denes zabelezav deka po teloto pocnaa da mi se pojavuvat nenakvi mali plikcinja, po grbot i gradite,dali e mozno da imam sipanici, posto mislam deka gi nemam prelezano?? Vi blagodaram
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Zdravo
Tri dena imav temperatuka od 38 do 39, bes kaslica i nos tie raboti, denes zabelezav deka po teloto pocnaa da mi se pojavuvat nenakvi mali plikcinja, po grbot i gradite,dali e mozno da imam sipanici, posto mislam deka gi nemam prelezano?? Vi blagodaram
Овие симптоми се типични за сипаници, но за да бидете уште повеќе сигурни, проверете дали такви ситни пликчиња имате и под пазувите. Најчесто таму се јавуваат кога некој има сипаници.
Посетете лекар и избегнувајте блиски контакти со луѓе додека лекарот не ви даде понатамошни напатствија.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Пак јас да се пожалам -.-.
Значи немам никаков апетит,не ми се јаде,ни ми се пие,до пред некој ден јадев добро ама сега не знам што се случува.Вака од нејадење ми се намалува крвта,и се чуствувам многу поспано.
Бев на Доктор ама тие само ми препишаа апчиња за апетит,почнав да ги употребувам ама нема промена.
И спортувам преку еден ден,ама пак исто.Со денови веке не можам да јадам асално.
Некаков совет како да си го вратам апетитот?
Вака ова не се трпи.:nesvest:
 
O

Orion.

Гостин
Пак јас да се пожалам -.-.
Значи немам никаков апетит,не ми се јаде,ни ми се пие,до пред некој ден јадев добро ама сега не знам што се случува.Вака од нејадење ми се намалува крвта,и се чуствувам многу поспано.
Бев на Доктор ама тие само ми препишаа апчиња за апетит,почнав да ги употребувам ама нема промена.
И спортувам преку еден ден,ама пак исто.Со денови веке не можам да јадам асално.
Некаков совет како да си го вратам апетитот?
Вака ова не се трпи.:nesvest:
Земи пивски квасец ама не оној германскиот туку македонскиот, ќе добиеш апетит ко бремена жена:)
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Земи пивски квасец ама не оној германскиот туку македонскиот, ќе добиеш апетит ко бремена жена:)
Жими школото,сериозен си со тоа?каков е тој квасец,како се употребува,од кај може да се најде:)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Жими школото,сериозен си со тоа?каков е тој квасец,како се употребува,од кај може да се најде:)
Во големите маркети сегде, знам (пошто таму пазарам) Тедико Бутел, Веро Чаир, мислам дека видов и во СП, за аптеките можеби има, немам таму прашано...штом има кај нас у маркети, сигурно има и во другите низ центар. Обично треба да бараш кај што се производите од Виталија...ако Алфа_дог мисли на овој. Еве што му "прави" на организмот, ако ништо друго, здрав е
http://www.gladijatori.com/vitalia-%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%86_p437.html
http://www.vitalia.com.mk/default-mk.asp?ItemID=8186103714AE7547B812D1992E419834
 
O

Orion.

Гостин
Во големите маркети сегде, знам (пошто таму пазарам) Тедико Бутел, Веро Чаир, мислам дека видов и во СП, за аптеките можеби има, немам таму прашано...штом има кај нас у маркети, сигурно има и во другите низ центар. Обично треба да бараш кај што се производите од Виталија...ако Алфа_дог мисли на овој. Еве што му "прави" на организмот, ако ништо друго, здрав е
http://www.gladijatori.com/vitalia-%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%86_p437.html
http://www.vitalia.com.mk/default-mk.asp?ItemID=8186103714AE7547B812D1992E419834
Да баш на тој мислев фала за дополнување, Рубин земи го во форма на таблетки НЕ во прав зашто во прав е одвратен:) И да здрав е, јас го користам долго време како суплемент
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Јас сметам дека најбитна ставка во животот е времето. А неговото количество во животот, многу зависи од здравјето.
Сега, за сега ништо не сум прашувал тука, фала богу - не сум имал потреба, но ја користам оваа можност да им се заблагодарам на сите кои одговараат на оваа и другите теми во подфорумов здравје. Со тоа, во крајна линија, тие дел од своето време потрошиле со надеж дека ќе помогнат нечие туѓо време да не се намали.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Имам веќе 2-3 месеци проблем со подлактицата на десната рака, поточно овој дел мускулатура (со стрелка).

2prcvg5.jpg

24cz30m.jpg

Секоја физичка активност, дури и само мирување на раката со обично истегнување, се осеќа болка и грч. У ствари тој дел како да е отечен/стегнат и во постојан грч, без разлика дали е активен или не, ден и ноќ. Честопати е издржливо, но честопати пречи.

Дали некој знае дали може да помогне облог од борова вода (или некој друг облог), дали е потребно масирање или мирување (мирување малку тешко ама ако се мора), дали завој/стегач и колку време обично држи ваква повреда (ако е повреда, се сомневам како причина некој грч во мускулите флексори при одреден поголем напор што го имав тој период).
 
T

Tetro

Гостин
Секоја физичка активност, дури и само мирување на раката со обично истегнување, се осеќа болка и грч. У ствари тој дел како да е отечен/стегнат и во постојан грч, без разлика дали е активен или не, ден и ноќ. Честопати е издржливо, но честопати пречи.

Дали некој знае дали може да помогне облог од борова вода (или некој друг облог), дали е потребно масирање или мирување (што е малку тешко ама ако се мора) и колку време обично држи ваква повреда (ако е повреда, се сомневам како причина некој грч во мускулите флексори).
Татко ми имаше вакви болки порано. Незнам дали го има кај нас по аптеките, вреди да се провери.
http://www.google.com/search?q=counterpain&hl=en&prmd=ivs&source=univ&tbs=shop:1&tbo=u&ei=UskATdyaFoat8QPjoc2jCA&sa=X&oi=product_result_group&ct=title&resnum=3&ved=0CDAQrQQwAg&biw=1280&bih=685
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Го имам следниот проблем, можеби не е здравствен, но не знам каков е: :)

Физички чувстувам дека сум здебелен, а на вага тежината ми е постојана. Што е проблемов?
 
T

Tetro

Гостин
Го имам следниот проблем, можеби не е здравствен, но не знам каков е: :)

Физички чувстувам дека сум здебелен, а на вага тежината ми е постојана. Што е проблемов?
Психологија. :)
Сакаше да се здебелиш или сакаш да ослабиш?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.678
мојот проблем е левото уво
се исмив глава, и некако почна да ми се затина увото помалку, прво си помислив дека е од атмосферскиот притисок ама изгледа не е??
по потапкав да излези вода ама не излезе
еве сега почнува и да ме боли??
некоја инфекција или??
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom