Дежурна Ординација! #2

Ѕид на плачот

Намќорка
Член од
7 септември 2016
Мислења
143
Поени од реакции
68
Здраво дечки. Пред три дена мачката што ја чувам дома веќе 4 години ме изгреба на глава.Не и е ни прв ни последен пат да ме изгребе на глава,рака нога.Утре дента приметив под увото топче кое што на допир ме болеше. Почнаа да ми искачаат и како бубулици полни со вода.Најмногу ми искочија на глава(3-4) и уште 5-6 на раце и врат. Вев на доктор ме пратија да правам крвна слика и ензимите на црниот дроп ми беа доста покачени,едниот три пати над граница, другиот скоро четири. Другите резултати ми беа во ред. Докторката ми рече дека топчето е лимфен јазол.. Ме проверуваше,на ниедно друго место немав такво топче.
Прво што помисли докторката е дека имам фатено овча сипаница,но немам ни температура,ниту па кашлам, а и ми спомна дека ензимите не треба да се толку покачени при сипаници. Не сум бил во контакт со болен од сипаници.
Имам извадено упат за инфективно но немаше термин за денес и тек за утре, а до утре ќе збудалам. Имал ли некој искуство со вакво нешто ?
Итно во ре-медика... Тоа ти е као еден вид алергија. Од тоа што те избркала, ми се десило нешто слично, на вечер сум се гушела... у 1 саат,после полноќ сум отишла у ре-медика, не можеа да ми утврдат што ми е, ама ензимите покачени, све покачено и ми рекоа дека е тоа така, дека има некој жар внатре во телото... Внатрешно нешто... Ама со инекции и еден вид на диета, се стабилизира, ама да не ти се слоши, навечер фаќа многу... Иди сега,напрај нешто, прими некоја инекција, напиј се лоратидин или летизен пред спиење... :)
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Итно во ре-медика... Тоа ти е као еден вид алергија. Од тоа што те избркала, ми се десило нешто слично, на вечер сум се гушела... у 1 саат,после полноќ сум отишла у ре-медика, не можеа да ми утврдат што ми е, ама ензимите покачени, све покачено и ми рекоа дека е тоа така, дека има некој жар внатре во телото... Внатрешно нешто... Ама со инекции и еден вид на диета, се стабилизира, ама да не ти се слоши, навечер фаќа многу... Иди сега,напрај нешто, прими некоја инекција, напиј се лоратидин или летизен пред спиење... :)
Ти се појавуваа како бубулички полни со вода што те пецкаат/чешаат ?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Споредено цена и квалитет каде се најисплатливи магнетна и компјутерска томографија во Скопје во приватните клиники и која цена да ја очекуваме?
Се работи за болки во десна страна веднаш над карлицата кај женско лице, патем има дископатија (мислам дека л4-л5) и што е попаметно да се прави, матичната и е како падната од Марс и според неа не треба ништо да се проверува, а девојчето има веќе 2 месеци константни болки во предна страна од над карлицата кон папокот и некои 7-8цм надолу.
Дали може слепото црево да се воспалува повремено и тоа да прави такви проблеми, на моменти има големи болки, на моменти се болките помали, или евентуално од дископатијата да има болки во преден дел?
Од било што може да биде. Направете прво преглед кај абдоминален хирург, ако го исклучи слепото црево тогаш кај ортопед. Ортопедот ќе каже дали треба мри.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@AlternativeF @bijons @maja-maja и сите останати на темава. Вчера трчав околу 30 - 40 минути без прекин и срцето пребрзо ми чукаше, мислев сила немам. Кога прекинав и кога седнав имав чувство дека нешто со свеста не ми е во ред. Не ми беше тоа ни вртење, ни онесвестување, туку едноставно како веќе да немам сила за да стојам. Осетив притисок во вратот помеѓу двете клучни коски, ми беше отежнато дишењето. Чекав околку еден саат за да се смири организмот и еве денес уште осеќам замор и во моменти срцето побрзо и посилно ми чука. Па ме интересира дали би можело ваков проблем да настане од поголема физичка активност што трчав и вежбав, со оглед на тоа што имам бикуспидна аортна валвула? Но правев стрес тест пред еден месец кој беше добар и поминав неколку ехокардиографии кај различни доктори кои ми кажаа дека градиентот е добар што значи дека и покрај тоа што имам вродена срцева маана, сепак таа нормално функционира и можам да превземам физичка активност, затоа што истата би го сочувала срцето од дополнителни проблеми и дека баш ми треба кондиција. Дали мислите дека настанал некој проблем од валвулата или ова е од тоа што немам кондиција? Пред еден месец бев на кардиолог, незнам дали повторно да закажувам:unsure:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
@AlternativeF @bijons @maja-maja и сите останати на темава. Вчера трчав околу 30 - 40 минути без прекин и срцето пребрзо ми чукаше, мислев сила немам. Кога прекинав и кога седнав имав чувство дека нешто со свеста не ми е во ред. Не ми беше тоа ни вртење, ни онесвестување, туку едноставно како веќе да немам сила за да стојам. Осетив притисок во вратот помеѓу двете клучни коски, ми беше отежнато дишењето. Чекав околку еден саат за да се смири организмот и еве денес уште осеќам замор и во моменти срцето побрзо и посилно ми чука. Па ме интересира дали би можело ваков проблем да настане од поголема физичка активност што трчав и вежбав, со оглед на тоа што имам бикуспидна аортна валвула? Но правев стрес тест пред еден месец кој беше добар и поминав неколку ехокардиографии кај различни доктори кои ми кажаа дека градиентот е добар што значи дека и покрај тоа што имам вродена срцева маана, сепак таа нормално функционира и можам да превземам физичка активност, затоа што истата би го сочувала срцето од дополнителни проблеми и дека баш ми треба кондиција. Дали мислите дека настанал некој проблем од валвулата или ова е од тоа што немам кондиција? Пред еден месец бев на кардиолог, незнам дали повторно да закажувам:unsure:
Нема врска што на стрес тестот си бил добар, ти си крајно улежан, немаш кондиција, COUCH POTATO КАЈГАНА КОМПИР си, и со цел памет си отишол да трчаш 35 минути без престан?
Боже Господе!
Couch to 5k за тебе


Планов станува тежок околу 6 недела, а на крајот од планот (после 2 месеци!) треба да можеш да истрчаш 30 минути без престан.
А ти директива си фатил 30-40 минути да трчаш.

Проблемот е што сега тебе најверојатно нема ни Господ да те натера да трчаш повторно, затоа што ова негативно искуство е убаво врежано во твојот мозок.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Нема врска што на стрес тестот си бил добар, ти си крајно улежан, немаш кондиција, COUCH POTATO КАЈГАНА КОМПИР си, и со цел памет си отишол да трчаш 35 минути без престан?
Боже Господе!
Couch to 5k за тебе


Планов станува тежок околу 6 недела, а на крајот од планот (после 2 месеци!) треба да можеш да истрчаш 30 минути без престан.
А ти директива си фатил 30-40 минути да трчаш.

Проблемот е што сега тебе најверојатно нема ни Господ да те натера да трчаш повторно, затоа што ова негативно искуство е убаво врежано во твојот мозок.
Јас и пред ти да ми кажеш секојдневно правам вежби и имам пешачење бар од 10 - 30 минути или евентуално трчање од 10 минути, но не ми се случило нешто конкретно како вчера. И ако незнаеш што е бикуспидна аортна валвула, би те замолил да се воздржиш од навреди и терање сеир, како што тоа го правиш во сите теми.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Јас и пред ти да ми кажеш секојдневно правам вежби и имам пешачење бар од 10 - 30 минути или евентуално трчање од 10 минути, но не ми се случило нешто конкретно како вчера. И ако незнаеш што е бикуспидна аортна валвула, би те замолил да се воздржиш од навреди и терање сеир, како што тоа го правиш во сите теми.
Океј еве сеа ќе ја почекаме бијонски преку нет да ти каже дали ти си и ебал мамата на таа бискупидна аортна валута.
Некој интернист да викнеме исто, да те провери вака преку нет?
Какви сакаш вежби прај, колку сакаш оди, трчање е нешто ТОТАЛНО друго и никогаш не се почнува вака.
:confused::eek:
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас и пред ти да ми кажеш секојдневно правам вежби и имам пешачење бар од 10 - 30 минути или евентуално трчање од 10 минути, но не ми се случило нешто конкретно како вчера. И ако незнаеш што е бикуспидна аортна валвула, би те замолил да се воздржиш од навреди и терање сеир, како што тоа го правиш во сите теми.
Пешачење не е исто со трчање 45 минути бе човек. Три системи во телото се активираат со кардио (трчање, пливање) Тркана на маратонон е 5км и во просек по 35-40 минути се трча, па пак ќе видиш луѓе на кеј по месец - два се растрчаваат, се спремаат. Арно и мозочен удар што не те стрефил на жештиниве.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Па што си трчал, што си се оптеретувал толку ако неможеш да го постигнеш тоа ... или немаш кондиција (залежан си подолго време т.е. физички си неактивен) или пак не дај боже имаш некакви хронични системски проблеми со кардио-васкуларниот, респираторниот или пак невролошкиот систем, си се испитал ли асално ?!
Од секое дрвце не бива свирче, спортисти со повеќе годишни спортски занимања кои имаат извршено стотици прегледи (спортска медицина) и имаат далеку поголема кондиција на телото од нас, па ете ќе се најде некогаш некој одеднаш трчајќи ќе тресне на теренот за време на натпревар и ќе почине, а тек па ние обичните смртници кои не сме доволно спортски активни или пак сме минимално во споредба со лицата со постојан професионален спортски ангажман !
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
@AlternativeF @bijons @maja-maja и сите останати на темава. Вчера трчав околу 30 - 40 минути без прекин и срцето пребрзо ми чукаше, мислев сила немам. Кога прекинав и кога седнав имав чувство дека нешто со свеста не ми е во ред. Не ми беше тоа ни вртење, ни онесвестување, туку едноставно како веќе да немам сила за да стојам. Осетив притисок во вратот помеѓу двете клучни коски, ми беше отежнато дишењето. Чекав околку еден саат за да се смири организмот и еве денес уште осеќам замор и во моменти срцето побрзо и посилно ми чука. Па ме интересира дали би можело ваков проблем да настане од поголема физичка активност што трчав и вежбав, со оглед на тоа што имам бикуспидна аортна валвула? Но правев стрес тест пред еден месец кој беше добар и поминав неколку ехокардиографии кај различни доктори кои ми кажаа дека градиентот е добар што значи дека и покрај тоа што имам вродена срцева маана, сепак таа нормално функционира и можам да превземам физичка активност, затоа што истата би го сочувала срцето од дополнителни проблеми и дека баш ми треба кондиција. Дали мислите дека настанал некој проблем од валвулата или ова е од тоа што немам кондиција? Пред еден месец бев на кардиолог, незнам дали повторно да закажувам:unsure:
... не се љути, ама @Anon има право и фактот што се потрудил да ти објасни значи дека го почитува твоето прашање и ти даде малку погрубо образложение оти те осеќа близок, секогаш блиските ќе те искарат повеќе одколку тие што им е свеедно...
...сите кои имаат вродена срцева мана, а и некоја кардиоваскуларна болест може да имаат физичка активност под контрола или со совет на профи тренер, најдобро од спортски лекар или некој искусен спортист, ама никако не можеш ТИ самиот да одлучиш што и како ќе вежбаш, трчаш...и сл.
... едно да запамтиш можеш да имаш физичка активност, вежби, спортски игри ама БЕЗ ДА ГИ ОДЛЕПИШ НОЗЕТЕ ОД ТЛО, значи НЕМА СКОКАЊЕ и ТРЧАЊЕ !!! твојата физичка активност мора да се испланира и таа зависи од моментална состојба на телото, времето кога се има таа активност, телесна тежина на тој што вежба, кондиција на тој што вежба, години на тој што вежба, историја на физичка активност во минатото, оти не е исто да си бил спортист како средношколец или си седел и си ги гледал другите на фискултура како спортуваат, а ти со некој изговор си седеше...
...ако ми дозволи времето, ќе отворам тема за вежбање и заеднички секојдневно ќе вежбаме...
п.с.
не се замарај со помислата на срцевата мана, остави срцето кога ќе има зорт ќе ги стегне градите да и да сакаш да не идеш на доктор тоа ќе те натера, тоа што ти дојде онака како омалаксаност си се предозирал со оптеретување на мускулите со што си довел до микроскопско раслојување и оштетување на мускулните влакна поради стресот што си им го направил како и лачење на разни стресни хемикалии како хистамин што како резултат си ја имал таа ситуација на тра ла ла момент !:brlav: и нормално срцето побрзо да чука, сакаш споро?? колку ти беше пулсот, ако не си го мерел тогаш ти само така го чуствуваш, а срцето нормално си чука ;)
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пола пливачка елита во светот има по некоја срцева маана, затоа и како мали ги пратиле на пливање. Проблемот кај Бобов е што од чиста мира трчал 40 минути, кај се прави тоа така. Јас најмалце три пати неделно во базен сум ама кога се враќам на трчањето никогаш не се враќам како Хишам Ел Геруж прв братучед да ми е, пополека се оди.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
Јас и пред ти да ми кажеш секојдневно правам вежби и имам пешачење бар од 10 - 30 минути или евентуално трчање од 10 минути, но не ми се случило нешто конкретно како вчера. И ако незнаеш што е бикуспидна аортна валвула, би те замолил да се воздржиш од навреди и терање сеир, како што тоа го правиш во сите теми.
... САМО брзо одење, а ќе избегаваш и трчање и скокање и дигање тегови и терет, но немој да се замислуваш дека имаш некоја тешка болест па сега со тоа „ ќе се фалиш“
Шум на срце
не мора да е сериозна болест, тоа е звучен „феномен" поради турболенцијата на крвта при движење низ срцевите шуплини и низ крвните садови најчесто присутна кај детска популација и ако турболенцијата се создава низ срце со здрави структури (КАКО ШТО Е КАЈ ТЕБЕ) шумовите не се патолошки!
е сега, ако имаме абнормални срцеви структури стеноза на крвните садови, лабави валвули или стеснување (стеноза) на валвулите (залистоци) било да се од вроден карактер или стекнат во текот на животот проследени со клинички симптоми од тип на заостанување во телесната тежина ( НАПРОТИВ ТИ СИ ЗДЕБЕЛЕН),брз замор при напор( СИ ИСТРЧАЛ ЦЕЛ ПОЛА СААТ БЕЗ ПРЕКИНИ ТУКА НЕ СИ СО БРЗ ЗАМОР ), помодрување при напор, тахипнеја (забрзано дишење), рецидивантни респираторни инфекции...итн
ти можеби како дете си добил шум поради анемија (поради намалена вискозност на крвта), покачена температура и ШУМОВИТЕ со тек на време се изгубија, но во определен период може да се слушне повторно и тоа кога имаме забрзано чукање на срцето тахикардија од било која причина ( КАЈ ТЕБЕ ОД ТРЧАЊЕТО) не верувам дека си анемичен и пак ќе повторам ВАКОВ ШУМ БЕЗ ОРГАНСКИ ПРОМЕНИ НА СРЦЕВИ СТРУКТУРИ Е НОРМАЛНА БЕЗОПАСНА ПОЈАВА, но сепак ете да бидеме претпазливи и да не грешиме како си погрешил ти со исфорсираното трчање ! :(
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пола пливачка елита во светот има по некоја срцева маана, затоа и како мали ги пратиле на пливање. Проблемот кај Бобов е што од чиста мира трчал 40 минути, кај се прави тоа така. Јас најмалце три пати неделно во базен сум ама кога се враќам на трчањето никогаш не се враќам како Хишам Ел Геруж прв братучед да ми е, пополека се оди.
... САМО брзо одење, а ќе избегаваш и трчање и скокање и дигање тегови и терет, но немој да се замислуваш дека имаш некоја тешка болест па сега со тоа „ ќе се фалиш“
Шум на срце
не мора да е сериозна болест, тоа е звучен „феномен" поради турболенцијата на крвта при движење низ срцевите шуплини и низ крвните садови најчесто присутна кај детска популација и ако турболенцијата се создава низ срце со здрави структури (КАКО ШТО Е КАЈ ТЕБЕ) шумовите не се патолошки!
е сега, ако имаме абнормални срцеви структури стеноза на крвните садови, лабави валвули или стеснување (стеноза) на валвулите (залистоци) било да се од вроден карактер или стекнат во текот на животот проследени со клинички симптоми од тип на заостанување во телесната тежина ( НАПРОТИВ ТИ СИ ЗДЕБЕЛЕН),брз замор при напор( СИ ИСТРЧАЛ ЦЕЛ ПОЛА СААТ БЕЗ ПРЕКИНИ ТУКА НЕ СИ СО БРЗ ЗАМОР ), помодрување при напор, тахипнеја (забрзано дишење), рецидивантни респираторни инфекции...итн
ти можеби како дете си добил шум поради анемија (поради намалена вискозност на крвта), покачена температура и ШУМОВИТЕ со тек на време се изгубија, но во определен период може да се слушне повторно и тоа кога имаме забрзано чукање на срцето тахикардија од било која причина ( КАЈ ТЕБЕ ОД ТРЧАЊЕТО) не верувам дека си анемичен и пак ќе повторам ВАКОВ ШУМ БЕЗ ОРГАНСКИ ПРОМЕНИ НА СРЦЕВИ СТРУКТУРИ Е НОРМАЛНА БЕЗОПАСНА ПОЈАВА, но сепак ете да бидеме претпазливи и да не грешиме како си погрешил ти со исфорсираното трчање ! :(
Тоа го знам дека не треба директно толкава физичка активност, но еве веќе пола месец имам помали физички активности, но завчера се решив на нешто повеќе не предвидувајќи дека може ова да се случи. Порано сум превземал многу поголеми физички активности и тоа без да имам претходни вежбања и не ми се појавувале вакви проблеми. Мене ме исплаши тоа што доста ми се изразија вените на главата, осетив притисок помеѓу двете клучни коски и болка/отежнато голтање, дишењето ми беше отежнато, мислев свест ќе изгубам и осеќав страшен замор. Уште повеќе ме исплаши тоа да не му се случилно нешто на залистокот, затоа што (@bijons) јас немам 3 аортни валвули како кај секој човек, туку 2. Двајца доктори кардиолози ми рекоа дека треба да го терам животот како секој нормален човек со сите физички активности, затоа што и покрај тоа што се две, добро затвараат и градиентот бил добар, додека друга докторка кардиолог и ревматологот ми рекоа само минимална физичка активност, т.е. само пешачење.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Тоа го знам дека не треба директно толкава физичка активност, но еве веќе пола месец имам помали физички активности, но завчера се решив на нешто повеќе не предвидувајќи дека може ова да се случи. Порано сум превземал многу поголеми физички активности и тоа без да имам претходни вежбања и не ми се појавувале вакви проблеми. Мене ме исплаши тоа што доста ми се изразија вените на главата, осетив притисок помеѓу двете клучни коски и болка/отежнато голтање, дишењето ми беше отежнато, мислев свест ќе изгубам и осеќав страшен замор. Уште повеќе ме исплаши тоа да не му се случилно нешто на залистокот, затоа што (@bijons) јас немам 3 аортни валвули како кај секој човек, туку 2. Двајца доктори кардиолози ми рекоа дека треба да го терам животот како секој нормален човек со сите физички активности, затоа што и покрај тоа што се две, добро затвараат и градиентот бил добар, додека друга докторка кардиолог и ревматологот ми рекоа само минимална физичка активност, т.е. само пешачење.
Недостаток на крв - кислород, престани да замараш со валвули, се случува и на луѓе без тој проблем - тотално нормално е. Сите симптоми кои ги опиша се само тоа и ништо друго, престани да комплицираш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom