Дежурна Ординација! #2

Sch

Член од
6 мај 2017
Мислења
26
Поени од реакции
4
Требаше да добијам на 16ти, но еве добив денес, на 13ти. Денеска ми е 25ти ден. Минатиот месец имав смртен случај на блиска личност, бев под голем стрес. Плус ради проблем со половината испив многу аналгетици. Можно ли е да ми подранило ради овие причини? Ми се случувало на 27миот ден да добијам, на 25ти никогаш. Знам дека е нормално од 21ви до 36 ден, но еве јас сум паничар невиден :^)
Да напоменам и дека бев 10 дена на електротерапија.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.811
Поени од реакции
35.195
Требаше да добијам на 16ти, но еве добив денес, на 13ти. Денеска ми е 25ти ден. Минатиот месец имав смртен случај на блиска личност, бев под голем стрес. Плус ради проблем со половината испив многу аналгетици. Можно ли е да ми подранило ради овие причини? Ми се случувало на 27миот ден да добијам, на 25ти никогаш. Знам дека е нормално од 21ви до 36 ден, но еве јас сум паничар невиден :^)
Да напоменам и дека бев 10 дена на електротерапија.


...ако знаеш дека е нормално во текот на годината месечниот циклус да варира од 21 ден до 36 ден зашто креваш паника? и потоа сама себе се оправдуваш дека навистина си имала различни случувања што можно да делува индиректно на менструалниот циклус... сигурно си запозната дека некој месец воопшто нема да имаш крварење, а некој месец можеби и два пати да добиеш крварење и тоа се случува и пак ќе речам дека е нормално, за тебе е важно да имаш овулативни месеци, а не само обично крварење дојдено точно на 28 ден ! со ваква претерана „грижа“ околу менструалното крварење може и да го пореметиш вистински „менструалниот календар“...[DOUBLEPOST=1499964358][/DOUBLEPOST]
Nakaj 9 casot jadev banicka so urda i jogurt i sega pred 20 min se ispovrajkav mnogu dobro no na krajot od povrakajnjeto pocnav i krv da povrajkam dali e mozno toa da bide od truenjeto od hranata ili nesto poseriozno ?
Da napomenam deka sinoka okolu 11 casot jadev kecap ?
I sega nzn dali e krv ili kecap
...се надевам дека до сега си добро и све помина, инаку да препоставиме нешто околу крвта треба да се диференцира каква боја има и во која количина е застапена во повраќаницата и дали воопшто имаш историја на некој „заспан“ чир во желудникот или само исфорсирано си исповратил !
 
Последно уредено од модератор:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.962
Поени од реакции
6.193
Nemam nikakva istorija na takvo nesto plus na krajta od povrakajnto imase okolu 1 2 plunki krv kade krvta bese crvena boja i doktorkata maticnata rece deka toa moze da se sluci od kiselinata nesto od povrakajnjeto da predizvika nekoja rana vo grloto pa da dojde do krv.

Inaku osven povrakajnjeto kade gi ispovrajkav banickite so urda nema nikoj dr problem.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
@bijons, ставај спојлери на експлицитна содржина...аман..
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
...а мислиш знам како? ми рече некој како? и ти како @Anon само да се карате со мене, а не да објасните ! :(
Искуцај [ spoiler= ] па содржината (слика, текст) и [ /spoiler ] на крај од содржината што сакаш да биде во спојлерот, само без празни места после и пред [ ].
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Nakaj 9 casot jadev banicka so urda i jogurt i sega pred 20 min se ispovrajkav mnogu dobro no na krajot od povrakajnjeto pocnav i krv da povrajkam dali e mozno toa da bide od truenjeto od hranata ili nesto poseriozno ?

Da napomenam deka sinoka okolu 11 casot jadev kecap ?

I sega nzn dali e krv ili kecap
Sigurno toa crvenoto bilo kecapot ... jas taka ednas se uplasiv pred nekolku godini koga imav proliv crven isto kako krv, no potoa mi tekna deka prethodno jadev nekoi crveni piperki i me fati istovremeno i povrakanje kako i proliv ... isto taka moze i urinata da ti bide ekstremno crvenikava ako jades cveklo na pr.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.420
Поени од реакции
79.397


...ако знаеш дека е нормално во текот на годината месечниот циклус
Извини али не сме сите у медицински комисии на господинот Тодоров. Доста од нас се неуки у овие ствари и немаат потреба да разбираат тие медицински термини со кои се служиш. Зато боље дај слика од оваа работа за која збориш, ќе ни биде многу појасно кога би го илустрирала ова визуелно.
 
Член од
18 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
6
Значи вака. Скоро една година имам губиток на влакна од целото тело. Прво мислев дека дека е генетски, пошто губев влакна од скалпот , а татко ми е келав. Ама јас од секогаш сум имал доста влакнести нозе и раце, а последната година и пол, влакната на нозете и рацете ми се многу проретчени. Кога и да повлечам со раката, в рака ми останват по неколку влакна. Ова насекаде, и нозете, рацете и скалпот. Е сега она шо најпојќе ме загрижва е шо доста и ми се проретчени и веѓите, во последно време изгледам како да сум на хемотерапија. Имам забележано насекаде кај шо ги губам влакната, а најпојќе на скалпот и веѓите кожата ми е толку сува и се љушти и паѓа како деланки. И плус секое изгубено влакно н дното има бела точка, дали е то коренот на влакното не знам? Бев на дерматолог тука во болницата во Битола, таја докторката кутрата толку беше незаинтересирана и неука шо ми рече дека било првут и ми препорача да сум користел некој шампон против првут од Нивеа. Ко ја прашав како можи првут на веѓите ми рече : Не знам! :facepalm: Некој поупатен на форумот тука да кажи шо би можело ова да биди? Уште малце ако ми се проретчат веѓите ќе бидам ко за грев. o_O
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Значи вака. Скоро една година имам губиток на влакна од целото тело. Прво мислев дека дека е генетски, пошто губев влакна од скалпот , а татко ми е келав. Ама јас од секогаш сум имал доста влакнести нозе и раце, а последната година и пол, влакната на нозете и рацете ми се многу проретчени. Кога и да повлечам со раката, в рака ми останват по неколку влакна. Ова насекаде, и нозете, рацете и скалпот. Е сега она шо најпојќе ме загрижва е шо доста и ми се проретчени и веѓите, во последно време изгледам како да сум на хемотерапија. Имам забележано насекаде кај шо ги губам влакната, а најпојќе на скалпот и веѓите кожата ми е толку сува и се љушти и паѓа како деланки. И плус секое изгубено влакно н дното има бела точка, дали е то коренот на влакното не знам? Бев на дерматолог тука во болницата во Битола, таја докторката кутрата толку беше незаинтересирана и неука шо ми рече дека било првут и ми препорача да сум користел некој шампон против првут од Нивеа. Ко ја прашав како можи првут на веѓите ми рече : Не знам! :facepalm: Некој поупатен на форумот тука да кажи шо би можело ова да биди? Уште малце ако ми се проретчат веѓите ќе бидам ко за грев. o_O
Јас лично незнам што би ти било, но би те советувал колку побрзо тоа подобро да си отидеш на некој добар дерматолог, па ако треба и во Скопје.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.712
Поени од реакции
6.892
Значи вака. Скоро една година имам губиток на влакна од целото тело. Прво мислев дека дека е генетски, пошто губев влакна од скалпот , а татко ми е келав. Ама јас од секогаш сум имал доста влакнести нозе и раце, а последната година и пол, влакната на нозете и рацете ми се многу проретчени. Кога и да повлечам со раката, в рака ми останват по неколку влакна. Ова насекаде, и нозете, рацете и скалпот. Е сега она шо најпојќе ме загрижва е шо доста и ми се проретчени и веѓите, во последно време изгледам како да сум на хемотерапија. Имам забележано насекаде кај шо ги губам влакната, а најпојќе на скалпот и веѓите кожата ми е толку сува и се љушти и паѓа како деланки. И плус секое изгубено влакно н дното има бела точка, дали е то коренот на влакното не знам? Бев на дерматолог тука во болницата во Битола, таја докторката кутрата толку беше незаинтересирана и неука шо ми рече дека било првут и ми препорача да сум користел некој шампон против првут од Нивеа. Ко ја прашав како можи првут на веѓите ми рече : Не знам! :facepalm: Некој поупатен на форумот тука да кажи шо би можело ова да биди? Уште малце ако ми се проретчат веѓите ќе бидам ко за грев. o_O
Доколку се одлучиш за Скопје, ти го препорачувам докторот Старова, сега има приватна ординација во ДТЦ Мавровка
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.811
Поени од реакции
35.195
Значи вака. Скоро една година имам губиток на влакна од целото тело. Прво мислев дека дека е генетски, пошто губев влакна од скалпот , а татко ми е келав. Ама јас од секогаш сум имал доста влакнести нозе и раце, а последната година и пол, влакната на нозете и рацете ми се многу проретчени. Кога и да повлечам со раката, в рака ми останват по неколку влакна. Ова насекаде, и нозете, рацете и скалпот. Е сега она шо најпојќе ме загрижва е шо доста и ми се проретчени и веѓите, во последно време изгледам како да сум на хемотерапија. Имам забележано насекаде кај шо ги губам влакната, а најпојќе на скалпот и веѓите кожата ми е толку сува и се љушти и паѓа како деланки. И плус секое изгубено влакно н дното има бела точка, дали е то коренот на влакното не знам? Бев на дерматолог тука во болницата во Битола, таја докторката кутрата толку беше незаинтересирана и неука шо ми рече дека било првут и ми препорача да сум користел некој шампон против првут од Нивеа. Ко ја прашав како можи првут на веѓите ми рече : Не знам! :facepalm: Некој поупатен на форумот тука да кажи шо би можело ова да биди? Уште малце ако ми се проретчат веѓите ќе бидам ко за грев. o_O
... како што има скалпот (косата на глава) првут така може да има и веѓите првут попратено со појава на црвенило и друга иритација, а може да биде и како последица на некоја егзема, себореичен дерматитис или пак псоријаза (другото опаѓање на влакна по телото би требало да ти се во нормални граници)



како и да е, треба прво да се острани тој веќе мртов епител (кожа) меѓу влакната на веѓите со средство што „ќе дољушти“ и острани најчесто треба да содржи салицилна киселина (кератолитик), па потоа се користи одредено време благ кортикостероид да ја обнови изљуштената кожа со што влакното лесно ќе се одржува кај веѓите и нема да се издретчува за да редовно после го одржуваш тоа со подобрување на витаминската исхрана, миење со ПХ неутрален сапун од тип на Ассо дерм и мачкање со бебешко масло да не би дошо до „сушење“ на кожата...
истото може да се пренесе и на трепките на очите така да не те чуди ако ти се појави и таму!



значи што заклучивме?


- миење на лице само со ASSO DERM сапун специјализиран за ваков вид на кожа не дозволувајќи нејзино сушење одржувајќи го хидролипидниот слој на лицето ! Losion Belosalic кој во својот состав содржи салицилна киселина која ќе го доизљушти и острани мртвиот слој на кожата( првут) и betamethason dipropionat кој како кортикостероид ќе го долечи местото, со што ќе ја шампонираш косата како секој обичен шампон со овој лосион, нека поседи малку( внимавај да не дојде до очите) и измиј ја после косата со вода,
по извесен период ќе имаш згуснување на тој дел на скалпот каде има застапено првут т.е. љуштење на кожата...



додела Belosalic како форма маст, тоа внимателно сосема малку ќе го мачкаш на веѓите убаво триејќи да навлезе во влакната и со палома острани го тоа по извесно време и измиј го местото( пак да не навлезе во очите) и одржувај ја кожата на тој дел со бебешко масло да не би дошло пак да биде сува...
и како рековме на почеток да ја подобриш витаминската исхрана како посебна важна за твојот проблем!!!
п.с.
Лосионот и мастот Belosalic се на позитивна листа и ќе ти ги препише на рецепт матичниот доктор!
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Значи вака. Скоро една година имам губиток на влакна од целото тело. Прво мислев дека дека е генетски, пошто губев влакна од скалпот , а татко ми е келав. Ама јас од секогаш сум имал доста влакнести нозе и раце, а последната година и пол, влакната на нозете и рацете ми се многу проретчени. Кога и да повлечам со раката, в рака ми останват по неколку влакна. Ова насекаде, и нозете, рацете и скалпот. Е сега она шо најпојќе ме загрижва е шо доста и ми се проретчени и веѓите, во последно време изгледам како да сум на хемотерапија. Имам забележано насекаде кај шо ги губам влакната, а најпојќе на скалпот и веѓите кожата ми е толку сува и се љушти и паѓа како деланки. И плус секое изгубено влакно н дното има бела точка, дали е то коренот на влакното не знам? Бев на дерматолог тука во болницата во Битола, таја докторката кутрата толку беше незаинтересирана и неука шо ми рече дека било првут и ми препорача да сум користел некој шампон против првут од Нивеа. Ко ја прашав како можи првут на веѓите ми рече : Не знам! :facepalm: Некој поупатен на форумот тука да кажи шо би можело ова да биди? Уште малце ако ми се проретчат веѓите ќе бидам ко за грев. o_O
Колку си спремен да потрошиш за да го средиш проблемот?

Направи детална крвна слика прво, со сите хормони на тироида, и д витамин статус, а тестирај и за х пајлори

Препаратите од горе ти се со просечна ефикасност, не би трошел пари на нив - поготово бегај од кортико
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.719
Поени од реакции
35.187
Споредено цена и квалитет каде се најисплатливи магнетна и компјутерска томографија во Скопје во приватните клиники и која цена да ја очекуваме?
Се работи за болки во десна страна веднаш над карлицата кај женско лице, патем има дископатија (мислам дека л4-л5) и што е попаметно да се прави, матичната и е како падната од Марс и според неа не треба ништо да се проверува, а девојчето има веќе 2 месеци константни болки во предна страна од над карлицата кон папокот и некои 7-8цм надолу.
Дали може слепото црево да се воспалува повремено и тоа да прави такви проблеми, на моменти има големи болки, на моменти се болките помали, или евентуално од дископатијата да има болки во преден дел?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Здраво дечки. Пред три дена мачката што ја чувам дома веќе 4 години ме изгреба на глава.Не и е ни прв ни последен пат да ме изгребе на глава,рака нога.Утре дента приметив под увото топче кое што на допир ме болеше. Почнаа да ми искачаат и како бубулици полни со вода.Најмногу ми искочија на глава(3-4) и уште 5-6 на раце и врат. Вев на доктор ме пратија да правам крвна слика и ензимите на црниот дроп ми беа доста покачени,едниот три пати над граница, другиот скоро четири. Другите резултати ми беа во ред. Докторката ми рече дека топчето е лимфен јазол.. Ме проверуваше,на ниедно друго место немав такво топче.
Прво што помисли докторката е дека имам фатено овча сипаница,но немам ни температура,ниту па кашлам, а и ми спомна дека ензимите не треба да се толку покачени при сипаници. Не сум бил во контакт со болен од сипаници.
Имам извадено упат за инфективно но немаше термин за денес и тек за утре, а до утре ќе збудалам. Имал ли некој искуство со вакво нешто ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom