Дежурна Ординација! #2

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Плавооко си направил алерготестови? Некогаш алергијата знае да има атипична манифестација.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
a.jpg
Плавооко си направил алерготестови? Некогаш алергијата знае да има атипична манифестација.
да сите се негативни (двете раце како ренде ми ги направија од боцкање)..се што правам го правам како секој ден (јадење,пиење,спиење,облека,прашок за перење,омекнувач....) знам дека ми е од стресот,затоа и имав проблем со влакната по цело тело. работата е што сега кога се нормализира јас го имам проблемот (кога паѓаа,ни чешање,ни ништо)..ми советуваат епилација (која за мене во моментов е прескапа)
да дополнам: не секаде,ама на некои места нешто слично на ова изгледа
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
дополнување: денес е смирена ситуацијата,ако има подобрување ќе пишувам овде...па ако некој некогаш има ваков проблем,да послужи како решение
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Прегледај го приврзокот 64967

да сите се негативни (двете раце како ренде ми ги направија од боцкање)..се што правам го правам како секој ден (јадење,пиење,спиење,облека,прашок за перење,омекнувач....) знам дека ми е од стресот,затоа и имав проблем со влакната по цело тело. работата е што сега кога се нормализира јас го имам проблемот (кога паѓаа,ни чешање,ни ништо)..ми советуваат епилација (која за мене во моментов е прескапа)
да дополнам: не секаде,ама на некои места нешто слично на ова изгледа

Како што веќе кажаа во државата ретко кој дерматолог може да ти погоди терапија за дерматитис, воедно дерматологија е меѓу најтешките специјализации, докторот користи само око и лупа, треба да исклучи многу диференцијални дијагнози што имаат слични симптоми ко твојата и тука веќе станува многу зезнато, не потценувај ничиј труд, ако не ти одговара пак иди кај него за нова терапија, отиди и за второ мислење, ама тука застани, бидејќи ако консултираш 10 лекари, секој преферира своја терапија која се укажала ефективна во некои случаи и бетер беља ќе си направиш.

И јас имав сличен проблем и пиев и летизен, пошто чешањето беше неподносливо, и немој да мислиш дека не може да биде од стрес и те како може, стресот навистина знае да букне на кожата, тоа и по стручната литература е наведено.

Мој совет ете си добил терапија, мачкај се и не му мисли толку, никој не умрел од тоа, пробај со облоги од концентриран чај од камилица на чиста газа навистина помага. Мене ова на сликава ми изледа ко воспалени фоликули, но не сум дерматолог сум читал онака стручна литература за мојот проблем па имам налетено и на тоа.

Епилацијата е навистина скапа, секаде и пак се зависи од бојата на влакното, неколку третмани се прават и може пак да ти се појават.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Пешачење водно-матка ми се јави болка позади коленото,имам болка при движење и исправање на ногата. Моментално ставам облоги со лед има некој идеа што може да е...
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Како што веќе кажаа во државата ретко кој дерматолог може да ти погоди терапија за дерматитис, воедно дерматологија е меѓу најтешките специјализации, докторот користи само око и лупа, треба да исклучи многу диференцијални дијагнози што имаат слични симптоми ко твојата и тука веќе станува многу зезнато, не потценувај ничиј труд, ако не ти одговара пак иди кај него за нова терапија, отиди и за второ мислење, ама тука застани, бидејќи ако консултираш 10 лекари, секој преферира своја терапија која се укажала ефективна во некои случаи и бетер беља ќе си направиш.

И јас имав сличен проблем и пиев и летизен, пошто чешањето беше неподносливо, и немој да мислиш дека не може да биде од стрес и те како може, стресот навистина знае да букне на кожата, тоа и по стручната литература е наведено.

Мој совет ете си добил терапија, мачкај се и не му мисли толку, никој не умрел од тоа, пробај со облоги од концентриран чај од камилица на чиста газа навистина помага. Мене ова на сликава ми изледа ко воспалени фоликули, но не сум дерматолог сум читал онака стручна литература за мојот проблем па имам налетено и на тоа.

Епилацијата е навистина скапа, секаде и пак се зависи од бојата на влакното, неколку третмани се прават и може пак да ти се појават.
денес сум супер,ставам само камилица и бетадин и одлично е...нема чешање воопшто (евентуално пецкање на некој саат ама не е страшно)...нека заврши целосно,па ќе напишам од почеток до крај што ставав,што не,ако затреба на некој друг
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
денес сум супер,ставам само камилица и бетадин и одлично е...нема чешање воопшто (евентуално пецкање на некој саат ама не е страшно)...нека заврши целосно,па ќе напишам од почеток до крај што ставав,што не,ако затреба на некој друг
е така де, убаво што си почнал со камилица таман да се одмасти кожата од сите тие креми, ќе видиш дека и најмногу ќе ти помогне. ;)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Фала друже, а и уште едно прашање во врска со лекиве бидејки читав првиве постој на темата па би сакал да те прашам секој месец се купуваат леки? и колку му е цената едно паковање?
Се зависи тебе како ќе ти одговара и кој ќе ти бидат на џебот прифатливи. Имаш и еднодневни што се најскапи и ноќни т.е. со нив да спиеш итн итн. Како што ти кажаа со офталмологот најубаво да се објасниш.
--- надополнето: 3 јуни 2013 во 02:06 ---
Плавооко
имав некој проблем јас па си го најдов патот до дерматолог, првата терапија испадна неуспешна па кај истиот втората ја погоди и средив се за кратко време.
Многу заебано е тоа со среќа во наоѓањето лек и искоренувањето на тоа што те мачи.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
385
Поени од реакции
16
Ајде ако може некој да ми помогне значи чуствувам болка и тежина во очите,немам вртоглавици нити главоболки,и чуствувам болки во вратот и рамената..Како може да поминат,дали е до времето незнам,помагајте :DD
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.170
Несакајќи додека се бричев се сецнав малку баш кај бемката што ми е вратот.
Знам дека можат да се јават компликации, ама јас малку се сецнав, па да прашам овде дали има потреба за грижа? :)
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Несакајќи додека се бричев се сецнав малку баш кај бемката што ми е вратот.
Знам дека можат да се јават компликации, ама јас малку се сецнав, па да прашам овде дали има потреба за грижа? :)
уживај и мене ми се има случено...само не чепкај
--- надополнето: 3 јуни 2013 во 23:29 ---
Се зависи тебе како ќе ти одговара и кој ќе ти бидат на џебот прифатливи. Имаш и еднодневни што се најскапи и ноќни т.е. со нив да спиеш итн итн. Како што ти кажаа со офталмологот најубаво да се објасниш.
--- надополнето: 3 јуни 2013 во 02:06 ---
Плавооко
имав некој проблем јас па си го најдов патот до дерматолог, првата терапија испадна неуспешна па кај истиот втората ја погоди и средив се за кратко време.
Многу заебано е тоа со среќа во наоѓањето лек и искоренувањето на тоа што те мачи.
Сменив 3ца!!! и сите различни дијагнози и терапии...од кога почнав со камилица,без ниедна маст,супер ми е :D да не заборавам и оние марамиците од Медикус хелп Антисептик помагаат ;)
камилицата лекува,а марамиците смируваат чешање, ако се појави. нема веќе креми и доктори,најдов што помага :cool:
 

StiflerAerodrom

Nepoznato Џубре
Член од
12 мај 2012
Мислења
30
Поени од реакции
1
Периодов срцево ептен чудно ми чука ... мислам дека е аритмија :
2-3 пати у ден ептен се случува и 1-2 удари се појаки од другите и ги осеќам не чука рамномерно ...
а имам само 18 години
сериозно нешто ?
--- надополнето: 4 јуни 2013 во 12:50 ---
Периодов срцево ептен чудно ми чука ... мислам дека е аритмија :
2-3 пати у ден ептен се случува и 1-2 удари се појаки од другите и ги осеќам не чука рамномерно ...
а имам само 18 години
сериозно нешто ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.596
Поени од реакции
8.015
Периодов срцево ептен чудно ми чука ... мислам дека е аритмија :
2-3 пати у ден ептен се случува и 1-2 удари се појаки од другите и ги осеќам не чука рамномерно ...
а имам само 18 години
сериозно нешто ?
Доколку до сега си немал проблеми со срцето, ниту пак некакви други заболувања, најверојатно не е проблем и се работи за палпитации кои е доста среќавана кај млади здрави индивидуи без некоја особена причина.

Сепак ќе треба да те прегледа матичниот за да се види да не има некој друг проблем.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Периодов срцево ептен чудно ми чука ... мислам дека е аритмија :
2-3 пати у ден ептен се случува и 1-2 удари се појаки од другите и ги осеќам не чука рамномерно ...
а имам само 18 години
сериозно нешто ?

матурант си?
уживај тогаш, ова ти е последица од стресовите и подготовките за државна.... ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom