Дежурна Ординација! #2

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Колку саати после бањање, искачате?

пс. мразам што поставувам вакви глупи прашања, ама ме интересира што мислат постручните за ова.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.760
Поени од реакции
7.587
Колку саати после бањање, искачате?

пс. мразам што поставувам вакви глупи прашања, ама ме интересира што мислат постручните за ова.
LoL? :icon_lol:
Зависи од моменталните и идните временски услови.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
JEDAN od najčešće korišćenih lekova protiv povišene temperature i prehlade - „ferveks“, povučen je privremeno sa tržišta jer se sumnja da je zagađen nekom bakterijom. „FarmaSvis“ saopštila je da je odluka o povlačenju leka u Srbiji, koji je u petak skolonjen iz rafova apoteka, doneta jer je proizvođač „Bristol-Myers Suibb“ tokom ispitivanja ustanovio mikrobiološku neispravnost u „ferve adult rapsberry“.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:436680-Ferveks-na-ispitivanju
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Колку саати после бањање, искачате?

пс. мразам што поставувам вакви глупи прашања, ама ме интересира што мислат постручните за ова.
Ја сега искачам веднаш, а како мал мајками ме караше да почекам да ми се исуши косата, тогаш стално се разболував иако ја слушав а сега многу ретко ме фаќа настинка. :confused:
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Ја сега искачам веднаш, а како мал мајками ме караше да почекам да ми се исуши косата, тогаш стално се разболував иако ја слушав а сега многу ретко ме фаќа настинка. :confused:
Нема врска влажноста на косата со појавата на настинка.Еден од најголемите митови ever...
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
211
Поени од реакции
105
Нема врска влажноста на косата со појавата на настинка.Еден од најголемите митови ever...
Го слушав Д-р Оз за оваа тема - и тој го тврдеше истото.
Според мене не се слагам бидејќи после капење со топла вода има ширење на порите на скалпот -
Никогаш не сум настинал ако се исушам и после 2 саати излезам.
А секогаш настинувам кога ќе излезам со мокра коса.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
44
Поени од реакции
2
Луѓе дали доколку имаш диоптер 2 на очите и ставиш наочари или леки после некое време диоптерот ке се намали?! А и да што е подобро леки или наочари? Фала однапред :)
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.760
Поени од реакции
7.587
Луѓе дали доколку имаш диоптер 2 на очите и ставиш наочари или леки после некое време диоптерот ке се намали?! А и да што е подобро леки или наочари? Фала однапред :)
Најверојатно не, иако леќите можат да ја забават или стопираат прогресијата на диоптерот. За поарно шо е треба да пробаш. Ако си физички активна личност, тренираш некој спорт или боречка вештина, леќите се попрактични. За читање, мене , повеќе работа ми вршат наочарите. Бујрум тема за леќи.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
44
Поени од реакции
2
Најверојатно не, иако леќите можат да ја забават или стопираат прогресијата на диоптерот. За поарно шо е треба да пробаш. Ако си физички активна личност, тренираш некој спорт или боречка вештина, леќите се попрактични. За читање, мене , повеќе работа ми вршат наочарите. Бујрум тема за леќи.

Фала друже, а и уште едно прашање во врска со лекиве бидејки читав првиве постој на темата па би сакал да те прашам секој месец се купуваат леки? и колку му е цената едно паковање?
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Јадев овошен јогурт на кој рокот му истекол вчера, и видов откако ми дојде кисело после 5-6 лажичка :D да бутам прсти у уста? :)
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.440
Јадев овошен јогурт на кој рокот му истекол вчера, и видов откако ми дојде кисело после 5-6 лажичка :D да бутам прсти у уста? :)
De bre , nema gajle i den, dva i pet da se pominati.
Ako mislis na toa sugestivno navistina ke ti se slosi :D
Uzivaj , nisto ne ti biduva;)
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
De bre , nema gajle i den, dva i pet da se pominati.
Ako mislis na toa sugestivno navistina ke ti se slosi :D
Uzivaj , nisto ne ti biduva;)
Па да го земам од канта да го доизедам? Го фрлив пола :D

Психа е лоша ствар, одма ме фати некое лошо ждригање, и го осеќам киселиот вкус :)
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.440

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.760
Поени од реакции
7.587
Фала друже, а и уште едно прашање во врска со лекиве бидејки читав првиве постој на темата па би сакал да те прашам секој месец се купуваат леки? и колку му е цената едно паковање?
И цената и времето на користење зависи од самата леќа.Има и месец што траат има и шестмесечни. Тоа со офтамологот ќе се разберете.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
јас имам едно (можеби) чудно прашање,а ниеден дерматолог во државава не знае што ми е,па само шлапам белосалик,бетасалик,ваков салик,таков салик....у пм веќе!!!! пред година дена доживеав огромен стрес (такво нешто на никој не му посакувам)...помина тоа како ништо да не е,за после 3-4 месеци да почнат да ми паѓаат влакната по цело тело.почна со косата (демек алопеција ареола,била предизвикана од некоја инфекција бла бла,а немаше врска),а после буквално по цело тело.знаев од што е,па не беше страшно (ќе се смири организмот,ќе се врати се во нормала). и се врати се како што треба,ама како....на местата каде што немав влакна, почнаа да растат црни,остри...по 2 од едно место.секој човек,ако подобро си ја погледне кожата,ќе види дека има такви влакна...порано беа по неколку на цело тело,сега се скоро секое второ.ај што се такви,ама има ненормално чешање и некакво црвенило :( отидов кај матичниот,ми вика: оди на кожно,јас ова првпат го гледам.бев и што ако бев...ова ти е,она ти е...на крај испадна кандида??? супер,штом е кандида брзо ќе и најдам крај (инаку онаа мојана на 100 брисови и тестови беше,ни кандида ни бутур,ама ај нека им е). шеќер и така не јадам,цигари онака...брзо ќе биде. и беше,за едно две недели супер (со Канестен). после месец дена од тоа,ни Канестен помага ни НИШТО! сите можни таблети,капсули,кремови,масти....што не ми препишаа како терапии,не бре не помага. знае ли некој,дали искуство,дали прочитал,учел...како да го смирам јас тоа чешање? некогаш мислам дека без кожа ќе останам (додека го пишувам ова,стани седни правам,па ако утнам нешто....)...да повторам уште еднаш...ме чеша скоро цело тело...камилица помага,ама пола саат...еве саат нека е,а после? ?(хигиена најредовна и квалитетна,секс само со една партнерка која е ЧИСТА од се можно,храна без вештачки шеќери,салати,јогурти бла бла бла) давајте искуства,или да одам да менувам кожа....друго се е пробано :place:
....ако сум промашил тема,ставете ја каде што треба да е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom