Дежурна Ординација! #2

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
... јас ти реков да ги видиш лабораторсиките резултати за време и после коронавирус инфекцијата, заокружуваат да се испита железо (а не феритин) кое е на најниско или испод нормала, ти реков не го мери со мене имаш многу буреци да јадеш за да дојдеш до мое ниво!
и пак ќе ти кажам, не ме цитирај мене, не сум ја темата ниту ти барам помош некоја, па ти да ме просветлиш, цитирај го членот што бара мислење и дај му ти свое мислење,
Што податок ти дава серумското железо?

Не сакам да јадам бурек. Пошто ти јадеш многу на форум. Не е тоа моја работа.

Пак не си научила.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Што податок ти дава серумското железо?
Не сакам да јадам бурек. Пошто ти јадеш многу на форум. Не е тоа моја работа.
Пак не си научила.
...тоа да им го кажеш на матичните кога пишуваат на пациентите што лабораторски да испитаат, а не мене!
П.С.
инаку смислата на форумот е да се јаде бурек или да НЕ се пишувам со човечки череп? :toe:
Не знам како може да се препорачува книга од 1977 година, то ти е исто ко да учиш да поправаш фиќо а на улиците се возат само коли над 2000 година.
- навистина како? споредбата многу јака! (y)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
инаку смислата на форумот е да се јаде бурек,
Смислата на оваа тема е да се даде совет, а не да се повторува материјата, да се води натпревар или да се билда егото. Системот треба да биде: прашање- одговор. Или евентуално и вие да поставите прашање/а пред да дадете совет, мислење или препорака.

Ова што го правите е контрапродуктивно.

Отворете тема во Психологија "Докторско его" и таму пишувајте колку сакате. :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Што податок ти дава серумското железо?
Не сакам да јадам бурек. Пошто ти јадеш многу на форум. Не е тоа моја работа.
Пак не си научила.
Може ли да добијам друго мислење за крвнава слика? Ми препорачаа панцеф да пијам + за железото и серапептазе за намалување на оток(крајници + црн дроб), имам бели наслаги на крајниците(отечени се) и температура која што достигна 39,3 степени.
Матичниот ми вика гнојна ангина, роднина ми вика можно е корона да е, а не сум бил во контакт со некој што имал корона, и се пазам прилично за корона.
Ај помош од тие што се разбираат во овие работи.
Прегледај го приврзокот 298741Прегледај го приврзокот 298742
ice_screenshot_20211007-210328.jpg

... еве ти пример на младо момче што „не крвари“, еве ти пример што препишува матичниот да се испита (само серумско железо, без феритин и без трансферин), јас само му дадов на другиот член, две можности да провери, без да се мешам во другите коментари како што се правиш ти паметен, дали може малку повеќе почит или да ме избегнуваш при цитирање, при вакви теми посебно со посмев?
Смислата на оваа тема е да се даде совет, а не да се повторува материјата, да се води натпревар или да се билда егото. Системот треба да биде: прашање- одговор. Или евентуално и вие да поставите прашање/а пред да дадете совет, мислење или препорака.
Ова што го правите е контрапродуктивно.
Отворете тема во Психологија "Докторско его" и таму пишувајте колку сакате. :)
... се сложувам потполно, само цитирањето ти е погрешно, требаше дотичниот Кадаиф да го цитираш, затоа што тој ме цитира, ме поттценува, ме вреѓа и коментира на мои мислења, прочитај малку наназад дека само дадов МОЕ мислење на членот за можни вратни и анемични проблеми и ништо друго!
... а ти пошто имаш добра намера, ама не толку силна да ја насочиш кон вистинскиот да го цитираш, исто како да не си немал намера!
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
... а ти пошто имаш добра намера, ама не толку силна да ја насочиш кон вистинскиот да го цитираш, исто како да не си немал намера!
Мислам на сите кои редовно партиципирате во долги дебати на оваа тема, не само на тебе.

Целта на мојот коментар беше да ја пресечам вашата бесцелна дебата и да му помогнам на членот да не чита серија на мислања, поврзани со неговото здравје, кои дополнително ќе го збунат. Досега, за ~8 години, во два наврати сакав нешто да прашам и во два наврати не прашувам затоа што секогаш налетувам на дебати полни со ароганција. Имате ПП, а може да си отворите една општа тема, како Генерална дискусија, или "Докторско его" и таму да си ги мерите знаењата. Ова, искрено, на ништо не личи. :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Прегледај го приврзокот 309333

... еве ти пример на младо момче што „не крвари“, еве ти пример што препишува матичниот да се испита (само серумско железо, без феритин и без трансферин), јас само му дадов на другиот член, две можности да провери, без да се мешам во другите коментари како што се правиш ти паметен, дали може малку повеќе почит или да ме избегнуваш при цитирање, при вакви теми посебно со посмев?

... се сложувам потполно, само цитирањето ти е погрешно, требаше дотичниот Кадаиф да го цитираш, затоа што тој ме цитира, ме поттценува, ме вреѓа и коментира на мои мислења, прочитај малку наназад дека само дадов МОЕ мислење на членот за можни вратни и анемични проблеми и ништо друго!
... а ти пошто имаш добра намера, ама не толку силна да ја насочиш кон вистинскиот да го цитираш, исто како да не си немал намера!
Не дај Боже да те лекува таков матичен кој назначува серумско железо, без феритин, без трансферин кај машко за ковид.

И биџонс и тој матичен појма немаат зашто им е тој параметар и што да прават со тој резултат. :facepalm:
Автоматски споено мислење:

Мислам на сите кои редовно партиципирате во долги дебати на оваа тема, не само на тебе.

Целта на мојот коментар беше да ја пресечам вашата бесцелна дебата и да му помогнам на членот да не чита серија на мислања, поврзани со неговото здравје, кои дополнително ќе го збунат. Досега, за ~8 години, во два наврати сакав нешто да прашам и во два наврати не прашувам затоа што секогаш налетувам на дебати полни со ароганција. Имате ПП, а може да си отворите една општа тема, како Генерална дискусија, или "Докторско его" и таму да си ги мерите знаењата. Ова, искрено, на ништо не личи. :)
Тоа е тоа чедо, ти го крстиш, тоа прде :popce:

Сега јасно ти е зашто сме број еден по смртност у ковид?
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
970
Поени од реакции
297
Најверојатно ми се има развиено кандида во гркланот, станува збор за габична инфекција која што е предизвикана од внесување на премногу сува храна(леб и лиснати теста) или шеќери не би можел да прецизирам од што точно. Еве веќе 3 дена ми предизвикува гребење на грлото, непријатна миризба и вкус и истотака едно мало парче излезе и имаше миризба слична на измет, почнав од вчера да го третирам првично со сода бикарбона, лимонска киселина и прополис но нема некој позначаен ефект па еве да прашам некој да не имал слично искуство?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Најверојатно ми се има развиено кандида во гркланот, станува збор за габична инфекција која што е предизвикана од внесување на премногу сува храна(леб и лиснати теста) или шеќери не би можел да прецизирам од што точно. Еве веќе 3 дена ми предизвикува гребење на грлото, непријатна миризба и вкус и истотака едно мало парче излезе и имаше миризба слична на измет, почнав од вчера да го третирам првично со сода бикарбона, лимонска киселина и прополис но нема некој позначаен ефект па еве да прашам некој да не имал слично искуство?
Гаргара си хидроген
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Најверојатно ми се има развиено кандида во гркланот, станува збор за габична инфекција која што е предизвикана од внесување на премногу сува храна(леб и лиснати теста) или шеќери не би можел да прецизирам од што точно. Еве веќе 3 дена ми предизвикува гребење на грлото, непријатна миризба и вкус и истотака едно мало парче излезе и имаше миризба слична на измет, почнав од вчера да го третирам првично со сода бикарбона, лимонска киселина и прополис но нема некој позначаен ефект па еве да прашам некој да не имал слично искуство?
Не е кандида туку вирусна инфекција. Ќе те мачи некоја недела две. Ќе помине
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Не е кандида туку вирусна инфекција. Ќе те мачи некоја недела две. Ќе помине
А да му дадеш совет да оди на ОРЛ кабинет, да го прегледаат, да му земат брис од грло и од нос, нели ќе беше подобро и нормално!
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838

Dali ova znaci deka od 1 Januari 2022 Godina Maticnite Lekari ke moze da zakazat za Rendgen Komjuterska Tomografija i Magnetna Rezonanca i sl pregledi ?

Ili pak kako do sega ke mora Specijalist da zakaze A ne maticen lekar za gorespomenative pregledi ??

( inaku porano maticnite lekari imaa pravo da zakazuvaat specjalisticki pregledi/ispituvanja ( magnetni rezonanci komjuterski tomografii rendgen i sl ispituvanja ) bez pritoa da bidat pacijentite preprakani na Nevrolok Internist Ortoped i sl no eve veke 10-tina godini nemaat takvo pravo )
Nekoj da odgovori na ova prasanje ?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Nekoj da odgovori na ova prasanje ?
Ќе мораме да причекаме до другата година, ова е само предлог....но мислам дека ќе биде пак проблем со немање термини...исто како со термините за инвалидските комисии, за мобилност и туѓа нега, кога мораш да фаќаш врски за да добиеш термин...живи били па видели.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.838
Ќе мораме да причекаме до другата година, ова е само предлог....но мислам дека ќе биде пак проблем со немање термини...исто како со термините за инвалидските комисии, за мобилност и туѓа нега, кога мораш да фаќаш врски за да добиеш термин...живи били па видели.
Sepak e dobar predlog a dali ke stane realnost bez problemi za zakazuvanje termini vremeto ke pokaze.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
А да му дадеш совет да оди на ОРЛ кабинет, да го прегледаат, да му земат брис од грло и од нос, нели ќе беше подобро и нормално!
Ти чедо живееш во северно муртино. Термини за ОРЛ додека да добие, ќе му помине. Муабетот ми е дека не е габична инфекција!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.508
Поени од реакции
9.408
Ти чедо живееш во северно муртино. Термини за ОРЛ додека да добие, ќе му помине. Муабетот ми е дека не е габична инфекција!
Чакал луѓе сме ние од северно Муртино, ќе земе приоритетен упат....а ти како мислиш да се излечи, само од себе!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom