Дежурна Ординација! #2

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Meren e... Ako mislis Deka e nizok, megjutoa I pri normslen pritisok istite simptomi, kako Da me gura nekoj, I zamaglen oci, I omalaksanost, dali e centar za ramnoteza vo prasanje ili?
Пробај со б комплекс како за старт, од крка кафените по 2-3 на ден.

Колку мереше?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
110 so 60 Mislam deka ne e mnogu nizok. Megjutoa eve Sega sedam, Ko da me gura nekoj na nazad....
Упат за невролог.
Некои апови/суплементи пиеш? Да не си овердоузнат на нешто?
Не гуглај, мултиплекс склероза ќе ти излезе.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Ne ne sum overdoznat, leksilium po nekogas, najslabiot onaka za opustanje posto mi e stresna rabotava, a sto Da ne guglam? Kako mislis multipleks skleroza? Pozz
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Тој притисок за НЕКОИ луѓе може да е низок. Јади малце сончоглед или семки како и маслинки следен пат кога ќе се случи и види дали ќе се среди, исто со б комплекс пробај, ако нема ефект доктор.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.945

Dali ova znaci deka od 1 Januari 2022 Godina Maticnite Lekari ke moze da zakazat za Rendgen Komjuterska Tomografija i Magnetna Rezonanca i sl pregledi ?

Ili pak kako do sega ke mora Specijalist da zakaze A ne maticen lekar za gorespomenative pregledi ??

( inaku porano maticnite lekari imaa pravo da zakazuvaat specjalisticki pregledi/ispituvanja ( magnetni rezonanci komjuterski tomografii rendgen i sl ispituvanja ) bez pritoa da bidat pacijentite preprakani na Nevrolok Internist Ortoped i sl no eve veke 10-tina godini nemaat takvo pravo )
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
@Psyside @Anon , zaboraviv da spomenam, minatata Nedela rutinska kontrola, mi ustanovija Mitralna insufiencija na srceto, doktorot rece Ne e mnogu opasno, inaku site drugi para metri na srceto uredni, ekg super, eho super, e Sega me interesira dali ova ima nekoja vrska so Mojata vrtoglavica, a da I doktorot mi rece Holter ured da stavime.... Vase mislenje I sovet, Se izvinuvam na dosada.... Pozz
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.137
Поени од реакции
10.494
@Psyside @Anon , zaboraviv da spomenam, minatata Nedela rutinska kontrola, mi ustanovija Mitralna insufiencija na srceto, doktorot rece Ne e mnogu opasno, inaku site drugi para metri na srceto uredni, ekg super, eho super, e Sega me interesira dali ova ima nekoja vrska so Mojata vrtoglavica, a da I doktorot mi rece Holter ured da stavime.... Vase mislenje I sovet, Se izvinuvam na dosada.... Pozz
Епа може и од тоа да ти се симптомите.

Направи холтер. И една крвна слика и гликемија не е лошо да испиташ.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
@Psyside @Anon , zaboraviv da spomenam, minatata Nedela rutinska kontrola, mi ustanovija Mitralna insufiencija na srceto, doktorot rece Ne e mnogu opasno, inaku site drugi para metri na srceto uredni, ekg super, eho super, e Sega me interesira dali ova ima nekoja vrska so Mojata vrtoglavica, a da I doktorot mi rece Holter ured da stavime.... Vase mislenje I sovet, Se izvinuvam na dosada.... Pozz
Како ти утврдиле дијагноза кога велиш дека се е уредно, егк и ехо???
Да се чуди човек?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Како ти утврдиле дијагноза кога велиш дека се е уредно, егк и ехо???
Да се чуди човек?
E ajde de.... Srceto normalno, na ekg mala anomalija Ali Ne e opasno vika, I na ekg... Malo zapusuvanje od masnotii I mala insufiencija mitralna ( malce propusta go citiram doktorot) bese periodot steesen I napnat I zamoren, mozno e Da e do toa? @Aceso glikemija mislis seker vo krvta?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
E ajde de.... Srceto normalno, na ekg mala anomalija Ali Ne e opasno vika, I na ekg... Malo zapusuvanje od masnotii I mala insufiencija mitralna ( malce propusta go citiram doktorot) bese periodot steesen I napnat I zamoren, mozno e Da e do toa? @Aceso glikemija mislis seker vo krvta?
Аха, е така е, значи на ехото го видела тоа...добро, ништо страшно, имам и јас....правев стрес тест и добро е се.
Редовни контроли и здрав живот, тоа му е лекот, ништо друго.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Аха, е така е, значи на ехото го видела тоа...добро, ништо страшно, имам и јас....правев стрес тест и добро е се.
Редовни контроли и здрав живот, тоа му е лекот, ништо друго.
Sepak Holter?? Tvoj sovet... A za stres Ne zboruvaj :) nekoi medikamenti na bilna Baza? Zemav b kompleks? Pomaga?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
@Psyside @Anon , zaboraviv da spomenam, minatata Nedela rutinska kontrola, mi ustanovija Mitralna insufiencija na srceto, doktorot rece Ne e mnogu opasno, inaku site drugi para metri na srceto uredni, ekg super, eho super, e Sega me interesira dali ova ima nekoja vrska so Mojata vrtoglavica, a da I doktorot mi rece Holter ured da stavime.... Vase mislenje I sovet, Se izvinuvam na dosada.... Pozz
Од 10 пациенти, 8 имаат минимална, незначителна инсуфициенција на митралната клапа. Не е тоа нешто за што треба да се секираш. Ако е средно изразена е веќе друга работа.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Од 10 пациенти, 8 имаат минимална, незначителна инсуфициенција на митралната клапа. Не е тоа нешто за што треба да се секираш. Ако е средно изразена е веќе друга работа.
Minimalna, Sega, za Sega, taka rece doktorot :) sto ponatamu, iskreno me fakja Panika, fala
 

Kajgana Shop

На врв Bottom