Медицински и стоматолошки факултет

Член од
4 декември 2014
Мислења
1.140
Поени од реакции
774
Чисто информативно:колкави знаат да бидат книгите на медицина во прва година? Бидејќи слушам дека со колоквиумите било доста олеснето.
околу 500 до 700 ден зависи[DOUBLEPOST=1418486542][/DOUBLEPOST]
Здраво.Сакам да прашам нешто за медицинскиот факултет во Тетово.Дали конкуренцијата е голема за запишување на тој факултет?Дали може само 1 семестар од првата година да се студира таму и потоа да се префрли во факултетот во Скопје?Дали на префрлувањето имаат значење оценките од средно или само факултет? 100% ли е загарантирано префрлувањето?
При префрлање значат само оценките од фкултет за признавање на положени испити
 
Член од
9 август 2014
Мислења
425
Поени од реакции
997
Едно прашање.. Со новите измени во матурата имаш три екстерни и еден интерен предмет. Но на пријавата за матура што ни ја дадоа пишува дека имаш и право на уште два интерни предмети( ни рекоа дека тоа е во случај доколку не си сигурен на кој факултет ке одиш). Јас за матурска задача избрав биологија и интерен предмет планирам да изберам биологија. Прашањето ми е, дали доколку освен биологија изберам дополнителен интерен, на пример хемија, тоа при уписот на медицински факултет ќе се бодува повеќе или доволно е да изберам само еден интерен-биологија?
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
Некој од медицинариве да има Гинекологија од Друбњак?
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Ја има некој „Интерна пропедевтика“ оргинал и дали ја продава?
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
што ќе ти е таа учи си од младенович , сите од таму учат до сеа :)
Слушнав многу полесна била за учење..а младенович антовска ја исплука на сред предавање, одма знаелс кој имало од таму учено, мн малку и било на неа младенович (небаре јас специјалист ќе сум), може па Берек и Новак да спремаме а :)
@aleksandarreal да не знаеш каде можам да ја најдам да ја ископирам Друбњак? (ако се вика така)
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Слушнав многу полесна била за учење..а младенович антовска ја исплука на сред предавање, одма знаелс кој имало од таму учено, мн малку и било на неа младенович (небаре јас специјалист ќе сум), може па Берек и Новак да спремаме а :)
@aleksandarreal да не знаеш каде можам да ја најдам да ја ископирам Друбњак? (ако се вика така)
Od Pshirembel ako mozesh najdi ja...nemo bolja ginekologija!
Prashaj ja Antovska ke ti kaze.[DOUBLEPOST=1425556471][/DOUBLEPOST]
Слушнав многу полесна била за учење..а младенович антовска ја исплука на сред предавање, одма знаелс кој имало од таму учено, мн малку и било на неа младенович (небаре јас специјалист ќе сум), може па Берек и Новак да спремаме а :)
@aleksandarreal да не знаеш каде можам да ја најдам да ја ископирам Друбњак? (ако се вика така)
pschyrembel-prakticka-ginekologija-slika-46313790.jpg
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42
Pa neli sea nova kniga po ginekologija od katedra ke ima ???
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.155
Од наредна година најверојатно Стоматолошкиот факултет ќе биде повторно 6 години и нема да постои звањето "асистент".
 

UniqueM

dreamer
Член од
30 јули 2014
Мислења
71
Поени од реакции
20
Pa neli sea nova kniga po ginekologija od katedra ke ima ???
Епа ако рекле дека ќе има супер...нека склопат два три збора, ама Антовска тешко и оди со пишувањето не е по "енглескиот".. Да не мислеле и они на преведената од владата Берек и Новак...таа им е нова :D
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42
Ne mislam deka reche na leto da izleze
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
Слушнав многу полесна била за учење..а младенович антовска ја исплука на сред предавање, одма знаелс кој имало од таму учено, мн малку и било на неа младенович (небаре јас специјалист ќе сум), може па Берек и Новак да спремаме а :)
@aleksandarreal да не знаеш каде можам да ја најдам да ја ископирам Друбњак? (ако се вика така)
Не знам како може да се препорачува книга од 1977 година, то ти е исто ко да учиш да поправаш фиќо а на улиците се возат само коли над 2000 година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom