Анализа на крв - толкување резултати

Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
Може ли да добијам друго мислење за крвнава слика? Ми препорачаа панцеф да пијам + за железото и серапептазе за намалување на оток(крајници + црн дроб), имам бели наслаги на крајниците(отечени се) и температура која што достигна 39,3 степени.
Матичниот ми вика гнојна ангина, роднина ми вика можно е корона да е, а не сум бил во контакт со некој што имал корона, и се пазам прилично за корона.
Ај помош од тие што се разбираат во овие работи.
pic_1.png pic_2.png
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Може ли да добијам друго мислење за крвнава слика? Ми препорачаа панцеф да пијам + за железото и серапептазе за намалување на оток(крајници + црн дроб), имам бели наслаги на крајниците(отечени се) и температура која што достигна 39,3 степени.
Матичниот ми вика гнојна ангина, роднина ми вика можно е корона да е, а не сум бил во контакт со некој што имал корона, и се пазам прилично за корона.
Ај помош од тие што се разбираат во овие работи.
Прегледај го приврзокот 298741Прегледај го приврзокот 298742
И јас мислам дека е гнојна ангина. Пиј тоа што ти рекле, се согласувам.
Знае да биде тешка но ќе ти помине.

Што мислиш дека ја предизвика оваа состојба кај тебе, дали можеш да ја поврзеш со нешто?
Лоша храна, алкохол, намален сон, зголемен стрес, пиење ладно...?
Си имал претходно?

Капни 1-2 капки хидроген во една супена лажица вода и шмркни во двете ноздри. И со грлото прај гаргара со поќе хидроген и млака вода. Наутро и навечер.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
И јас мислам дека е гнојна ангина. Пиј тоа што ти рекле, се согласувам.
Знае да биде тешка но ќе ти помине.

Што мислиш дека ја предизвика оваа состојба кај тебе, дали можеш да ја поврзеш со нешто?
Лоша храна, алкохол, намален сон, зголемен стрес, пиење ладно...?
Си имал претходно?

Капни 1-2 капки хидроген во една супена лажица вода и шмркни во двете ноздри. И со грлото прај гаргара со поќе хидроген и млака вода. Наутро и навечер.
Ne znam, dobar bev, normalno se ishranuvam vo globala, ali pred da mi bide ova imav spienje na rati, spies, se budis, spies, se budis i pocnuvase slaba glavobolka kaj celoto za vo vtornikot vecerta najverojatno da mi se javi temperatura, ama bolki vo grloto nema. Sredata vecerta osetiv toa, zasto prethodno lezev na infektivna poradi poteceni krajnici i gnojna angina i znaev deka nesto ne mi e vo red koga me zdopece kaj krajnicite.

Inaku koristam betadin za zaburkanje.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
И јас мислам дека е гнојна ангина. Пиј тоа што ти рекле, се согласувам.
Знае да биде тешка но ќе ти помине.

Што мислиш дека ја предизвика оваа состојба кај тебе, дали можеш да ја поврзеш со нешто?
Лоша храна, алкохол, намален сон, зголемен стрес, пиење ладно...?
Си имал претходно?

Капни 1-2 капки хидроген во една супена лажица вода и шмркни во двете ноздри. И со грлото прај гаргара со поќе хидроген и млака вода. Наутро и навечер.
...а.аууу каков хидроген жити, без да кажеш процент ќе го изгориш човекот, ај рабирам со физиолошки раствор да се плакне, ама вака...немој бе анон! ќе му се направи пена во контакт со крв ќе се удави со пена!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
...а.аууу каков хидроген жити, без да кажеш процент ќе го изгориш човекот, ај рабирам со физиолошки раствор да се плакне, ама вака...немој бе анон! ќе му се направи пена во контакт со крв ќе се удави со пена!
3% фала богу, ова се очекува да се знае од некој што е регистриран 2012

1-2 капки со лажица вода ништо нема да се деси

ќе се изгорел ќе се удавел, не треси

да се удави и изгори може само оној лајк што ти клава
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
Може ли да добијам друго мислење за крвнава слика? Ми препорачаа панцеф да пијам + за железото и серапептазе за намалување на оток(крајници + црн дроб), имам бели наслаги на крајниците(отечени се) и температура која што достигна 39,3 степени.
Матичниот ми вика гнојна ангина, роднина ми вика можно е корона да е, а не сум бил во контакт со некој што имал корона, и се пазам прилично за корона.
Ај помош од тие што се разбираат во овие работи.
Прегледај го приврзокот 298741Прегледај го приврзокот 298742
pic_2.jpg

... позитивен наод на кетони во урина (пореметен метаболизам на јетрата), па затоа највероватно ти рекле „ крајници +црн дроб“, но не мора да значи, затоа што позитивен наод на кетони во урина може да биде како последица и од инфекција, не знам зошто не е детектирано со црвена точка,
....седиментација е ниска, а покачен ЦРП во моментот на твоја акутна состојба со температура и отечени гнојави крајници, би било карактеристично повеќе за бактериска инфекција (за разлика од вирусна инфекција, така да мислам дека не е коронавирус), но може да настане и поради паѓање на имунитет поради вирусна инфекција, па да се накалеми бактериска инфекција, но според твојот опис се работи за гнојна ангина која се лечи со прва линија на антибиотици од пеницилинска група од 5-7 дена (а може и од цефлоаспоринска група како што е Панцефот, поради алергиски реакци на пеницилин), а мора да помине за 10 дена со мирување, течности,
... вредноста на железото, не знаеш дали од сега ти е вака ниско или си го имал од порано, но како да е потребно малку помош (Хеферол капсули), покачените гранулоцити и намалениите лимфоцити (леукоцити во нормала) се како последица на бактериска инфекција што ја имаш,
... доколку во текот на годината ти се случува вака често воспаление на крајниците да речеме шест пати, би требало хирушки да ги решиш!
3% фала богу, ова се очекува да се знае од некој што е регистриран 2012
1-2 капки со лажица вода ништо нема да се деси
ќе се изгорел ќе се удавел, не треси
да се удави и изгори може само оној лајк што ти клава
...значи ако е регистриран во 2012 знае дека медицински се употребува 3% хидроген, па тие две капки во лажица со вода што би било?


па уште јас „тресам“? аман бе Анон што се лутиш, ете ти кажа мислење, јас те поправив, зашто што не е баш соодветно хидроген, остај порано како се користело и нишадор прскале на потечените гнојави крајници, ама тоа денес веќе не се прави!

crvene-tockice-u-grlu.jpg strepsils-sore-throat-cough-lozenges-x-24-p9037-14965_zoom.jpg

... ако има гнојави крајници нема некој капилар да може да дојде хидрогенот во контакт со крв и веднаш да се направи пена, па доста не може да голта и диши, уште пена му треба, треба да знаеш дека денес се применува најчесто физиолошки раствор, дури и на стоматолог ако одиш и ти ја испира устата со физиолошки, знај дека тој е добар стоматолог!

 
Последно уредено:
Член од
19 април 2012
Мислења
429
Поени од реакции
681
... позитивен наод на кетони во урина (пореметен метаболизам на јетрата), па затоа највероватно ти рекле „ крајници +црн дроб“, но не мора да значи, затоа што позитивен наод на кетони во урина може да биде како последица и од инфекција, не знам зошто не е детектирано со црвена точка,
....седиментација е ниска, а покачен ЦРП во моментот на твоја акутна состојба со температура и отечени гнојави крајници, би било карактеристично повеќе за бактериска инфекција (за разлика од вирусна инфекција, така да мислам дека не е коронавирус), но може да настане и поради паѓање на имунитет поради вирусна инфекција, па да се накалеми бактериска инфекција, но според твојот опис се работи за гнојна ангина која се лечи со прва линија на антибиотици од пеницилинска група од 5-7 дена (а може и од цефлоаспоринска група како што е Панцефот, поради алергиски реакци на пеницилин), а мора да помине за 10 дена со мирување, течности,
... вредноста на железото, не знаеш дали од сега ти е вака ниско или си го имал од порано, но како да е потребно малку помош (Хеферол капсули), покачените гранулоцити и намалениите лимфоцити (леукоцити во нормала) се како последица на бактериска инфекција што ја имаш,
... доколку во текот на годината ти се случува вака често воспаление на крајниците да речеме шест пати, би требало хирушки да ги решиш!
Гнојна ангина кажав бидејќи така рече матичниот, ама земам малку со резерва зашто еднаш ми утнаа терапија и погрешно ми ги прочитаа резултатите и завршив на инфективна пред некоја година, за да на крај кога отидов на еден од дежурните да праша зошто двајцата доктори не претпоставиле дека е моно иако црниот дроб беше многу покачен, а моно потврдија и од инфективна.
Тој пат кога завршив во болница, мене крајниците ми беа ептен потечени и цели бели, до степен каде што едвај голтав и едвај зборев.
Затоа сега сум скептичен, зашто не сакам да завршам во болница поради утната терапија и погрешно прочитани резултати.

Во врска со железото, мислам дека до сега ми нема паднато како што сега ми е паднато.
Во врска со крајниците, не сум имал чести појави, односно прв пат беше кога испадна да завршам во болница и сега.

Како и да е, јас ќе проверам и со специјалист.
 
Член од
20 јуни 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Каде е најдобро да се направат алерголошки тестови преку крв и тестови за нетолеранција на храна? Авицена, Биотек или во Жан Митрев?

Авицена и Биотек како што видов имааат слична понуда со слични цени. Некаде слушнав дека и тестовите на државна, Авицена и Биотек биле исти од ист производител, само различна цена.

Каква е ситуацијата кај Жан Митрев? Дали имаат некои дополнителни тестови кои ги нема кај останатите и отприлика колку се цените?
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Каде е најдобро да се направат алерголошки тестови преку крв и тестови за нетолеранција на храна? Авицена, Биотек или во Жан Митрев?

Авицена и Биотек како што видов имааат слична понуда со слични цени. Некаде слушнав дека и тестовите на државна, Авицена и Биотек биле исти од ист производител, само различна цена.

Каква е ситуацијата кај Жан Митрев? Дали имаат некои дополнителни тестови кои ги нема кај останатите и отприлика колку се цените?
Најубаво по телефон да си се јавиш, дирекно во ординациите
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Здраво, денеска правев крв слика-Хематолошки и Уринарен статус сите вредности се уредни во нормала, но ме исплаши глукозата-6.0 со горна граница-6.1 комбинирано со Холестерол-5.4 со горна граница-5.5 и триглицериди-0.93 со горна граница-1.81 . Дали има простор за паника ? Напоменувам дека сум здебелен 5 килограми во последни 3 месеци и имам 36 години.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Здраво, денеска правев крв слика-Хематолошки и Уринарен статус сите вредности се уредни во нормала, но ме исплаши глукозата-6.0 со горна граница-6.1 комбинирано со Холестерол-5.4 со горна граница-5.5 и триглицериди-0.93 со горна граница-1.81 . Дали има простор за паника ? Напоменувам дека сум здебелен 5 килограми во последни 3 месеци и имам 36 години.
Па и има и нема. Insulin OGTT + HbA1c тест во Авицена ако сакаш да си сигурен.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.646
Поени од реакции
34.852
Здраво, денеска правев крв слика-Хематолошки и Уринарен статус сите вредности се уредни во нормала, но ме исплаши глукозата-6.0 со горна граница-6.1 комбинирано со Холестерол-5.4 со горна граница-5.5 и триглицериди-0.93 со горна граница-1.81 . Дали има простор за паника ? Напоменувам дека сум здебелен 5 килограми во последни 3 месеци и имам 36 години.
...па има, со 36 год, не треба вака панично да реагираш и да не ти се во нормала резултатите (а ти се нормални), човекот не е робот, све се порава, ама хипохондријата и фобијата тешко после се контролира и совладува,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom