Дежурна Ординација! #2

Член од
3 јуни 2018
Мислења
53
Поени од реакции
16
Дечки прашање, правев операција на ахилова тетива, сеа пијам лекарства, поточно конзумирав цитерал до пред недела време, сега сум само на харелто, вчера стигна повик за вакцинција, дали смеам да примам вакцина или да одолжам за понатаму кога ќе ме тргнат од апчиња?
Јас би почекал...се надевам вакцината не ти е нешто итна
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.309
Поени од реакции
16.548
... не би требало да се вакцинираш додека примаш антикоагулантен лек (кој делува на коагулацијата), па дополнително уште некој ден откога ќе го прекинеш со Xarelto,
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2015
Мислења
97
Поени од реакции
53
Пред 6-7 дена ме касна на неколку места на ногата некој инсект. Веке 5 дена како користам Камагел, но сеуште ме чешаат местата на убод и денес гледам пак почнува да се зголемува црвенилото на тие места.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.309
Поени од реакции
16.548
Пред 6-7 дена ме касна на неколку места на ногата некој инсект. Веке 5 дена како користам Камагел, но сеуште ме чешаат местата на убод и денес гледам пак почнува да се зголемува црвенилото на тие места.
... Камагел гел,
содржи течен екстракт од цвет од камилица чија улога е да ја смирува и омекнува кожата и да ја стимулира нејзината регенерација со дополнително негово антибактериско дејство,
содржи алуминиумска сол на оцетна и винска киселина кои ја зајакнува кожата и ја намалува нејзината чувствителност на надворешни влијанија,


но јас би се префрлила од сите мастови и гелови на нешто поконкретно и поуспешно од мое лично искуство ти го препорачувам да си го набавиш и да си го имаш дома,

aparat-pentru-tratarea-nepturilor-de-insecte-bite-away.jpg 36a045f453bba8dad27085d2245b6fe7.jpg

а тоа е џепно апаратче кое на допир на кожата на место на убодот од инсектот неколку секунди ја подига температурата до 50 С, со што внесените токсини на тоа место од било кои инсекти се деактивираат поради протеинската структура која се променува на висока температура и се губи несаканиот ефект на чешање и болка!


...е сега ќе речеш каде да го најдеш во моментот апаратот, па додека го набавиш ќе инпровизираш како што правев јас со лажица ја греев во сад со врела вода и онака внимателно ја поставував на местото каде имав убод да ја издржам топлината да не се изгорам, па кога ќе осетев дека ќе ја издржам топлината ќе ја притиснам лажицата на кожата 4- 5 секунди и толку, све се губи и чешање и црвенило, ако има оток после ова интервенција се става малку облога од намокрена крпа со студена вода!

ice_screenshot_20210711-185853.jpeg

... понекогаш добро е да се намачка паста за заби на убодот малку ќе љути, ама делува, исчезнува чешањето и црвенилото!
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.999
Поени од реакции
15.163
eve neela-dve mnogu se potam,sto se vika tece voda od mene. Noke ne stanuvam da mokram nikogas,a koga ke se razbudam sum suv ama vednas po budenjeto se potam i se mi e mokro pa se presoblekuvam, isto taka i sega koga stanav od mal odmor.Pijam dosta tecnost no malku isfrlam so mokreneje-slabo .
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
32.791
Поени од реакции
20.559
eve neela-dve mnogu se potam,sto se vika tece voda od mene. Noke ne stanuvam da mokram nikogas,a koga ke se razbudam sum suv ama vednas po budenjeto se potam i se mi e mokro pa se presoblekuvam, isto taka i sega koga stanav od mal odmor.Pijam dosta tecnost no malku isfrlam so mokreneje-slabo .
,,,preku potta poveke se isfrlaat nepotrebni materii otkolku preku mokrakja , zatoa i ne mokrish oti se potish,,,
 
Член од
15 април 2019
Мислења
694
Поени од реакции
944
Me boli od desnata strana stomakot vekje nekolku dena znaci tupa i silna bolka iam naizmenicno i mi pominiva pa drugiot den pak i taka. Od desnata strana visina na pupakof samo od strana.so moze da mi bide? Se mislam nekoe kamce slepo crevo zolcka?
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
92
Поени од реакции
43
eve neela-dve mnogu se potam,sto se vika tece voda od mene. Noke ne stanuvam da mokram nikogas,a koga ke se razbudam sum suv ama vednas po budenjeto se potam i se mi e mokro pa se presoblekuvam, isto taka i sega koga stanav od mal odmor.Pijam dosta tecnost no malku isfrlam so mokreneje-slabo .
epa leto e be druze
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.455
Природен лек за 0-34 реф / - рез. 126 АЛТ?
Ќе пишував побрзо ама изумив. Него, го сметнав АЛТ-то од 126 на 73 со пиење семе од коприва со јогурт за 2 недели + диета (намален внес на бел леб, газирано, грицки и слични преработени глупости, повеќе зелено). Копривата не е препорачливо да се пие повеќе од 2 недели затоа што ја слабее крвта мислам. Моментално пијам чај од магарешки трн, па здравје август ќе направам уште една крвна слика.

Ако има некој мака со замастен црн дроб а пробал со магарешки трн и не можел да го сметни, нека проба со семе од коприва.

Да надополнам само дека копривата ја пиев насабајле и навечер пола саат пред да јадам.
Се става едно кафено лажиче семе од коприва во 200мл чаша јогурт и да одстои преку ноќ за насабајле и преку ден за навечер.

 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.334
Поени од реакции
594
Поставена ми е сонда на десниот бубрег ,прешањето ми е следно дали таа сонда ќе ми остане трајно или после одреден период ќе треба да биде отстранета?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.258
Поени од реакции
20.643
За бемка откорната дали мора итно да се оди на лекар,или може до утре да почека? Бев у 8ми септември,тој дежурниот 24-5 годишен "хирург"ми вика не знам што да ти кажам:D прв пат ми доаѓа пациент со бемка откорната,ако не оди утре на пластика да видиш што ке ти кажат
 
Член од
13 април 2021
Мислења
499
Поени од реакции
1.558
За бемка откорната дали мора итно да се оди на лекар,или може до утре да почека? Бев у 8ми септември,тој дежурниот 24-5 годишен "хирург"ми вика не знам што да ти кажам:D прв пат ми доаѓа пациент со бемка откорната,ако не оди утре на пластика да видиш што ке ти кажат
Крвари ли?

Не е ништо страшно, дезинфицирај го местото со алкохол и утре оди на доктор.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.258
Поени од реакции
20.643
Крвари ли?

Не е ништо страшно, дезинфицирај го местото со алкохол и утре оди на доктор.
Не,нема крв само некое минимално печење како кога ке се изгребеш
 
Член од
13 април 2021
Мислења
499
Поени од реакции
1.558
Не,нема крв само некое минимално печење како кога ке се изгребеш
Потруди се да не го чешаш местото, дезинфицирај и утре оди на доктор да ти ја ѕирнат за секој случај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom