Дежурна Ординација! #2

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
Дечкото имаше многу бемки и една од нив на грбот ја откорнал додека бил на плажа. Арно ама, не и обрнал внимание се додека не почнала да расте пак и да крвари. Не знам искрено дали бемката била од оние големите ко тртки што се или од овие ко со пегла залепени. Знам дека по неколку месеци умре од тоа. Имаше мислам 37 години кога почина.
Јас сум иста сорта, имам милион бемки и обавезно 2 пати годишно одам на дерматолог за проверка, а и искрено избегавам сонце заради нив. Погани се, бидејќи ако се рашири меланомот и не се фати на почеток за жал тоа е тоа.
Сепак не мислам дека починал на 37 години од "бемката". Имал ли дијагноза? Метастази? Хемотерапија? Зрачење? Операција? Или онака еден ден умрел и оп од "бемката" било?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.863
Сепак не мислам дека починал на 37 години од "бемката". Имал ли дијагноза? Метастази? Хемотерапија? Зрачење? Операција? Или онака еден ден умрел и оп од "бемката" било?
Другарче, глупаво е да даваш вакви коментари за починат човек и да се правиш форензичар. Ти одговорив човечки, ми враќаш ко пола овде недоносени што се. Човекот на ја третирал на време, се проширило низ крв и лимфа низ цело тело и џабе зрачење, џабе хемо, си отиде. Не пишувајте вакви постови и оп си умре, зошто не сте осетиле на своја кожа. Ако толку те занима историја на лечење ќе ти дадам број од снаа ми, јави и се и нека те отера у три лепе.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
Другарче, глупаво е да даваш вакви коментари за починат човек и да се правиш форензичар. Ти одговорив човечки, ми враќаш ко пола овде недоносени што се. Човекот на ја третирал на време, се проширило низ крв и лимфа низ цело тело и џабе зрачење, џабе хемо, си отиде. Не пишувајте вакви постови и оп си умре, зошто не сте осетиле на своја кожа. Ако толку те занима историја на лечење ќе ти дадам број од снаа ми, јави и се и нека те отера у три лепе.
Не се правам форензичар, НО многу фрлаш информации кои се во форма на шпекулации од тип рекла казала, три лепе дрн дрн
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Па добро де, затоа му рековме да иде на лекар да ѕирнат за каква бенка станува збор.
Секако не е ургентна состојба, ама треба да се посети доктор,
А да читаш малку поубаво, де? И он рече да се иде на лекар, на асален што ќе провери а не некои државни шо ќе му речат ништо не е без никаква посериозна проверка.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Не се правам форензичар, НО многу фрлаш информации кои се во форма на шпекулации од тип рекла казала, три лепе дрн дрн
Можеби се многу ретки такви случаи, но исто и јас знам две женски, едната имаше, душичка, само 27 год кога почина поради метастази после операција на бемка која и беше под градата и секогаш и пречеше и се воспалуваше кога носеше градник.
Другава жена имаше бемка на врат и од банална причина, ја откина несакајќи при чешлање на косата....никако не и зараснуваше раничката и почина после 6 месеци.:(
Треба голема внимателност како и да е, повторен преглед.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
Можеби се многу ретки такви случаи, но исто и јас знам две женски, едната имаше, душичка, само 27 год кога почина поради метастази после операција на бемка која и беше под градата и секогаш и пречеше и се воспалуваше кога носеше градник.
Другава жена имаше бемка на врат и од банална причина, ја откина несакајќи при чешлање на косата....никако не и зараснуваше раничката и почина после 6 месеци.:(
Треба голема внимателност како и да е, повторен преглед.
Кој ве праи будали бре?!

Од поставувањето дијагноза малигнен меланом.
93% од жените живеат најмалу 5 години.
Додека мажите 91%.

Којзнае од што друго умреле ама ете пуфки ви продаваат!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Кој ве праи будали бре?!

Од поставувањето дијагноза малигнен меланом.
93% од жените живеат најмалу 5 години.
Додека мажите 91%.

Којзнае од што друго умреле ама ете пуфки ви продаваат!
А зошто мислиш дека ни продаваат пуфки?
Девојката што почина на 27 години работеше кај Жан Митрев, многу убаво ја знам цела приказна...но штом нејќеш да поверуваш дека е вистина, немам причина ниту ќеиф да ти докажувам.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
А зошто мислиш дека ни продаваат пуфки?
Девојката што почина на 27 години работеше кај Жан Митрев, многу убаво ја знам цела приказна...но штом нејќеш да поверуваш дека е вистина, немам причина ниту ќеиф да ти докажувам.
Сподели, ако не моеш и на ПП
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.788
Поени од реакции
29.226
,,, dosta se raspravavte , bez biopsija i citoloshki preparat so dokazhana kategorija na melanomot od 0_4 nishto,,, ako znaete spodelete ako ne prashajte pa kazhete,,,
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
,,, dosta se raspravavte , bez biopsija i citoloshki preparat so dokazhana kategorija na melanomot od 0_4 nishto,,, ako znaete spodelete ako ne prashajte pa kazhete,,,
Не се расправам, ниту можам оти немам никакво знаење од таа проблематика, но пишав две случки со смртен исход токму поради таква причина и опомена да не ја баталат работата, туку да следат дали има промени на бемката.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Се расправате на секоја можна тема поврзана за здравјето и здравството. Не знам дали сакате да се докажувате, но вака само креирате конфузија кај членот кој бара помош. Дајте му препорака (или совет) и тука завршува сѐ, ако сака нека отиде на доктор или нека го прифати вашиот совет (ако не вклучува посета на доктор). Треба да се држите до медицинската етика. А за тестирање на вашите детективски способности си имате приватни пораки.

Сакав да прашав нешто, ама читајќи ве, се премислив. Среќа има и такви кои не сакаат да се експонираат, наметнуваат, расправаат и имаат волја да помогнат, ќе се консултирам со некој од нив приватно. А воедно тоа е моја препорака до сите членови кои сакаат да се обратат тука за помош. Нека проценат самите со кого треба да стапат во комуникација.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Сакав да прашам тука, кое е вашето мислење искуство со кока кола зеро, и останатите зеро продукти. Ок е да се пијат ако сакаш да загубиш килограми?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.258
Сакав да прашам тука, кое е вашето мислење искуство со кока кола зеро, и останатите зеро продукти. Ок е да се пијат ако сакаш да загубиш килограми?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Абе пробај со вода, поефтино е.
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Dali mozam da zemam tableta serapeptase posle sumamed ili nema efekt ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom