Дежурна Ординација! #2

Член од
20 април 2014
Мислења
5.160
Поени од реакции
5.776
Епа од што може у 2 саат да ме разбуди, да почнам да се потам, да ми лупа срце, и цел саат да неможам да заспијам????
Какви панични напада, какви бакрачи. Исфрли го тај термин од ум и не брини.
Баш затоа овоа ти го цитирам. Стресовите знаат да се ослободуваат преку спањето.
Ако треба лапни некое бамбонче, важно не брини. Сасвим е нормално у денешно време.
Јас да ти расправам какво поремечено спавање имам, ехеее, твојто е 0 :)

Симптоми некои други? според се што наброја има добра шанса да ти е до храната. Пробај со растителна исрхана едно 2-3 недели, и тргни се од пржена храна обавезно (и зејтини)

2 чаши газиран сок на ден, е далеку од малце. На 0 тоа, јади бобинки, киви, авокадо, црвен грав, леќа итн.
Да, али тоа е малце тееешко извидливо. Треба да се има јака воља. Поарно препорачај му некок рекалсанти на природна база покрај магненијум, твоја област е тоа.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.075
Поени од реакции
1.453
Симптоми некои други? според се што наброја има добра шанса да ти е до храната. Пробај со растителна исрхана едно 2-3 недели, и тргни се од пржена храна обавезно (и зејтини)

2 чаши газиран сок на ден, е далеку од малце. На 0 тоа, јади бобинки, киви, авокадо, црвен грав, леќа итн.
немав/немам никакви симптоми. Денес купив чај од магарешки трн како што рече Aceso па ќе направам повторно анализа за 2-3 недели, тоа и помалце преработена храна а повеќе зелено
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.160
Поени од реакции
5.776
немав/немам никакви симптоми. Денес купив чај од магарешки трн како што рече Aceso па ќе направам повторно анализа за 2-3 недели, тоа и помалце преработена храна а повеќе зелено
Не слушај млади докторки гатачки,
Слушај паталци.
Купи ѓумбир и грицкај по малце у тек на ден.
Гледај нешо хумористично пред спање. Легнувај гладен ако можеш.
Пред спање исто магнезиум,
B6.
 
Член од
31 мај 2021
Мислења
7
Поени од реакции
3
Никако не иде, ако немаш врски ептен никако
Леле. Ќе морам да одам со приоритетен.
Сепак не ми е логично да нема термини, коронава баш згасна и редно е веќе да ги пуштат луѓево со други болести да си одат да се прегледаат, лечат...
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Дечки, дали кај нас во државава се врши боцкање за престегнати, напнати мускули. Бидејќи мислам дека ги имам, никако не можам да ги опуштам... Треба на лекар да одам, но пред да одам, да прашам да не може тоа да се направи. Затоа што не сакам да одам на физикална терапија, особено не во ова време на корона. Или вежби кои долго време им треба за да дадат резултати.
Можеби вежбите помагаат да се опуштат мускулите, но ако јас фатам да кревам товар или да пешачам, ќе бидат џабе сите вежби, пак ќе ми се стегнат мускулите.
Додека пак со инекциите пребарав дека се доста ефикасни и траат по 9 месеца. Затоа дали кај нас боцкаат за напнати мускули?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.193
Поени од реакции
17.523
Дечки, дали кај нас во државава се врши боцкање за престегнати, напнати мускули. Бидејќи мислам дека ги имам, никако не можам да ги опуштам... Треба на лекар да одам, но пред да одам, да прашам да не може тоа да се направи. Затоа што не сакам да одам на физикална терапија, особено не во ова време на корона. Или вежби кои долго време им треба за да дадат резултати.
Можеби вежбите помагаат да се опуштат мускулите, но ако јас фатам да кревам товар или да пешачам, ќе бидат џабе сите вежби, пак ќе ми се стегнат мускулите.
Додека пак со инекциите пребарав дека се доста ефикасни и траат по 9 месеца. Затоа дали кај нас боцкаат за напнати мускули?
Како се раниш?
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
53
Поени од реакции
16
Случајно за ова разбрав од една личност, па да си споделам јас што ми се деси.

Двапати ми се има случено ова во живот, барем така мислам.

Еднаш бев во Радовиш. чинам минатата година. Спиев, и од еднаш се разбудив ама онака почна страв од нигде негде да ме фаќа, и срцето почна да ми чука забрзано. Цел саат ми требаше пак да заспијам...

И оваа година, баш пред неколку месеци дома, истото ми се деси ама оваа пат пократко, и успеав да заспијам побрзо.
Во последно време спијам само 6 или 7 часа, што не е добро, и еве сега спијам минимум 7 ипол, или повеќе. Наводно како што разбрав тоа да ти било Паничен Напад? Некој со слично искуство? Од вежбање, само возење со велосипед, и за храна буквално јадам се, од месо, бурек, здрава, и нездрава храна. Килограми едно 83-84.
+ стресови од 1,000 различни проблеми што ми се дешаваат периодов

Треба да променам малку, повеќе спорт. повеќе здрава храна, повеќе спиење, ама иди спиј со ова факултетов 300 проблеми XD

Edit:
Е сега ова можно ли е да е паничен напад во опште???

Инаку минатата година исто така еднаш сум и месечарел, навистина језиво. После тоа буквално се забарикадирав во соба, од страв да не се повредам. И за среќа повеќе не ми се деси такво нешто. А и тогаш спиев околу 6 - 7 часа, што знам дека не е добро.
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
56
Поени од реакции
172
Ќе треба да се оперирам од кила ингвинална. Дали ќе можам на државна да најдам термин за брзо пошто од 2018 ја носам и прилично е голема.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
53
Поени од реакции
16
Ќе треба да се оперирам од кила ингвинална. Дали ќе можам на државна да најдам термин за брзо пошто од 2018 ја носам и прилично е голема.
Побарај упут со приоритет...незнам што да ти речам или види побарај слободни термини....
И све најдобро
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.271
Поени од реакции
16.498
Ќе треба да се оперирам од кила ингвинална. Дали ќе можам на државна да најдам термин за брзо пошто од 2018 ја носам и прилично е голема.
...некако сите се на годишни одмори од лани!
ice_screenshot_20210629-181325.jpeg

моментално термин само кај двајца,

ice_screenshot_20210629-181351.jpeg ice_screenshot_20210629-181409.jpeg

за кај првиот слободни термин................за кај вториот слободен термин!

ice_screenshot_20210629-181710.jpeg

ice_screenshot_20210629-181544.jpeg
термини нешто имаш во Струмица во јули,

ice_screenshot_20210629-181818.jpeg
термини нешто во Тетово ( кај д-р Соколовски) во јули

ice_screenshot_20210629-181859.jpeg
термини нешто во Охрид (кај д-р Стефановски)

другите градови се „ситни“ за таква интервенција
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.710
Поени од реакции
2.929
Пред 11 дена откако примив прва доза фајзер, дали од сугестија или дали тогаш станав свесен после 5 мин во градите као почна да се појавува тапа болка одвреме навреме. И од тогаш дали коинцидентално или не имам тапа болка во градите како да тлее некогаш ја осеќам некогаш не и мускулите како да ми се фатени од промаја позади на плешките (горен грб) кога се мрдам. Секако да не примав вакцина немаше воопшто на ова да му придавам значење сум имал слични болки, ама сега ме мачи она што викаат дека од фајзер може миокардитис да предизвика. Исто сакам да почнам да вежбам а ако е тоа како што читав неколку месеци не треба да се вежба. Дали можам да знам за сигурно без да се замарам со лекари? Други симптоми ништо немам.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
53
Поени од реакции
16
Пред 11 дена откако примив прва доза фајзер, дали од сугестија или дали тогаш станав свесен после 5 мин во градите као почна да се појавува тапа болка одвреме навреме. И од тогаш дали коинцидентално или не имам тапа болка во градите како да тлее некогаш ја осеќам некогаш не и мускулите како да ми се фатени од промаја позади на плешките (горен грб) кога се мрдам. Секако да не примав вакцина немаше воопшто на ова да му придавам значење сум имал слични болки, ама сега ме мачи она што викаат дека од фајзер може миокардитис да предизвика. Исто сакам да почнам да вежбам а ако е тоа како што читав неколку месеци не треба да се вежба. Дали можам да знам за сигурно без да се замарам со лекари? Други симптоми ништо немам.
Па незнам...најточно што да ти кажам јас слушав дека вакцините ја задебелување крвта и ако имаш масти тоа ти е дополнителен проблем...
Почни со пешачење за почеток доста ти е и тоа е вежба...години килажа висина ако не е проблем да наведеш и крвна слика како имаш масти едно друго
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.710
Поени од реакции
2.929
Па незнам...најточно што да ти кажам јас слушав дека вакцините ја задебелување крвта и ако имаш масти тоа ти е дополнителен проблем...
Почни со пешачење за почеток доста ти е и тоа е вежба...години килажа висина ако не е проблем да наведеш и крвна слика како имаш масти едно друго
Не не никакви масти, крвна слика последен пат ми беше совршена без ниеден параметар надвор:D Прашањето ми е дали може да биде миокардитис или перикардитис за другото ич не се секирам хаха
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
53
Поени од реакции
16
Не не никакви масти, крвна слика последен пат ми беше совршена без ниеден параметар надвор:D Прашањето ми е дали може да биде миокардитис или перикардитис за другото ич не се секирам хаха
Епа не би требало да е нешто страшно јас не би му ја мислел, само умерено со физичка активност прави нешто полесно, пешачење, возење велосипед...
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.659
Поени од реакции
6.519
Дечки прашање, правев операција на ахилова тетива, сеа пијам лекарства, поточно конзумирав цитерал до пред недела време, сега сум само на харелто, вчера стигна повик за вакцинција, дали смеам да примам вакцина или да одолжам за понатаму кога ќе ме тргнат од апчиња?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom