Дежурна Ординација! #2

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.733
Поени од реакции
13.523
веднаш по физичка активност не се мери. У ствари се мери ама ќе ти даде погрешни податоци, во однос на лесно движење или мирување.
Ако сакаш да го следиш низ разни активности, побарај од интернист холтер, ако се сомневаш во промени во притисокот.
Инаку за ова т.н. туркање може да се консултираш и со интернист или спец за уво нос грло (во увото е центарот за рамнотежа), на крај краева и со невролог како втор стадиум на преглед ако претходните 2 специјалисти не најдат ништо (макар да не ми се верува да е нешто толку комплексно за невролог). Во секој случај и матичниот според симптомите може да ти сугерира каде или да ти помогне.
Ке му кажат дека се е ок а проблемот ке остане,како во мојот и илјадници други случаеви
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.477
Поени од реакции
9.426
Имам мал проблем со рамнотежата, при одење некако се ме бутка налево... ова не се одразува кога сум дома на пример, или пак кога одам по некое тесно сокаче/патче, али чим излезам на поширока површина почнувам да одам налево и неможам тоа да го контролирам. Понекогаш и воопшто не му обраќам внимание, али некогаш дури и мака ме фаќа од тоа "буткање" што го имам при одење...
... дали го пиеш лекот што си го ставил во фрижидерот кога се двоумеше дали да го пиеш? губење на рамнотежа пропратена е со низа непријатни симптоми, како нагон за повраќање и општа мака, ти тоа го немаш според тоа што го објаснуваш, туку само што „одиш налево“ или само чувствуваш дека те „бутка на лево“ дали тоа ти се причинува или навистина се случува??... јас би рекла дека ти се причинува, а кривецот е „тоа“ од фрижидерот!
 
Последно уредено:

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.622
Поени од реакции
53.254
... дали го пиеш лекот што си го ставил во фрижидерот кога се двоумеше дали да го пиеш? губење на рамнотежа пропратена е со низа непријатни симптоми, како нагон за повраќање и општа мака, ти тоа го немаш според тоа што го објаснуваш, туку само што „одиш налево“ или само чувствуваш дека те „бутка на лево“ дали тоа ти се причинува или навистина се случува??... јас би рекла дека ти се причинува, а кривецот е „тоа“ од фрижидерот!
Тој флунисанот го прекинав после 4-5 дена пиење, телото не ми го поднесуваше... нагони на повраќање и мачнина немам, освен буткањето налево кога одам. Нејсе утре ќе земам упат од матичниот за уво, нос и грло
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
6.845
Поени од реакции
3.963
Тој флунисанот го прекинав после 4-5 дена пиење, телото не ми го поднесуваше... нагони на повраќање и мачнина немам, освен буткањето налево кога одам. Нејсе утре ќе земам упат од матичниот за уво, нос и грло
Пиши ми во лп.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.477
Поени од реакции
9.426
Тој флунисанот го прекинав после 4-5 дена пиење, телото не ми го поднесуваше... нагони на повраќање и мачнина немам, освен буткањето налево кога одам. Нејсе утре ќе земам упат од матичниот за уво, нос и грло
...па токму тоа те прашував, дали тоа „ идење на лево“ се случи за или после негово пиење?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.477
Поени од реакции
9.426
Тоа што ти се десило на 3 Октомври, вртоглавиците мене истото ми се деси во точно истиот период, поточно крајот на Септември, и мене ми траеја 1 недела тие вртоглавици кои беа проследени со висок притисок (140 со 95/100), дури еднаш завршив на дежурен кога ми се качи на 170 со 110... ама тогаш беше онака врвот на мојата анксиозниост, кога се плашев од кревет да станам и мислите ми одеа само на "ова ќе ми биде, она ќе ми биде, нестабилен сум, ваков сум, таков сум". Паничните напади беа секојдневие...
Значи истиот период заедно сме ги имале вртоглавиците, и добро е што си направил 134124 тестови кадешто не ти откриле ништо позначајно, значи се е во ред со тебе. Финтата е во психата, мора тоа да се надмине, јас разговарав со лекар и ми кажа зошто ми се десиле тие вртоглавици.
- Неисчистени уши
- Низок притисок (што го немам)
- Задниот дел од вратот
- Тироидната
- Шеќер во крвта
- Нагла промена на времето
Мене ми беше од промената на времето, ама ми требаше време додека јас тоа да го сконтам, и затоа цело време имав висок притисок. Психички кога се нервираш, и цело време кога си напнат доаѓа и до пореметување на притисокот, во мојот случај се качуваше, во твојот варира час паднат, час качен.
Сега да не ме сфатиш погрешно, јас не ти викам да прекинеш да одиш на лекарски прегледи, всушност провери се целосно од глава до пети, практикувај го тоа барем еднаш годишно, здраво е, али ако и тогаш не ти најдат ништо пострашно ондак ќе мора да поработиш на твојата психа. Среќа јас дома имав член на семејството кое ги има поминато истите овие патишта што јас ги поминав, и ми кажа убаво дека ова е чиста анксиозност, и со тек на време ќе се смири, само не треба да се замараш премногу со тоа. И така еве веќе па скоро 2 месеца мене притисокот ми е нормален 125 со 80/85, панични напади имам еднаш месечно и успеав да ги исконтролирам, и најважно ги исфрлив лошите мисли од глава.... Разговор со блиска личност, шетање, вежбање, и ако ептен имаш потреба од стручно лице оди одвреме навреме на психијатар на кафе муабет што се вели.

Држи се :)
...да те потсетам на твојот пост за вртоглавиците, дали се исти, слични со сегашнава состојба што мислиш дека „те бутка на лево“ ?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.552
Поени од реакции
9.376
Позитивен брис од нос со ауреус. Дали е доволно локално да аплицирам хлоранфеникол или морам и терапија да пијам?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.477
Поени од реакции
9.426
Позитивен брис од нос со ауреус. Дали е доволно локално да аплицирам хлоранфеникол или морам и терапија да пијам?
ако немаш други симптоми доволно само локално со антибиотикот! (подетално во ЛП)
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
1.383
Поени од реакции
720
Знае ли некој дали кај нас е достапна ЛАСИК операцијата на очи, кога е корисна, колку е опасна, дали е многу скапа и слично. Неодамна еден од јутуберите што ги пратам MKBHD направи ваква операција и многу ја пофали, па нз дали се исплати ризикот за ова, нели не е исто здравството кај нас и во САД.
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
35
Поени од реакции
77
Дали има некој искуство со оваа метода кај др.Ѓорески ?
Остранување малигни тумори на црн дроб .
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
30.188
Поени од реакции
40.987
Дали некој знае у која аптека се продава морфин.
Во тие околу Државна нема.
 
Член од
7 јануари 2020
Мислења
15
Поени од реакции
23
Dobar den na site
Sakam da me.posovetuvate so doktor bi trwbalo da posetam
4 meseci nanazad imam bolka vo desnata strana na jajnicite istivremeni se povrzuva so bolka vo kolenoto i gluzdot od desnata noga
Na ginekolog vednas otidov pap test se se uredno
Urinokultura krvna slika se vo red
Bolkite ne prestanuvaat
:(
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.070
Поени од реакции
8.482
Член од
12 март 2009
Мислења
14.070
Поени од реакции
8.482
пред околу една недела имаше на ТВ, дека новиот смртоносен кинески Корона Вирус НЕ Е ЗАКАНА за нас... ама сега пишува:

Svijet je u panici: Prvi slučaj opakog korona virusa u SAD-u!

Pročitajte više na: https://www.24sata.hr/news/svijet-je-u-panici-je-li-ubojiti-korona-virus-stigao-do-sad-a-671679 - 24sata.hr
KORONAVIRUS
JE LI MOGUĆE? OVO SE ŠIRI! Muškarac iz Australije ima simptome novog smrtonosnog virusa, u karanteni je
 
На врв Bottom