Дежурна Ординација! #2

Член од
21 мај 2019
Мислења
9
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прашам во врска со Белогент маст, бидејќи пишува да не се користи доколку личноста има Розацеа, дали смее да се употребува ама на рака, поточно на прсти?
Благодарам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.126
Поени од реакции
8.805
Здраво, сакам да прашам во врска со Белогент маст, бидејќи пишува да не се користи доколку личноста има Розацеа, дали смее да се употребува ама на рака, поточно на прсти?
Благодарам
... белогент маст, е комбинација од кортикостероид (бетаметазон) и антибиотик (генатмицин).
... розацеа е промена на кожата на лицето т.е. со црвенило на образите, со проширувањето на малите крвни садови придружни симптоми чешање, печење и главна причина не се знае ама се претпоставува дека може да се провоцира од топлина, зачинета храна, пареа, сонце, калоричен пијалок, стрес па и хормоналните нарушувања.

p_1_43443.jpg gentamicin-mast.jpg

...сега да поврземе тоа што прашуваш, употребата на кортикостероидни креми како и капки за нос и очи исто така може да биде причина за развој на розацеа (си направила анализа на бактеријата Helycobacter pylori ? може да биде причина за розацеа), така да делување на белодермот на прстите не делува само локално туку и системски, посебно ако зафаќа поголема површина, оти кортикостероидот се абсорбира од намачканата кожа во циркулацијата, така да не би било пожелно да примениш Белогент маст штом имаш розацеа, ама ако си намачкал/а еднаш два до сега, не е страшно, но избегнувај примена на мастови кои содржат кортикостероиди.... може да примениш чист антибиотик ,,гентамицин,, без бетаметазон кортикостероид!
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
9
Поени од реакции
0
Си направив проблем имав трн во прстот и пробав да го извадам со игла, обична за шиење, но притоа не ја стерилизирав, а ни прстот. Подоцна ми се направи топче на местото, па почна да отекува врвот на прстот, да трни, боли и да биде жежок. Ми беше страв да не е инфициран, па отидов на клиника.
На клиника не сакаа да ме примат, на крај д-р ми ја даде оваа маст, во случај за два три дена да не помине, да земам антибиотици од матичната.
На ливчето видов дека не треба да се земе при Розацеа, ама не знаев дали смеам да ставам. Намачкав само сега.
Имам правено лани хеликобактер, негативно беше.
Благодарам за одговорот.
Автоматски споено мислење:

... белогент маст, е комбинација од кортикостероид (бетаметазон) и антибиотик (генатмицин).
... розацеа е промена на кожата на лицето т.е. со црвенило на образите, со проширувањето на малите крвни садови придружни симптоми чешање, печење и главна причина не се знае ама се претпоставува дека може да се провоцира од топлина, зачинета храна, пареа, сонце, калоричен пијалок, стрес па и хормоналните нарушувања.

Прегледај го приврзокот 230749 Прегледај го приврзокот 230750

...сега да поврземе тоа што прашуваш, употребата на кортикостероидни креми како и капки за нос и очи исто така може да биде причина за развој на розацеа (си направила анализа на бактеријата Helycobacter pylori ? може да биде причина за розацеа), така да делување на белодермот на прстите не делува само локално туку и системски, посебно ако зафаќа поголема површина, оти кортикостероидот се абсорбира од намачканата кожа во циркулацијата, така да не би било пожелно да примениш Белогент маст штом имаш розацеа, ама ако си намачкал/а еднаш два до сега, не е страшно, но избегнувај примена на мастови кои содржат кортикостероиди.... може да примениш чист антибиотик ,,гентамицин,, без бетаметазон кортикостероид!
Си направив проблем имав трн во прстот и пробав да го извадам со игла, обична за шиење, но притоа не ја стерилизирав, а ни прстот. Подоцна ми се направи топче на местото, па почна да отекува врвот на прстот, да трни, боли и да биде жежок. Ми беше страв да не е инфициран, па отидов на клиника.
На клиника не сакаа да ме примат, на крај д-р ми ја даде оваа маст, во случај за два три дена да не помине, да земам антибиотици од матичната.
На ливчето видов дека не треба да се земе при Розацеа, ама не знаев дали смеам да ставам. Намачкав само сега.
Имам правено лани хеликобактер, негативно беше.
Благодарам за одговорот.
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2017
Мислења
8
Поени од реакции
1
Ве молам за одговор. Имам приметено дека десниот ингвинален лигамент ми е по видлив кога стојам (по целосна негова должина) за разлика од левиот.
Поради малку страв и покрај тоа што немам никакво топче и сл. бев на преглед за кила кај абдоменален хирург. Ме прегледа целосно во стоечка и лежечка позиција и ми кажа дека немам ништо. Кога му го поставив прашањето зошто десниот ингвинален лигамент ми е по истакнат само се насмеа и рече уживај немаш ништо. Ме интересира ваше мислење.
B9781455770083000041_f004-001-9781455770083.jpg
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.250
Поени од реакции
18.862
Ве молам за одговор. Имам приметено дека десниот ингвинален лигамент ми е по видлив кога стојам (по целосна негова должина) за разлика од левиот.
Поради малку страв и покрај тоа што немам никакво топче и сл. бев на преглед за кила кај абдоменален хирург. Ме прегледа целосно во стоечка и лежечка позиција и ми кажа дека немам ништо. Кога му го поставив прашањето зошто десниот ингвинален лигамент ми е по истакнат само се насмеа и рече уживај немаш ништо. Ме интересира ваше мислење.
Прегледај го приврзокот 231540
Нишо не ти е, и мојот десен ингвинален лигамент ми е повидлив.
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
8
Ај да прашам и јас совет нешто....
Пред месец дена некаде еден ден на работа како да изгубив свест на кратко т.е почна пред мене да ми излегуваат "звездички"ама помина тоа 15 мин дали ме држеше... ама после тоа почнаа проблемите секој ден како да губам снага/енергија , омалаксаност , немање доволна рамнотежеа кога одам како да сум готов да паднам во секој момент, промена на притисокот често оди во нисок....... Од прегледи напраив:
- Kрвна слика (се тип топ)
- Крвна слика за тероидна жлезда ( една од двете ставки ми беше помалку од нормалата 4 до 20 нормално а мене 3.30 така нештоама рекоа дека немало врска тоа со мојата состојба)
- Ехо ( и овде се уредно )
По препорака на матичниот лекар отидов на преглед на невролог ( приватен не ми се чекаше 3 недели за термин) 3 снимки ми направија на главата снимање со штипки сите... и таму уредно се .... а ситуацијата ми е иста да не кажам секој ден полоша, совет нешто што да правам следно ?
Се само цитирам од пред неколку месеци затоа што ми треба мислење , сеуште неможам да си го решам проблемот... симптомите ми се појачија на некој начин, ми почнаа и нови симптоми: огромни болки во нозете, кичмата, слабост во рацете, состојба пред колапс или на англиски како што барав најдобро би ја опишал како Extreme Fatigue,чуство како да немам доволна циркулација на крв во рацете/ нозете.... ми направија уште многу анализи дадени од невролог и интернист:
- EМГ на раце и нозе
- Тироидата уште 5-6 пати ми ја проверуваа во ред е
- Комплетна крвна слика на хормони и ред други работи ( Хемостаза , Д-Димери)
- Магнетна на глава
- Магнетна на врат (треба да чекам уште 10тина дена за резултат овде )
- Компјутерска томографија на тимусна жлезда и ред други работи овде успут се видоа бели дробови итн...
- Eхо на срце 3 пати
- Доплер на врат и нозе
и други има сигурно ама не ми текнува .... се беше уредно во главно , хормонската и деталната крвна слика го оценија како уредни вит Д бегаше од границите кон нисок ама проценија како недоволно нисок за да ми се случува, на ехо на срцето ми најдоа како што разбрав нешто како кога прима срцето крв и кога се отвара некој вентил мене не ми се отварал до крај баш и како шум на срце нешто сум имал ама не било сериозно за преземање мерки туку на 6 месеци ми рекоа само на контроли да идам и дека не било поврзано со мојава состојба ( отидов на 3 различни места да ми го потврдат истото нормално во краток период ) ... и сеа после сите тие прегледи нормално ми дијагнистоцираа анксиоза ... со разговор со психолог и психијатар прифатив антидпересиви Зепира со Хелекси...веке 3 недели ги пијам нема нишо подобрување.... незнам дали да одам на ортопед или нешто за нозеве / кичмава да видат да не иде сето тоа од таму или параночиен станав веке незнам ми нема логика ништо до сеа , кичмава , нозеве ме убиваат од болки слабост на секаде а одговорот на сето тоа да биде антидепресиви само.....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.126
Поени од реакции
8.805
го оценија како уредни вит Д бегаше од границите кон нисок ама проценија како недоволно нисок за да ми се случува...
images.jpg

... а колку треба да ти биде износ „0“ за да биде оценет како причинител?

Classification-of-vitamin-D-levels.png ff0c34a775aba2b2f9bc5336c2b2c9d5.jpg

како што памтам ти после пиење на суплименти во чиј состав имаше Вит Д си направил лабораториска анализа и резултатот ти беше 8 nmol/l ?

VitD_Versorgung_Skala_UK.jpg

а замисли да си го направил тоа пред да ги пиеш тие суплименти во чиј состав имаше и Вит Д!
дефицит на Вит Д, и те како може да донесе негативности во здравјето на човекот ако се задржи подолго време, ајде да повторам пак:

Vitamin-D-Levels-and-Depression.png vitamin-D-deficient-1.jpg

и на крај, совет,,,доведи го во нормала, со исхрана, сончање па и со суплименти кои содржат Вит Д (затоа од секој наведен извор е понаков Вит Д), па потоа ќе направиме споредба дали ќе бидеш во иста состојба, како што гледам идеш во погрешен правец и само ја развиваш хипохондријата што секој повеќе или помалку ја имаме во себе грижејќи се за своето здравје!

3ce1336687fb248eee13a9e151728675.jpg Practical tips to maintain optimal vitamin d levels.jpg

...значи ти имаш 8 nmol/l Вит Д, а оптимално за организмот треба 50 nmol/l, па сега види ти колку е точна проценката!
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
8
Прегледај го приврзокот 232582

... а колку треба да ти биде износ „0“ за да биде оценет како причинител?

Прегледај го приврзокот 232583 Прегледај го приврзокот 232584

како што памтам ти после пиење на суплименти во чиј состав имаше Вит Д си направил лабораториска анализа и резултатот ти беше 8 nmol/l ?

Прегледај го приврзокот 232585

а замисли да си го направил тоа пред да ги пиеш тие суплименти во чиј состав имаше и Вит Д!
дефицит на Вит Д, и те како може да донесе негативности во здравјето на човекот ако се задржи подолго време, ајде да повторам пак:

Прегледај го приврзокот 232586Прегледај го приврзокот 232587

и на крај, совет,,,доведи го во нормала, со исхрана, сончање па и со суплименти кои содржат Вит Д (затоа од секој наведен извор е понаков Вит Д), па потоа ќе направиме споредба дали ќе бидеш во иста состојба, како што гледам идеш во погрешен правец и само ја развиваш хипохондријата што секој повеќе или помалку ја имаме во себе грижејќи се за своето здравје!

Прегледај го приврзокот 232589Прегледај го приврзокот 232590

...значи ти имаш 8 nmol/l Вит Д, а оптимално за организмот треба 50 nmol/l, па сега види ти колку е точна проценката!
На едната анализа е :
Vitamin D3 koncetracija na vitamin 21.63 ng/ml ref vrednost: 10-44
а на другата:
Vitamin D total ( nmol/l) ( 25- Hudroxuvit.D) 16,17 ref vrednost 25-110
а на најпрвата анализа во Авицена лаб
VitaminD 25 ОH D2+D3 nmol/l 50.6 ref vrednost 75 - 250 umeren nedostatok 50-75
Мене нишо не ми е јасно овде како 3 теста витаимин Д , 3те различни имиња реф вредности итн ....
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.126
Поени од реакции
8.805
На едната анализа е :
Vitamin D3 koncetracija na vitamin 21.63 ng/ml ref vrednost: 10-44
а на другата:
Vitamin D total ( nmol/l) ( 25- Hudroxuvit.D) 16,17 ref vrednost 25-110
а на најпрвата анализа во Авицена лаб
VitaminD 25 ОH D2+D3 nmol/l 50.6 ref vrednost 75 - 250 umeren nedostatok 50-75
Мене нишо не ми е јасно овде како 3 теста витаимин Д , 3те различни имиња реф вредности итн ....
...различни референтни вредности на различни Вит Д, ете самиот си ги укажал, а ги има седум Вит Д кои се рзаликуваат според структура, ама кога ќе речеме Вит Д мислиме на Вит D2 (ergokalciferol) и D3 (kolekalciferol), 25-OH Вит D е главни метаболит на Вит Д и најчесто тој се испитува како показател на Вит Д, ама штом се прашуваш други работи, а не даваш внимание да внесеш Вит Д, нема веќе јас што да коментирам според сето горе што ти испостирав сликовито!

останува само да те потсетам :

ice_screenshot_20200207-162937.png

или другото испитување:

ice_screenshot_20200207-163357.png

ice_screenshot_20200207-163432.png

така да имаш изразен недостаток или дефицит на Вит Д, сакаш прифати го тоа сакаш не!
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2019
Мислења
36
Поени од реакции
15
Дали му се случува на некој наеднаш топли бранови да го облеваат и пот како да гори и носот и како температура да има и омалаксаност, а кога ќе се измери температура да нема? Причина?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.384
Поени од реакции
16.412
Дали му се случува на некој наеднаш топли бранови да го облеваат и пот како да гори и носот и како температура да има и омалаксаност, а кога ќе се измери температура да нема? Причина?
1. Притисок
2. Хормони
3. Нервоза/анксиозност
 
Член од
28 септември 2018
Мислења
52
Поени од реакции
133
Дали му се случува на некој наеднаш топли бранови да го облеваат и пот како да гори и носот и како температура да има и омалаксаност, а кога ќе се измери температура да нема? Причина?
На нервна база.
Релаксирај се на некој начин. Убава вежба со дишење можеш да правиш тогаш. Вдиши длабоко на нос и споро издиши преку уста, повтори повеќе пати (y)
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
669
Поени од реакции
892
Здраво дечки,
Дали има некој кој поминал низ операција на камени во жолчката? Дијагнозата ја имам, но во моментов не можам да ја направам операцијата, па преку промена на исхраната сакам да ги намалам ситуациите во кои се појавува болка. Конкретно ме интересира кои храни се строго НЕ, освен прженото. Кои храни се дозволени? Некаде прочитав да не се консумира зелена салата, леќа, брокула, грав, грашок..?
Ако не е за тука мислењето преместете го :)
Фала :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.946
Поени од реакции
9.999
Доктори на темава, да прашам нешто.

Неделава имам тапа болка во пубичниот регион, уринирам често и не се чувствувам баш испразнет после уринирање.
- Уринокултурата од вчера излезе негативна.
- Денес на ехо немам никакви промени на мочен меур, бубрези.
Почнав да пијам Нифуран уште кога ме заболе. Не знам дали антибиотикот ја "покри" уринокултурата, па излезе негативна. До сега на два пати со исти симптоми сум имал Е. Коли, па пиев антибиотици.

Во исто време, носот ми тече, кашлам малку, настинат сум.
Дали станува збор за некаква прелада?

Истовремено, денес на крвната слика имам покачена седиментација со 50 вредност. Леукоцитите ми се нормални. CRP ми е 2.9 (6.0 е горна граница). Другото се е нормално.
Дали седиментацијата ми е покачена од настинката или така нешто?
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
30
Поени од реакции
8
Имам хипертрофични тонзили. Лани пролет ми се воспалија и пиев антибиотик,антихистаминик и ставав куп спрејови за во нос. Дури и Декортин пиев. Ми се оправија дури откако отидов на море. Се вратив како нова. Сега пак истиот проблем ... Искуство некој што се оперирал? И дали е можно од тоа да ми зујат ушите? Имам и јаки болки во пределот на челото,образите и дури ме боли и носот
|(
.
 
На врв Bottom