Дежурна Ординација! #2

Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.177
Поени од реакции
5.160
Веќе месец дена одвреме навреме (најчесто навечер или рано сабајле) ми се јавува досадно чешање во носот и грлото а понекогаш и во ушите

На што повеќе асоцира ова на настинка или можеби алергија ?
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
188
Поени од реакции
299
Веќе месец дена одвреме навреме (најчесто навечер или рано сабајле) ми се јавува досадно чешање во носот и грлото а понекогаш и во ушите

На што повеќе асоцира ова на настинка или можеби алергија ?
Најчесто е поврзано со ова време во годината кога имаме настинки пропратено со загаден воздух. Користење на заштитни маски за дишење и редовна хигиена на носот и усната празнина мора да се почести.
Се разбира дополнителен фактор е и пушењето цигари доколку е присутно
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.907
Поени од реакции
17.201
Прегледај го приврзокот 224410

... естрогенот како хормон е присутен во мали количини кај мажот, како што е присутен и тестостерон во мали количини кај жените, така да при честа, долгорочна примена на жалфијата фитоестрогени кои се во нејзин состав можат да дадат потенцирани естрогенски ефекти кај мажот (либидо, еректилна функција, сперматогенеза) :)

Прегледај го приврзокот 224408 Прегледај го приврзокот 224409

...по една чаша неделно, не би требало да биде проблем!
Знаеш ли што се цитостатици? (Анастрозол - пример) истите понекогаш треба да се даваат во осетно поголеми дози за супресијата на естрогенот да биде поефикасна, а се ијладници пати помоќни од трефкиве. Ќе те замолам по последeн пат да не збориш за работи за кои не си информирана, шансата од фитоестрогени, да влијаат на нативните рецептори значајно е минимална, механизмиот за регулација на хормони е многу добро контролиран, и нити една тревка не може ни приближно знајачно да го инхибира, или модифицира (не во дозите кои се користат) ин витро, со дози кои се 200x концентрирани, можно е, но во организам јок.

Ако збориш за ефект на естроген, кој е позначаен, збори за млечни продукти кои содржат вистински естрогени/хормони не растителни состојки кои прават мимика на вистинските, и се неспоредливо послаби, фактор 100 е во прашање.

Кога сме кај растенијата, пивото е најпотентен фитоестроген, не те гледам да збориш за пиво, а нити за млечни продукти, па така наместо да шириш параноја, страв, и невистини - едуцирај се каде е ВИСТИНСКИОТ проблем.


Сигурно исто така мислиш дека сојата го качува естрогенот :LOL:
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.097
Поени од реакции
12.701
Знаеш ли што се цитостатици? (Анастрозол - пример) истите понекогаш треба да се даваат во осетно поголеми дози за супресијата на естрогенот да биде поефикасна, а се ијладници пати помоќни од трефкиве. Ќе те замолам по последeн пат да не збориш за работи за кои не си информирана, шансата од фитоестрогени, да влијаат на нативните рецептори значајно е минимална, механизмиот за регулација на хормони е многу добро контролиран, и нити една тревка не може ни приближно знајачно да го инхибира, или модифицира (не во дозите кои се користат) ин витро, со дози кои се 200x концентрирани, можно е, но во организам јок.

Ако збориш за ефект на естроген, кој е позначаен, збори за млечни продукти кои содржат вистински естрогени/хормони не растителни состојки кои прават мимика на вистинските, и се неспоредливо послаби, фактор 100 е во прашање.

Кога сме кај растенијата, пивото е најпотентен фитоестроген, не те гледам да збориш за пиво, а нити за млечни продукти, па така наместо да шириш параноја, страв, и невистини - едуцирај се каде е ВИСТИНСКИОТ проблем.


Сигурно исто така мислиш дека сојата го качува естрогенот :LOL:
... дебатирај, не се карај и не се прави САМО ти као паметен, оти го губиш и дојамот на твоето знаење, почитувај го соговорникот!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.907
Поени од реакции
17.201
... дебатирај, не се карај и не се прави САМО ти као паметен, оти го губиш и дојамот на твоето знаење, почитувај го соговорникот!
Да дебатирам? пола pubmed ви го постирав по темите, за да ми праќате линкови од жута штампа и портали, church of bacon, и да ми раскажувате што јаделе дедовците -бабите, и разноразни анегдотални фекалии и рекла казала муабети, или постирај доказ да го поткрепиш твоето тврдење, или не ми објаснувај како да разговарам, ако мислиш дека сум против правилата, стисни пријави.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.097
Поени од реакции
12.701
Да дебатирам? пола pubmed ви го постирав по темите, за да ми праќате линкови од жута штампа и портали, church of bacon, и да ми раскажувате што јаделе дедовците -бабите, и разноразни анегдотални фекалии и рекла казала муабети, или постирај доказ да го поткрепиш твоето тврдење, или не ми објаснувај како да разговарам, ако мислиш дека сум против правилата, стисни пријави.
... уаууу го извади стапчето од фиока, ме удри по прстите и отиде да го викне директорот! :несвест:
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
103
Поени од реакции
256
Нон стоп кога и да се разбудам сабајле од спиење ме печат очите и ми се спие многу, а спијам минумум 10 саата секојдневно, а на пример ако спијам 5,6 или 7 саата па цел ден сум уморен енергија нула;/ неко рецепт, совет/
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.173
Поени од реакции
22.249
Нон стоп кога и да се разбудам сабајле од спиење ме печат очите и ми се спие многу, а спијам минумум 10 саата секојдневно, а на пример ако спијам 5,6 или 7 саата па цел ден сум уморен енергија нула;/ неко рецепт, совет/
Фати рутина. Спиј 8 саата или 7и30 ама легнувај во исто време секоја вечер. И гледај да се будиш без аларм.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.579
Покачени билирубини да прашам и овде поактивна е тамата дали зависи ако имаш хемороиди и од тоа да ти се покачат или нема врска ова. И што точно може да бидат покачени билирубини?? еве колку се покачени...
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.866
Поени од реакции
5.616
Дали има одредена бројка да си бил, која е препорачана за да бидеш под целосна генерална анастезија у тек на животот. Има два муабети ... Се советува до три пати да си под цела анастезија заради доживотни можни последици и второ дека нема последици ....
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.513
Поени од реакции
57.357
Имам мал проблем со рамнотежата, при одење некако се ме бутка налево... ова не се одразува кога сум дома на пример, или пак кога одам по некое тесно сокаче/патче, али чим излезам на поширока површина почнувам да одам налево и неможам тоа да го контролирам. Понекогаш и воопшто не му обраќам внимание, али некогаш дури и мака ме фаќа од тоа "буткање" што го имам при одење...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.907
Поени од реакции
17.201
Имам мал проблем со рамнотежата, при одење некако се ме бутка налево... ова не се одразува кога сум дома на пример, или пак кога одам по некое тесно сокаче/патче, али чим излезам на поширока површина почнувам да одам налево и неможам тоа да го контролирам. Понекогаш и воопшто не му обраќам внимание, али некогаш дури и мака ме фаќа од тоа "буткање" што го имам при одење...
Мери притисок кога ти е така
 
На врв Bottom