Анксиозност

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Bolki vo glava vrat i grb pcejne na gradi i grb mnogu retko nagon za povrakjajne so nekoja zestina i zdrigajne na creva no poslabo i nekoj pat mi se slucuva da mi se vrti vo glava no ne cesto
Не сум некој експерт, ама на твое место би направил следно:
Почни со спорт ако веќе не спортуваш, и тоа доста активно ако немаш некоја пречка во тоа здравствена, 6 дена неделно по 45 минути мин. во кои 20 минути на 80% можности, убивај се од спорт. Почни да користиш поквалитетна исхрана, исфрли се што е џанк фуд...и фокусирај се на храна богата со растителни влакна и пробиотици(кефир).
Земи нарачај си суплементи од iherb ил сл. не сум толку стручен, ама за секој случај би земал: омега 3, б-комплекс, магнезиум квалитетен, фолна киселина, Б12(ова е битно), цинк, витамин (Ц, Д3, Е), селен, јод, astaxanthin и R Alpha Lipoic Acid
Исфрли се што е шкарт од животот и почни позитивно да размислуваш (y)
 
Член од
10 декември 2019
Мислења
17
Поени од реакции
24
Molitva, post, ispoved i pricest. Koj saka da mu bidi podobro... jas taka uspeav fala mu na Boga.
 
Член од
14 декември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sakam da prasam dali nekoj probal so hipnoterapja,hipnoza za anksioznost, i dali poznavate iskusen sertificiran hipnoterapevt kaj nas,osvem Josif Janevski?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Sakam da prasam dali nekoj probal so hipnoterapja,hipnoza za anksioznost, i dali poznavate iskusen sertificiran hipnoterapevt kaj nas,osvem Josif Janevski?
Бате, се само хипноза НЕ! Не доволувај некој да си игра со твојта потсвест. Така ке ја изгубеш сосптвената воља и ке станеш зависен.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Бате, се само хипноза НЕ! Не доволувај некој да си игра со твојта потсвест. Така ке ја изгубеш сосптвената воља и ке станеш зависен.
од што ќе станеш зависен?
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
3 октомври 2019
Ај да прашам и јас совет нешто....
Пред месец дена некаде еден ден на работа како да изгубив свест на кратко т.е почна пред мене да ми излегуваат "звездички"ама помина тоа 15 мин дали ме држеше... ама после тоа почнаа проблемите секој ден како да губам снага/енергија , омалаксаност , немање доволна рамнотежеа кога одам како да сум готов да паднам во секој момент, промена на притисокот често оди во нисок....... Од прегледи напраив:
- Kрвна слика (се тип топ)
- Крвна слика за тероидна жлезда ( една од двете ставки ми беше помалку од нормалата 4 до 20 нормално а мене 3.30 така нештоама рекоа дека немало врска тоа со мојата состојба)
- Ехо ( и овде се уредно )
По препорака на матичниот лекар отидов на преглед на невролог ( приватен не ми се чекаше 3 недели за термин) 3 снимки ми направија на главата снимање со штипки сите... и таму уредно се .... а ситуацијата ми е иста да не кажам секој ден полоша, совет нешто што да правам следно ?
""''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Здраво, да прашам совет ако некој има мислење нешто со мојава ситуација....
Ова го постирав во дежурна ординација пред 2 ипол месеци, од тогаш напраив од прегледи уште :
- Доплер на нозе и вратни жили
- Магнетна резоранса на глава
- Испитување на хормони ( тестостерон , естрадиол , кортисол ,Дхеа )
- Тироидна жлезда
- Ехо на срце
- ЕКГ
- Спирометрија
- Уште 10000 интернистички прегледи и уше 2-3 анализи на крвта ....
Се ми е уредно , а мене не ми е добро воопшто , бев на 2-3 психијатарски и невролошки преглелди и нивна дијагноза е дека имам анксиоза , која манифестирала во физички симптоми. Тоа не можев да го прифатам и се уште неможам затоа што поминав низ таков период на анксиоза и панични напади пред 4-5 години , а тоа шо го имам сеа е спротивно од тоа тогаш и ни малку слично.... од симптоми имам сега :

- Губење на силата , едноствано престанувам да ги осекам рацете и нозете како да не се мои константо
- Зуење во ушињата , ми зујат цело време и како да немам доволно крв / воздух до главата и цело време ми се лоши т.е ми се врти
- Честа промена на крвниот притисок , ми варира од 110/70 до 140/90 понекогаш а често оди на низок во 90/60 и некогаш 80/50.....
- Проблеми со спињето , немам проблем да заспам , си спијам константно 6-8 часа ама се будам 1-2пти во текот на вечерта и на сабалје исто и се осекам како да немам сила воопшто
- Главоболки страшни кои доагат после зуење во ушиањата и во мегувреме ми се парализириа цело тело , дури ме застегува и срцето силно од нив
и мн други сипмтоми кои не ми текнуват во момненто...

Така сум веке 3 ипол месеци , а последниот месец сум многу полошо , дури неможам често да излегувам и од дома од што се осекам безмокно ....
Од терапија примам само Зепира по 1но на сабајле ( 4рти ден денес) и еден куп витамински апчиња ...
Цело време ми летат некои мисли дека не сум за таква терапија и дека е промашена , знам дека е рано ама се осекам полошо дури од нив.... а мисливе ме тепат затоа што тогаш исто така пиев зепира пред 4 год коа имав анксиоза и панични напади ама тоа беше тоа тогаш.... одкако осетив дека имам таков проблем одма се упатив на психијтар и со него работев на решавање на истиот, а сеа овој период цело време се упатувам на лекари и барам цело време да најдам причинител за мојата состојба од што е ваква и само се вртам во круг цело време ....
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
3 октомври 2019
Ај да прашам и јас совет нешто....
Пред месец дена некаде еден ден на работа како да изгубив свест на кратко т.е почна пред мене да ми излегуваат "звездички"ама помина тоа 15 мин дали ме држеше... ама после тоа почнаа проблемите секој ден како да губам снага/енергија , омалаксаност , немање доволна рамнотежеа кога одам како да сум готов да паднам во секој момент, промена на притисокот често оди во нисок....... Од прегледи напраив:
- Kрвна слика (се тип топ)
- Крвна слика за тероидна жлезда ( една од двете ставки ми беше помалку од нормалата 4 до 20 нормално а мене 3.30 така нештоама рекоа дека немало врска тоа со мојата состојба)
- Ехо ( и овде се уредно )
По препорака на матичниот лекар отидов на преглед на невролог ( приватен не ми се чекаше 3 недели за термин) 3 снимки ми направија на главата снимање со штипки сите... и таму уредно се .... а ситуацијата ми е иста да не кажам секој ден полоша, совет нешто што да правам следно ?
""''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Здраво, да прашам совет ако некој има мислење нешто со мојава ситуација....
Ова го постирав во дежурна ординација пред 2 ипол месеци, од тогаш напраив од прегледи уште :
- Доплер на нозе и вратни жили
- Магнетна резоранса на глава
- Испитување на хормони ( тестостерон , естрадиол , кортисол ,Дхеа )
- Тироидна жлезда
- Ехо на срце
- ЕКГ
- Спирометрија
- Уште 10000 интернистички прегледи и уше 2-3 анализи на крвта ....
Се ми е уредно , а мене не ми е добро воопшто , бев на 2-3 психијатарски и невролошки преглелди и нивна дијагноза е дека имам анксиоза , која манифестирала во физички симптоми. Тоа не можев да го прифатам и се уште неможам затоа што поминав низ таков период на анксиоза и панични напади пред 4-5 години , а тоа шо го имам сеа е спротивно од тоа тогаш и ни малку слично.... од симптоми имам сега :

- Губење на силата , едноствано престанувам да ги осекам рацете и нозете како да не се мои константо
- Зуење во ушињата , ми зујат цело време и како да немам доволно крв / воздух до главата и цело време ми се лоши т.е ми се врти
- Честа промена на крвниот притисок , ми варира од 110/70 до 140/90 понекогаш а често оди на низок во 90/60 и некогаш 80/50.....
- Проблеми со спињето , немам проблем да заспам , си спијам константно 6-8 часа ама се будам 1-2пти во текот на вечерта и на сабалје исто и се осекам како да немам сила воопшто
- Главоболки страшни кои доагат после зуење во ушиањата и во мегувреме ми се парализириа цело тело , дури ме застегува и срцето силно од нив
и мн други сипмтоми кои не ми текнуват во момненто...

Така сум веке 3 ипол месеци , а последниот месец сум многу полошо , дури неможам често да излегувам и од дома од што се осекам безмокно ....
Од терапија примам само Зепира по 1но на сабајле ( 4рти ден денес) и еден куп витамински апчиња ...
Цело време ми летат некои мисли дека не сум за таква терапија и дека е промашена , знам дека е рано ама се осекам полошо дури од нив.... а мисливе ме тепат затоа што тогаш исто така пиев зепира пред 4 год коа имав анксиоза и панични напади ама тоа беше тоа тогаш.... одкако осетив дека имам таков проблем одма се упатив на психијтар и со него работев на решавање на истиот, а сеа овој период цело време се упатувам на лекари и барам цело време да најдам причинител за мојата состојба од што е ваква и само се вртам во круг цело време ....
По ова што го пишуваш имаш проблем со притисокот пред се...Провери детално тироида и бубрези...Низок притисок предизвикува вртоглавици, висок зуење во ушите а ти имаш сериозно варирање.
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
По ова што го пишуваш имаш проблем со притисокот пред се...Провери детално тироида и бубрези...Низок притисок предизвикува вртоглавици, висок зуење во ушите а ти имаш сериозно варирање.
Бубрезите и Тироидната ми ги проверија на Ехо снимка рекоа дека се во ред , и тиродината исто така на крвта , 3-4 пати ја проверив ТСХ еднаш беше намалено првиот пат ама после следните 3 пати беше во нормала и тсх и т4 тоа... какви се тие детални прегледи на тироида и бубрези ?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.173
3 октомври 2019
Ај да прашам и јас совет нешто....
Пред месец дена некаде еден ден на работа како да изгубив свест на кратко т.е почна пред мене да ми излегуваат "звездички"ама помина тоа 15 мин дали ме држеше... ама после тоа почнаа проблемите секој ден како да губам снага/енергија , омалаксаност , немање доволна рамнотежеа кога одам како да сум готов да паднам во секој момент, промена на притисокот често оди во нисок....... Од прегледи напраив:
- Kрвна слика (се тип топ)
- Крвна слика за тероидна жлезда ( една од двете ставки ми беше помалку од нормалата 4 до 20 нормално а мене 3.30 така нештоама рекоа дека немало врска тоа со мојата состојба)
- Ехо ( и овде се уредно )
По препорака на матичниот лекар отидов на преглед на невролог ( приватен не ми се чекаше 3 недели за термин) 3 снимки ми направија на главата снимање со штипки сите... и таму уредно се .... а ситуацијата ми е иста да не кажам секој ден полоша, совет нешто што да правам следно ?
""''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Здраво, да прашам совет ако некој има мислење нешто со мојава ситуација....
Ова го постирав во дежурна ординација пред 2 ипол месеци, од тогаш напраив од прегледи уште :
- Доплер на нозе и вратни жили
- Магнетна резоранса на глава
- Испитување на хормони ( тестостерон , естрадиол , кортисол ,Дхеа )
- Тироидна жлезда
- Ехо на срце
- ЕКГ
- Спирометрија
- Уште 10000 интернистички прегледи и уше 2-3 анализи на крвта ....
Се ми е уредно , а мене не ми е добро воопшто , бев на 2-3 психијатарски и невролошки преглелди и нивна дијагноза е дека имам анксиоза , која манифестирала во физички симптоми. Тоа не можев да го прифатам и се уште неможам затоа што поминав низ таков период на анксиоза и панични напади пред 4-5 години , а тоа шо го имам сеа е спротивно од тоа тогаш и ни малку слично.... од симптоми имам сега :

- Губење на силата , едноствано престанувам да ги осекам рацете и нозете како да не се мои константо
- Зуење во ушињата , ми зујат цело време и како да немам доволно крв / воздух до главата и цело време ми се лоши т.е ми се врти
- Честа промена на крвниот притисок , ми варира од 110/70 до 140/90 понекогаш а често оди на низок во 90/60 и некогаш 80/50.....
- Проблеми со спињето , немам проблем да заспам , си спијам константно 6-8 часа ама се будам 1-2пти во текот на вечерта и на сабалје исто и се осекам како да немам сила воопшто
- Главоболки страшни кои доагат после зуење во ушиањата и во мегувреме ми се парализириа цело тело , дури ме застегува и срцето силно од нив
и мн други сипмтоми кои не ми текнуват во момненто...

Така сум веке 3 ипол месеци , а последниот месец сум многу полошо , дури неможам често да излегувам и од дома од што се осекам безмокно ....
Од терапија примам само Зепира по 1но на сабајле ( 4рти ден денес) и еден куп витамински апчиња ...
Цело време ми летат некои мисли дека не сум за таква терапија и дека е промашена , знам дека е рано ама се осекам полошо дури од нив.... а мисливе ме тепат затоа што тогаш исто така пиев зепира пред 4 год коа имав анксиоза и панични напади ама тоа беше тоа тогаш.... одкако осетив дека имам таков проблем одма се упатив на психијтар и со него работев на решавање на истиот, а сеа овој период цело време се упатувам на лекари и барам цело време да најдам причинител за мојата состојба од што е ваква и само се вртам во круг цело време ....
Тоа што ти се десило на 3 Октомври, вртоглавиците мене истото ми се деси во точно истиот период, поточно крајот на Септември, и мене ми траеја 1 недела тие вртоглавици кои беа проследени со висок притисок (140 со 95/100), дури еднаш завршив на дежурен кога ми се качи на 170 со 110... ама тогаш беше онака врвот на мојата анксиозниост, кога се плашев од кревет да станам и мислите ми одеа само на "ова ќе ми биде, она ќе ми биде, нестабилен сум, ваков сум, таков сум". Паничните напади беа секојдневие...
Значи истиот период заедно сме ги имале вртоглавиците, и добро е што си направил 134124 тестови кадешто не ти откриле ништо позначајно, значи се е во ред со тебе. Финтата е во психата, мора тоа да се надмине, јас разговарав со лекар и ми кажа зошто ми се десиле тие вртоглавици.
- Неисчистени уши
- Низок притисок (што го немам)
- Задниот дел од вратот
- Тироидната
- Шеќер во крвта
- Нагла промена на времето

Мене ми беше од промената на времето, ама ми требаше време додека јас тоа да го сконтам, и затоа цело време имав висок притисок. Психички кога се нервираш, и цело време кога си напнат доаѓа и до пореметување на притисокот, во мојот случај се качуваше, во твојот варира час паднат, час качен.
Сега да не ме сфатиш погрешно, јас не ти викам да прекинеш да одиш на лекарски прегледи, всушност провери се целосно од глава до пети, практикувај го тоа барем еднаш годишно, здраво е, али ако и тогаш не ти најдат ништо пострашно ондак ќе мора да поработиш на твојата психа. Среќа јас дома имав член на семејството кое ги има поминато истите овие патишта што јас ги поминав, и ми кажа убаво дека ова е чиста анксиозност, и со тек на време ќе се смири, само не треба да се замараш премногу со тоа. И така еве веќе па скоро 2 месеца мене притисокот ми е нормален 125 со 80/85, панични напади имам еднаш месечно и успеав да ги исконтролирам, и најважно ги исфрлив лошите мисли од глава.... Разговор со блиска личност, шетање, вежбање, и ако ептен имаш потреба од стручно лице оди одвреме навреме на психијатар на кафе муабет што се вели.

Држи се :)
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
48
Поени од реакции
19
Тоа што ти се десило на 3 Октомври, вртоглавиците мене истото ми се деси во точно истиот период, поточно крајот на Септември, и мене ми траеја 1 недела тие вртоглавици кои беа проследени со висок притисок (140 со 95/100), дури еднаш завршив на дежурен кога ми се качи на 170 со 110... ама тогаш беше онака врвот на мојата анксиозниост, кога се плашев од кревет да станам и мислите ми одеа само на "ова ќе ми биде, она ќе ми биде, нестабилен сум, ваков сум, таков сум". Паничните напади беа секојдневие...
Значи истиот период заедно сме ги имале вртоглавиците, и добро е што си направил 134124 тестови кадешто не ти откриле ништо позначајно, значи се е во ред со тебе. Финтата е во психата, мора тоа да се надмине, јас разговарав со лекар и ми кажа зошто ми се десиле тие вртоглавици.
- Неисчистени уши
- Низок притисок (што го немам)
- Задниот дел од вратот
- Тироидната
- Шеќер во крвта
- Нагла промена на времето

Мене ми беше од промената на времето, ама ми требаше време додека јас тоа да го сконтам, и затоа цело време имав висок притисок. Психички кога се нервираш, и цело време кога си напнат доаѓа и до пореметување на притисокот, во мојот случај се качуваше, во твојот варира час паднат, час качен.
Сега да не ме сфатиш погрешно, јас не ти викам да прекинеш да одиш на лекарски прегледи, всушност провери се целосно од глава до пети, практикувај го тоа барем еднаш годишно, здраво е, али ако и тогаш не ти најдат ништо пострашно ондак ќе мора да поработиш на твојата психа. Среќа јас дома имав член на семејството кое ги има поминато истите овие патишта што јас ги поминав, и ми кажа убаво дека ова е чиста анксиозност, и со тек на време ќе се смири, само не треба да се замараш премногу со тоа. И така еве веќе па скоро 2 месеца мене притисокот ми е нормален 125 со 80/85, панични напади имам еднаш месечно и успеав да ги исконтролирам, и најважно ги исфрлив лошите мисли од глава.... Разговор со блиска личност, шетање, вежбање, и ако ептен имаш потреба од стручно лице оди одвреме навреме на психијатар на кафе муабет што се вели.

Држи се :)
Баш ми е мило што си го надминал сето тоа , нема ништо полошо од ова Анксиоза коа ке манифестира во физички симптоми....
Јас ги напраив овие 100000 испитувања затоа што искрено живеев многу лош начин на живот летото, 100 дена сезонска работа без слободен ден , 100 дена на пиво,цигари и нездрав начин на исхрана , и последните 3 недели пред да ми стане лошо корситев енерги дринк Hell по еден на ден, и се мислам дека од нив го ипсореметив притисокот и се друго ....
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
Jas imam 18 godini i pred 4 godini pocnav da imam problemi so anksioznosta no veke ja izleciv
Depresijata doaga od toa koga nekoj covek ima sve t.e depresijata e luksuz.
Gledam koga i edno cigance na samafori ke zaraboti sam 10 denari od mienje koli kolku e sreken a imam drugar koj ima sve, spie do 14 casot i ne pravi nisto interesno i sekogas e dosaden vo drustvo i za sve drugite mu se krivi koga nekoe devojce ne go sviga, drugarka mi mu namesti edna ubava devojka i on e ubav no ovaa po 1 mesec go batali deka ne znae da pravi muabet ( so devojceto pravi muabet kako e da e na intervju ) .
Lani jas imav 106 kila, bev debel i ne bev socijalno aktiven mnogu, imav edno drustvo so koe pievme po parkovi i site okolu mene mi davaa pritisok deka sum sramezliv i jas se soglasuvav so toa.
No lani rekov deka e kraj na toa i pocnav dieta i dojdov sega do 88 kila i idev vo teretana 6 meseci ama sega pak pocnav isto taka pocnav da se zanimavam so licen razvoj i pocnav na primer koga idam vo prodavnica da ja napravam konverzacijata pocovecka namesto fala i cao jas ke prodolzev da zboram nesto poveke i isto taka priogam na devojcinja po ulica probuvam da pravam muabet

Za maskite: Prestanete so nezdravi naviki kako pusenje cigari i treva, alkohol, sportska, nezdrava hrana i tapa drustvo koe ke ve vodi vo nevolji da se tepate.
Pocnete da sportuvate i najdete nekoja strast vo zivotot, pocnete da priogate na devojcinja na ulica i uceto go toa konstantno, mozete da go gledate na youtube rsdmax.

Za devojkite: Isto taka prestanete so losi naviki cigari, alkohol, i ne se druzete so ogovoracki.
Pocnete da se grizite za vaseto telo i pocnete da citate knigi isto taka gledajte da najdete nekoja strast vo koja ke se pronajdete i da ne pagate na masko koga ke ve casti edna pijacka deka jas imam drugarka od 23 godini koja zarabotuva 50 000

Koga se druzev so loso drustvo jas kako individua propagav i celo vreme davavme pari za pienje i treva i taka nemoze nisto dobro da se vrati, a sega najdov drustvo so koe se pustame na devojki i ucime dosta raboti i luge so koi rabotam na nekoi idei
Druze kako mozes samiot na sebe da si dades pravo da gi sovetuvas maskite i zenskite koga ocigledno spored ova sto go imas napisano se gleda deka si MAKSIMALNO neizivean i so povekje psihicki problemi ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom