Дежурна Ординација! #2

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Нема да ти помине од ништо ако ги пиеш препаратите само по потреба.
Рупурутот и ранитидинот ок (тие ги пиеш по потреба), ама нолпазата мораш да ја пиеш подолго време. Мораш да посетиш доктор од гастро за да ти даде точна терапија. Од нолпазата има помала и поголема доза, ќе треба еднаш или па два пати да ја пиеш. Може ќе добиеш препорака и за друга терапија или за дополнително испитување.
Мегудругите работи сигурно имаш гастроезофагеален рефлукс.
Краток совет додека не посетиш доктор е да не го препунуваш желудникот со голема количина на храна, јади помалку ама повеќе пати во денот.
Таа ноќ ја испив и последната капсула доксицилин и мислам дека ми остана у грло,па како се растварала ваљда ми направила таков циркуз.Фала многу на советот,секако ке посетам доктор
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Знае ли некој чаре за киселини? Од секогаш сум имал проблем ако после јадење одма легнам у кревет ама ноќеска мислев дека ке скинам.Кај 3 саат негде ме разбуди таква болка и печење у грло,неописиво.Дури грбот ме болеше.Стоев некое време ми стана малку поарно,испив ранитидин,па уште еден после пола саат па рупурут и неколку лажици сода бикарбона,џабе само што легнав пак истото.Така до 7 се мачев легни стани,едно време лиги и бела пена повраќав, и еве денес цел ден сода,ранитидин рупурут,не поминува ни под разно.И нолпаза пиев сабајле ама јок,никако не поминува.
Не е лошо да го сликаш желудникот ако и рупурут и сода не ти помогнале. Инаку немој ранитидин (можеби ни ранитал) ниту улкодин, имаат други лекови. Оти овие ги повлекуваат од употреба.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.121
Поени од реакции
12.747
Таа ноќ ја испив и последната капсула доксицилин и мислам дека ми остана у грло,па како се растварала ваљда ми направила таков циркуз.Фала многу на советот,секако ке посетам доктор
1573218227228.png

... еве ти го главниот проблем самиот го кажа ,,Таа ноќ ја испив и последната капсула доксицилин,, навечер се пијат лекови што ни требаат во текот на ноќта, а тоа се најчесто хипностици или лекови за „спиење“ и ништо друго!

1573218344137.png
1573218381706.png

... и кога ќе „ се запали оганот“ малку потешко се гаси и треба време да се смири, штета што не ти текна против болки да земаш еден аналгетик од тип на „Аналгин“ или комбинација аналгетик и спазмолитик ( Аналгин + Спазмекс или Бускопан), а си зел само лек за неутрализација на киселината (Рупурут) и H2-receptor antagonist (Ранитидин).
... должна сум да го повлечам предлогот на примена на Ранитал, од 15 септември се даде препорака на непрепишување на овој лек со што самите производители си ги повлекоа своите лековите чија активна супстанца е ,ranitidine,,!
...едно инфо, дека конечно овој месец се повлекоа сите форми (ефервети, таблети, инјекции) на лек што содржат активна супстанца ,,ranitidine,, во МКД, примена може со слична генерика како famotidine (Фамосан) или ,,cimetidine,, , односно слична фармаколошка група како инхибитор на протонска пумпа ,,omeprazol,, така да ако некој пие Ранитал, Ранитидин,Улкодин или во форма на инјекции да прекине !!!
укажано е за повлекување на лековите што содржат активна супстанца ,,ранитидин,,!

... според мое мислење, единствениот твој проблем е да не си веќе во можност да не внимаваш што јадеш, кога јадеш и колку јадеш како и невнимание на нештата кои си имаат правило кога, како се земаат, како на пример антибиотикот, друго нема што да те згрижува, оти сигурно не си хроничен болесник со историја на ГИТ, така да долготрајно пиење на такви лекови а посебно на пантопразол само ќе ти наштети , а проблемот си беше едно твое невнимание што ете „ го плаќаш“ на таков начин!
 
Последно уредено:

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.866
Поени од реакции
5.616
Имам потреба од добар уролог.
Ми беше препорачан Ставридис но нема термин кај него.
Препорачајте некои други уролози,заради хируршка интервенција е.

Извинете што пишав тука,поактивна е темава за брз фидбек.Упорно бараме кај Ставридис,но многу тешко.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Имам потреба од добар уролог.
Ми беше препорачан Ставридис но нема термин кај него.
Препорачајте некои други уролози,заради хируршка интервенција е.

Извинете што пишав тука,поактивна е темава за брз фидбек.Упорно бараме кај Ставридис,но многу тешко.
Барај го у Систина,таму мислам дека е.2000 ти е преглед и после ке ти даде еден куп анализи,испод 30к не поминуеш
 
Член од
12 април 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, deneska osekam nekoja bolka pri goltanje, i mrdanje na vratot i kako da imam nesto vo leviot dolen del preden, i mislam, sovet nekoj?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.121
Поени од реакции
12.747
Zdravo, deneska osekam nekoja bolka pri goltanje, i mrdanje na vratot i kako da imam nesto vo leviot dolen del preden, i mislam, sovet nekoj?
... коге се пие ладна вода на екс така е, стави една газа со алкохол преку ноќ околу грло, сабајле ќе да биде поарно!
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
39.974
Поени од реакции
78.420
Неам појма ова кај што да пишам, ама ајде да се најдам у муабет...

Колку пари е операција/замена на колк?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Утре ке ми земаат крв,испитување на кариотип,смеам ли кафе цигара претходно? Заборавив да прашам
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.121
Поени од реакции
12.747
Утре ке ми земаат крв,испитување на кариотип,смеам ли кафе цигара претходно? Заборавив да прашам
... малку касно го видов коментарот така да „веќе си дал крв“, што не би било проблем ниту кафе, ниту цигара, оти истите нема да делуваат на твојата генетика (твојот наследен материјал) што всушност преставува твоето испитување на кариотип, но не е лошо да се потсетиме, за испитувањата кои најчесто се поврзани со стерилитет и некопантибилност на партнерите за заедничко наследство!

ХЛА (human leukocyte antigen) е испитување што покажува дали има компатибилност, оти тоа може да биде пречка за бременост во некои случаи тие антигени меѓу партнерите (мн ретко се погодува таква комбинација) се толку слични што можат да си дадат орган за трансплантација, ама не можат да имаат заедничко дете, организмот на жената го отфрла плодот токму затоа што кај жената има природни механизми кои го препознаваат по различноста на антигените (кои ги наследува од таткото) како плод и бременоста си тече нормално, првенствено се испитува за да се утврди компатибилноста на дарители на органи, ама некогаш се и причина за спонтани абортуси!

кариограм е одредување на генетскиот материјал на мажот (кариотип), целокупниот раст и развој на организмот е одреден и контролиран на наследна основа ген, кој при делбата на клетката во целост се пренесува на следната генерација, во секоја клетка се наоѓа јадро кое содржи наследна основа во вид на хромозоми во кои се наоѓаат записи - гени, а кои директно ги контролираат сите функции на клетките и на целиот организам!
клетката на човекот се состои од 46 хромозоми - 44 автозоми и два полни хромозоми, збирот на сите хромозоми во ќелиите се нарекува кариотип, и тоа во машкиот пол кариотип 46XY, а во женскиот пол кариотип 46 XX.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.775
Поени од реакции
7.564
Некој да препорача нешто против течење нос? Залепив настинка пред десетина дена, веќе не кашлам, ама носов никако да прекине да тече.
Капки како оперил ништо не помагаат, аква марис (марисол) исто така немаат никаква функција во намалување на секретот whatsoever... Некоја друга опција?
Веќе пукнав, веќе не знам кај да се обратам :toe:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Некој да препорача нешто против течење нос? Залепив настинка пред десетина дена, веќе не кашлам, ама носов никако да прекине да тече.
Капки како оперил ништо не помагаат, аква марис (марисол) исто така немаат никаква функција во намалување на секретот whatsoever... Некоја друга опција?
Веќе пукнав, веќе не знам кај да се обратам :toe:
Respiben спрејот е најефикасен.Мене само тој ми помага,ама внимавај ако се одлучиш да го користиш,свеста може да ти земе
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.775
Поени од реакции
7.564
Respiben спрејот е најефикасен.Мене само тој ми помага,ама внимавај ако се одлучиш да го користиш,свеста може да ти земе
Кој дел од свеста? Пошто од одредени делови сум спремна да се одречам :D
Како што гледам активната состојка му е иста како оперилот, што е разликата од едниот до другиот?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
6.677
Поени од реакции
17.369
Кој дел од свеста? Пошто од одредени делови сум спремна да се одречам :D
Како што гледам активната состојка му е иста како оперилот, што е разликата од едниот до другиот?
Па што знам како да ти објаснам,ко да лебдиш,малку вртоглавици и некој чуден филинг,помалку отсутен
Автоматски споено мислење:

Другар на времето го најдоа у тоалет со главата низ прозор извадена заспан,се некое слично се шприцал повеќе пати у денот а знам дека ефедрин содржело
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Некој да препорача нешто против течење нос? Залепив настинка пред десетина дена, веќе не кашлам, ама носов никако да прекине да тече.
Капки како оперил ништо не помагаат, аква марис (марисол) исто така немаат никаква функција во намалување на секретот whatsoever... Некоја друга опција?
Веќе пукнав, веќе не знам кај да се обратам :toe:
ако тече, нешто го иритира да тече :)
Побарај мислења од докторот за фликсоназе (т.н. назален кортикостероид), мене ми го препишаа еднашка на специјалист за проблем со синусите ради алергија. Приватно е многу скап, преку мислење на специјалист е многу поефтин. Можда нема врска со твоево ама моеш да ги прашаш макар фармацевтите.
Морска вода сега што користам, т.н. фемили пак од 100 мл, Isomar со хијалуронска киселина зради синусите и крварењето од нос ради антикоагулантите што ги земам. Изомарот не го спречува течењето туку така добро вади све од горе така што потоа извесен период е суперишка. Плус ми намали крварењето од капиларите. Плус киселината делува на спречување на сушење на слузницата што беше една од причините за оштетени капилари.
Сето тоа е главно за воспалени синуси. Ако е течењето од други причини, не знам...риностоп можда кој има псеудоефедрин за стопирање на течењето, мада не ги обожавам многу ради парацетамолот кој малце појќе делува на црниот дроб.

Е сега, имаше едни капки, Бенил кои се користеа и против капиларно крварење на носот и ги стегаа капиларите па се намалуваше и слузењето покрај тоа. Само што тие ја сушеа слузницата ако се користат подолго.
 
Последно уредено:
На врв Bottom