Прoблем сo желудникoт

Член од
31 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
А само навечер ли имаш болки?
Што ти помага, сигурно од некоја таблета си осетил подобрување, јадеш ли луто....ако не, па оди кај друг доктор.
Ренaтaдин и пaрaцетaмoл ме смирвaт некoј дoбрo дa јa прoчитa гaстрoскoпијaтa дa ми кaжи некoј тaблети спремa нaoдoт
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ренaтaдин и пaрaцетaмoл ме смирвaт некoј дoбрo дa јa прoчитa гaстрoскoпијaтa дa ми кaжи некoј тaблети спремa нaoдoт
Ти беше пишано на долго, ти беа дадени и конкретни лекови ама џабе ти си од оние што не знаат кај тераат.
Тебе ќе те излечи хомеопат само.
 
Член од
31 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
20190727_083422.jpg еве oвие лекoви ми ги препишaјa никaкo дa се смири жештинтa вo стoмaкoт
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
еве oвие лекoви ми ги препишaјa никaкo дa се смири жештинтa вo стoмaкoт
За што ти препишаа ибупрофен и парацетамол?
Тие два лека во комбинација не смее да се пијат. Не само што не смее, туку излишно е да пиеш ибупрофен ако пиеш парацетамол, и обратно. Истото дејство го имаат, само бруфенот е посилен од парацетамолот.
Уште побитно, ибупрофенот сам по себе е тежок за желудникот и кај најздрав желудник прави проблеми, не па кај вознемирен. Ако имаш некакви други болки (мигрена, некакви болки во екстремитетите, мускулни болки) исклучи го ибупрофенот, а и парацетамолот затоа што тие за желудник не се и само полошо ти прават во моментов и побарај некој друг лек што не би бил толку тежок за желудникот.
Овој производител на пантопразолот е „хм“ категорија. Ако воопшто треба да пиеш пантопразол, земи од друг производител (не знам кој ги прави сега, Крка, Лек, кој и да е).
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.607
Поени од реакции
34.798
Прегледај го приврзокот 214277еве oвие лекoви ми ги препишaјa никaкo дa се смири жештинтa вo стoмaкoт
:popce: ... Бог да чува и да брани! овие оган гасат со бензин... во која болница вака лечат? во Радовиш или Делчево?
@pozdrav eden topol, членов очигледно мојот пост не го ни прочита, а највероватно и ги игнорира и советите или пак прави селекција што му одговара, па затоа последно со ова ќе одговорам за ова проблематика на членов @Kalchoo, ако пие членот уште некој ден ибупрофен сигурно ќе направи ерозија и чирот во желудникот не му бега,

1565015809915.png 1565015843792.png

дали можеш @Kalchoo да ги купиш овие две работи што ќе ти ги постирам и како лек да ги пиеш САМО нив 5 дена и ништо друго?
 
Член од
31 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
9
:popce: ... Бог да чува и да брани! овие оган гасат со бензин... во која болница вака лечат? во Радовиш или Делчево?
@pozdrav eden topol, членов очигледно мојот пост не го ни прочита, а највероватно и ги игнорира и советите или пак прави селекција што му одговара, па затоа последно со ова ќе одговорам за ова проблематика на членов @Kalchoo, ако пие членот уште некој ден ибупрофен сигурно ќе направи ерозија и чирот во желудникот не му бега,

Прегледај го приврзокот 214294 Прегледај го приврзокот 214295

дали можеш @Kalchoo да ги купиш овие две работи што ќе ти ги постирам и како лек да ги пиеш САМО нив 5 дена и ништо друго?
Ке ги купaм и ке прoбaм сo нив усште
 
H

HoT _iCe

Гостин
Да се надовржу за хеликобактери, немора да значи дека се јавља/иритира само од исхрану и шљам храну, исто се иритира и појавља од стрес, нервозу.

Иначе, за свите што патите од проблеми сас желудник, како човек што цел живот имам проблеми сас желудник, топло ви препоручују да пробате, intermittent fasting у комбинацију сас елиминацију на шљам исхрану(благо, брза храна, мрсно, газирано, алкохол)..Ја сам веќ некое време на 16-8 режим и избегнују све наведено и немам гајле, никакви апчиња и глупости, осеќам се како друг човек. Повише инфо туја, плус може да ви користи и како мотиватор, интересни људи, интересни и корисни постови има.
 
Член од
31 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здрaвo oсекaм вoспaление вo желудникoт и кaкo груткa вo грaдите oд време нa време имaм кaшлицa и прoблеми при јaдене не мoзaм дa јa гoлтaм хрaнaтa кaкo шo требa
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Оди на доктор.
 
Член од
15 август 2019
Мислења
81
Поени од реакции
32
Zdravo na site shto me citat.Jas imam problem so zeludnikot, odnosno kiselini mi se pojavuvaat sekoj den I vo golemi meri zhdrigam I na momenti od kiselinite mi doagja do kratok, mal pritisok vo ushite.Bev na doktor mi prepisha pantoprazol (nolpaza) pocnav da gi zemam od nedelata.E sega ne mie jasno zoshto ne gledam nikakvi podobruvanja vo refluksot na kiselini koj se pojavuvaat na bilo kakva hrana da jadam.Sum probval site shtetni pijaloci I hrana da gi odbegnuvam, da sportuvam, da se hranam zdravo,pa I bel leb ne jadeve edno vreme.Dali treba pokasno da chekam da deluvat apcinjata, da odam na gastroenterolog na eho ili da snimam na rengen? Vashi soveti?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.607
Поени од реакции
34.798
:popce: ... Бог да чува и да брани! овие оган гасат со бензин... во која болница вака лечат? во Радовиш или Делчево?
@pozdrav eden topol, членов очигледно мојот пост не го ни прочита, а највероватно и ги игнорира и советите или пак прави селекција што му одговара, па затоа последно со ова ќе одговорам за ова проблематика на членов @Kalchoo, ако пие членот уште некој ден ибупрофен сигурно ќе направи ерозија и чирот во желудникот не му бега,

Прегледај го приврзокот 214294 Прегледај го приврзокот 214295

дали можеш @Kalchoo да ги купиш овие две работи што ќе ти ги постирам и како лек да ги пиеш САМО нив 5 дена и ништо друго?
... должна сум да го повлечам предлогот на примена на Ранитал, од 15 септември се даде препорака на непрепишување на овој лек со што самите производители си ги повлекоа своите лековите чија активна супстанца е ,ranitidine,,!
...едно инфо, дека конечно овој месец се повлекоа сите форми (ефервети, таблети, инјекции) на лек што содржат активна супстанца ,,ranitidine,, во МКД, примена може со слична генерика како famotidine (Фамосан) или ,,cimetidine,, , односно слична фармаколошка група како инхибитор на протонска пумпа ,,omeprazol,, така да ако некој пие Ранитал, Ранитидин,Улкодин или во форма на инјекции да прекине !!!
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ултоп од Крка е закон. Па и нолпазата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom