Дежурна Ординација! #2

Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.098
Овие 2-3 дена ми се јавија проблеми со очите. Незнам дали е некоја алергија или пак преоптеретеност. Ме чешаат, ме глогаат и ми солзат многу. Посебно кога излезам надвор ептен ми солзат исто како да плачам и тоа саглам плачење. Еве пред малку пробав, ставив облога од чај од камилица, ми кажаа дека смирувало па ќе видам ако не минува ќе одам на лекар.Можеби има некој со слично искуство, нека каже некој совет.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Decki 5-6 dena od levava nozra na nosov mi tecit krv od nigde nikade, po nekogs i od drugava po nekolku pati vo den
mojt da e nesto strasno ili...od soncevo e ?
Пробај прво со витамин Ц (500 мг) по една таблета дневно, ако и понатаму тече, направи крвна слика, можно е да имаш висок хемоглобин.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Пред пола саат гтнав сапуница од шампон..и имам страшна мачнина на стомаков...чаре некое?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Оди во аптека и прашај, нешто од магнезиум ќе ти дадат не е многу скапо ќе те протера и ќе ти биде подобро. Ама побрзај.
 

D-r Walle

www.zazdravje.com.mk
Член од
26 декември 2010
Мислења
28
Поени од реакции
17
Овие 2-3 дена ми се јавија проблеми со очите. Незнам дали е некоја алергија или пак преоптеретеност. Ме чешаат, ме глогаат и ми солзат многу. Посебно кога излезам надвор ептен ми солзат исто како да плачам и тоа саглам плачење. Еве пред малку пробав, ставив облога од чај од камилица, ми кажаа дека смирувало па ќе видам ако не минува ќе одам на лекар.Можеби има некој со слично искуство, нека каже некој совет.
Почитувана nelicka...

Во твојов случај доколку сета таа симптоматологија е проследена со кивавица (не кашлица!) доколку престојуваш надвор, тогаш во 99% состојбата е алергиска...

Најдобар третман е отстранување на алергените, т.е. неизложување на истите! Пробај барем додека цветаат липите и цветовите па и се коси тревата да не бидеш во близина....

Како симптоматска терапија најчесто во твојов се користат таблетки Лоратадин (не предизвикува сонливост), цетиризин (Летизен - комерцијално име)...

Препаратите на база на ефедрин како што се РинаСтоп, не се препорачуваат да се користат, бидејќи предизвикуваат сувост на носната лигавица (слузница), состојба која може да потрае подолго време, а исто така и не се препорачува негова подолготрајна употреба заради бројните нус-ефекти (негативни ефекти) по здравјето, пред се кардиоваскуларни, дерматолошки, респираторни, гастроинтестинални, невролошки негативни ефекти, итн...

Поздрав!
--- надополнето: Jun 4, 2011 8:51 AM ---
Пред пола саат гтнав сапуница од шампон..и имам страшна мачнина на стомаков...чаре некое?
Ништо страшно! Претпоставувам ништо не Ви се случило од вчера до денес :)
Конзумирај малку повеќе вода денес (едно 2 литра, бистри сокови, вода и чаеви - брусница, увин чај) и не би требало да има никаков проблем!

Поздрав и секое добро![/quote]
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Конзумирај малку повеќе вода денес (едно 2 литра, бистри сокови, вода и чаеви - брусница, увин чај)
каква е поврзаноста на увиниот чај и сапуницата/детергентот?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Што значи секундарна цироза на црн дроб (не знам точно % на оштетување) и дали и колку е опасна? Дали може да се доживее старост (прогнозата можда е индивидуална, но од некој од сопствени искуства) со неа при соодветна терапија, диета и да кажеме со уште одредени проблеми (повремени затнувања ради фиброза или ради затнување на едната артерија која доаѓа до црниот дроб, никој не е сигурен за причината) со жолчните канали?
И ме интересира дали може да се регенерира тоа ткиво на црниот дроб (% колку нормално да функционира телото) и дали може фиброзата на жолчните канали со тек на време да попушти односно да се створи повторно нормален тек на жолчката?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Каде пишуе во книшкава да видам која крвна група сум?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Каде пишуе во книшкава да видам која крвна група сум?
Не пишува на книшките, треба на трансфузиологија да одиш да ти испитаат или од некоја од приватниве лаборатории.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
веќе може десетина дена ме боли главата константно, не ме боли како силна јака болка во одреден дел туку како тапа болка, како притисок, од страната кај ушите, како нон стоп да сум под голем притисок. Многу иритирачко чувство. Некогаш престанува, некогаш е поблага некогаш ептен не се трпи. И да се напијам кафетин или аналгин пак не го отстранува целосно чувството.

Прво мислев дека почна со ушите како да ме болат отидов на ушно ми рекоа дека во ред ми се, не биле воспалени, после тоа докторката ми рече синуси дали сум имал, да имам проверив денес крв се е океј. Измерив притисок и тоа е океј..
И сеуште главата ме боли.. дека бев кај друга докторка мојата беше на одмор утре ќе одам кај мојата да видам што ќе рече за понатаму.

Ако некој имал сличен проблем или знае што е нека сподели.
Инаку периодов имав нонстоп учење (сесија, колоквиумска) ама веќе 2 дена завршив а сеуште ми трае напнатоста у главата/ болкава .. значи ако е од тоа мислам дека не е ..
 

Suvopi4est

The One & Only
Член од
4 февруари 2011
Мислења
148
Поени од реакции
18
Ej luge mi treba itna sovet ... devojkami e mn uplasena vcera pri odnos na nogata osetiv nesto kako mi kapna ... koa pipnav vidov deka toa e vo vid na menstruacija taka ko slajm vo krv no ne i e periodot poso i e 22ri den... posle bese cela vo paniki i neznaevme sto da praime i neznaeme sto i e. imal li nekoj vakvo iskustvo ili da mi kaze sto treba da prevzemam ?fala
 

~Bunny

Magic wand...
Член од
13 септември 2010
Мислења
902
Поени од реакции
1.266
Вака...Имам големи болки во грлото и малку покачена температура.Земам септолете и витамини,ама болкиве никако да се намалат,не ми се оди на доктор зошто знам дека ќе ми лупнат тешки антибиотици.Ај совет некој ако може како да ги намалам болкиве во грлово.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Вака...Имам големи болки во грлото и малку покачена температура.Земам септолете и витамини,ама болкиве никако да се намалат,не ми се оди на доктор зошто знам дека ќе ми лупнат тешки антибиотици.Ај совет некој ако може како да ги намалам болкиве во грлово.
Земи од аптека раствор за гаргара Хексорал, стави голема супена лажица сода бикарбона во шишенцето, промучкај го добро и прави гаргара со тоа на секои два саата. Би требало брзо да ја смири инфекцијата. Сепак, ако ти се загноени крајниците (убаво погледни си го грлото во огледало под добро светло) најдобро е да одиш на доктор.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Ej luge mi treba itna sovet ... devojkami e mn uplasena vcera pri odnos na nogata osetiv nesto kako mi kapna ... koa pipnav vidov deka toa e vo vid na menstruacija taka ko slajm vo krv no ne i e periodot poso i e 22ri den... posle bese cela vo paniki i neznaevme sto da praime i neznaeme sto i e. imal li nekoj vakvo iskustvo ili da mi kaze sto treba da prevzemam ?fala
Извини но која поза сте правеле па да ти капне на нога?
Си помислил дека можеби си ја повредил со пенетрирањето?
Али ај нека каже некоја девојка одговор на ова.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
веќе може десетина дена ме боли главата константно, не ме боли како силна јака болка во одреден дел туку како тапа болка, како притисок, од страната кај ушите, како нон стоп да сум под голем притисок. Многу иритирачко чувство. Некогаш престанува, некогаш е поблага некогаш ептен не се трпи. И да се напијам кафетин или аналгин пак не го отстранува целосно чувството.

Прво мислев дека почна со ушите како да ме болат отидов на ушно ми рекоа дека во ред ми се, не биле воспалени, после тоа докторката ми рече синуси дали сум имал, да имам проверив денес крв се е океј. Измерив притисок и тоа е океј..
И сеуште главата ме боли.. дека бев кај друга докторка мојата беше на одмор утре ќе одам кај мојата да видам што ќе рече за понатаму.

Ако некој имал сличен проблем или знае што е нека сподели.
Инаку периодов имав нонстоп учење (сесија, колоквиумска) ама веќе 2 дена завршив а сеуште ми трае напнатоста у главата/ болкава .. значи ако е од тоа мислам дека не е ..
неможе со сигурност вака да се каже почекај ден два не кревај паника, паниката дополнително ќе ти ја искомплицира работата доколку симптомите не поминуваат тогаш побарај упат за на специјалист, доколку тој оцени дека има потреба ќе ти предложи компјутерска томографија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom