Дежурна Ординација! #2

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Какви добри советници одбрав, мерак ми е да ве читам. :)
 
Член од
17 март 2008
Мислења
77
Поени од реакции
2
Odamna vekje,seriozno sum zainteresirana za doniranje i daj boze na nekogo da mu odgovara i pomognam.No nekako chuvstvuvam kako vo krug da se vrtam i do sega se' shto sum prashala,se nedefinirani info i od sami doktori:(.Posledno shto znam e deka kaj nas nema moznost za registracija na mozen donor(kolku e tocno,neznam).Se rasprashuvav nadvor i dobiv nekoi info deka ne plakjaat drzavite za stranci,samo nivni drzavjani mozat da se registriraat i postanat mozni donori.Ovde chitam za testiranje za baza na donori kaj nas i malku se zbuniv,ali i izraduvav so zelba bilo shto da postoi vo taa nasoka.:) Znachi,moeto prashanje(a) e;Kade mozam da proveram za ovie testiranja,koga se pravat i na koja klinika tochno? Kade da prasham,na kogo da se obratam?!? Koi dokumenti mi trebaat osven matichna knishka i kartonche(dali voopshto treba neshto drugo)? I dali e bitno da sum potpolno zdrava?!? Ako ima nekoj koj znae,neka mi pishe se' vo vrska so ova.od postoenje na moznost ili ne,do krajna faza-shto potoa,odkako kje se registriram?!? Vi blagodaram:cool:
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Oh dear, морам да се пријавам овде, не ги лажи децата :) Не сакам да звучам лошо, ама кај нас земањето биопсија Е болен процес за жал и подобро да бидат психички припремени за тоа отколку да отидат со очекување дека ќе биде како да им слетала пеперутка на градна коска или карлица. Земањето на биопсија од коскена срцевина е една од најболните медицински процедури. Сурово, но вистинито. И, зависи од докторот кој ја зема биопсијата, ако има тешка рака може и до неколку дена да се чувствува притисок и болка во пределот кај што е земена биопсијата. Од друга страна, земањето на аспират од градната коска не е толку болно, но сепак е непријатна процедура. На скала од 1 до 10, биопсијата е, хм, 12, стерналната пункција некаде 6.
Но, потребата од земање аспират од срцевината (кој кај нас го земаат од градната коска) или коскена биопсија (од карлицата или од бутната коска) не значи сама по себе присуство на тешка болест. Само значи дека докторот сака да види каков е составот на коскената срцевина и како функционира. Значи, причината не е страшна.
Инаку, за членот што праша за алерготестовите, за тест на кожа мора да се поминати две недели без терапија и знаци на алергија за да може да се тестира без ризик и со точни резултати. Можеш и да се јавиш на 02/3147605 и да прашаш точно.
Ако се биде подготвен и не е толку болно, кај нас се зема срцевина од corpus sterni или од manubrium sterni најчесто, ќе се чуствува определена болка извесно време но не е ништо сериозно...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ако се биде подготвен и не е толку болно, кај нас се зема срцевина од corpus sterni или од manubrium sterni најчесто, ќе се чуствува определена болка извесно време но не е ништо сериозно...
Да, ако е потребна само стернална пункција, како што кажав, болката не е преголема, но ако е потребна биопсија тогаш...
 
Член од
7 јуни 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
може ли некој да ми објасни поопширно што е сперматокела? на ехо пред 7 месеци ми дијагностицираа сперматокела. дали е страшно итн? фала
 
T

Tetro

Гостин
може ли некој да ми објасни поопширно што е сперматокела? на ехо пред 7 месеци ми дијагностицираа сперматокела. дали е страшно итн? фала
Сперматокела е циста, која се појавува после проширување на претходно затворени семени канали...
Со ехо ти дијагностицираа сперматокела???

На која возрасна група и припаѓате?
 
Член од
7 јуни 2009
Мислења
72
Поени од реакции
1
имам 18 години, бев на преглед со допир рече нешто како проширени каналчиња, после тоа бев на ехо ми рекоа нема ништо уживај а на тоа наодот што е пишуваше сперматокела. сигурно за тоа се работи.
 
T

Tetro

Гостин
имам 18 години, бев на преглед со допир рече нешто како проширени каналчиња, после тоа бев на ехо ми рекоа нема ништо уживај а на тоа наодот што е пишуваше сперматокела. сигурно за тоа се работи.
Скептик сум за појава на сперматокела пред 40-тата година.Обично се јавува покасно.
Најчесто се дијагностицира со допир, но за посигурно е со примена на ултразвук (колор-доплер) за да се види во реално време протокот на крв. Ако имаш болки сеуште, напиј се аналгин. Хируршки зафати не се препорачуваат кај помлади, ризикот е многу голем.
 

NA

Член од
8 јануари 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
Decki 5-6 dena od levava nozra na nosov mi tecit krv od nigde nikade, po nekogs i od drugava po nekolku pati vo den
mojt da e nesto strasno ili...od soncevo e ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Decki 5-6 dena od levava nozra na nosov mi tecit krv od nigde nikade, po nekogs i od drugava po nekolku pati vo den
mojt da e nesto strasno ili...od soncevo e ?
Да не земаш аспирин, андол или било какви лекарства?
 

NA

Член од
8 јануари 2008
Мислења
79
Поени од реакции
1
nisto ne zemam, mozno da e od soncev ili...
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.137
Поени од реакции
28.890
Лоши патики+трчање=плускавици
Шо да им правам да ги пукам или да ги оставам?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Лоши патики+трчање=плускавици
Шо да им правам да ги пукам или да ги оставам?
Пукни ги да видиш што е болка:)
Мачкај ги со крема за сува кожа или со кантарионово масло.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom