Дежурна Ординација! #2

Член од
25 мај 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Jas se mackav so kuterid mast no dali i ti go imase istiot problem i za kolku vreme isceznaa i dali ke mi perporacas nekoja krema :) fala za sovetot
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Многу крварам,многу обилна менструација имам денес,не можат да ми поминат болките:(
 
Член од
26 мај 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo mi treba vas sovet okolu mojata krvna slika....na krvnata slika sto ja pravev brojot na trombocitite mi e mnogu nizok 45 mi se....a pravev i biohemiski rezultati i pokaceno mi e nivoto na TIBC (ne znam sto e toa , vo proteoliticki status e smesteno...taka pisuva na rezultatite ) i imunoglobulin G......dali ova nekoj znae da mi go poobjasni malku zatoa sto ne znam od sto tocno da se plasam...mi e strav da ne e nesto seriozno :(( ....... hematologot mi veli uste ednas da se povtorat rezultatite i nisto ne mi spomnuva okolu terapijata.....a i mi kaza deka vo kraen slucaj ke mi vadaat koskena srz...( e toa me asocira na nesto veke strasna rabota ) .....koj znaeili koj imal iskustvo so vakvo nesto pisuvajte ...vi blagodaram .....
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Многу крварам,многу обилна менструација имам денес,не можат да ми поминат болките:(
Ви благодарам на советот,се напив Витамин Ц...

И дајте совет на devojce91 алоо,мислев дека овде има модератор или сум грешка?:icon_roll
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.110
Многу крварам,многу обилна менструација имам денес,не можат да ми поминат болките:(
Исцеди сок од лимон и испиј го без да го разредуваш со вода и без да засладуваш. Касни некоја банана или домати.
Ако и утре е непроменета ситуацијата, исконсултирај се со медицинско лице.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.459
Поени од реакции
1.681
Zdravo mi treba vas sovet okolu mojata krvna slika....na krvnata slika sto ja pravev brojot na trombocitite mi e mnogu nizok 45 mi se....a pravev i biohemiski rezultati i pokaceno mi e nivoto na TIBC (ne znam sto e toa , vo proteoliticki status e smesteno...taka pisuva na rezultatite ) i imunoglobulin G......dali ova nekoj znae da mi go poobjasni malku zatoa sto ne znam od sto tocno da se plasam...mi e strav da ne e nesto seriozno :(( ....... hematologot mi veli uste ednas da se povtorat rezultatite i nisto ne mi spomnuva okolu terapijata.....a i mi kaza deka vo kraen slucaj ke mi vadaat koskena srz...( e toa me asocira na nesto veke strasna rabota ) .....koj znaeili koj imal iskustvo so vakvo nesto pisuvajte ...vi blagodaram .....
TIBC претставува тест со кој се утврдува капацитетот за сврзување на железото. Висока вредност на TIBC всушност покажува намалена концентрација на железо во крвта. Покачувањето на TIBC сепак може да биде и резултат на бременост или пак употреба на орална контрацепција. Во врска со покачувањето на имуноглобулинот Г не можам да ти кажам ништо затоа што прв потребно е да се утврди за каков подвид на имуноглобулин Г (G1, G2, G3 или G4) станува збор, меѓутоа ќе ти кажам само дека имуноглобулинот Г всушност се антитела во организмот.
Во врска со недостатокот на железо (поради што е и покачено TIBC-то), не може вака да се каже од кои причини се појавило, затоа што при намалена концентрација на железо може да станува збор за анемија која мора детално да се испита за да може да и се одреди терапија.
Без страв и без нервози.
Хематологот ќе знае што и како треба да се прави, и сигурно што и да препише како терапија или да го одлучи како најсоодветна метода верувајте дека ќе биде најчесниот начин за да се среди проблемот.
Земањето коскена срж не е болен процес иако 2-3 дена потоа се чувствува нелагодност и мала болка во пределот каде е земена коскената срж (најчесто карличната коска) со цел да се направи подетално истражување за состојбата во која може да се наоѓа пациентот.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.110
Zdravo mi treba vas sovet okolu mojata krvna slika....na krvnata slika sto ja pravev brojot na trombocitite mi e mnogu nizok 45 mi se....a pravev i biohemiski rezultati i pokaceno mi e nivoto na TIBC (ne znam sto e toa , vo proteoliticki status e smesteno...taka pisuva na rezultatite ) i imunoglobulin G......dali ova nekoj znae da mi go poobjasni malku zatoa sto ne znam od sto tocno da se plasam...mi e strav da ne e nesto seriozno :(( ....... hematologot mi veli uste ednas da se povtorat rezultatite i nisto ne mi spomnuva okolu terapijata.....a i mi kaza deka vo kraen slucaj ke mi vadaat koskena srz...( e toa me asocira na nesto veke strasna rabota ) .....koj znaeili koj imal iskustvo so vakvo nesto pisuvajte ...vi blagodaram .....
Направи уште еднаш анализа на крв, како што те посоветувал докторот.
Покачено ниво на TIBC (вкупен капацитет на врзување на железо во крвта) се јавува кај:
- Недостаток на железо во крв
- во последни три месеци од бременост
- губиток на крв
- употреба на контрацептивни средства

Додека снижените вредности на TIBC се јавуваат кај:
- Хемохроматоза
- Цироза на црн дроб
- Хипертироидизам
- Бубрежни болести

Не паничи пред време, почекај да видиш какви ќе бидат резултатите и терапијата.
 
Член од
26 мај 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
A dali MORA da znaci deka zemanjeto na koskena srz e povrzano za da se otkrie nekoja teska bolest kako ne daj boze leukemija i nekoi tumori :(( ..... ili mozebi ne mora da znaci....vi blagodaram mnoguuu :*
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Сакам да прашам и ако може некој да ми помогне со што ќе ми одговори на прашањево.
Пијам лоратадин веќе 3 недели. Очигледно е дека сум алергичен на полен, но сеа треба да направам и алерготест.
Дали лоратадинот ќе му пречи на алерготестот, и ако пречи колку дена ќе треба да поминат за да престане дејството на лоратадинот за да може да се направи алерготестот? Поздрав
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.660
Поени од реакции
945
Сакам да прашам и ако може некој да ми помогне со што ќе ми одговори на прашањево.
Пијам лоратадин веќе 3 недели. Очигледно е дека сум алергичен на полен, но сеа треба да направам и алерготест.
Дали лоратадинот ќе му пречи на алерготестот, и ако пречи колку дена ќе треба да поминат за да престане дејството на лоратадинот за да може да се направи алерготестот? Поздрав
Кога ќе одиш на матичен да ти напише упат за Испитувањето ќе си го прашаш матичниот.
Секој упат за Испитување важи до крајот на месецот таа да нема да има проблем доколку треба да почекаш.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.459
Поени од реакции
1.681
A dali MORA da znaci deka zemanjeto na koskena srz e povrzano za da se otkrie nekoja teska bolest kako ne daj boze leukemija i nekoi tumori :(( ..... ili mozebi ne mora da znaci....vi blagodaram mnoguuu :*
Не, туку може и да значи дека сакаат да направат убава и детална анализа на крвните елементи.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Сакам да прашам и ако може некој да ми помогне со што ќе ми одговори на прашањево.
Пијам лоратадин веќе 3 недели. Очигледно е дека сум алергичен на полен, но сеа треба да направам и алерготест.
Дали лоратадинот ќе му пречи на алерготестот, и ако пречи колку дена ќе треба да поминат за да престане дејството на лоратадинот за да може да се направи алерготестот? Поздрав
кај нас важи правилото за брис и алерготест да поминат 2 недели од последното апче, за полесно откривање. Ама ако сакаат, ќе откријат и покрај лоратадинот. Ако се прави алерготест дирекно на крв, 2-3 дена без апче се доволни, така на син ми му правеа и си покажа саглам алергија. За на кожа со грепкање не знам да ти кажам. Во секој случај послушај си го докторот.
+ дали си слушнал за Др Таис продуктите? Имаат и полен блокер маст се нанесува во носот. Види можеби ќе ти помигне да поминуваш без антихистамин.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.770
Поени од реакции
7.552
Земањето коскена срж не е болен процес иако 2-3 дена потоа се чувствува нелагодност и мала болка во пределот каде е земена коскената срж (најчесто карличната коска) со цел да се направи подетално истражување за состојбата во која може да се наоѓа пациентот.
Oh dear, морам да се пријавам овде, не ги лажи децата :) Не сакам да звучам лошо, ама кај нас земањето биопсија Е болен процес за жал и подобро да бидат психички припремени за тоа отколку да отидат со очекување дека ќе биде како да им слетала пеперутка на градна коска или карлица. Земањето на биопсија од коскена срцевина е една од најболните медицински процедури. Сурово, но вистинито. И, зависи од докторот кој ја зема биопсијата, ако има тешка рака може и до неколку дена да се чувствува притисок и болка во пределот кај што е земена биопсијата. Од друга страна, земањето на аспират од градната коска не е толку болно, но сепак е непријатна процедура. На скала од 1 до 10, биопсијата е, хм, 12, стерналната пункција некаде 6.
Но, потребата од земање аспират од срцевината (кој кај нас го земаат од градната коска) или коскена биопсија (од карлицата или од бутната коска) не значи сама по себе присуство на тешка болест. Само значи дека докторот сака да види каков е составот на коскената срцевина и како функционира. Значи, причината не е страшна.
Инаку, за членот што праша за алерготестовите, за тест на кожа мора да се поминати две недели без терапија и знаци на алергија за да може да се тестира без ризик и со точни резултати. Можеш и да се јавиш на 02/3147605 и да прашаш точно.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.459
Поени од реакции
1.681
Oh dear, морам да се пријавам овде, не ги лажи децата :) Не сакам да звучам лошо, ама кај нас земањето биопсија Е болен процес за жал и подобро да бидат психички припремени за тоа отколку да отидат со очекување дека ќе биде како да им слетала пеперутка на градна коска или карлица. Земањето на биопсија од коскена срцевина е една од најболните медицински процедури. Сурово, но вистинито. И, зависи од докторот кој ја зема биопсијата, ако има тешка рака може и до неколку дена да се чувствува притисок и болка во пределот кај што е земена биопсијата. Од друга страна, земањето на аспират од градната коска не е толку болно, но сепак е непријатна процедура. На скала од 1 до 10, биопсијата е, хм, 12, стерналната пункција некаде 6.
Но, потребата од земање аспират од срцевината (кој кај нас го земаат од градната коска) или коскена биопсија (од карлицата или од бутната коска) не значи сама по себе присуство на тешка болест. Само значи дека докторот сака да види каков е составот на коскената срцевина и како функционира. Значи, причината не е страшна.
При процесот на донирање не се осеќа болка од причина што најчесто се изведува со примена на епидурална (понекогаш и генерална) анестезија и болката се чувствува после операцијата, односно по земањето на коскената срцевина.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.770
Поени од реакции
7.552
При процесот на донирање не се осеќа болка од причина што најчесто се изведува со примена на епидурална (понекогаш и генерална) анестезија и болката се чувствува после операцијата, односно по земањето на коскената срцевина.
А, кој спомна донирање? :) Прашањето беше за биопсија, биопсијата кај возрасни (над 14 години) ја прават со локална анестезија и болката се чувствува цело време бидејќи за жал анестезијата не делува на коската туку само на кожата и мускулното ткиво (ако имаш среќа, that is). Плус, за донирањето веќе ретко каде се зема коскена срцевина, се' повеќе се преминува на земање донорски матични клетки што се прави слично на давањето крв, се става една игла во една вена, втора во друга и крвта се филтрира. Значи, при процесот на донирање не се чувствува никаква болка освен два убода од игла. Затоа, луѓе, видете дали во Македонија тестираат за базата на донори и ако тестираат, регистрирајте се, може да спасите нечиј живот!
 
На врв Bottom