Дежурна Ординација! #2

Член од
1 јуни 2011
Мислења
21.826
Поени од реакции
32.453
Здраво. Блиска личност одвреме навреме плука крв и тоа после пиење премногу алкохол. На лекар не сака ни да чуе да оди. Па ме интересира дали некој имал вакво искуство и дали има некаква врска со алкохолот или сепак е можно да има непшто повеќе?
Пушач е?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
21.826
Поени од реакции
32.453
Сигурно е нешто на белите дробови иако не е пушач, тие плукаат крв, а ако е нешто на желудникот ќе има повраќање крв.

Нека не оди да се лечи, ама сигурно има закачено и еден куп други болести.

И мој роднина одби да се лечи, 7-8 години продолжи со истиот начин на живот, ама тој не пиеше многу, само пушеше. Кога му кажаа дека ова му е крај се каеше што не ги послуша докторите и бараше лек насекаде, ама беше касно и тоа требаше навреме да го мисли.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
77.675
Поени од реакции
163.011
Moжно е да се работи и за проблем со обвивката на белите дробови, во секој случај плукање крв од чиста мира е нешто за кое што се оди на лекар, не се прашува по форуми.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
650
Поени од реакции
128
Сигурно е нешто на белите дробови иако не е пушач, тие плукаат крв, а ако е нешто на желудникот ќе има повраќање крв.

Нека не оди да се лечи, ама сигурно има закачено и еден куп други болести.

И мој роднина одби да се лечи, 7-8 години продолжи со истиот начин на живот, ама тој не пиеше многу, само пушеше. Кога му кажаа дека ова му е крај се каеше што не ги послуша докторите и бараше лек насекаде, ама беше касно и тоа требаше навреме да го мисли.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Порано пред година дена исто вака бронхопневмонија му кажале а пред неколку месеци правеше рентген немаше ништо...ама пак продочжи да плука крв и тоа исклучиво само после алкохол пиење
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
77.675
Поени од реакции
163.011
Порано пред година дена исто вака бронхопневмонија му кажале а пред неколку месеци правеше рентген немаше ништо...ама пак продочжи да плука крв и тоа исклучиво само после алкохол пиење
Побогу, меки ткива (органи) се испитуваат со магнетна, CT, PET.. Рентгенот не може да каже многу за таа проблематика. Ова не е наивно, јас да сум на негово место одма би си закажала магнет или PET.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.078
Поени од реакции
7.866
Прво, под итно на лекар. Плукање крв не е за чекање.
Второ, да прекине целосно со алкохол. Тоа "премногу алкохол" е показател.
 
Последно уредено:
Член од
13 март 2014
Мислења
650
Поени од реакции
128
Ви благодарам на сите за советите се надевам ќе го убедам да направи дополнителни испитувања...од тоа НИШТО НЕ МИ Е. Преку глава веќе
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
21.826
Поени од реакции
32.453
Не можеш да го убедиш да оди на лекар, а не пак да прекине.

Плукање крв е почеток и најчесто прв симптом. За тој што пишав најпрво се лечеше од туберкулоза и после 7-8 години се утврди дека има рак на бели дробови. Првиот пат само рентген, а вториот пат плус еден куп други работи, ама касно беше веќе имаше и други симптоми. Не пиеше многу, едвај 200-300гр на ден, па имаше закачено еден куп други болести.

Може кај овој е друго, ама ако продолжи не е на арно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
77.675
Поени од реакции
163.011
Стандарден Македонец е тоа. Не оди на лекар пошо му фуфа, после кога ќе дојде јајцето на газот и ќе нема назад - докторот е крив.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
3.930
Поени од реакции
4.390
...ама пак продочжи да плука крв и тоа исклучиво само после алкохол пиење
... доколку се плука крв после конзумирање на алкохол тоа преставува сериозна компликација која МОРА да се побара медицинска помош, оти самата појава е опасна по живот!

1565708787338.png

... крварењето кое се исфрлува со плукање може да настане поради кинење (руптури) на крвните садови!
- јетрата, како прв орган на удар од хронична зависност од алкохол (цироза) со што се предизвикува промени во крвниот проток, при што вените во хранопроводот може да се зголемат, а тоа на крајот може да предизвика руптури чиј резултатот може да биде повраќање со присуство на крв!
- лекови кои ги пие редовно во комбинација со алкохолот да даде силна иритирачка појава на желудачната обивка предизвикувајќи ерозија и крварење кое се исфрлува со плукање,
...како и да е, плукањето крв после пиење алкохол се смета за итен случај поради потенцијални причини кои можат да бидат опасни по живот, брзото откривање на причината ( јетра, желудник, хранопровод, црева) и делување, може да го спаси пациентот од несакани последици кои можат да бидат и фатални!
 
Член од
13 март 2014
Мислења
650
Поени од реакции
128
Ај сеа нешто и за мене да прашам хаха(до понежниот пол или доколку има некој гинеколог, нека се јави :D)

Пред 1 месец ми дојде менструација околу 10ти...после тоа заминав на одмор и ме фати некој вирус , башка промена на клима, и пак ми дојде (околу 25ти)..
Наредниот месец пак ми дојде во редовниот термин, и пак околу 25ти, значи 2 пати во месец... сега пак осеќам некоја нелагодност, при бришење неколку капки крв, ама менструација немам...
Дали е можно да е некоја инфекција или? Како се проверуваат вагиналните инфекции, со пап тест или:? (не сум правела досега)
Некој природен лек ако имате да препорачате за секој случај ....
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.630
Поени од реакции
598
Ај сеа нешто и за мене да прашам хаха(до понежниот пол или доколку има некој гинеколог, нека се јави :D)

Пред 1 месец ми дојде менструација околу 10ти...после тоа заминав на одмор и ме фати некој вирус , башка промена на клима, и пак ми дојде (околу 25ти)..
Наредниот месец пак ми дојде во редовниот термин, и пак околу 25ти, значи 2 пати во месец... сега пак осеќам некоја нелагодност, при бришење неколку капки крв, ама менструација немам...
Дали е можно да е некоја инфекција или? Како се проверуваат вагиналните инфекции, со пап тест или:? (не сум правела досега)
Некој природен лек ако имате да препорачате за секој случај ....
Можно е да си имала циста и да пукнала. Како и да е, веднаш на гинеколог.
 
На врв Bottom