Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
6.654
Поени од реакции
9.838
Ме интересира дали се навистина точни, дали вреди да се порача?
...секој дигитален апарат кога се купува има гаранција од три до пет години и адреса во гаранцијата каде треба потоа да се баждарат, најточен е тој што го мери крвниот притисок на надлактица!
...инаку така без гаранција има и ТУКА што нудат, може ќе се стрефне да е точен, а може не! на пример имам еден апарат што мери на зглоб што се вели за ич пари го купив ама повеќе од 120 со 80 не покажува да ти е мерак да го мериш притисокот онака психички смирувачки делува :D
п.с.
јас лично сум многу задоволна од Панасоник.... ОВОЈ !
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.265
Поени од реакции
11.951
...секој дигитален апарат кога се купува има гаранција од три до пет години и адреса во гаранцијата каде треба потоа да се баждарат, најточен е тој што го мери крвниот притисок на надлактица!
...инаку така без гаранција има и ТУКА што нудат, може ќе се стрефне да е точен, а може не! на пример имам еден апарат што мери на зглоб што се вели за ич пари го купив ама повеќе од 120 со 80 не покажува да ти е мерак да го мериш притисокот онака психички смирувачки делува :D
п.с.
јас лично сум многу задоволна од Панасоник.... ОВОЈ !
татко ми купи пред некој ден од оние на рака што се става на зглоб. Тој па запнал и пулс ми мерува и импулс, а мене ми вади нон стоп 105 со 50/60 што благе везе нема со реалното. Дигиталниве ми се многу сумливи, а демек попрецизни треба да се.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.249
Поени од реакции
2.887
Можеби требаше во темата подолу што е за заби, али оваа е пофреквентна па затоа тука ќе прашам.

Извадив заб и неколку дена беше ок, потоа добив мал оток и константни благи болки кои ги контролирав со бруфен/вентор.

Раната почна да се затвора со некакво светло (бело) ткиво, но со миење заби и жабуркање при чистење на устата некако ми исчезна, ваљда испадна.

Е сеа по неколку дена после тоа раната изгледаше прилично заздравена но ткивото не беше врзано, т.е. имаше дупка.

После недела дена од вадењето на забот рабната ми изгледаше необично и сабајлево бев на контрола. Докторот не покажа загриженост и делуваше како сѐ да е ок. Зеде едно шило и наново ми ја расчекпа раната со објаснување дека потребно било наново оформување на коагулација со цел побрзо заздравување.

Проблемот е што скептик и што не верувам во квалитетот на здравствените услуги кои ги добиваме, па затоа барам мислење и совет...
 
Член од
10 август 2013
Мислења
348
Поени од реакции
351
Луѓе, итно препорачате некоја стоматолошка ординација низ Скопјево, пошто треба да вадам два заба, ама не ќе биде баш лесно вадењето.. (само жена да биде стоматолошката)
Фала однапред!!!
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.263
Поени од реакции
7.223
Го копирам текстот од другата тема:

Ми се јавија некои здравствени проблеми, по пиењето на утринскиот шејк (веј протеин, ленено семе, лешник, кокосово масло и замрзната малина) почнаа да се јавуваат симптоми (вртоглавица, сува уста, потреба за често мокрење, а тешко т.е мора да напнеш за да мочаш и замаглен вид од блиску). Тоа почна од средата... петок пиев само протеин и бев добар, сабота пак правев шејк и истите симптоми се јавија како ланчана реакција, а од недела наваму го немам правено и сум добар.
Крвната слика добра, освен покачена уреа, очите добри. Имуноглобулинот Е е 4 пати поголем од границата, што значи организмот ми се бори против нешто.
Врвен кардиохирург во земјата сумња дека се работи за преголем внес на протеини што доведува до проблеми со бубрезите и бара да направам диференцијална крвна слика, посебно да се испитат уреа и креатинин и да се испита мокрача. Чудно некако пошто продолжив јас со висок внес на протеини, само без шејкот и ги немам симптомите.

Јас ќе одам ќе испитам нормално, него ме занимаат мислења од форумџиските доктори и искуства од луѓе кои имале слични проблеми.
Од оваа недела почнав пак да ги вметнувам состојките од шејкот, секој ден по една, некни и вчера пиев и протеин, јадев и лешници, ништо... еве денес јадев ленено семе и почна пак истото, вртоглавица, сува уста.. ќе видиме до после со видот што ќе се деси.
Како е можно ова?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.299
Поени од реакции
4.509
Па ваљда симптомиве ти се од анестезијата што ја спомна во претходните постови.

Sent from my SM-J330F using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
30.714
Поени од реакции
71.783
Не дека памтите што сум пишал пред 2-3 месеци, а и небитно е тоа, али да кажам дека после 2-3 месеци пак ми се повтори истата ствар, а тоа е крв во изметот. Во овој период гледав да пазам на исхрана, ако забегав ден-два со брза храна, прженици и слично, следните неколку дена се враќав во нормала со супи, чорби, зеленчук, овошје и обавезно јогурт без кој не можам да живеам. По последниот пат откако имав крв во изметот ајвар немам јадено, бидејќи првиот пат на тоа се сомневав оти знам тој период партал направив од јадење ајвар, нарочито лут. Еве денес пак јадев благ ајвар и ми се повтори крварењето, само што овој пат беше помасовно, дури што се вели цела шолја беше крвава. Дефинитивно ќе одам после празнициве на лекар, сепак некако шубе ми е да оставам на случајност иако сум 99% сигурен дека имам внатрешни хемороиди бидејќи немам болки при вршење голема нужда, или ако имам сосема минимални се и немам проблеми и болки при вршење на истата.

Дајте предлог за добри гастролози или како и да се викаат докторите за мојот проблем.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.614
Поени од реакции
16.072
Не дека памтите што сум пишал пред 2-3 месеци, а и небитно е тоа, али да кажам дека после 2-3 месеци пак ми се повтори истата ствар, а тоа е крв во изметот. Во овој период гледав да пазам на исхрана, ако забегав ден-два со брза храна, прженици и слично, следните неколку дена се враќав во нормала со супи, чорби, зеленчук, овошје и обавезно јогурт без кој не можам да живеам. По последниот пат откако имав крв во изметот ајвар немам јадено, бидејќи првиот пат на тоа се сомневав оти знам тој период партал направив од јадење ајвар, нарочито лут. Еве денес пак јадев благ ајвар и ми се повтори крварењето, само што овој пат беше помасовно, дури што се вели цела шолја беше крвава. Дефинитивно ќе одам после празнициве на лекар, сепак некако шубе ми е да оставам на случајност иако сум 99% сигурен дека имам внатрешни хемороиди бидејќи немам болки при вршење голема нужда, или ако имам сосема минимални се и немам проблеми и болки при вршење на истата.

Дајте предлог за добри гастролози или како и да се викаат докторите за мојот проблем.
,,,ne e reklama,,,pravac,,Vlado Dimov,,, gastroenterolog hirurg,,,, da toj e,,mislam deka e vo sistina,,,
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
506
Поени од реакции
66
Сакам да се испитам за хелиобактер, триглицериди, холестерол и т.н., е сега се мислам дали да одам во Систина или во Ре-Медика па добро би било некој да ми каже каде е подобро ако имал некакво искуство со некоја од овие.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
367
Поени од реакции
71
за обичните анализи триглицериди, холестерол, урина можеш во секоја лабораторија, повеке од лабораториите работат со упат од матичен лекар
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
1
Еве денес правев анализа на урина: Er- 2-4, плочест епител, Ph- 6, специфична тежина 1.020. Друго ништо нема. Може ли ова да е од песокот во бубрезите?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.032
Поени од реакции
634
Еве денес правев анализа на урина: Er- 2-4, плочест епител, Ph- 6, специфична тежина 1.020. Друго ништо нема. Може ли ова да е од песокот во бубрезите?
er vo granicite na normala, gi ima zaradi pesok vo bubrezi. Verojatno sedimentot e negativen, ne ti e pishan toj.
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
13
Поени од реакции
1
Член од
7 јануари 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали за да набавам Хелекс ми треба докторска рецепта?
 
Последно уредено од модератор:
На врв Bottom