Дежурна Ординација! #2

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 3 мај 2011.

 1. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.731
  Допаѓања:
  4.109
  ...секој дигитален апарат кога се купува има гаранција од три до пет години и адреса во гаранцијата каде треба потоа да се баждарат, најточен е тој што го мери крвниот притисок на надлактица!
  ...инаку така без гаранција има и ТУКА што нудат, може ќе се стрефне да е точен, а може не! на пример имам еден апарат што мери на зглоб што се вели за ич пари го купив ама повеќе од 120 со 80 не покажува да ти е мерак да го мериш притисокот онака психички смирувачки делува :D
  п.с.
  јас лично сум многу задоволна од Панасоник.... ОВОЈ !
   
 2. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.003
  Допаѓања:
  9.062
  татко ми купи пред некој ден од оние на рака што се става на зглоб. Тој па запнал и пулс ми мерува и импулс, а мене ми вади нон стоп 105 со 50/60 што благе везе нема со реалното. Дигиталниве ми се многу сумливи, а демек попрецизни треба да се.
   
 3. _BerzerkeR_

  _BerzerkeR_

  Член од:
  29 март 2013
  Мислења:
  2.747
  Допаѓања:
  2.403
  Можеби требаше во темата подолу што е за заби, али оваа е пофреквентна па затоа тука ќе прашам.

  Извадив заб и неколку дена беше ок, потоа добив мал оток и константни благи болки кои ги контролирав со бруфен/вентор.

  Раната почна да се затвора со некакво светло (бело) ткиво, но со миење заби и жабуркање при чистење на устата некако ми исчезна, ваљда испадна.

  Е сеа по неколку дена после тоа раната изгледаше прилично заздравена но ткивото не беше врзано, т.е. имаше дупка.

  После недела дена од вадењето на забот рабната ми изгледаше необично и сабајлево бев на контрола. Докторот не покажа загриженост и делуваше како сѐ да е ок. Зеде едно шило и наново ми ја расчекпа раната со објаснување дека потребно било наново оформување на коагулација со цел побрзо заздравување.

  Проблемот е што скептик и што не верувам во квалитетот на здравствените услуги кои ги добиваме, па затоа барам мислење и совет...
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DuskoMkd

  DuskoMkd

  Член од:
  10 август 2013
  Мислења:
  215
  Допаѓања:
  67
  Луѓе, итно препорачате некоја стоматолошка ординација низ Скопјево, пошто треба да вадам два заба, ама не ќе биде баш лесно вадењето.. (само жена да биде стоматолошката)
  Фала однапред!!!
   
 5. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.824
  Допаѓања:
  6.524
  Од оваа недела почнав пак да ги вметнувам состојките од шејкот, секој ден по една, некни и вчера пиев и протеин, јадев и лешници, ништо... еве денес јадев ленено семе и почна пак истото, вртоглавица, сува уста.. ќе видиме до после со видот што ќе се деси.
  Како е можно ова?
   
 6. Natural-girl

  Natural-girl Morphine

  Член од:
  16 октомври 2007
  Мислења:
  3.280
  Допаѓања:
  4.373
  Па ваљда симптомиве ти се од анестезијата што ја спомна во претходните постови.

  Sent from my SM-J330F using Tapatalk
   
 7. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  28.222
  Допаѓања:
  61.054
  Не дека памтите што сум пишал пред 2-3 месеци, а и небитно е тоа, али да кажам дека после 2-3 месеци пак ми се повтори истата ствар, а тоа е крв во изметот. Во овој период гледав да пазам на исхрана, ако забегав ден-два со брза храна, прженици и слично, следните неколку дена се враќав во нормала со супи, чорби, зеленчук, овошје и обавезно јогурт без кој не можам да живеам. По последниот пат откако имав крв во изметот ајвар немам јадено, бидејќи првиот пат на тоа се сомневав оти знам тој период партал направив од јадење ајвар, нарочито лут. Еве денес пак јадев благ ајвар и ми се повтори крварењето, само што овој пат беше помасовно, дури што се вели цела шолја беше крвава. Дефинитивно ќе одам после празнициве на лекар, сепак некако шубе ми е да оставам на случајност иако сум 99% сигурен дека имам внатрешни хемороиди бидејќи немам болки при вршење голема нужда, или ако имам сосема минимални се и немам проблеми и болки при вршење на истата.

  Дајте предлог за добри гастролози или како и да се викаат докторите за мојот проблем.
   
 8. shutrak

  shutrak opsenar

  Член од:
  3 јуни 2011
  Мислења:
  19.490
  Допаѓања:
  13.244
  ,,,ne e reklama,,,pravac,,Vlado Dimov,,, gastroenterolog hirurg,,,, da toj e,,mislam deka e vo sistina,,,
   
  На Stefan-kobe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nigo

  nigo

  Член од:
  25 октомври 2008
  Мислења:
  492
  Допаѓања:
  62
  Сакам да се испитам за хелиобактер, триглицериди, холестерол и т.н., е сега се мислам дали да одам во Систина или во Ре-Медика па добро би било некој да ми каже каде е подобро ако имал некакво искуство со некоја од овие.
   
 10. vladok

  vladok

  Член од:
  19 февруари 2016
  Мислења:
  264
  Допаѓања:
  36
  за обичните анализи триглицериди, холестерол, урина можеш во секоја лабораторија, повеке од лабораториите работат со упат од матичен лекар
   
 11. mammamia

  mammamia

  Член од:
  19 ноември 2018
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  Еве денес правев анализа на урина: Er- 2-4, плочест епител, Ph- 6, специфична тежина 1.020. Друго ништо нема. Може ли ова да е од песокот во бубрезите?
   
 12. lazzy^

  lazzy^

  Член од:
  31 јули 2008
  Мислења:
  2.013
  Допаѓања:
  609
  er vo granicite na normala, gi ima zaradi pesok vo bubrezi. Verojatno sedimentot e negativen, ne ti e pishan toj.
   
 13. mammamia

  mammamia

  Член од:
  19 ноември 2018
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  1
  Се е негативно другото, затоа не го пишав
   
 14. D4nny

  D4nny

  Член од:
  7 јануари 2019
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Дали за да набавам Хелекс ми треба докторска рецепта?
   
  Последно уредено од модератор: 7 јануари 2019
 15. Scirea

  Scirea Старата Дама

  Член од:
  4 август 2010
  Мислења:
  18.585
  Допаѓања:
  42.887
  Не треба
   

Сподели преку: