Дежурна Ординација! #2

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.951
Поени од реакции
6.681
Во Авицена 100 денари. Ама наново ќе те буцнат.
Од Струмица сум, таму го однесов, 900 и нешто ми наплатија без да ме боцкаат. Ако треба да ме боцкат нек си еба матер и имуноглуболин и се :D
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.951
Поени од реакции
6.681
Го копирам текстот од другата тема:

Ми се јавија некои здравствени проблеми, по пиењето на утринскиот шејк (веј протеин, ленено семе, лешник, кокосово масло и замрзната малина) почнаа да се јавуваат симптоми (вртоглавица, сува уста, потреба за често мокрење, а тешко т.е мора да напнеш за да мочаш и замаглен вид од блиску). Тоа почна од средата... петок пиев само протеин и бев добар, сабота пак правев шејк и истите симптоми се јавија како ланчана реакција, а од недела наваму го немам правено и сум добар.
Крвната слика добра, освен покачена уреа, очите добри. Имуноглобулинот Е е 4 пати поголем од границата, што значи организмот ми се бори против нешто.
Врвен кардиохирург во земјата сумња дека се работи за преголем внес на протеини што доведува до проблеми со бубрезите и бара да направам диференцијална крвна слика, посебно да се испитат уреа и креатинин и да се испита мокрача. Чудно некако пошто продолжив јас со висок внес на протеини, само без шејкот и ги немам симптомите.

Јас ќе одам ќе испитам нормално, него ме занимаат мислења од форумџиските доктори и искуства од луѓе кои имале слични проблеми.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.971
Поени од реакции
6.309
Знам дека не ја погодив баш темата, ама поврзано е со здравје. :D Сакам да порачам дигителен апарат за мерење на притисок од ebay ili aliexpress па дали имате некој искуство со тоа, дали се точни или џабе ке го купувам?Имаше и кај нас некои онлајн продавници околу 1000-1500 ги подаваа, истите на aliexpress се 7-10 долари.
..каде го мери дигитално крвниот притисок, биди попрецизен ?-постои апарат на прст за мерење дигитално крвен притисок !- постои апарат на зглоб за мерење дигитално крвен притисок !- постои апарат за мерење дигитално крвен притисок на надлактица !
 
Последно уредено:
Член од
22 април 2005
Мислења
1.311
Поени од реакции
494
Ми се јавија од неуромедика триглицеридите ми биле 12 а граница 1.9 Не јадам мрсна храна многу ретко претежно шејкови. Не разбирам како може толку да ми се! Некое чаре
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.971
Поени од реакции
6.309
Ми се јавија од неуромедика триглицеридите ми биле 12 а граница 1.9 Не јадам мрсна храна многу ретко претежно шејкови. Не разбирам како може толку да ми се! Некое чаре
... полека, не се стресирај од прв резултат... тука има многу фактори кои укажува дека секогаш мора да има втор пат потврда на ваков резултат, што ако е човечки фактор грешка? а тебе од памет ќе те извади ... испитај триглицериди повторно на друго место ете ти прво чаре, па после ќе видиме! :)
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.311
Поени од реакции
494
... полека, не се стресирај од прв резултат... тука има многу фактори кои укажува дека секогаш мора да има втор пат потврда на ваков резултат, што ако е човечки фактор грешка? а тебе од памет ќе те извади ... испитај триглицериди повторно на друго место ете ти прво чаре, па после ќе видиме! :)
Така и направив па чекам резултат. И на друга колешка и рекле 8 исто од неуромедика. Дури ми рекоа и дека заборавале да го калибрираат апаратот што мерел па можно било да е погрешна дијагнозата. Се надевам се ќе е ок.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.354
Поени од реакции
2.490
Ми се јавија од неуромедика триглицеридите ми биле 12 а граница 1.9 Не јадам мрсна храна многу ретко претежно шејкови. Не разбирам како може толку да ми се! Некое чаре
Пробај да се сетиш дали пред земањето крв јадеше нешто и ноќта дали јадеше нешто?
Треба 12 саати да бидеш гладен пред земањето крв...
И направи си и во друга лабораторија на ново анализа...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
28.045
Поени од реакции
33.443
Ми се јавија од неуромедика триглицеридите ми биле 12 а граница 1.9 Не јадам мрсна храна многу ретко претежно шејкови. Не разбирам како може толку да ми се! Некое чаре
Ако ти е некоја утеха, а ваљда не ти е, на другар ми му најдоа пред некој месец 13. Тој смени нешто малку лајфстајл од тогаш и не бил пак да се провери, али вака ништо не му е.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.787
Поени од реакции
9.440
Го копирам текстот од другата тема:

Ми се јавија некои здравствени проблеми, по пиењето на утринскиот шејк (веј протеин, ленено семе, лешник, кокосово масло и замрзната малина) почнаа да се јавуваат симптоми (вртоглавица, сува уста, потреба за често мокрење, а тешко т.е мора да напнеш за да мочаш и замаглен вид од блиску). Тоа почна од средата... петок пиев само протеин и бев добар, сабота пак правев шејк и истите симптоми се јавија како ланчана реакција, а од недела наваму го немам правено и сум добар.
Крвната слика добра, освен покачена уреа, очите добри. Имуноглобулинот Е е 4 пати поголем од границата, што значи организмот ми се бори против нешто.
Врвен кардиохирург во земјата сумња дека се работи за преголем внес на протеини што доведува до проблеми со бубрезите и бара да направам диференцијална крвна слика, посебно да се испитат уреа и креатинин и да се испита мокрача. Чудно некако пошто продолжив јас со висок внес на протеини, само без шејкот и ги немам симптомите.

Јас ќе одам ќе испитам нормално, него ме занимаат мислења од форумџиските доктори и искуства од луѓе кои имале слични проблеми.
Колку пиеш/е вода дневно во литри додека внесуваше протеини? Ама реално одговори...
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.787
Поени од реакции
9.440
Појма немам, нормално, ај нека се 2 литри на ден.
Не е нормално. Два литра е нормално за човек што уопште не ни прима никакви суплементи. Тоа што луѓево пијат по 300ml и мислат дека е ОК е друг муабет.

Лично јас кога консумирав whey, глутамин, BCAA и губев килажа - пиев по 4.5L (три шишиња од по 1.5). Едно на работа, едно на вежбање и едно по дома. Летно време стигав и до 6L (и при консумација на креатин).

Поентата ми е дека се чистат бубрезите со многу вода при зголемен внес на белковини т.е протеини.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
10.951
Поени од реакции
6.681
Не е нормално. Два литра е нормално за човек што уопште не ни прима никакви суплементи. Тоа што луѓево пијат по 300ml и мислат дека е ОК е друг муабет.

Лично јас кога консумирав whey, глутамин, BCAA и губев килажа - пиев по 4.5L (три шишиња од по 1.5). Едно на работа, едно на вежбање и едно по дома. Летно време стигав и до 6L (и при консумација на креатин).

Поентата ми е дека се чистат бубрезите со многу вода при зголемен внес на белковини т.е протеини.
И јас еден период како тебе, по 5 литри на ден, повеќе бев во ВЦ, отколку било каде на друго место.

Него, шејкот последен пат го правев во сабота (кога и ги имав симптомите), од тогаш насабајле јадам друго и немам никакви проблеми, пак сум си истиот. Во понеделник имам алерго тест закажано, па ќе видиме што ќе каже.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
4.971
Поени од реакции
6.309
Ми се јавија некои здравствени проблеми, по пиењето на утринскиот шејк (веј протеин, ленено семе, лешник, кокосово масло и замрзната малина) почнаа да се јавуваат симптоми (вртоглавица, сува уста, потреба за често мокрење, а тешко т.е мора да напнеш за да мочаш и замаглен вид од блиску). Тоа почна од средата... петок пиев само протеин и бев добар, сабота пак правев шејк и истите симптоми се јавија како ланчана реакција, а од недела наваму го немам правено и сум добар.Крвната слика добра, освен покачена уреа, очите добри. Имуноглобулинот Е е 4 пати поголем од границата, што значи организмот ми се бори против нешто.Врвен кардиохирург во земјата сумња дека се работи за преголем внес на протеини што доведува до проблеми со бубрезите и бара да направам диференцијална крвна слика, посебно да се испитат уреа и креатинин и да се испита мокрача. Чудно некако пошто продолжив јас со висок внес на протеини, само без шејкот и ги немам симптомите.Јас ќе одам ќе испитам нормално, него ме занимаат мислења од форумџиските доктори и искуства од луѓе кои имале слични проблеми.
... моето мислење дека покачена уреа кај тебе (сигурно минимално над нормална вредност) не укажува на оштетена функција на бубрезите, тоа е некоја моментална ситуација што дава таква вредност, за да би рекле дека функцијата на бубрезите не се во ред вредностите на уреа и на креатинин треба да бидат многу високи 2х 3 х од референтните вредности, според мене тука немаш никаква патологија,
...мое мислење дека покачен имуноглобулин Е т.е. IgE ( велиш 4 х над) кај тебе е поради три можни ситуации:
- прва причина инфекција од некој паразит,
- втора причина можна некоја алергија
- трета причина е проблем со имунолошки систем
Имуноглобулинскиот Е (IgE) тест го мери нивото на IgE, тип на антитела која обично се наоѓаат во мали количини во крвта, но повисоките количини како кај тебе може да биде знак највероватно поради алергените кои доведува до алергиска реакција од шејкот т.е од некоја негова компонентна односно IgE понекогаш може да реагира на нормални протеини, специфичен прехранбен протеин или протеин на млекото но ти велиш дека немаше такви симптоми од пиење протеини туку од други компоненти од шејкот, значи највероватно си алергичен на некоја од тие компоненти - ленено семе, лешник, кокосово масло и замрзната малина! (y)
п.с.
со резерва на можна комбинирна демек две работи имаш т.е. алергиска реакција и инфекција од паразит како сомневање на твоето објаснување на твое често мокрење со понекогаш неможност за мокрење!
(дај уринокултура)
 
Последно уредено:

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
6.704
Поени од реакции
677
..каде го мери дигитално крвниот притисок, биди попрецизен ?-постои апарат на прст за мерење дигитално крвен притисок !- постои апарат на зглоб за мерење дигитално крвен притисок !- постои апарат за мерење дигитално крвен притисок на надлактица !
овие се
..каде го мери дигитално крвниот притисок, биди попрецизен ?-постои апарат на прст за мерење дигитално крвен притисок !- постои апарат на зглоб за мерење дигитално крвен притисок !- постои апарат за мерење дигитално крвен притисок на надлактица !
За на зглоб, нешто како ова: http://prntscr.com/lv3hu2


Има скоро од сите, не знаев дека и тоа има разлика..
Еве и за надлактица пример... http://prntscr.com/lv3itr
http://prntscr.com/lv3k99

Ме интересира дали се навистина точни, дали вреди да се порача?
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.311
Поени од реакции
494
Пробај да се сетиш дали пред земањето крв јадеше нешто и ноќта дали јадеше нешто?
Треба 12 саати да бидеш гладен пред земањето крв...
И направи си и во друга лабораторија на ново анализа...
Не не јадев ништо ниту пиев бидејќи знаев дека ќе одам на преглед. Вториов резултат ми е 7 и триглицеридите и холестерол. Ми препишаа некои апчиња триглид мислам беа а ме праќаат на интернист за холестерол. 2 дена сум во прашалници, не јадам благо не јадам мрсно ни месо. Јадам салати скоро се сирово и затоа сум запрепастен. Дури и се смеам си викам марула и пак 7 триглицеридите и холестерол е сега ќе удрам пици хамбургери и свинско Нек иде све упм
 
На врв Bottom