Дежурна Ординација! #2

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 3 мај 2011.

 1. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.821
  Допаѓања:
  6.521
  Од Струмица сум, таму го однесов, 900 и нешто ми наплатија без да ме боцкаат. Ако треба да ме боцкат нек си еба матер и имуноглуболин и се :D
   
 2. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.821
  Допаѓања:
  6.521
  Го копирам текстот од другата тема:

  Ми се јавија некои здравствени проблеми, по пиењето на утринскиот шејк (веј протеин, ленено семе, лешник, кокосово масло и замрзната малина) почнаа да се јавуваат симптоми (вртоглавица, сува уста, потреба за често мокрење, а тешко т.е мора да напнеш за да мочаш и замаглен вид од блиску). Тоа почна од средата... петок пиев само протеин и бев добар, сабота пак правев шејк и истите симптоми се јавија како ланчана реакција, а од недела наваму го немам правено и сум добар.
  Крвната слика добра, освен покачена уреа, очите добри. Имуноглобулинот Е е 4 пати поголем од границата, што значи организмот ми се бори против нешто.
  Врвен кардиохирург во земјата сумња дека се работи за преголем внес на протеини што доведува до проблеми со бубрезите и бара да направам диференцијална крвна слика, посебно да се испитат уреа и креатинин и да се испита мокрача. Чудно некако пошто продолжив јас со висок внес на протеини, само без шејкот и ги немам симптомите.

  Јас ќе одам ќе испитам нормално, него ме занимаат мислења од форумџиските доктори и искуства од луѓе кои имале слични проблеми.
   
 3. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.712
  Допаѓања:
  4.088
  ..каде го мери дигитално крвниот притисок, биди попрецизен ?

  [​IMG] [​IMG]

  -постои апарат на прст за мерење дигитално крвен притисок !

  [​IMG]

  - постои апарат на зглоб за мерење дигитално крвен притисок !

  [​IMG]

  - постои апарат за мерење дигитално крвен притисок на надлактица !
   
  Последно уредено: 12 декември 2018
  На meazza му/ѝ се допаѓа ова.
 4. streetbond2005

  streetbond2005

  Член од:
  22 април 2005
  Мислења:
  1.287
  Допаѓања:
  489
  Ми се јавија од неуромедика триглицеридите ми биле 12 а граница 1.9 Не јадам мрсна храна многу ретко претежно шејкови. Не разбирам како може толку да ми се! Некое чаре
   
 5. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.712
  Допаѓања:
  4.088
  ... полека, не се стресирај од прв резултат... тука има многу фактори кои укажува дека секогаш мора да има втор пат потврда на ваков резултат, што ако е човечки фактор грешка? а тебе од памет ќе те извади ... испитај триглицериди повторно на друго место ете ти прво чаре, па после ќе видиме! :)
   
  На shutrak и streetbond2005 им се допаѓа ова.
 6. streetbond2005

  streetbond2005

  Член од:
  22 април 2005
  Мислења:
  1.287
  Допаѓања:
  489
  Така и направив па чекам резултат. И на друга колешка и рекле 8 исто од неуромедика. Дури ми рекоа и дека заборавале да го калибрираат апаратот што мерел па можно било да е погрешна дијагнозата. Се надевам се ќе е ок.
   
  На bijons му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Blondi

  Blondi

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  1.309
  Допаѓања:
  2.403
  Пробај да се сетиш дали пред земањето крв јадеше нешто и ноќта дали јадеше нешто?
  Треба 12 саати да бидеш гладен пред земањето крв...
  И направи си и во друга лабораторија на ново анализа...
   
 8. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.263
  Допаѓања:
  31.001
  Ако ти е некоја утеха, а ваљда не ти е, на другар ми му најдоа пред некој месец 13. Тој смени нешто малку лајфстајл од тогаш и не бил пак да се провери, али вака ништо не му е.
   
 9. STEALTH

  STEALTH God is a DJ

  Член од:
  25 ноември 2011
  Мислења:
  8.347
  Допаѓања:
  8.883
  Колку пиеш/е вода дневно во литри додека внесуваше протеини? Ама реално одговори...
   
 10. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.821
  Допаѓања:
  6.521
  Појма немам, нормално, ај нека се 2 литри на ден.
   
 11. STEALTH

  STEALTH God is a DJ

  Член од:
  25 ноември 2011
  Мислења:
  8.347
  Допаѓања:
  8.883
  Не е нормално. Два литра е нормално за човек што уопште не ни прима никакви суплементи. Тоа што луѓево пијат по 300ml и мислат дека е ОК е друг муабет.

  Лично јас кога консумирав whey, глутамин, BCAA и губев килажа - пиев по 4.5L (три шишиња од по 1.5). Едно на работа, едно на вежбање и едно по дома. Летно време стигав и до 6L (и при консумација на креатин).

  Поентата ми е дека се чистат бубрезите со многу вода при зголемен внес на белковини т.е протеини.
   
 12. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.821
  Допаѓања:
  6.521
  И јас еден период како тебе, по 5 литри на ден, повеќе бев во ВЦ, отколку било каде на друго место.

  Него, шејкот последен пат го правев во сабота (кога и ги имав симптомите), од тогаш насабајле јадам друго и немам никакви проблеми, пак сум си истиот. Во понеделник имам алерго тест закажано, па ќе видиме што ќе каже.
   
  На STEALTH му/ѝ се допаѓа ова.
 13. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.712
  Допаѓања:
  4.088
  ... моето мислење дека покачена уреа кај тебе (сигурно минимално над нормална вредност) не укажува на оштетена функција на бубрезите, тоа е некоја моментална ситуација што дава таква вредност, за да би рекле дека функцијата на бубрезите не се во ред вредностите на уреа и на креатинин треба да бидат многу високи 2х 3 х од референтните вредности, според мене тука немаш никаква патологија,
  ...мое мислење дека покачен имуноглобулин Е т.е. IgE ( велиш 4 х над) кај тебе е поради три можни ситуации:
  - прва причина инфекција од некој паразит,
  - втора причина можна некоја алергија
  - трета причина е проблем со имунолошки систем
  Имуноглобулинскиот Е (IgE) тест го мери нивото на IgE, тип на антитела која обично се наоѓаат во мали количини во крвта, но повисоките количини како кај тебе може да биде знак највероватно поради алергените кои доведува до алергиска реакција од шејкот т.е од некоја негова компонентна односно IgE понекогаш може да реагира на нормални протеини, специфичен прехранбен протеин или протеин на млекото но ти велиш дека немаше такви симптоми од пиење протеини туку од други компоненти од шејкот, значи највероватно си алергичен на некоја од тие компоненти - ленено семе, лешник, кокосово масло и замрзната малина! (y)
  п.с.
  со резерва на можна комбинирна демек две работи имаш т.е. алергиска реакција и инфекција од паразит како сомневање на твоето објаснување на твое често мокрење со понекогаш неможност за мокрење!
  (дај уринокултура)
   
  Последно уредено: 13 декември 2018
  На shutrak и GavolRulz им се допаѓа ова.
 14. meazza

  meazza lo §ono in†eri§†a

  Член од:
  30 јануари 2007
  Мислења:
  6.540
  Допаѓања:
  562
  овие се
  За на зглоб, нешто како ова: http://prntscr.com/lv3hu2


  Има скоро од сите, не знаев дека и тоа има разлика..
  Еве и за надлактица пример... http://prntscr.com/lv3itr
  http://prntscr.com/lv3k99

  Ме интересира дали се навистина точни, дали вреди да се порача?
   
 15. streetbond2005

  streetbond2005

  Член од:
  22 април 2005
  Мислења:
  1.287
  Допаѓања:
  489
  Не не јадев ништо ниту пиев бидејќи знаев дека ќе одам на преглед. Вториов резултат ми е 7 и триглицеридите и холестерол. Ми препишаа некои апчиња триглид мислам беа а ме праќаат на интернист за холестерол. 2 дена сум во прашалници, не јадам благо не јадам мрсно ни месо. Јадам салати скоро се сирово и затоа сум запрепастен. Дури и се смеам си викам марула и пак 7 триглицеридите и холестерол е сега ќе удрам пици хамбургери и свинско Нек иде све упм
   

Сподели преку: